Connect with us

Dizajn

20 let Meseca oblikovanja

Objavljeno

dne

Mesec oblikovanja se lahko pohvali z 20 leti predstavljanja vrhuncev oblikovanja v Sloveniji in regiji. Jubilejna izdaja se je začela s sprehodom po prehojeni poti, ki bo na ogled v atriju Mestne hiše v Ljubljani.

Po besedah organizatorjev enomesečna prireditev od leta 2003 vrednoti in promovira vlogo oblikovanja v družbi ter opozarja na ustvarjalni potencial v Slovenji in regiji. Raznolik oblikovalski festival vključuje atraktivne dogodke in razstave ter izpostavlja najboljše dosežke v oblikovanju.

“Interier je primer sodobnega prepletanja javnega in zasebnega, bivanja in dela. Avtorica je uspešno odgovorila na problem odnosa med potrebno intimo stanovanja in javnosti odprto galerijo. To vsekakor presega polje arhitekture, saj zahteva predvsem spremenjen odnos uporabnikov – tako lastnika kot javnosti – do souporabe tradicionalno izključno zasebnih prostorov,” je o umtniški rezidenci in galeriji Ravnikar zapisano v utemeljitvi. Foto: Mario Zupanov

Ob odprtju dogodka so v Mestni hiši v Ljubljani tradicionalno podelili slovenske nagrade za oblikovanje v kategorijah oblikovanje leta, interier leta in perspektivni. V prvi so podelili 12 in v drugi šest nagrad. Podelili so tudi deset nagrad perspektivni.

Od namiznih svetilk do smuči
Nagrado za oblikovanje leta je žirija podelila športno-potovalni jadrnici Elan E6 (oblikovanje Elan, Pininfarina, Humphreys Yacht Design, proizvajalec Elan, d. o. o.), Noordung električnemu kolesu (oblikovanje in proizvajalec Noordung), električnemu izvenkrmnemu motorju RemigoOne (oblikovanje Ajda Bertok, proizvajalec Remigo, d. o. o.), navijalniku avtomatskih ročnih ur Time Machine (oblikovanje Desnahemisfera; Klemen SmrtnikDejan Kos, naročnik Time Machine), EFEKT strgalniku za led (oblikovanje Marko Pavlinec, proizvajalec Rinz ROS, d. o. o.), posodi za sobne rastline Freesbee (Katjuša KranjcRok Kuhar; RAKETA, proizvajalec Pikka), vgradnim pečicam Hisense, serija Hi6+ (oblikovanje Matevž PopičTomislav KrašovecUrša Kovačič, naročnik Hisense, Gorenje Europe, d. o. o.), svetilki Next (oblikovanje Gašper Puhan, proizvajalec GeoEnergetika, d. o. o.), bralni in ambientalni namizni svetilki Pendulum (oblikovalec in naročnik Matej Štefanac), smučem Ripstick Tour 104 (oblikovanje in proizvajalec Elan, d. o. o.), hibridu med knjižno polico, kavno mizico in sedežno garnituro KAUCH Layer (oblikovanje Dejan Kos, proizvajalcu KAUCH) in stolu Olimp (oblikovanje Katjuša KranjcRok Kuhar; Raketa; proizvajalec: Pikka).

Sedežna garnitura Layer je hibrid med knjižno polico, kavno mizico in sedežno garnituro.
Z inovativno zasnovo naslonjala – v plasteh – omogoča uporabniku shranjevanje knjig, revij, odlaganje tabličnih računalnikov, telefonov in daljinskih upravljalnikov. Pri načrtovanju in izvedbi plasti naslonjala je bilo zelo pomembno, da se po uporabi vrnejo v svojo prvotno obliko, ne da bi se predmeti vanje vtisnili. To je avtorjem uspelo s kombinacijo naprednih materialov. Avtor je navdih črpal iz prepleta med starodavnim in sodobnim. Navdihnil ga je rimski amfiteater s svojo stopničasto arhitekturo. Foto: Kauch
Elan je za svoje oblikovanje prejel nagradi za najboljše oblikovalske dosežke v preteklem letu na področju produktnega oblikovanja za smuči Ripstick Tour 104 in jadrnico Elan E6.

