Gradbeništvo
Tehnologija za sledenje orodju FORD PRO bi lahko podjetjem prihranila na tisoče evrov

Pri delu na gradbišču morajo biti zaposleni pogosto opremljeni s številnimi specializiranimi orodji. Če pozabijo na katero od orodij, je lahko to na koncu dneva zelo drago, tako z vidika denarja kot časa.
Strokovnjaki ocenjujejo, da podjetja to stane 450 EUR na leto – na kombi.1 Inženirji v Aachnu v Nemčiji so za podjetje Ford Pro dokončali pilotni projekt, ki bi podjetjem omogočil, da s pomočjo povezave Bluetooth™ in sledenja GPS ves čas spremljajo lokacijo svojih orodij in strojev.2 Sistem uporablja posebne naprave, nameščene v zabojih za orodje in na opremi, ki se povežejo s službenimi vozili in osrednjim strežnikom.
Te sledilne naprave omogočajo, da vsako vozilo opomni voznike, če orodja ni v vozilu in je bilo morda pozabljeno na delovnem mestu. S sledenjem lahko podjetja tudi vedo, kje je vsako orodje ali stroj v vsakem trenutku, in se lahko z zaposlenimi uskladijo, da določeno orodje prepeljejo na druga delovišča, kadar ga nujno potrebujejo.
Poleg stroškov nadomeščanja manjkajočih orodij bi podjetjem koristilo tudi to, da zaposleni ne bi izgubljali časa z ročnim preverjanjem ali iskanjem ter pobiranjem pozabljenih orodij. Skrbniki prihranijo čas, ker jim ni treba preverjati potrebnega inventarja, sistem pa omogoča tudi učinkovitejše načrtovanje, saj so v dostavnih vozilih shranjena prava orodja za prihodnje delovne dni.

Kako deluje
Vsako orodje, stroj in kos opreme je opremljen z napravo za sledenje, ki je vodoodporna in lahko prenese ekstremne temperature. Naprave so povezane s centralnim strežnikom, do katerega lahko dostopajo vsi zaposleni v podjetju, tako v pisarni kot na delovišču: z računalnikom, prek zaslona v vozilu ali z namensko aplikacijo na tabličnem računalniku ali pametnem telefonu.
Orodja je možno iskati in locirati na podlagi oznak ‘vozilo’, ‘skladišče’, ‘vrsta orodja’ in ‘ime orodja’. Na zemljevidu je v živo prikazana tudi lokacija celotne opreme podjetja, orodja pa so lahko navedena kot ‘v uporabi’, ‘pokvarjena’ ali ‘v vzdrževanju’.
Ko je vozilo naloženo, se vsako orodje prikaže na zaslonu vozila in je dodeljeno posameznemu vozilu. Na delovnem mestu se ob razkladanju vozila na zaslonu prikažeta oba stolpca, ‘naloženo’ in ‘razloženo’, kar pomeni, da je ob koncu dneva vse, kar je še vedno v stolpcu ‘razloženo’, morda ostalo pozabljeno na delovišču.
Seznam orodij v vozilu v živo omogoča hitrejše nalaganje in preverjanje inventarja vozila. Dostop do stanja vse opreme podjetja na osrednji lokaciji omogoča učinkovitejši prevoz opreme med lokacijami in lažje načrtovanje dela z dodeljevanjem orodij določenim delom. Če orodje ostane v vozilu čez noč in kdo odstrani kakšen kos orodja, voznik prejme opozorilo o kraji.
Tri podjetja s sedežem na območju Kölna so pomagala preizkusiti izvedljivost in uporabnost za vozne parke različnih velikosti in delavce v različnih panogah, vključno z gradbeništvom in prenovami, vodovodarskimi storitvami in opremljanjem kopalnic ter vrtnarstvom in urejanjem okolice. Družba Ford Pro namerava opraviti več raziskav na različnih trgih, preden bo storitev v bližnji prihodnosti na voljo strankam.

