Connect with us

GOSPODARSTVO

Maribor bo leta 2024 dobil nov nacionalni laboratorij v vrednosti skoraj 14 milijonov evrov

Objavljeno

dne

Na Teznu v Mariboru, je v načrtu izgradnja novega Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Sedež Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), je že od začetka njegovega delovanja 1. januarja 2014, v Mariboru. Prostori laboratorija se nahajajo na Prvomajski ulici na Teznu, gradnja novih prostorov je načrtovana zraven, in sicer prav tako na Prvomajski ulici v Mariboru, natančneje v notranjosti območja na križišču Ptujske ceste in Janševe ter Sarajevske ulice.

NLZOH je osrednji in največji slovenski javnozdravstveni laboratorij, ki se ukvarja s problematiko varovanja okolja, diagnostično in javnozdravstveno mikrobiološko dejavnostjo, kemijskimi in mikrobiološkimi analizami različnih vrst vzorcev ter z raziskovalno dejavnostjo.

V laboratoriju opravljajo storitve za potrebe države, predvsem za potrebe spremljanja javnozdravstvenih dejavnikov ter uradnih in inšpekcijskih nadzorov iz pristojnosti Ministrstva za zdravje, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstva za okolje in Ministrstva za obrambo.

Gradnja je predvidena v drugi polovici leta 2024

Arhitekturno rešitev so iskali z natečajem, ki se je zaključil v oktobru 2022. Sedaj v nacionalnem laboratoriju začenjajo s pripravo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in po pridobitvi le-tega, z izdelavo izvedbene projektne dokumentacije. “Pri ugodnem razpletu bi z gradnjo pričeli v drugi polovici leta 2024, gradnja bi naj po ocenah trajala vsaj dve leti. Ocenjeni stroški gradnje znašajo letos med 12 in 14 milijonov evrov,” so povedali v nacionalnem laboratoriju.

Nacionalni laboratorij za zdravje okolje in hrano je ustanova državnega pomena. Njen sedež je v Mariboru, sicer ima svoje lokacije še v osmih mestih širom Slovenije.

“S to gradnjo oz. širjenjem bomo rešili izredno prostorsko stisko in opremljenost mikrobioloških laboratorijev, ki so v zadnjih letih nosilna dejavnost na NLZOH,” razlagajo na nacionalnem laboratoriju in dodajajo, da “napredek za NLZOH hkrati krepi prepoznavnost Maribora.”

“Na NLZOH govorimo o visoko usposobljenih strokovnjakih, ki izvajajo svoje aktivnosti na sofisticiranih instrumentih,” pojasnjujejo na nacionalnem laboratoriju. Rezultati teh aktivnosti pa prikazujejo zdravstvena in druga stanja državljanov in države Slovenije.

Zasnova stavbe je podobna sestavi bakterije

Po načrtih arhitekturnega natečaja, naj bi bil objekt zasnovan kot kompaktna obstoječa grajena struktura. Načrtovano je, da bo objekt zraven kleti in pritličja imel še tri nadstopja.

Pritličje bo zajemalo ambulanto, čakalnico, sanitarije, sprejem vzorcev, blagajno in laboratorije. V prvem nadstropju arhitekturni natečaj poleg laboratorijev predvideva še clean room (prostor, ki omogoča vsa testiranja za katera je nujna sterilnost) in sejno sobo. V drugem nadstropju so predvideni razni oddelki za analize in raziskave ter sprejemna pisarna in sejna soba. V zadnjem, tretjem nadstropju pa je predvidena uprava, tehnična in finančna služba, informatika, pravna kadrovska služba, medicinska mikrobiologija in družbeni prostori.

Eden izmed laboratorijev v prvem nadstropju je BSL3 (laboratorij biološke varnosti 3) laboratorij, ki je največja pridobitev nove stavbe NLZOH.

Zasnova stavbe je v konceptualnem smislu analogna sestavi bakterije. Zasnova konstrukcije nam omogoča, da stavba postane v največji meri fleksibilna in prilagodljiva. Skeletna konstrukcija omogoča, da se organizacija nadstropij prilagaja vedno novim zahtevam uporabnika.

Vir: ZAPS

Laboratoriji so naravno osvetljeni in uporabnikom omogočajo kvalitetne, prijazne in udobne delovne prostore s progledom na okolico, predvsem na Pohorje.

Objekt bo dosegal tudi načela zelene gradnje, ki se najbolj kažejo na strehi samega objekta. Streha stavbe je oblikovana kot bioklimatska streha, kar pomeni, da je v celoti ozelenjena. Zajema otoke drevja in fotovoltaiko, med temi pa so postavljeni tudi mestni čebelnjaki. Ozelenjena streha pripomore k trajnostni zasnovi (zasnova nove stavbe NLZOH upošteva vsa načela trajnostne gradnje), služi pa tudi kot prostor namenjen za sprostitev ali druge dejavnosti. Na strehi je med drugim tudi prostor za vetikalni valj, ki je namenjen za pristanek/vzletanje dronov za dostavo vzorcev.