Najbolj navdušujoči interierji
Za interier leta so v kategoriji zasebni interierji nagrajeni Stanovanje pod Gradom (avtorji Davorin PočivašekUrban Petranovič, Astrid MagajnaAndreja Ajlec; Arhitekti Počivašek Petranovič), Interier Hiše T (avtorja Katjuša KranjcRok Kuhar; Raketa, projektna skupina: Katjuša Kranjc, Rok Kuhar, Vesna DrakslerLaura KlenovšekLea LipovšekMaja Horvat) in Stanovanje T24 (avtor Žiga Kreševič).

V kategoriji javnih interierjev pa Pisarniška promenada v Ljubljani (avtorji Miha Čebulj; MCA – Miha Čebulj Arhitektura), Umetniška rezidenca in galerija Ravnikar LE < 3 avtorice Maje Stamenković (MA_ST_AR, celostna grafična podoba galerije Rok Mar) in ZOOFA (avtorji Studio Tina Rugelj architecture+design; Tina Rugelj, sodelavci Metka JankoIza ŠentjurcUrška Škrap).

“Interier Hiše T je oblikovan po načelih vrhunskega italijanskega oblikovanja, ki gradi na upoštevanju celovitih občutenj prostora: na igri svetlobe, oblike, teksture, materialov in taktilnosti. Sozvočje posameznih prostorov je povezano v sekvenčno doživljanje atmosfere. Avtorjem je uspelo v sicer generični stavbni volumen vnesti presenetljivo eleganco, gosposkost, ki je odraz želja in kultiviranosti naročnika,” beremo v utemeljitvi. Foto: Žiga Lovšin

Strokovno žirijo za oblikovanje leta so sestavljali Lenka BajželjMateja PanterMaja Tasič DemšarJelena PirkmajerBranko Uršič in predsednik Matjaž Zorc. Strokovno žirijo za interierje leta pa Ana GrudenPeter GabrijelčičAleksander Ostan in predsednica Kristina Dešman.

Pisarniška promenada gradi na dualnosti delovnega procesa zasebnega IT-podjetja, ki zahteva na eni strani intenzivno delo manjših skupin in hkrati druženje v enotnem prostoru, ki omogoča naključne interakcije med zaposlenimi. Koncept temelji na ideji ulice kot javnega prostora srečevanja, ki jo obdajajo bolj zasebni prostori tišine in zbranosti. V ulici so ločene tudi manjše izolirane srečevalnice (kapsule), ki so prostor intimnejšega druženja znotraj javnega prostora.” Foto: Janez Marolt

Najbolj perspektivni
Nagrada perspektivni v kategoriji modnega oblikovanja gre Neži SimčičPii Šilec in Hani Tavčar. Nagrado perspektivni na področju industrijskega oblikovanja prejmejo Lea BerlicRok KladnikKatarina Remic, skupina študentov Špela BogatajLara Tominec in Luka Vesel ter skupina absolventov podiplomskega študija Žan GirandonPia Groleger in Luka Pleskovič. Na področju arhitekture prejmeta nagrado perspektivni Petra Čoko in Aliia Iusupova.

Poklon dozdajšnjim dosežkom
Podelitvi nagrad je sledilo odprtje razstave v osrednjem atriju Mestne hiše. Razstava 20 let Meseca oblikovanja je poklon dosežkom slovenskega oblikovanja, ki naj bodo temelj porajanja novega, naprednega. Bogata tradicija kreativnih industrij je pogosto prezrta, pa vendar brez spoštovanja preteklega ne moremo ustvarjati novega, so zapisali v Zavodu Big.

“Stol izhaja iz kroga kot popolne forme. S premišljeno povezavo več tradicionalno oblikovanih lesenih krogov so oblikovalci razvili ikoničen stol, ki bo zaradi kombinacije lesa in kovine, visokokakovostne obdelave ter vizualno skorajda skulpturalne forme dobrodošel poudarek v določenih prostorih,”so zapisali v utemeljitvi. Foto: Pikka/Mesec oblikovanja

V sklopu Meseca oblikovanja bo 27. oktobra na Ljubljanskem gradu potekal BIG design festival. Konferenca Big Design: napredek opolnomočen z oblikovanjem – včeraj, danes, jutri bo ponudila prostor za interdisciplinarni dialog o vlogi oblikovanja in arhitekture v luči neizbežnih globalnih sprememb.

