GRADNJA
iQwood v Berlinu prejel zlato nagrado German Innovation Award
Najvišjo zlato nagrado je prejelo 15 izmed 520 prijavljenih inovacij iz 23 držav
iQwood je specializirano proizvodno podjetje za razvoj in izvedbo masivnih lesenih konstrukcij brez lepil in kemikalij. Podjetje je prejetim certifikatom in nagradam, med katerimi je pomembnejša zlata nagrada za inovacije Gospodarske zbornice Slovenije za leto 2023, dodalo tudi zlato nagrado za inovativnost German Innovation Award 2024. »Gre za izjemno potrditev prave smeri razvoja naših tankih masivnih lesenih sten brez lepil in kemikalij. Z našo inovativno rešitvijo v kvadratni meter stene vgradimo manj kot polovico materiala kot konkurenti. Zaradi tega lahko bistveno pocenimo investicijo zgrajenih objektov z uporabo okolju prijaznih mozničenih lesenih elementov, saj se investicija ob enaki ceni €/m3 prepolovi. Ob tem je produkt uporabnikom in naravi prijazen, saj nudi visoko ugodje bivanja in zmanjšuje potrebo po primarni surovini, hkrati pa kljub svoji tankosti nudi izjemno visoko trdnost ter nosilnost,« je ob podelitvi nagrade v Berlinu povedal lastnik in direktor podjetja Lumar Marko Lukić, večinskega lastnika podjetja iQwood. Prijavljenih je bilo 520 inovacij iz 23 držav v B2B in B2C.
Podjetji iQwood in Lumar sta si ob razvoju nove tanke stene zadali cilj, kupcem ponuditi cenovno sprejemljivo bio-leseno masivno steno brez uporabe lepil in drugih kemikalij ter zmanjšanje izvoza slovenskega lesa v tujino ter ustvarjanje dodane vrednosti v Sloveniji. »Rezultat razvoja je najtanjša nosilna masivna lesena stena brez lepil in povezava lokalne lesno predelovalne verige od drevesa do lesene hiše. Naša rešitev produkt približuje širši množici, saj je zaradi svojih karakteristik komercialno bistveno bolj zanimiv. Iz tega vidika je iQwood postal prvi masovni ponudnik tovrstnih sten v Evropi,« je povedal direktor podjetja iQwood Martin Hladnik.
Ob podelitvi nagrade je neodvisna strokovna komisija zapisala: »Pri gradnji stanovanjskih hiš iz masivnega lesa nastane veliko manj CO2-emisij v primerjavi z zgradbami grajenimi na osnovi cementa. Poleg tega les naravno veže CO2, zato veljajo takšne gradnje za posebej trajnostne. Mozničene lesene stene iQwood temeljijo na celostnem pristopu trajnostnega dizajna; od hloda, proizvodnje do montaže, brez lepil, kovin in drugih kemikalij. Prepričajo pa tudi s svojo tanko sestavo in na ta način prihranijo naravne vire. Kljub tankosti so stene trdne in omogočajo visoko nosilnost, kar omogoča gradnjo objektov tudi do višine štirih nadstropij. Ob koncu življenjskega cikle je mogoče stene reciklirati, kar pomeni dodatno prednost ob njihovi uporabi. iQwood ponuja rešitve za varčevanje z viri in hitro gradnjo stavb ter zagotavlja izjemno dobro in zdravo bivanjsko okolje, delujoče kot sistem gradnje na način sestavljanja iz lego kock.«
Osnovna konstrukcija iz lesa brez kemikalij omogoča doseganje najkakovostnejšega bivalnega udobja, zato so ciljni segmenti iz vidika končne uporabe izdelkov iQwood visokokakovostna stanovanjska gradnja, izobraževalne ustanove s poudarkom na zdravem okolju, zdravstvene ustanove in centri ter turistični objekti namenjeni eko-turizmu. »V Sloveniji imamo veliko priložnosti, potenciala, znanja in produktov, da bi gradnja iz lesa lahko postala pomemben del trajnostne gradnje in zelenega prehoda. V Nemčiji, Avstriji in Italiji, kjer smo z našimi izdelki prisotni in so že prepoznali prednosti naše inovativne lesene rešitve iQwood, se ne soočamo več s tem, da je potrebno razlagati, zakaj je les primeren za stanovanjsko gradnjo in še posebej večjih javnih objektov. Čeprav cel čas govorimo, da je les naša pomembna naravna dobrina in imamo veliko idej, kaj bomo z lesom naredili, tudi takrat ko imamo na voljo kakovostne domače rešitve, še zmeraj v izvedbi raje posežemo po tujih rešitvah,« je še dodal Lukić. Kot primer dobre prakse je izpostavil gradnjo prvega vrtca s slovenskim lesom v Selnici ob Dravi, ki bo septembra že sprejel prve skupine otrok.
