Connect with us

Dizajn

20 let Meseca oblikovanja

Objavljeno

dne

Mesec oblikovanja se lahko pohvali z 20 leti predstavljanja vrhuncev oblikovanja v Sloveniji in regiji. Jubilejna izdaja se je začela s sprehodom po prehojeni poti, ki bo na ogled v atriju Mestne hiše v Ljubljani.

Po besedah organizatorjev enomesečna prireditev od leta 2003 vrednoti in promovira vlogo oblikovanja v družbi ter opozarja na ustvarjalni potencial v Slovenji in regiji. Raznolik oblikovalski festival vključuje atraktivne dogodke in razstave ter izpostavlja najboljše dosežke v oblikovanju.

“Interier je primer sodobnega prepletanja javnega in zasebnega, bivanja in dela. Avtorica je uspešno odgovorila na problem odnosa med potrebno intimo stanovanja in javnosti odprto galerijo. To vsekakor presega polje arhitekture, saj zahteva predvsem spremenjen odnos uporabnikov – tako lastnika kot javnosti – do souporabe tradicionalno izključno zasebnih prostorov,” je o umtniški rezidenci in galeriji Ravnikar zapisano v utemeljitvi. Foto: Mario Zupanov

Ob odprtju dogodka so v Mestni hiši v Ljubljani tradicionalno podelili slovenske nagrade za oblikovanje v kategorijah oblikovanje leta, interier leta in perspektivni. V prvi so podelili 12 in v drugi šest nagrad. Podelili so tudi deset nagrad perspektivni.

Od namiznih svetilk do smuči
Nagrado za oblikovanje leta je žirija podelila športno-potovalni jadrnici Elan E6 (oblikovanje Elan, Pininfarina, Humphreys Yacht Design, proizvajalec Elan, d. o. o.), Noordung električnemu kolesu (oblikovanje in proizvajalec Noordung), električnemu izvenkrmnemu motorju RemigoOne (oblikovanje Ajda Bertok, proizvajalec Remigo, d. o. o.), navijalniku avtomatskih ročnih ur Time Machine (oblikovanje Desnahemisfera; Klemen SmrtnikDejan Kos, naročnik Time Machine), EFEKT strgalniku za led (oblikovanje Marko Pavlinec, proizvajalec Rinz ROS, d. o. o.), posodi za sobne rastline Freesbee (Katjuša KranjcRok Kuhar; RAKETA, proizvajalec Pikka), vgradnim pečicam Hisense, serija Hi6+ (oblikovanje Matevž PopičTomislav KrašovecUrša Kovačič, naročnik Hisense, Gorenje Europe, d. o. o.), svetilki Next (oblikovanje Gašper Puhan, proizvajalec GeoEnergetika, d. o. o.), bralni in ambientalni namizni svetilki Pendulum (oblikovalec in naročnik Matej Štefanac), smučem Ripstick Tour 104 (oblikovanje in proizvajalec Elan, d. o. o.), hibridu med knjižno polico, kavno mizico in sedežno garnituro KAUCH Layer (oblikovanje Dejan Kos, proizvajalcu KAUCH) in stolu Olimp (oblikovanje Katjuša KranjcRok Kuhar; Raketa; proizvajalec: Pikka).

Sedežna garnitura Layer je hibrid med knjižno polico, kavno mizico in sedežno garnituro.
Z inovativno zasnovo naslonjala – v plasteh – omogoča uporabniku shranjevanje knjig, revij, odlaganje tabličnih računalnikov, telefonov in daljinskih upravljalnikov. Pri načrtovanju in izvedbi plasti naslonjala je bilo zelo pomembno, da se po uporabi vrnejo v svojo prvotno obliko, ne da bi se predmeti vanje vtisnili. To je avtorjem uspelo s kombinacijo naprednih materialov. Avtor je navdih črpal iz prepleta med starodavnim in sodobnim. Navdihnil ga je rimski amfiteater s svojo stopničasto arhitekturo. Foto: Kauch
Elan je za svoje oblikovanje prejel nagradi za najboljše oblikovalske dosežke v preteklem letu na področju produktnega oblikovanja za smuči Ripstick Tour 104 in jadrnico Elan E6.