Njen namen je problematizirati zastarele koncepte, provocirati in navdihniti z novimi idejami ter odpreti prostor za vizionarska razmišljanja kot odgovor na izzive 21. stoletja. Na konferenci bodo sodelovali oblikovalci, arhitekti, managerji in strokovnjaki za blagovne znamke.

Podelili bodo tudi nagrade BIG SEE za oblikovalsko odličnost v jugovzhodni Evropi v kategorijah produktnega in modnega oblikovanja ter oblikovanja v lesu in turizmu. Prav tako bodo podelili nagrado BIG SEE vizionar za izjemen doprinos k razvoju oblikovanja v regiji.

Na Ljubljanskem gradu bo na ogled razstava Shine. Kuratorji razstave so raziskovali, ali še obstajajo razlike med zahodno in jugovzhodno Evropo na področju produktnega in modnega oblikovanja, oblikovanja v lesu ter oblikovanja za turizem. Ali obstajajo slogovne, tehnične, nacionalne, regionalne posebnosti, ali so tri desetletja vse tesnejšega sodelovanja prinesla dokaj podobno ustvarjalno okolje.

Mesec oblikovanja bo ponudil tudi Oblikovalska foruma 2022 in BIG SEE debati, Oblikovalsko okuševalnico in projekt Dizajn v mestu.

Mesec oblikovanja se bo odvijal na 61 lokacijah, po katerih popelje za lažjo orientacijo zasnovan zemljevid. Foto: BoBo

Dizajn

Nagrada Red Dot za Geberit AquaClean Alba

Objavljeno

dne

Nova straniščna školjka Geberit AquaClean Alba je žirijo nagrade Red Dot Award 2024 navdušila s svojim inovativnim, elegantnim in prijetno preprostim dizajnom ter izjemno funkcionalnostjo. Kljub najsodobnejšim tehnologijam tuš WC-ja ohranja brezčasen videz običajnega stranišča in se popolnoma zlije z vsako kopalnico.

S svojo nevsiljivo estetiko postavlja nove standarde na področju toaletne higiene tako, da izstopa brez vpadljivosti. Edinstvena kombinacija napredne tehnologije, kot sta patentirana tehnologija prhe WhirlSpray in posebej tiha tehnologija TurboFlush, naredi Geberit AquaClean Alba izjemen izdelek. Prejetje te prestižne nagrade poudarja kakovost in uspeh Geberita kot vodilnega ponudnika sanitarne tehnologije.

RED DOT je nagrada, ki jo podeljujejo že 67 let in velja za najbolj iskan mednarodni znak kakovosti oblikovanja. Letošnja podelitev nagrad bo 28. oktobra v Berlinu.

Nadaljuj z branjem

Dizajn

Oblikovalska nagrada za mobilno enoto Ilustratorski kot tandema Sara&Sara 

Objavljeno

dne

Ilustratorski kot, ki sta ga za Center ilustracije oblikovali Sara Badovinac in Sara Škarica, združeni v tandemu Sara & Sara, je prejel mednarodno oblikovalsko nagrado a’ design.

Bronasto nagrado sta oblikovalki dobili za mobilno enoto, s katero Center ilustracije doma in v tujini predstavlja izvirno slovensko ilustracijo, so sporočili z Vodnikove domačije.

Ilustracije v potujoči “garderobi”
Modularni, potujoči razstavni elementi so zasnovani kot zložljivi obešalniki, na katerih so na ogled skrbno zaščitene ilustracije. Vsakemu kovinskemu okvirju pripada predal, ki hrani razširjen nabor del avtorjev. Modularni okvirji s svojo fleksibilno zasnovo omogočajo predstavitev raznovrstnih vsebin na igriv in inovativen način.

Sara & Sara sta pred oblikovanjem mobilne enote izvedli obsežno raziskavo različnih metod razstavljanja umetnosti, od tradicionalnih galerijskih vitrin do dinamičnih uličnih sejmov.

Grafično podobo je prispevala Alja Herlah. Projekt je vodila vodja Centra ilustracije Maša P. Žmitek, produkcijo pa Tina Popovič iz zavoda Divja misel.