Celotna skoraj nič energijska zasnova stavbe, pa ne zmanjšuje udobja uporabnikov. Za trajnost objekta je predvidena uporaba deževnice za vzdrževanje zelenih površin.

Celotna stavba prijazna za gibalno ovirane

Pomislili so tudi na zunanje površine, ki so oblikovane inkluzivno, kar pomeni, da gibalno ovirani nemoteno oz. neovirano uporabljajo in obiskujejo celotno stavbo in njeno bližnjo okolico. Na južnem delu so predvidene zelene površine s klopcami ter zasaditev s trajnicami in drevesi.

Ves promet je usmerjen na Sarajevsko ulico, kjer se tudi nahajajo parkirna mesta. Na parkirnih površinah ob cesti, se zagotovi 10 parkirnih mest za paciente in obiskovalce. V garaži je zagotovljenih 31 parkirnih mest za zaposlene. Vsa mesta so opremljena tudi z električnimi polnilnicami.

GOSPODARSTVO

Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, prejel prestižno nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke

Objavljeno

dne

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je na slavnostni podelitvi v Cankarjevem domu že 57-ič zapored podelila Nagrade GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, ki veljajo za najvišje strokovno priznanje v slovenskem gospodarstvu. Med letošnjimi nagrajenci je tudi Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, ki je s svojo vizijo, inovativnostjo in podjetniškim pogumom ustvaril eno najuspešnejših zgodb v slovenski prezračevalni industriji.

Nagrada GZS: Priznanje vrhunskim gospodarstvenikom

Nagrada GZS se podeljuje posameznikom, ki s svojim delom pomembno prispevajo k razvoju slovenskega gospodarstva, inovacij in podjetniškega okolja. Prejemniki nagrade so vodilni gospodarstveniki in gospodarstvenice, ki s svojimi podjetji dosegajo izjemne rezultate, ustvarjajo nova delovna mesta in prispevajo k trajnostnemu razvoju slovenskega gospodarstva.

Ob prejemu nagrade je Milan Kuster izpostavil, da je naloga dobrega direktorja skrb za smisel podjetja»Če to opravlja dobro, potem tudi vsako delovno mesto pridobi svoj smisel. Sodelavec, ki razume smisel, poslanstvo podjetja, ga udejanja pri svojem delu in aktivnostih. Le tako lahko podjetje kot celota preseže zgolj vsoto posameznih aktivnosti.«

Rdeča nit letošnje podelitve je bila Aristotelova misel, da je celota več kot vsota njenih delov. Gre za to, da uspeh nikoli ni zgolj plod enega posameznika. Kot je poudaril predsednik GZS, Tibor Šimonka, je uspeh ekipa, je skupna strast, je vera, da je skupaj moč doseči več. Po njegovih besedah so letošnji nagrajenci dokaz, da je mogoče uspeti tudi, ko se zdi pot strma in so ovire skoraj nepremagljive: »Z njihovo predanostjo ne gradijo le lastnih podjetij – gradijo prihodnost Slovenije.«

Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, pa je v svojem nagovoru izpostavila, da delo nagrajencev podpira različne družbene dejavnosti, kot so kultura, šport in humanitarne akcije, ter prispeva k razvoju lokalnih skupnosti. Poudarila je, da imamo močno socialno državo lahko le z močnim in odpornim gospodarstvom.

Milan Kuster: Vizionar, ki je spremenil slovenski trg prezračevanja

Milan Kuster je svoje podjetniško potovanje začel iz osebne potrebe – iskanja rešitev za zdravstvene težave svoje hčere. To ga je pripeljalo v svet prezračevalnih sistemov, kjer je prepoznal velik potencial za izboljšave in inovacije. Leta 2010 je ustanovil podjetje Lunos d.o.o., ki je hitro postalo sinonim za vrhunske prezračevalne rešitve.

Vendar pa je Kusterjeva podjetniška ambicija segla dlje. Omejitve pri sodelovanju z nemškim partnerjem so ga spodbudile, da ustanovi i-Vent d.o.o., podjetje, specializirano za razvoj pametnih prezračevalnih sistemov. Kuster je s svojo ekipo razvil lastne visokotehnološke prezračevalne rešitve, ki omogočajo energetsko učinkovito in avtomatizirano prezračevanje bivalnih prostorov.

Danes je i-Vent globalni igralec na področju prezračevanja, zahvaljujoč partnerstvu z britansko delniško družbo Volution Group. To je podjetju omogočilo dostop do novih trgov in nadaljnji razvoj inovacij, zaradi česar je i-Vent postal prepoznan kot eden vodilnih ponudnikov pametnih prezračevalnih sistemov v Evropi.

Dodatno priznanje: Izbrana znamka zaupanja 2025

Ob Nagradi GZS je podjetje i-Vent nedavno prejelo še eno prestižno priznanje – naziv Izbrana znamka zaupanja 2025. To priznanje, ki ga podeljujejo potrošniki, potrjuje izjemno kakovost in zaupanje v blagovno znamko i-Vent.