Najbolj navdušujoči interierji
Za interier leta so v kategoriji zasebni interierji nagrajeni Stanovanje pod Gradom (avtorji Davorin PočivašekUrban Petranovič, Astrid MagajnaAndreja Ajlec; Arhitekti Počivašek Petranovič), Interier Hiše T (avtorja Katjuša KranjcRok Kuhar; Raketa, projektna skupina: Katjuša Kranjc, Rok Kuhar, Vesna DrakslerLaura KlenovšekLea LipovšekMaja Horvat) in Stanovanje T24 (avtor Žiga Kreševič).

V kategoriji javnih interierjev pa Pisarniška promenada v Ljubljani (avtorji Miha Čebulj; MCA – Miha Čebulj Arhitektura), Umetniška rezidenca in galerija Ravnikar LE < 3 avtorice Maje Stamenković (MA_ST_AR, celostna grafična podoba galerije Rok Mar) in ZOOFA (avtorji Studio Tina Rugelj architecture+design; Tina Rugelj, sodelavci Metka JankoIza ŠentjurcUrška Škrap).

“Interier Hiše T je oblikovan po načelih vrhunskega italijanskega oblikovanja, ki gradi na upoštevanju celovitih občutenj prostora: na igri svetlobe, oblike, teksture, materialov in taktilnosti. Sozvočje posameznih prostorov je povezano v sekvenčno doživljanje atmosfere. Avtorjem je uspelo v sicer generični stavbni volumen vnesti presenetljivo eleganco, gosposkost, ki je odraz želja in kultiviranosti naročnika,” beremo v utemeljitvi. Foto: Žiga Lovšin

Strokovno žirijo za oblikovanje leta so sestavljali Lenka BajželjMateja PanterMaja Tasič DemšarJelena PirkmajerBranko Uršič in predsednik Matjaž Zorc. Strokovno žirijo za interierje leta pa Ana GrudenPeter GabrijelčičAleksander Ostan in predsednica Kristina Dešman.

Pisarniška promenada gradi na dualnosti delovnega procesa zasebnega IT-podjetja, ki zahteva na eni strani intenzivno delo manjših skupin in hkrati druženje v enotnem prostoru, ki omogoča naključne interakcije med zaposlenimi. Koncept temelji na ideji ulice kot javnega prostora srečevanja, ki jo obdajajo bolj zasebni prostori tišine in zbranosti. V ulici so ločene tudi manjše izolirane srečevalnice (kapsule), ki so prostor intimnejšega druženja znotraj javnega prostora.” Foto: Janez Marolt

Najbolj perspektivni
Nagrada perspektivni v kategoriji modnega oblikovanja gre Neži SimčičPii Šilec in Hani Tavčar. Nagrado perspektivni na področju industrijskega oblikovanja prejmejo Lea BerlicRok KladnikKatarina Remic, skupina študentov Špela BogatajLara Tominec in Luka Vesel ter skupina absolventov podiplomskega študija Žan GirandonPia Groleger in Luka Pleskovič. Na področju arhitekture prejmeta nagrado perspektivni Petra Čoko in Aliia Iusupova.

Poklon dozdajšnjim dosežkom
Podelitvi nagrad je sledilo odprtje razstave v osrednjem atriju Mestne hiše. Razstava 20 let Meseca oblikovanja je poklon dosežkom slovenskega oblikovanja, ki naj bodo temelj porajanja novega, naprednega. Bogata tradicija kreativnih industrij je pogosto prezrta, pa vendar brez spoštovanja preteklega ne moremo ustvarjati novega, so zapisali v Zavodu Big.

