GRADNJA
Maribor: Gradbena dela na Lentu se zamikajo, zaključek šele prihodnje leto?
Obnova ene izmed najbolj turističnih točk Maribora e bila načrtovana več let. A kot kaže bo tudi zaključek del na Lentu trajalo še nekaj časa. Z novo ureditvijo, povezavami in dejavnostmi ob vodi, naj bi ponovno postal eno osrednjih zbirališč meščanov ter prizorišč urbanega dogajanja.
A obsežni projekt se je že z zamudo začel. Prvotno je bilo namreč načrtovano, da bi se dela začela spomladi 2020 in bi Lent v novi podobi zaživel do konca leta 2020. A se je začetek odvil povsem drugače. Mariborska občina je šele v začetku maja lani podpisala pogodbo z izvajalcem del za obnovo med Studenško brvjo in Vodnim stolpom.
V okvirju Ureditev nabrežja reke Drave – Lent namerava Mestna občina Maribor urediti javne površine. Na območju med Vodnim stolpom in Studenško brvjo bo mariborska občina v celoti na novo uredila cestišče, tlakovane površine, površine pred gostinskimi vrtovi, uredili bodo tudi sprehajalna pot med tržnico in Studenško brvjo ter dodali zelene površine in zasadili drevesa.
Bodo dela zaključena šele prihodnje leto?
Neuradno smo izvedeli, da bi bila dela popolnoma zaključena šele prihodnje leto avgusta. Po našem viru, naj bi bila ta časovnica glede in vse ovire “še izjemno hitra”.
Soavtorica projekta prenove Lenta in arhitektka Maruša Zorec je za Večer pojasnila, da je zamudo del jasno občutiti in da si izvajalci prizadevajo zaključiti osrednji del do sredine julija, kar pomeni, da bi bil ta del se ta mesec tlakovan.
Mariborski župan si med drugim prizadeva, da bi bil del med novo brvjo in osrednjim trgom do te mere dokončan, da bi mladi športniki, ki bodo sodelovali na Olimpijskem festivalu evropske mladine (OFEM) lahko zahajali k Dravi. Sicer je arhitekta v nadaljevanju še pojasnil, da bodo stala dela zaključena letos do jeseni, a sem niso vključeno stopnišče do vode. Po njenih besedah bo ta del Lenta realiziran “v bližnji prihodnosti”.
V začetku leta je bila urejena komunalna infrastruktura
Marca je občina na vzhodni strani izvajala dela na komunalni infrastrukturi. To vključuje vodovod, plinovod, meteorna kanalizacija. V osrednjem delu izvajajo široki izkop ter polaganje zaščitnih cevi za SN, NN razvode ter ostalo infrastrukturo. Na zahodnem delu so pričeli z montažo robnikov ter klopi.
Idejo o leseni ploščadi je mestna oblast zavrgla
Mestna oblast se je v pripravah na ta projekt opirala na arhitekturno rešitev z leseno ploščadjo izpred desetih let. Ekipi sedanjega župana Saše Arsenoviča pa ta ni bila všeč, med drugim zaradi visoke cene in zahtevnega vzdrževanja, hkrati so želeli, da se razmišlja o ureditvi celotnega mestnega območja ob Dravi.
Projekt je ocenjen na skoraj deset milijonov evrov.
GRADNJA
V Selnici ob Dravi otvorili prvi vrtec grajen iz slovenskega lesa
Les predstavlja 80 odstotkov uporabljenih materialov – 10-oddelčni vrtec bo v novem vrtčevskem letu sprejel 150 otrok
V Selnici ob Dravi je včraj potekala slavnostna otvoritev novega skoraj nič-energijskega vrtca grajenega iz slovenskega lesa. Gre za prvi vrtec oz. javni objekt v Sloveniji grajen z inovativno in nagrajeno slovensko tehnologijo iQwood, brez lepil in kemikalij. Nov vrtec bo zaradi uporabe lesa in drugih naravnih materialov otrokom in vzgojiteljem nudil prijetno ugodje bivanja. Zaradi kakovostne zasnove, saj je skoraj nič-energijski, s porabo energije pod 15 kWh/m2 a (pasivna gradnja), bo imel izredno nizke stroške porabe energije kot samega vzdrževanja skozi celoten življenjski cikel. Vrtec sta zgradili družinski podjetji Lumar in GIC GRADNJE, ki si prizadevata za razvoj in gradnjo inovativnih trajnostnih objektov. Nov vrtec so s prerezom traku slavnostno otvorili županja Selnice ob Dravi dr. Vlasta Krmelj, Manja Kokalj – ravnateljica vrtca Kobanček, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport mag. Dejan Židan, dr. Rok Cajzek, direktor podjetja GIC GRADNJE in Marko Lukić, direktor podjetja Lumar IG.