GRADNJA
V Škocjanu zrasel največji projekt v zgodovini občine – nov kulturni center
V občini Škocjan so pretekli teden slovesno odprli nov kulturni center, največji projekt v 20-letni zgodovini občine. Z njim občina po besedah župana Jožeta Kaplerja dobiva povsem nov prostor za kulturno, društveno in druge dejavnosti. Vanj so preselili še knjižnico.
Po besedah župana je bil nov sodoben kulturni center potreben, ker je imela občina do zdaj za kulturne in družabne dogodke na razpolago le manjšo dvorano z 80 sedeži. “Zato je v vseh teh letih nekako rasla želja, da bi prišli do novih, večjih prostorov. V zadnjih 14 letih smo v to vložili vse sile in trud in danes lahko odpiramo nov center,” je dejal.
Za objekt, ki stoji v neposredni bližini občinske stavbe in škocjanske osnovne šole, so morali najprej odkupiti potrebna zemljišča, leta 2018 so pridobili gradbeno dovoljenje, gradnja pa je stekla leta 2022.
Več kot samo koncertna ali gledališka dvorana
Na skupno 700 kvadratnih metrih površine novega centra so po besedah župana večja dvorana z 260 sedeži, velika avla, kjer je možnost za pogostitve, razstave in podobno. Narejeni so tudi prostori za manjšo kavarno.
V zgornji del centra so že preselili občinsko knjižnico, zraven nje je manjša konferenčna dvorana s 60 sedeži, glede na povečevanje števila otrok v občini pa nameravajo v centru vzpostaviti tudi en večji oddelek za potrebe predšolske vzgoje oziroma vrtca.
Naložba je stala šest milijonov evrov brez davka na dodatno vrednost. Dva milijona je občina prispevala iz privarčevanih sredstev, za 1,8 milijona je vzela posojilo, 350.000 evrov so dobili od Eko sklada, 1,4 milijona evrov pa je prispevalo ministrstvo za kulturo. “Finančna konstrukcija je tako zaprta,” je dejal.
Odprtja se je udeležila tudi ministrica za kulturo Vrečko. V nagovoru zbranim je spomnila, da ima Slovenija izjemno mrežo kulturnih centrov. Ker gre po navadi za velike projekte, jih občine običajno gradijo s pomočjo države.
Kulturni domovi so po njenem mnenju pomembni objekti, namenjeni različnim dejavnostim, v njih pa se spletajo predvsem medgeneracijska sodelovanja.
Prepričana je, da bo kulturni center v Škocjanu eden takih prostorov, kjer se bodo prepletali kultura, družabne in društvene dejavnosti, knjižničarstvo in drugi dogodki. “Za starejše, mlajše, to in vse prihodnje generacije je to zelo pomembno,” je dejala.
GRADNJA
V Selnici ob Dravi otvorili prvi vrtec grajen iz slovenskega lesa
Les predstavlja 80 odstotkov uporabljenih materialov – 10-oddelčni vrtec bo v novem vrtčevskem letu sprejel 150 otrok
V Selnici ob Dravi je včraj potekala slavnostna otvoritev novega skoraj nič-energijskega vrtca grajenega iz slovenskega lesa. Gre za prvi vrtec oz. javni objekt v Sloveniji grajen z inovativno in nagrajeno slovensko tehnologijo iQwood, brez lepil in kemikalij. Nov vrtec bo zaradi uporabe lesa in drugih naravnih materialov otrokom in vzgojiteljem nudil prijetno ugodje bivanja. Zaradi kakovostne zasnove, saj je skoraj nič-energijski, s porabo energije pod 15 kWh/m2 a (pasivna gradnja), bo imel izredno nizke stroške porabe energije kot samega vzdrževanja skozi celoten življenjski cikel. Vrtec sta zgradili družinski podjetji Lumar in GIC GRADNJE, ki si prizadevata za razvoj in gradnjo inovativnih trajnostnih objektov. Nov vrtec so s prerezom traku slavnostno otvorili županja Selnice ob Dravi dr. Vlasta Krmelj, Manja Kokalj – ravnateljica vrtca Kobanček, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport mag. Dejan Židan, dr. Rok Cajzek, direktor podjetja GIC GRADNJE in Marko Lukić, direktor podjetja Lumar IG.