“Stol izhaja iz kroga kot popolne forme. S premišljeno povezavo več tradicionalno oblikovanih lesenih krogov so oblikovalci razvili ikoničen stol, ki bo zaradi kombinacije lesa in kovine, visokokakovostne obdelave ter vizualno skorajda skulpturalne forme dobrodošel poudarek v določenih prostorih,”so zapisali v utemeljitvi. Foto: Pikka/Mesec oblikovanja

V sklopu Meseca oblikovanja bo 27. oktobra na Ljubljanskem gradu potekal BIG design festival. Konferenca Big Design: napredek opolnomočen z oblikovanjem – včeraj, danes, jutri bo ponudila prostor za interdisciplinarni dialog o vlogi oblikovanja in arhitekture v luči neizbežnih globalnih sprememb.

Njen namen je problematizirati zastarele koncepte, provocirati in navdihniti z novimi idejami ter odpreti prostor za vizionarska razmišljanja kot odgovor na izzive 21. stoletja. Na konferenci bodo sodelovali oblikovalci, arhitekti, managerji in strokovnjaki za blagovne znamke.

Podelili bodo tudi nagrade BIG SEE za oblikovalsko odličnost v jugovzhodni Evropi v kategorijah produktnega in modnega oblikovanja ter oblikovanja v lesu in turizmu. Prav tako bodo podelili nagrado BIG SEE vizionar za izjemen doprinos k razvoju oblikovanja v regiji.

Na Ljubljanskem gradu bo na ogled razstava Shine. Kuratorji razstave so raziskovali, ali še obstajajo razlike med zahodno in jugovzhodno Evropo na področju produktnega in modnega oblikovanja, oblikovanja v lesu ter oblikovanja za turizem. Ali obstajajo slogovne, tehnične, nacionalne, regionalne posebnosti, ali so tri desetletja vse tesnejšega sodelovanja prinesla dokaj podobno ustvarjalno okolje.

Mesec oblikovanja bo ponudil tudi Oblikovalska foruma 2022 in BIG SEE debati, Oblikovalsko okuševalnico in projekt Dizajn v mestu.

Mesec oblikovanja se bo odvijal na 61 lokacijah, po katerih popelje za lažjo orientacijo zasnovan zemljevid. Foto: BoBo

Dizajn

Mojci Turk priznanje za življenjsko delo s strani društva oblikovalcev Slovenije

Objavljeno

dne

Avtor

Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) je priznanje za življenjsko delo podelilo grafični in muzejski oblikovalki Mojca Turk. Kritičarka in recenzentka Jožica Brodarič pa prejme priznanje častna članica.

Mojca Turk je nevidna sila v ozadju številnih izvrstnih razstav, njeno vrhunsko oblikovanje prostorov, interpretacij razstavnih vsebin, spremnih publikacij in promocijskih gradiv pa jo uvršča v vrh slovenskega oblikovanja, beremo v utemeljitvi.

Ustvarjalno pot je začela v poslovnem okolju nekdanje Iskre in od tod naprej v Slovenskem etnografskem muzeju in nadalje Muzeju novejše zgodovine. Je avtorica več sto postavitev muzejskih razstav.

Priznanja oblikovalski dosežek namenja društvo Anki Štular za pametno korito Planterino, podprto s pomočjo mobilne aplikacije, Maji Modrijan/Destilator za čevlje model diamant iz odpadnega tekstila, Mateji Škofič za celostno grafično podobo boutique hotela Bloom, kolektivu Oloop za knjigo Moč tekstila ter Teji Goljevšček in Evi Batič za zbornik ob 60. obletnici Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina.

Planterino predstavljata rešitev, ki odpira vrata svetu vrtnarjenja za vse, ne glede na predznanje.
Foto: Nika Curk Nagode

Planterino in spremljajoča mobilna aplikacija skupaj predstavljata inovativno orodje, ki vodi in spodbuja uporabnike k postopnemu pridobivanju večje samostojnosti pri vrtnarjenju ter predstavljata rešitev, ki odpira vrata svetu vrtnarjenja za vse, ne glede na predznanje, lokacijo ali izkušnje, so zapisali v utemeljitvi.