Vrtec se razprostira na nekaj več kot 3.000 m2 bivalne površine. Urejenih je 10 oddelkov, osrednji prostor in športna igralnica, terase, razdelilna kuhinja, prostori za strokovne sodelavce, upravni in gospodarski prostori ter ostali prostori, ki bodo omogočali kvalitetno izvedbo vzgojno – izobraževalnega programa predšolskih otrok. Ob vrtcu je pripadajoče parkirišče, urejena pa bodo tudi otroška igrišča. Za ozelenitev površin bodo zasajena drevesa. Za stene in stropove novega vrtca je bilo porabljenega 510 m3 slovenskega smrekovega lesa. Les predstavlja 80 odstotkov uporabljenih materialov. Vrednost investicije je ocenjena na 4.347.400 evrov brez DDV. Občina bo pridobila tudi nepovratna sredstva Eko sklada v višini 755.000 evrov z DDV.
Dr. Vlasta Krmelj, županja Občine Selnica ob Dravi:
»Po 50 letih občina dobiva nov vrtec, na kar smo zelo ponosni in veseli, saj s tem zagotavljamo najboljše pogoje za mlade generacije. Vrtec pomeni za občino osnovno komponento dolgoročnega razvoja, saj brez njega ni mladih družin in posledično se občina stara. Posebej pa smo ponosni, da je naš vrtec eden najsodobnejših v Sloveniji in Evropski uniji. Lesena gradnja in najkvalitetnejši ter zdravju prijazni materiali bodo otrokom nudili najboljše pogoje za delo.«
Mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport:
»Zelo sem vesel, da občina Selnica ob Dravi z novim lesenim vrtcem stopa na pot podnebne nevtralnosti. Ta vrtec je pomemben tudi z demonstracijskega vidika, saj jasno pokaže kaj zmore naša lesno predelovalna industrija na osnovi domače surovine. Vrtec je namreč v celoti plod slovenskega znanja in zgrajen iz slovenskega lesa, predstavlja pa pomemben korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa in ustvarjanju prijetnega, zdravega okolja, predvsem za naše najmlajše. Projekt je tudi odličen primer uspešnega sodelovanja med različnimi resornimi ministrstvi (MGTŠ, MKGP in MOPE). Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport smo močno zavezani razvoju slovenske lesno-predelovalne industrije, ki je ključna za ustvarjanje zelenih delovnih mest, regionalni razvoj in krožno gospodarstvo. Zato si bomo še naprej prizadevali preko različnih aktivnosti, da bo v prihodnje čim več javnih pa tudi drugih objektov zgrajenih s pomočjo domačega lesa in slovenske lesnopredelovalne industrije.«
Manja Kokalj, ravnateljica Vrtca Kobanček pri OŠ Selnica ob Dravi
»Konec leta 2022 smo pričeli z gradnjo novega vrtca in v septembru bo vrtec sprejel 150 otrok, tekom leta pa bo še kar nekaj vpisov. To je 10-oddelčni vrtec s čudovitimi igralnicami, telovadnim prostorom, z gibalnico, zbornico, s pisarnami in prostori za tehnično osebje, ogrevanje bo s toplotno črpalko, vgrajeno je tudi prezračevanje in sistem senčenja. Zgrajen je iz slovenskega lesa, brez lepil in drugih kemikalij, v večini prostorov so ilovnati ometi, materiali so okolju prijazni, gre torej za leseno, energetsko učinkovito in pasivno gradnjo v skladu s smernicami trajnostnega razvoja. Do sedaj smo imeli 4 oddelke vrtca v 50-let stari vrtčevski stavbi, kar 6 oddelkov pa v šoli, kjer je bila res prostorska stiska in izvajati smo morali veliko organizacijskih prilagoditev. Vsi že nestrpno pričakujemo novo vrtčevsko leto v novih sodobno opremljenih prostorih.«