Ilustratorski kot so konec lanskega leta predstavili v Cankarjevem domu. Takrat so se v njem s svojimi deli predstavili Zvonko Čoh, Marta Bartolj, Tina Dobrajc, Jelka Godec Schmidt, Miha Ha, Anka Kočevar, Maja Kastelic, Dora Kaštrun, Ana Maraž, Matija Medved, Lila Prap, Alenka Sottler, Hana Stupica, Igor Šinkovec, Peter Škerl, Gorazd Vahen, Huiqin Wang in Žmitek.

A’ Design Award and Competition velja za eno najprestižnejših priznanj za oblikovanje na svetu. Z nagrado vsako leto predstavijo najboljše svetovne dizajne.

Oblikovalki sta si zamislili več prostostoječih elementov, ki se dajo na različne načine razporediti po prostoru. Foto: Ana Skobe
Nadaljuj z branjem

Dizajn

Mojci Turk priznanje za življenjsko delo s strani društva oblikovalcev Slovenije

Objavljeno

dne

Avtor

Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) je priznanje za življenjsko delo podelilo grafični in muzejski oblikovalki Mojca Turk. Kritičarka in recenzentka Jožica Brodarič pa prejme priznanje častna članica.

Mojca Turk je nevidna sila v ozadju številnih izvrstnih razstav, njeno vrhunsko oblikovanje prostorov, interpretacij razstavnih vsebin, spremnih publikacij in promocijskih gradiv pa jo uvršča v vrh slovenskega oblikovanja, beremo v utemeljitvi.

Ustvarjalno pot je začela v poslovnem okolju nekdanje Iskre in od tod naprej v Slovenskem etnografskem muzeju in nadalje Muzeju novejše zgodovine. Je avtorica več sto postavitev muzejskih razstav.

Priznanja oblikovalski dosežek namenja društvo Anki Štular za pametno korito Planterino, podprto s pomočjo mobilne aplikacije, Maji Modrijan/Destilator za čevlje model diamant iz odpadnega tekstila, Mateji Škofič za celostno grafično podobo boutique hotela Bloom, kolektivu Oloop za knjigo Moč tekstila ter Teji Goljevšček in Evi Batič za zbornik ob 60. obletnici Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina.

Planterino predstavljata rešitev, ki odpira vrata svetu vrtnarjenja za vse, ne glede na predznanje.
Foto: Nika Curk Nagode

Planterino in spremljajoča mobilna aplikacija skupaj predstavljata inovativno orodje, ki vodi in spodbuja uporabnike k postopnemu pridobivanju večje samostojnosti pri vrtnarjenju ter predstavljata rešitev, ki odpira vrata svetu vrtnarjenja za vse, ne glede na predznanje, lokacijo ali izkušnje, so zapisali v utemeljitvi.

Čevlji Walk the talk model diamant po mnenju DOS-a niso le domiselno in brezčasno oblikovano obuvalo iz odpadnega tekstila, temveč tudi primer ozaveščanja o problematiki odpadnega tekstila. Prav tako je poleg uporabe tekstilnih odpadkov ključna prednost izdelka lokalna proizvodnja. Izdelek je kombinacija etičnih, ekoloških in ergonomskih načel, ki ne le opozarja na potrebo po trajnostnem razvoju stroke, temveč tudi obuja lokalno obrt v Sloveniji.
Logotip hotela Bloom že na prvi pogled deluje prijazno in toplo ter vabi k ogledu oziroma obisku.

Hotel Bloom prepleta artecojevski pridih s sodobno formo. Foto: Katarina Lan

Znak z artdecojevskim pridihom se lepo navezuje na notranjo opremo hotela in njegove geometrične detajle ter se kot štukatura v sprejemnici tudi izvrstno zlije s preostalim ambientom. Barvni izbor in dodatni elementi na tiskovinah lepo zaokrožajo identiteto butičnega hotela in izrekajo dobrodošlico v hotel Bloom, so pri DOS-u zapisali v utemeljitvi.

Knjiga Moč tekstila je uvrščena med oblikovalske dosežke. Kot piše v utemeljitvi, je prva knjiga s področja oblikovanja v slovenskem prostoru, ki širši javnosti približa pomen tekstilne ročne ustvarjalnosti kot večplastne dejavnosti, ki pozitivno vpliva na kakovost življenja in zdravje ter je dragocen prispevek k oblikovalski stroki.