Vrtec se razprostira na nekaj več kot 3.000 m2 bivalne površine. Urejenih je 10 oddelkov, osrednji prostor in športna igralnica, terase, razdelilna kuhinja, prostori za strokovne sodelavce, upravni in gospodarski prostori ter ostali prostori, ki bodo omogočali kvalitetno izvedbo vzgojno – izobraževalnega programa predšolskih otrok. Ob vrtcu je pripadajoče parkirišče, urejena pa bodo tudi otroška igrišča. Za ozelenitev površin bodo zasajena drevesa. Za stene in stropove novega vrtca je bilo porabljenega 510 m3 slovenskega smrekovega lesa. Les predstavlja 80 odstotkov uporabljenih materialov. Vrednost investicije je ocenjena na 4.347.400 evrov brez DDV. Občina bo pridobila tudi nepovratna sredstva Eko sklada v višini 755.000 evrov z DDV.
Dr. Vlasta Krmelj, županja Občine Selnica ob Dravi:
»Po 50 letih občina dobiva nov vrtec, na kar smo zelo ponosni in veseli, saj s tem zagotavljamo najboljše pogoje za mlade generacije. Vrtec pomeni za občino osnovno komponento dolgoročnega razvoja, saj brez njega ni mladih družin in posledično se občina stara. Posebej pa smo ponosni, da je naš vrtec eden najsodobnejših v Sloveniji in Evropski uniji. Lesena gradnja in najkvalitetnejši ter zdravju prijazni materiali bodo otrokom nudili najboljše pogoje za delo.«
Mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport:
»Zelo sem vesel, da občina Selnica ob Dravi z novim lesenim vrtcem stopa na pot podnebne nevtralnosti. Ta vrtec je pomemben tudi z demonstracijskega vidika, saj jasno pokaže kaj zmore naša lesno predelovalna industrija na osnovi domače surovine. Vrtec je namreč v celoti plod slovenskega znanja in zgrajen iz slovenskega lesa, predstavlja pa pomemben korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa in ustvarjanju prijetnega, zdravega okolja, predvsem za naše najmlajše. Projekt je tudi odličen primer uspešnega sodelovanja med različnimi resornimi ministrstvi (MGTŠ, MKGP in MOPE). Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport smo močno zavezani razvoju slovenske lesno-predelovalne industrije, ki je ključna za ustvarjanje zelenih delovnih mest, regionalni razvoj in krožno gospodarstvo. Zato si bomo še naprej prizadevali preko različnih aktivnosti, da bo v prihodnje čim več javnih pa tudi drugih objektov zgrajenih s pomočjo domačega lesa in slovenske lesnopredelovalne industrije.«
Manja Kokalj, ravnateljica Vrtca Kobanček pri OŠ Selnica ob Dravi
»Konec leta 2022 smo pričeli z gradnjo novega vrtca in v septembru bo vrtec sprejel 150 otrok, tekom leta pa bo še kar nekaj vpisov. To je 10-oddelčni vrtec s čudovitimi igralnicami, telovadnim prostorom, z gibalnico, zbornico, s pisarnami in prostori za tehnično osebje, ogrevanje bo s toplotno črpalko, vgrajeno je tudi prezračevanje in sistem senčenja. Zgrajen je iz slovenskega lesa, brez lepil in drugih kemikalij, v večini prostorov so ilovnati ometi, materiali so okolju prijazni, gre torej za leseno, energetsko učinkovito in pasivno gradnjo v skladu s smernicami trajnostnega razvoja. Do sedaj smo imeli 4 oddelke vrtca v 50-let stari vrtčevski stavbi, kar 6 oddelkov pa v šoli, kjer je bila res prostorska stiska in izvajati smo morali veliko organizacijskih prilagoditev. Vsi že nestrpno pričakujemo novo vrtčevsko leto v novih sodobno opremljenih prostorih.«
Marko Lukić, direktor podjetja Lumar IG:
»Vrtec v Selnici ob Dravi, ki smo ga zgradili iz slovenskega lesa in z uporabo inovativne slovenske tehnologije iQwood, bo otrokom ponujal prijetno in zdravo zavetje ter omogočal še boljše pogoje dela. Razne študije v tujini namreč kažejo, da je les material, bi blagodejno vpliva na uporabnike. Z novim skoraj nič-energijskim vrtcem v Lumarju nadaljujemo naše poslanstvo gradnje sodobnih, trajnostnih in do uporabnika ter okolja prijaznih lesenih objektov. Veseli smo, da so v Občini Selnica ob Dravi prepoznali dolgoročne prednosti gradnje z lesom in tako postavili nove standarde ter mejnike gradnje trajnostno zasnovanih lesenih javnih objektov v Sloveniji. Upamo, da se bo podobna praksa gradnje kakovostnih javnih objektov iz lesa nadaljevala tudi v prihodnje. Pri tem bomo potrebovali večjo vlogo države, ki bo morala spremeniti svojo strategijo in usmeritve glede gradnje z lesom, če bo želela spodbujati nadaljnji razvoj lesnopredelovalne verige v Sloveniji. Večina javnih objektov, ki bi lahko bili grajeni v lesu, se namreč projektira v betonu, kar je izgubljena priložnost za domačo lesno industrijo. Čas je, da končno pridemo od velikih besed k dejanjem.«