Čevlji Walk the talk model diamant po mnenju DOS-a niso le domiselno in brezčasno oblikovano obuvalo iz odpadnega tekstila, temveč tudi primer ozaveščanja o problematiki odpadnega tekstila. Prav tako je poleg uporabe tekstilnih odpadkov ključna prednost izdelka lokalna proizvodnja. Izdelek je kombinacija etičnih, ekoloških in ergonomskih načel, ki ne le opozarja na potrebo po trajnostnem razvoju stroke, temveč tudi obuja lokalno obrt v Sloveniji.
Logotip hotela Bloom že na prvi pogled deluje prijazno in toplo ter vabi k ogledu oziroma obisku.

Hotel Bloom prepleta artecojevski pridih s sodobno formo. Foto: Katarina Lan

Znak z artdecojevskim pridihom se lepo navezuje na notranjo opremo hotela in njegove geometrične detajle ter se kot štukatura v sprejemnici tudi izvrstno zlije s preostalim ambientom. Barvni izbor in dodatni elementi na tiskovinah lepo zaokrožajo identiteto butičnega hotela in izrekajo dobrodošlico v hotel Bloom, so pri DOS-u zapisali v utemeljitvi.

Knjiga Moč tekstila je uvrščena med oblikovalske dosežke. Kot piše v utemeljitvi, je prva knjiga s področja oblikovanja v slovenskem prostoru, ki širši javnosti približa pomen tekstilne ročne ustvarjalnosti kot večplastne dejavnosti, ki pozitivno vpliva na kakovost življenja in zdravje ter je dragocen prispevek k oblikovalski stroki.

Moč tekstila je prva knjiga s področja oblikovanja v slovenskem prostoru, ki širši javnosti približa pomen tekstilne ročne ustvarjalnosti kot večplastne dejavnosti. Foto: DOS

Zbornik, izdan ob 60. obletnici delovanja Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina, že na prvi pogled deluje drugače kot podobne publikacije. V osnovi resna, tudi skrb vzbujajočih statistik in tragičnih dogodkov polna publikacija nas že z naslovnico z grafičnim prikazom utripajočih interventnih luči v prepletu rdeče in modre svetlobe prepriča, da jo vzamemo v roke, piše v utemeljitvi.

Jožica Brodarič je slovenski javnosti znana kot oblikovalska kritičarka, kuratorica, voditeljica oddaj in predvsem izvrstna poznavalka sveta mode. Z nagradami trend je utirala pot številnim avtorjem pa tudi številnim strokovnim razmislekom, predvsem pa je s svojimi izbori vrhunskih ustvarjalcev vsakokrat znova globoko posegla v raven mišljenja slovenske javnosti. Foto: DOS

Priznanje častna članica je DOS letos namenil oblikovalski kritičarki, kuratorici, voditeljici oddaj in modni poznavalki Jožici Brodarič. Belokranjka iz Metlike se je pred leti samoiniciativno lotila projekta Koupa, s katerim posega v večno brezčasni prostor kulturne dediščine in prihodnosti skozi izdelke vsakdanje rabe. Gre nedvomno za projekt, ki bi mu veljalo slediti tudi in predvsem na državni ravni, so prepričani podeljevalci priznanj.

Nadaljuj z branjem

Dizajn

Učinek nočne svetlobe

Objavljeno

dne

Na eni ali drugi točki smo vsi izkusili tisto strašno željo, da bi šli sredi noči na WC. Povsod je tako temno, da se moramo potiskati do kopalnice, da ne bi prižgali bleščeče stropne luči in ne prebudili sebe in drugih.