Ford Pro pomaga podjetjem pri njihovem razvoju
Ford Pro je Fordovo novo svetovno prodajno in storitveno podjetje, osredotočeno na izboljšanje produktivnosti strank, ki uporabljajo gospodarska vozila. Strankam zagotavlja vrhunska vozila ter najsodobnejše izdelke in storitve.
Podjetjem pomaga pri uspešnosti, saj jim omogoča, da najdejo najboljše strategije polnjenja za svoje vozne parke električnih vozil, in razvija digitalne rešitve za povečanje časa obratovanja in zmanjšanje stroškov delovanja. Ford Pro je na trg poslal tudi povsem električna modela Ford E-Transit in Ford E-Transit Custom.
Fordovi inženirji raziskujejo tudi možnosti geografskega omejevanja za izboljšanje izkušnje vožnje, zmanjšanje tveganja za vse udeležence v prometu in izboljšanje mestnih okolij. Sistem za omejevanje hitrosti z geografskim omejevanjem, ki ga preizkušajo z vozili Ford E-Transit v Kölnu, ustvari virtualno območje, kjer vozila samodejno upočasnijo hitrost. Z geografskim omejevanjem preverjajo tudi samodejni preklop hibridnega električnega vozila Ford Transit Custom v električni način brez izpustov, ko vozilo zapelje v območje z omejitvijo izpustov, kar bi pripomoglo k izboljšanju kakovosti zraka v mestih.
Opombe
1 Potencialni finančni prihranek, kot so ga izračunali na katedri za trženje na univerzi RWTH Aachen, je ocenjen na približno 38 EUR na vozilo na mesec. Prav tako naj bi delavci prihranili približno eno uro na teden, ker jim ni treba preverjati ali iskati orodja, medtem ko naj bi upravniki z učinkovitejšim usklajevanjem orodij in vozil prihranili skoraj dve uri na teden.
2 Te komunikacijske funkcije trenutno še ni možno kupiti.
Gradbeništvo
Občina vam lahko prepove večbarvno fasado

Izdana so priporočila za pripravo odloka o urejenosti naselij in krajine, ki vam lahko prepove večbarvne fasade, odloča, iz kakšnega materiala in kakšne oblike je lahko dvoriščna ograja in podobno. Služi kot pomoč občinam pri urejanju naselij in krajin.
Priporočila za pripravo odloka o urejenosti naselij in krajine, ki jih je v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije, izdalo Ministrstvo za naravne vire in prostor je namenjen občinam, prostorskim načrtovalcem, urbanistom, arhitektom, krajinskim arhitektom ter drugim deležnikom s področja urejanja prostora, ki se ukvarjajo z vprašanji o urejenosti naselij in krajine.
”Ni vseeno, kako oblikujemo javne prostore, kakšen material uporabimo za urbano opremo, kako uredimo počivališče, kako urejamo zelene površine in obrezujemo drevesa, kam in kako postavljamo obvestilne in oglaševalne panoje, kakšne bodo barve fasad, ali na katero stran ulice bomo dopuščali postavitev hladilnih naprav,” v priporočilih zapiše Uroš Brežan, minister za naravne vire in prostor.
Občina vam lahko prepove kričeče barve fasade
Barva fasade je pomemben element, ki daje vsaki hiši svoj značaj. Lastniki objektov imajo različne okuse, nekateri prisegajo na klasične odtenke, medtem ko drugi radi izstopajo z divjimi barvami. A kakšne omejitve obstajajo pri izbiri barve fasade in kdo jih ureja?

Nadzor nad izgledom objektov izvaja vsaka občina posebej. Tako je v 92. členu Občinskega prostorskega načrta (OPN) občine Maribor na primer zapisano, da ”fasade stavb ne smejo biti signalnih ali fluorescentnih barv, to je barv, ki so v prostoru izrazito moteče in niso tradicionalne. Prav tako ni dopustna kombinacija signalnih ali fluorescentnih barv med seboj”. Barva fasad stavb pa se določi v OPPN oziroma v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Poleg barv fasad pa vam lahko občine prepovedo namestitev neprimernih fasadnih elementov, kot so kiparska plastika, izveski in podobno, obdelavo okenskih okvirjev, zasteklitev balkonov.
Izvedli so celo barvno študijo fasad za vseh 28 naselij v občini, namen analize pa je bil prepoznati prevladujoč kolorit posameznega naselja in ugotoviti kje so večja odstopanja, ki negativno vplivajo na urejenost naselij in njihovo podobo.