Moč tekstila je prva knjiga s področja oblikovanja v slovenskem prostoru, ki širši javnosti približa pomen tekstilne ročne ustvarjalnosti kot večplastne dejavnosti. Foto: DOS

Zbornik, izdan ob 60. obletnici delovanja Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina, že na prvi pogled deluje drugače kot podobne publikacije. V osnovi resna, tudi skrb vzbujajočih statistik in tragičnih dogodkov polna publikacija nas že z naslovnico z grafičnim prikazom utripajočih interventnih luči v prepletu rdeče in modre svetlobe prepriča, da jo vzamemo v roke, piše v utemeljitvi.

Jožica Brodarič je slovenski javnosti znana kot oblikovalska kritičarka, kuratorica, voditeljica oddaj in predvsem izvrstna poznavalka sveta mode. Z nagradami trend je utirala pot številnim avtorjem pa tudi številnim strokovnim razmislekom, predvsem pa je s svojimi izbori vrhunskih ustvarjalcev vsakokrat znova globoko posegla v raven mišljenja slovenske javnosti. Foto: DOS

Priznanje častna članica je DOS letos namenil oblikovalski kritičarki, kuratorici, voditeljici oddaj in modni poznavalki Jožici Brodarič. Belokranjka iz Metlike se je pred leti samoiniciativno lotila projekta Koupa, s katerim posega v večno brezčasni prostor kulturne dediščine in prihodnosti skozi izdelke vsakdanje rabe. Gre nedvomno za projekt, ki bi mu veljalo slediti tudi in predvsem na državni ravni, so prepričani podeljevalci priznanj.

Nadaljuj z branjem
Slovenija6 dni nazaj

Lanske poplave: bo odstranjenih ogroženih še dodatnih 74 objektov?

Potem ko je vlada že potrdila zadnji seznam 258 objektov za odstranitev, se zdaj pristojni ukvarjajo s 74 objekti, ki...

Arhitektura1 teden nazaj

Mesec prostora 2024 – načrtujmo prihodnost

Mesec prostora 2024 letos oktobra poteka že enajsto leto zapored. To je mesec, v katerem na svetovni ravni obeležujemo več...

OKOLJE2 tedna nazaj

Vodna konvencija 2024: Globalni okvir za čezmejno sodelovanje

Med 23. in 25. oktobrom bo v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču potekalo deseto zasedanje pogodbenic Vodne konvencije, med katerim bo Slovenija od Estonije...

RAZSTAVA2 tedna nazaj

Judith Lava: Svetloba kot motiv

V opusu priznane avstrijske umetnice Judith Lava je močno prisoten kontrast med svetlim in temnim. Ta dvojnost v prenesenem pomenu...

ZANIMIVOSTI2 tedna nazaj

Na Kitajskem se predstavlja večstoletna tradicija čebelarstva na Slovenskem

Slovenski etnografski muzej (SEM) na Kitajskem predstavlja večstoletno tradicijo čebelarstva na Slovenskem in ob tem nastajajočo ljudsko umetnost, ki ni...

Arhitektura2 tedna nazaj

Poslovil se je arhitekt Janez Kobe, prejemnik najvišjega priznanja za arhitekturo v nekdanji Jugoslaviji

Po težki bolezni je v 78. letu umrl arhitekt Janez Kobe. Njegov arhitekturni opus obsega širok spekter arhitekture od urbanističnih...

RAZSTAVA2 tedna nazaj

Karpo Godina: Ko je šla svoboda čez rob

V Galeriji Fotografija je na ogled razstava (na ogled bo do 19.oktobra), ki predstavlja nekoliko drugačno stran ustvarjanja cineasta Karpa...

Arhitektura2 tedna nazaj

Dantejeva soba v obnovljeni občinski palači v Izoli

V Podestatovi palači, nekdanjem sedežu Občine Izola, ki ga zdaj obnavljajo, nameravajo urediti turistično informacijsko točko pa tudi Dantejevo sobo...

Arhitektura4 tedni nazaj

Zbornica za arhitekturo in prostor izbrala dobitnike letošnjih priznanj

Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) je razkrila, kdo so letošnji nagrajenci stanovskih priznanj za največje dosežke na področju...

Dizajn1 mesec nazaj

Nagrada Red Dot za Geberit AquaClean Alba

Nova straniščna školjka Geberit AquaClean Alba je žirijo nagrade Red Dot Award 2024 navdušila s svojim inovativnim, elegantnim in prijetno...

POPULARNO