Marko Lukić, direktor podjetja Lumar IG:
»Vrtec v Selnici ob Dravi, ki smo ga zgradili iz slovenskega lesa in z uporabo inovativne slovenske tehnologije iQwood, bo otrokom ponujal prijetno in zdravo zavetje ter omogočal še boljše pogoje dela. Razne študije v tujini namreč kažejo, da je les material, bi blagodejno vpliva na uporabnike. Z novim skoraj nič-energijskim vrtcem v Lumarju nadaljujemo naše poslanstvo gradnje sodobnih, trajnostnih in do uporabnika ter okolja prijaznih lesenih objektov. Veseli smo, da so v Občini Selnica ob Dravi prepoznali dolgoročne prednosti gradnje z lesom in tako postavili nove standarde ter mejnike gradnje trajnostno zasnovanih lesenih javnih objektov v Sloveniji. Upamo, da se bo podobna praksa gradnje kakovostnih javnih objektov iz lesa nadaljevala tudi v prihodnje. Pri tem bomo potrebovali večjo vlogo države, ki bo morala spremeniti svojo strategijo in usmeritve glede gradnje z lesom, če bo želela spodbujati nadaljnji razvoj lesnopredelovalne verige v Sloveniji. Večina javnih objektov, ki bi lahko bili grajeni v lesu, se namreč projektira v betonu, kar je izgubljena priložnost za domačo lesno industrijo. Čas je, da končno pridemo od velikih besed k dejanjem.«
Dr. Rok Cajzek, direktor podjetja GIC GRADNJE:
»Projekt Vrtec Selnica je bil za nas poseben izziv in hkrati priložnost, da pokažemo našo strokovnost in predanost okolju. Kot sodobno gradbeno podjetje z jasno vizijo in trajnostno strategijo smo se zavezali k izvajanju gradbenih projektov, ki upoštevajo najvišje standarde trajnostne gradnje. Pri izgradnji vrtca smo uporabili hibridno metodo, ki združuje naravne materiale, vključno z betonom iz recikliranih virov ter nizkoenergijske rešitve, ki zagotavljajo visoko kakovost bivanja. Naš cilj je bil ustvariti prostor, ki je prijazen do narave in omogoča zdrav razvoj otrok, ki bodo v njem preživeli veliko časa. Še posebej nas veseli, da je Občina Selnica ob Dravi pri gradnji novega vrtca prepoznala pomen trajnostne gradnje ter tako omogočila odličen poligon za uspešno dokončanje prvega nizko energetskega vrtca iz slovenskega lesa.«
GRADNJA
V Novi Gorici prenova železniške postaje po načrtih – zaključena bo do začetka EPK 2025
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala gradbišče na železniški postaji v Novi Gorici. Poudarila je, da prenova poteka po načrtih. Projekt naj bi bil zaključen do 8. februarja prihodnje leto, ko bo mesto skupaj z Gorico postalo Evropska prestolnica kulture.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je ob obisku železniške postaje poudarila, da je to eden večjih projektov v zadnjih letih v tem delu Slovenije, kljub obsežnosti pa poteka v okviru postavljenih časovnih in finančnih omejitev. Dela naj bi bila končana do 8. februarja.
Kot je spomnila ministrica, je delo na gradbišču pred časom za nekaj dni ustavila najdba bomb iz prve in druge svetovne vojne, a je izvajalec del zagotovil, da zamud zaradi tega ne bo.