Ne samo pri fasadah, previdno tudi pri gradnji ograj
Občina vam lahko narekuje tudi izgled vaše ograje. Iz priporočil lahko razberemo, da lahko določijo barvo, material, dimenzijo in umestitev v prostor v odnosu do javnega prostora. OPN občine Maribor narekuje, da so ograje lahko visoke do 2 m vključno z morebitnim podpornim ali opornim zidom, v križišču pa je potek in višino ograje potrebno prilagoditi trikotniku preglednosti. Pri postavljanju obulične ograje pa potrebujete soglasje upravljavca javne ceste.
Gradbeništvo
Novi popravki gradbenega zakona

Tokrat so se pristojni odločili, da gradbeni zakon ponovno spremenijo oziroma dopolnijo zaradi gradbenih inšpektorjev.
Gradbeni zakon (GZ-1), ki se uporablja od 1. junija 2022, je pred novimi popravki oziroma dopolnitvami, ki se nanašajo na gradbene inšpektorje. Teh naj bi bilo po ugotovitvah pristojnih na ministrstvu za naravne vire in prostor, v čigar pristojnosti je gradbena zakonodaja, zaradi velikega vzpona gradbene panoge, premalo. Zahtevana stopnja izobrazbe je previsoka Eden od razlogov za pomanjkanje inšpektorjev pa naj bi bila stroga zakonodaja, torej določilo v zdaj veljavnem gradbenem zakonu, kdo je lahko in kdo ne gradbeni inšpektor.
Ta namreč določa, da je za gradbenega inšpektorja lahko imenovana oseba, ki izpolnjuje pogoje, določene s predpisi, ki urejajo pogoje za javne uslužbence, in s predpisi, ki urejajo inšpekcijski nadzor, in ima izobrazbo s področja arhitekture, gradbeništva in drugih podobnih tehničnih izobrazb ali s področja prava, pridobljeno po študijskih programih najmanj ravni druge stopnje izobrazbe v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih druge stopnje, in delovne izkušnje s področja graditve objektov.

Zgolj 67 inšpektorjev je premalo
Po podatkih inšpektorata za naravne vire in prostor, kamor spadajo tudi gradbeni inšpektorji, je teh le 67. Čeprav so že z gradbenim zakonom iz leta 2018 načrtovali zaposlitev 25 novih, tega nikoli niso uresničili. Zahteva, da imajo gradbeni inšpektorji drugo stopnjo ustrezne izobrazbe, je v praksi težko izvedljiva, še ugotavljajo pristojni. Na pomanjkanje gradbenih inšpektorjev ob obravnavi pobud in tudi v svojih letnih poročilih redno opozarja tudi varuh človekovih pravic. Varuh navaja, da če je inšpektorjev premalo, se ne morejo učinkovito odzvati na prejete prijave, niti ukrepati na podlagi lastnih opažanj in zaznav. Posledično se kršitve ne odpravljajo, vprašljiva pa je tudi preventivna funkcija inšpekcijskih postopkov.
Zdaj nižja izobrazba in delovne izkušnje
Cilj popravkov, ki jih zdaj predstavljajo pristojni v zakonu o dopolnitvah in spremembah gradbenega zakona, je rešitve kadrovske problematike gradbene inšpekcije tako, da se širi nabor oseb, ki se lahko imenujejo za gradbenega inšpektorja. Glede na predlog, ki je zdaj v javni obravnavi, sprejet pa naj bi bil po hitrem postopku, bo po novem lahko gradbeni inšpektor tudi tisti, ki ima nižjo stopnjo izobrazbe, torej zaključeno prvo stopnjo s področja arhitekture, gradbeništva in drugih podobnih tehničnih izobrazb ali s področja prava. Dodatni pogoj pa bo pet let delovnih izkušenj s področja gradbeništva.
Gradbeništvo
Lumar – prvi prejemnik okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu

V družinskem podjetju Lumar, ki v letošnjem letu obeležuje 30 let delovanja, so prejeli okoljski certifikat Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG) v novo ustvarjeni kategoriji za razvojne dosežke zelenih tehnologij za nadaljnji razvoj konstrukcijskih sistemov kot enemu izmed ključnih kazalnikov pri razvoju tehnologij zelenega prehoda v prakso.
»V podjetju Lumar smo izjemno veseli in ponosni, da smo prejeli še tretji okoljski certifikat Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG), tokrat v novi kategoriji razvojni dosežki zelenih tehnologij. Še vedno smo namreč edini slovenski proizvajalec montažnih hiš s tem priznanjem. Okoljski certifikat potrjuje naša prizadevanja za implementacijo predvsem okoljskih kazalnikov, pri čemer je ključna LCA analiza vgrajenih materialov. Vse skupaj pa nadgrajujemo tudi s »paketnimi rešitvami«, ki celovito naslavljajo trajnostno bivanje. In skupaj pripomorejo k gradnji objektov, ki ob nižji rabi energije, nizkim stroškom skozi celoten življenjski cikel ponujajo visoko bivanjsko ugodje,« je ob prejetju okoljskega certifikata ZKG povedala Nataša Teraž Krois, vodja trajnosti in razvoja v podjetju Lumar. Znak kakovosti v graditeljstvu podeljuje Gradbeni inštitut ZRMK.

»V podjetju Lumar poteka stalen razvoj v smeri inovativnih rešitev in izboljšav njihovih produktov, pa tudi ostalih procesov in poslovanja v smeri trajnostnih in zelenih usmeritev, pa tudi zadovoljstvo strank in kakovost bivanja. Okoljski certifikat ZKG za razvojni dosežek zelenih tehnologij za implementacijo konstrukcijskih sistemov kot enemu izmed ključnih kazalnikov pri razvoju tehnologij zelenega prehoda v prakso, predstavlja nadaljnji razvoj konstrukcijskih sistemov (zunanje in notranje stene, stropovi, streha) ob upoštevanju metrike trajnostne gradnje in z mislijo na kakovosti bivalnega ugodja in udobja. Razvojni dosežek je usmerjen predvsem k različnim analizam in izračunom vplivov na okolje in tudi finančne vidike v celotni življenjski dobi ob upoštevanju družbene sprejemljivosti. Pri tem je ključna LCA analiza vgrajenih materialov, kot tudi analiza življenjskega cikla konstrukcijskih sistemov. Kot ponudnik celovitih in trajnostno usmerjenih rešitev gradnje lesenih montažnih objektov, ob razvoju konstrukcijskih sistemov, razvijajo in implementirajo tudi ostale t.i. »paketne rešitve«, ki celovito naslavljajo trajnostno bivanje, sem sodijo: zelene strehe (možnost urbanega čebelarstva) sončna elektrarna, elektro polnilnica, prezračevalni sistem, sistem pametnega upravljanja hiše – optiMOON. Trajnostne vidike ne omejujejo zgolj na okolje, temveč jih preko ostalih kazalnikov trajnostnih poslovnih modelov implementirajo tudi v vrednostne verige in tudi do okolja vzdržnega vedenja na vseh nivojih v podjetju,« so v obrazložitvi med drugim zapisali v Gradbenem inštitutu ZRMK.

-
KULTURA2 meseca nazaj
Poplave prizadele številne kulturne objekte in dediščino
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Kakšna je onesnaženost voda in tal na poplavljenih območjih?
-
GRADNJA2 meseca nazaj
Napovedana je postavitev številnih montažnih mostov po Sloveniji
-
EKOLOGIJA1 teden nazaj
Trajnostna eleganca v svoji kuhinji!
-
Akustika2 tedna nazaj
Terme Snovik vabijo projektante za izdelavo projektne dokumentacije novega hotela in rekonstrukcije wellnessa
-
DEDIŠČINA2 tedna nazaj
Do odprtja olimpijskih iger bo obnovljen osrednji zvonik pariške Notre-Dame
-
Slovenija1 mesec nazaj
EPK 2025: predvidena je prenova celotnega Trga Evrope
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Komunalno blato onesnažuje vodo na Ljubljanskem barju