Tu bi bila pametna poteza seveda namestitev orientacijske osvetlitve. S pravo osvetlitvijo lahko v temi ponoči zlahka najdemo pot do WC-ja, ne da bi motili našo biološko uro, zato si je vredno ogledati različne možnosti osvetlitve kopalnice:

Svetilo s funkcijo zatemnitve nudi idealno rešitev za navigacijo ponoči do WC-ja. Namestite ga lahko na različne položaje po kopalnici. Dober primer je omarica z ogledalom Geberit ONE. Vgrajena osvetlitev ComfortLight ima štiri vire osvetlitvene, ki jih je mogoče individualno nastaviti po potrebi: svetlo in poživljajoče podnevi, mehko in laskavo pred spanjem ter subtilno in diskretno ponoči za orientacijo v temi. Tako ponoči po odhodu do WC-ja brez težav zaspimo nazaj.

Lučka za vsako razpoloženje je na voljo tudi za WC. WC školjka Geberit AquaClean ima diskretno osvetlitev, ki se samodejno aktivira. Ta subtilna osvetlitev je dovolj svetla, da vodi pot ponoči in se aktivira s pomočjo senzorja bližine. Nastavitve svetlobe vključujejo sedem različnih barv in pet stopenj svetlosti.

Orientacijske osvetlitve s senzorji gibanja lahko ob vstopu v kopalnico vodijo pot do WC-ja. Priporočljivo je, da se izogibate osvetlitvi z močnimi modrimi toni, saj to moti našo proizvodnjo melatonina (hormona, ki spodbuja spanje) (glej okvirček). Boljši so viri tople svetlobe, ki so relativno bledi in šibki. Dejanska osvetlitev, ki jo ustvarijo v kopalnici, je le minimalna, vendar je še vedno dovolj svetla, da se lahko znajdemo. To vrsto subtilne LED osvetlitve zagotavljajo izdelki, kot sta sanitarni modul Geberit Monolith Plus in omarice z ogledalom Geberit ONE. Električni mehki gumbi na modulu Geberit Monolith Plus prav tako zagotavljajo posebej tiho aktiviranje splakovanja, tako da vam ni treba skrbeti, da bi koga motili sredi noči. Inteligenten in pionirski vir svetlobe je pametno vgrajen v podometni splakovalnik. Aktivirne tipke Geberit zaradi te funkcije vedno naredijo vtis – da ne omenjamo njihove vizualne privlačnosti. Modul Geberit DuoFresh ponoči samodejno vklopi orientacijsko LED lučko, ki vodi pot do WC-ja. Senzor bližine nadzoruje svetlobo in poskrbi za samodejni vklop in izklop. Trajanje osvetlitve in intenzivnost te svetlobe je mogoče prilagoditi in regulirati tudi z aplikacijo.

KAJ JE BIORITEM?

Bioritem je v bistvu le naravni ritem budnosti in spanja vašega telesa – pogosto imenovan tudi vaša biološka ali notranja ura. Uravnava ga predvsem spalni hormon melatonin. Čez dan, ko smo izpostavljeni soncu, naše telo omejuje sproščanje tega hormona. Takoj ko se zvečer stemni, pa možgani sproščajo več melatonina in začnemo se počutiti utrujeni. Na naš bioritem lahko vpliva, če smo podnevi izpostavljeni premalo svetlobe ali ponoči preveč. Osvetlitev z močnimi modrimi toni lahko tudi negativno vpliva na našo proizvodnjo melatonina. Glede na to je priporočljivo, da v kopalnici uporabljate tople in diskretne svetlobne vire za udobnejšo kopalniško izkušnjo ponoči.

Nadaljuj z branjem

Dizajn

21. Mesec oblikovanja v Ljubljani z raznovrstnimi razstavno-sejemskimi dogodki

Objavljeno

dne

V Ljubljani se je s “Tednom oblikovanja” začel 21. Mesec oblikovanja, ki poudarja odlične oblikovalske prakse in bo v središču mesta gostil raznolik spekter doživetij z namenom promocije oblikovalskega potenciala tako Slovenije kot tudi širše regije.