Da dela potekajo po načrtih, je potrdil tudi župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Kot je pojasnil, bo v sklopu projekta najprej končana tako imenovana Super osmica, ki bo delovala kot neuradno vozlišče obiskovalcev in ustvarjalcev v projektu Evropske prestolnice kulture.
V notranjem delu stavbe odkrili freske, večino jih bodo ohranili
V sklopu del pospešeno prenavljajo tudi notranji del stavbe, v katerem pa so odkrili freske, ki jih je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije evidentiral. Po besedah vodje nadzora del na železniški postaji Nova Gorica Sare Resnik bodo večino fresk ohranili, zaradi posodobitve objekta pa ne bodo mogli ohraniti vseh. Kot je pojasnila, restavratorji med delom odkrivajo, da so že ob gradnji te postaje poudarjali povezovanje obeh Goric, prostori postaje pa so služili tudi kot tržnica.
Kaj vse obsega nadgradnja
Nadgradnja novogoriške železniške postaje poleg obnove stavbe obsega nadgradnjo tirnih naprav ter gradnjo novega otočnega in bočnega perona z urejenimi nadstreški, gradijo pa tudi že nov podhod, ki bo povezal Trg Evrope z Novo Gorico.
Na vzhodni strani postaje je predvidena gradnja novega parkirišča z avtobusnim postajališčem. Zgradili bodo tudi novo dostopno cesto do parkirišča, ki se bo z obstoječim cestnim priključkom navezala na Erjavčevo cesto. Nadgradnja vključuje še rušitev obstoječe in gradnjo nove nakladalne rampe za avtovlake ter prenovo signalnih, telekomunikacijskih in elektroinštalacijskih naprav.
GRADNJA
Lumar uspešno izvedel test požarne odpornosti
Stena tudi po več kot 90 minutah ohranila nosilnost, celovitost in odlično izolativnost
Pri Lumarju si prizadevajo za zagotavljanje najvišjih standardov varnosti in kakovosti gradnje. V okviru tega so izvedli test požarne odpornosti njihovega najbolj prodajanega konstrukcijskega sistema.
Stena je bila tekom testa izpostavljena stalnemu ognju in visokim temperaturam okoli 1.000 stopinj Celzija. Pri testu se spremljajo trije parametri, ki definirajo požarno varnost; nosilnost, ohranjanje celovitosti in izolativnost.
»Rezultati testa požarne odpornosti potrjujejo odlično požarno odpornost našega konstrukcijskega sistema, ki znaša REI 90. To pomeni, da je naša stena tudi po več kot 90 minutah izpostavljenosti požaru in visokim temperaturam izpolnjevala vse tri kriterije; ohranila je nosilnost, enovitost in odlično izolativnost. Odlična izolativnost se kaže v preprečevanju prenosa visokih temperatur, saj se je ob koncu testiranj temperatura na fasadni strani povišala le za okoli 20 stopinj Celzija«, je po uspešno izvedenem testu povedala Nataša Teraž Krois, vodja razvoja in trajnosti pri Lumarju.
Požarni test je bil izveden v laboratoriju Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG), vodilnega raziskovalnega inštituta na področju gradbeništva in požarne varnosti v Sloveniji.
-
Dizajn2 meseca nazaj
Oblikovalska nagrada za mobilno enoto Ilustratorski kot tandema Sara&Sara
-
AVTOMOBILNOST1 mesec nazaj
Nova Ford Kuga je že na slovenskih cestah
-
DEDIŠČINA1 mesec nazaj
V New Delhiju dodali 24 vpisov na Unescov seznam svetovne dediščine
-
Materiali1 mesec nazaj
Barve poenostavijo izbiro
-
GRADNJA1 mesec nazaj
Lumar uspešno izvedel test požarne odpornosti
-
RAZSTAVA2 tedna nazaj
Idila z Aljo Horvat, ki jo navdihuje narava iz 60. in 70. let prejšnjega stoletja
-
EKOLOGIJA1 mesec nazaj
V Italiji divja peklenska suša
-
Energetska učinkovitost4 tedni nazaj
Investicija v slovenski produkt Reduxi, ki znižuje stroške elektrike