Dr. Rok Cajzek, direktor podjetja GIC GRADNJE:
»Projekt Vrtec Selnica je bil za nas poseben izziv in hkrati priložnost, da pokažemo našo strokovnost in predanost okolju. Kot sodobno gradbeno podjetje z jasno vizijo in trajnostno strategijo smo se zavezali k izvajanju gradbenih projektov, ki upoštevajo najvišje standarde trajnostne gradnje. Pri izgradnji vrtca smo uporabili hibridno metodo, ki združuje naravne materiale, vključno z betonom iz recikliranih virov ter nizkoenergijske rešitve, ki zagotavljajo visoko kakovost bivanja. Naš cilj je bil ustvariti prostor, ki je prijazen do narave in omogoča zdrav razvoj otrok, ki bodo v njem preživeli veliko časa. Še posebej nas veseli, da je Občina Selnica ob Dravi pri gradnji novega vrtca prepoznala pomen trajnostne gradnje ter tako omogočila odličen poligon za uspešno dokončanje prvega nizko energetskega vrtca iz slovenskega lesa.«
GRADNJA
V Novi Gorici prenova železniške postaje po načrtih – zaključena bo do začetka EPK 2025
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala gradbišče na železniški postaji v Novi Gorici. Poudarila je, da prenova poteka po načrtih. Projekt naj bi bil zaključen do 8. februarja prihodnje leto, ko bo mesto skupaj z Gorico postalo Evropska prestolnica kulture.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je ob obisku železniške postaje poudarila, da je to eden večjih projektov v zadnjih letih v tem delu Slovenije, kljub obsežnosti pa poteka v okviru postavljenih časovnih in finančnih omejitev. Dela naj bi bila končana do 8. februarja.
Kot je spomnila ministrica, je delo na gradbišču pred časom za nekaj dni ustavila najdba bomb iz prve in druge svetovne vojne, a je izvajalec del zagotovil, da zamud zaradi tega ne bo.
Da dela potekajo po načrtih, je potrdil tudi župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Kot je pojasnil, bo v sklopu projekta najprej končana tako imenovana Super osmica, ki bo delovala kot neuradno vozlišče obiskovalcev in ustvarjalcev v projektu Evropske prestolnice kulture.
V notranjem delu stavbe odkrili freske, večino jih bodo ohranili
V sklopu del pospešeno prenavljajo tudi notranji del stavbe, v katerem pa so odkrili freske, ki jih je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije evidentiral. Po besedah vodje nadzora del na železniški postaji Nova Gorica Sare Resnik bodo večino fresk ohranili, zaradi posodobitve objekta pa ne bodo mogli ohraniti vseh. Kot je pojasnila, restavratorji med delom odkrivajo, da so že ob gradnji te postaje poudarjali povezovanje obeh Goric, prostori postaje pa so služili tudi kot tržnica.
Kaj vse obsega nadgradnja
Nadgradnja novogoriške železniške postaje poleg obnove stavbe obsega nadgradnjo tirnih naprav ter gradnjo novega otočnega in bočnega perona z urejenimi nadstreški, gradijo pa tudi že nov podhod, ki bo povezal Trg Evrope z Novo Gorico.
Na vzhodni strani postaje je predvidena gradnja novega parkirišča z avtobusnim postajališčem. Zgradili bodo tudi novo dostopno cesto do parkirišča, ki se bo z obstoječim cestnim priključkom navezala na Erjavčevo cesto. Nadgradnja vključuje še rušitev obstoječe in gradnjo nove nakladalne rampe za avtovlake ter prenovo signalnih, telekomunikacijskih in elektroinštalacijskih naprav.
-
Slovenija2 meseca nazaj
Lanske poplave: bo odstranjenih ogroženih še dodatnih 74 objektov?
-
UMETNOST1 mesec nazaj
Na dražbi se je znašla banana na steni – provokacija Maurizia Cattelana
-
Slovenija2 meseca nazaj
Ostro nasprotovanje postavitvi vetrne elektrarne v Ilirski Bistrici
-
Energetska učinkovitost2 meseca nazaj
Če bi Evropa več vlagala v bolj zdrava delovna mesta, bi prihranila 40 milijard evrov
-
Arhitektura2 meseca nazaj
Mesec prostora 2024 – načrtujmo prihodnost
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Čokoladni raj v Opatiji: Pripravite se na najslajši festival leta!
-
OKOLJE4 tedni nazaj
V vsakoletni akciji Lumar in Janja Garnbret posadila novih 1000 dreves
-
GRADNJA1 mesec nazaj
V Škocjanu zrasel največji projekt v zgodovini občine – nov kulturni center