V sklopu Tedna oblikovanja se bodo zvrstili oblikovalska konferenca, razstava Dizajn v mestu in podelitev nagrad za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja. Na Akademiji za glasbo bodo podelili nagrade za slovensko oblikovanje, v petek bo sledila podelitev mednarodnih nagrad big see grand prix.

Smernice oblikovalske zrelosti v srednji in vzhodni Evropi
V okviru Meseca oblikovanja bodo gostili množico oblikovalskih in arhitekturnih doživetij. V platformi Big See, pod okriljem katere poteka festival, si prizadevajo povezati države jugovzhodne Evrope in izpostaviti prezrte ustvarjalce. Direktor Zavoda Big Zmago Novak je poudaril, da gre za najatraktivnejšo regijo in da mora Ljubljana postati njena ustvarjalna prestolnica. V platformo je vključenih 21 držav iz jugovzhodne Evrope, ki predstavljajo 350-milijonski trg in številne možnosti za povezovanje.

Jadrnica kot plod sodelovanja velikih oblikovalskih imen in vrhunskega proizvajalca že sama po sebi kliče po izstopanju. Elan Impression 43 pooseblja ravnotežje funkcionalnosti in lepote. Prepoznavni pol-palubni salon in dvignjen strešni del palube dovoljujeta, da se notranjost koplje v sončnih žarkih, hkrati pa omenjeni dejstvi tudi povečujeta prostor in postavljata nov standard estetike v svojem segmentu bark. Paluba je zasnovana z mislijo na prostornost in udobje, oblike pa nakazujejo celostno pojavo ne glede, ali barko opazujemo z nje, ali z obale.
Barvna usklajenost zunanjosti, rešitev s stranskimi okni in elegantna športna linija zaključujejo estetsko celoto barke, ki v svojem cenovnem razredu izstopa. Oblikovanje: Elan R&D, Pininfarina in Humphreys Yacht Design; Proizvajalec: Elan, d. o. o.; leto: 2023. Foto: ZavodBig

Oblikovalska cona v mestnem središču
Skupinska razstava Dizajn v mestu bo znova vzpostavila oblikovalsko cono v središču mesta. Ulice, trgi, galerije, lokali in trgovine bodo za mesec dni postali oblikovalske postaje, prepoznavne po živo rožnatih stojalih in nalepkah Meseca oblikovanja. Obiskovalcem bo na voljo zemljevid z več kot 50 točkami, usmerjale jih bodo tudi živorožnate puščice.

Oblikovalska cona se razteza okoli grajskega griča vzdolž Vidovdanske, Trubarjeve in Stritarjeve ulice, Prešernovega trga, Čopove in Slovenske ulice, Kongresnega trga, Gallusovega nabrežja, Hribarjevega nabrežja, Mestnega trga, Starega in Novega trga, Ciril-Metodovega in Vodnikovega trga in Gornjega trga ter drugih lokacij v središču Ljubljane. Foto: Zavod Big

Več kot zgolj oblikovalska razstava
Kot so še sporočili iz Zavoda Big, ne gre zgolj za oblikovalsko razstavo, temveč za ustvarjanje občutkov in povezovanje s širšo javnostjo. Razstavljavce so zato povabili, da na oblikovalskih točkah razvijejo performativni del. Oblikovalska okuševalnica pa dizajn povezuje s kulinariko, medtem ko bo svetlobno-zvočni performans “Oblike zvoka in svetlobe” s pomočjo avdiovizualne tehnike in projiciranja vsebin ustvaril posebno atmosfero.


Tekaški čevlji Alpina Pro so plod dolgoletnega sodelovanja med oblikovalci ter razvojno ekipo podjetja Alpina. Da se navdih še ni izpel, priča nov izdelek, ki nadgrajuje predhodno generacijo. Alpinina linija tekaških čevljev PRO ponuja vrhunsko zmogljivost, hkrati pa zmanjšuje slabosti ogljikovih kompozitov. Inovativni injicirani material iz karbonskih vlaken za oporo pete in gležnja zagotavlja enako togost, vendar je bistveno bolj trpežen. Le podpora za peto pri PRO SKATE ostaja klasična, da se zagotovi idealno ravnotežje teže višjega čevlja. Oblikovani so ergonomsko, po konturi noge, in zmanjšani na minimum, vse podpore zagotavljajo popolno prileganje, stabilnost in lahkotnost, kar športnikom omogoča optimalen nadzor. Za dodatno izboljšanje zmogljivosti skrbita notranji sistem vezalk, ki omogoča enakomerno porazdelitev sil, in Alpinina preverjena nepremočljiva, a zračna tehnologija zaščitne gamaše, ki ohranja nogo suho v vseh pogojih. Oblikovanje: Studio Miklavc: Andrej Šenk, Jure Miklavc in Alpina in-house design; Robert Križnar; Proizvajalec: Alpina, d. o. o.; Leto izdelave
2022; Foto: ZavodBig


Nadaljuj z branjem
KULTURA4 dnevi nazaj

Pokrajinski muzej Maribor praznuje 120 let obstoja

Na razstavi ob 120-letnici Pokrajinskega muzeja Maribor bodo na ogled tudi najstarejša znana fotografija Maribora, viseča ladijska postelja Wilhelma von...

GRADNJA4 dnevi nazaj

Lumar se je v Bruslju predstavil med 10 junaki trajnosti

Podjetje je bilo izbrano med več kot 7.000 evropskimi malimi in srednje velikimi podjetji. Zavezanost k trajnosti presega izdelke in...

Arhitektura5 dni nazaj

40. Piranski dnevi arhitekture: nagrada Piranesi za revitalizacijo Stare steklarske in Vrazovega trga

Ob koncu 40. Piranskih dnevov arhitekture je mednarodno nagrado piranesi žirija dodelila arhitektom iz ateljejev Elementarna in Kolektiv tektonika za...

TRAJNOST6 dni nazaj

Zaživel leseni paviljon miru in sožitja zaživel na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor

Z odprtjem Paviljona miru in sožitja na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor se je sklenil projekt Naj dvorišče ne bo parkirišče,...

OKOLJE1 teden nazaj

V ujmah prizadetih več kot 6000 objektov, 330 jih ne bo moglo več stati na istih mestih

Država in občine bodo za okoli 330 prizadetih hiš morale poiskati nadomestne lokacije, je ob predstavitvi predloga zakona o obnovi...

DOGODKI1 teden nazaj

Na 60. beneškem bienalu bo Slovenijo predstavljala kiparka in slikarka Nika Špan

Slovenijo bo na 60. mednarodnem beneškem bienalu predstavljala umetnica Nika Špan. Kustos tokratne slovenske predstavitve je Vladimir Vidmar. Beneški bienale...

DEDIŠČINA1 teden nazaj

Po obsežni prenovi je frančiškanska knjižnica znova odprta

Frančiškanska knjižnica v frančiškanskem samostanu na Prešernovem trgu v Ljubljani je najdlje stalno delujoča knjižnična ustanova na Slovenskem, ki letos...

UMETNOST2 tedna nazaj

Prva ženska na čelu Guggenheimove fundacije bo Mariet Westermann 

Mariet Westermann bo s 1. junijem naslednje leto prevzela vodenje Guggenheimove fundacije ter s tem Guggenheimovega muzeja v New Yorku,...

Slovenija2 tedna nazaj

Barve JUPOL humanitarno razdelili že 500 družinam, ki so jih prizadele poplave

V družbi JUB so v okviru humanitarnega projekta »Barve spremenijo dom: obnavljajmo skupaj« za potrebe sanacije notranjih zidnih površin v...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Za soški elektrarni Doblar in Plave najbrž varstvo kulturne dediščine

Novogoriška enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je nedavno predstavila izsledke raziskav glede načrtovanja in gradnje objektov v...

POPULARNO