»Prejeti nagrado GZS in hkrati pridobiti naziv Izbrana znamka zaupanja 2025 je dokaz, da gremo v pravo smer. Inovacije, kakovost in skrb za dobrobit uporabnikov so naše vodilo, ki mu bomo sledili tudi v prihodnje,« je ob tem poudaril Milan Kuster.

Vrednote, ki vodijo do uspeha

Milan Kuster je skozi svojo poslovno pot dokazal, da uspeh ni zgolj v inovacijah, temveč predvsem v ljudeh. Njegova filozofija temelji na poštenem in odgovornem vodenju, spoštovanju zaposlenih ter vlaganju v razvoj in izobraževanje.

Podjetje i-Vent se zaveda tudi pomena družbene odgovornosti. S številnimi donacijami in sponzorstvi podpira športne, kulturne in humanitarne projekte ter aktivno sodeluje pri izboljšanju kakovosti življenja v lokalnih skupnostih.

Pogled v prihodnost

Milan Kuster in njegova ekipa ostajajo zavezani razvoju naprednih rešitev, ki bodo še naprej postavljale nove standarde na področju prezračevanja. S kombinacijo inovativnosti, podjetniške drznosti in neomajne predanosti kakovosti i-Vent nadaljuje svojo pot kot vodilni ponudnik pametnih prezračevalnih sistemov.

Njegova zgodba je dokaz, da se lahko s pravo vizijo, pogumom in trdim delom doseže izjemne uspehe – tako na nacionalni kot mednarodni ravni.

Nadaljuj z branjem

GOSPODARSTVO

Gospodarska klima v januarju enaka kot mesec prej

Objavljeno

dne

Kazalnik gospodarske klime je pod dolgoletnim povprečjem, januarja je znašal –2,6 odstotne točke, medletno pa se je zvišal za 0,4 odstotne točke.

Na začetku leta je bilo razpoloženje v gospodarstvu na enaki ravni kot ob koncu lanskega leta, a nekoliko boljše v primerjavi z lanskim januarjem. Vrednost kazalnika gospodarske klime je januarja znašala –2,6 odstotne točke, enako kot mesec prej, medletno pa se je zvišala za 0,4 odstotne točke. Sicer pa je bilo lani gibanje kazalnika na splošno stabilno, brez večjih odstopanj in pod dolgoletnim povprečjem, ugotavljajo na državnem statističnem uradu (Surs).

K medletnemu izboljšanju so prispevali kazalniki v storitvenih dejavnostih (0,7 odstotne točke), trgovini na drobno (0,2 odstotne točke) in predelovalnih dejavnostih (0,1 odstotne točke). Negativno pa sta vplivala kazalnika razpoloženja v gradbeništvu (0,4 odstotne točke) in med potrošniki (0,1 odstotne točke).

Tudi kazalnik zaupanja je bil januarja v vseh štirih krovnih gospodarskih panogah na precej enaki ravni kot decembra. Kot omejitve so sicer v proizvodnji navedli negotove gospodarske razmere, v trgovini konkurenco, v gradbeništvu pomanjkanje usposobljenih delavcev, v storitvenih dejavnostih pa nezadostno povpraševanje. Sicer pa je bil kazalnik zaupanja mesečno rahlo boljši v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu in storitvah, poslabšal pa se je v trgovini na drobno, so še izračunali na Sursu.

Nadaljuj z branjem

EKOLOGIJA

Na svetovni gospodarski forum (WEF), kjer teče beseda o izpustih, raje z letalom kot okolju prijaznim prevoznim sredstvom

Objavljeno

dne

Če tudi je bilo ogromno pozivov, naj se udeleženci v Davos odpravijo z vlaki oziroma bolj trajnostnimi prevoznimi sredstvi, je samo prvi dan na najbližjem letališču pristalo za 170 odstotkov več zasebnih letal, kot sicer. Že lani so podnebni aktivisti udeležence Svetovnega gospodarskega foruma obtožili hinavščine, saj so z zasebnimi leti v Davos v enem tednu proizvedli toliko emisij CO2 kot jih proizvede 350.000 povprečnih avtomobilov. Na forumu pa nato razpravljajo o tem, kako je treba zmanjšati izpuste CO2.

Pred dnevi se je v švicarskem Davosu začel 55. Svetovni gospodarski forum (WEF), na katerem približno 2500 politikov, strokovnjakov, gospodarstvenikov in predstavnikov različnih organizacij razpravlja o globalnih izzivih. Beseda med drugim teče o konfliktih po svetu, umetni inteligenci in podnebnih spremembah. A kaj, ko vsaj pri slednji temi očitno ostaja le pri besedah. Dejanja nekaterih udeležencev so prav v nasprotju z ukrepi, ki jih zagovarja stroka za omilitev podnebnih sprememb in v nasprotju s pozivi o nujnosti zmanjšanja emisij CO2, ki jih običajno slišimo v razpravah.

Podatki spletne strani za spremljanje letov Flightradar24 namreč kažejo na močno povečan promet zasebnih letal na letališčih v bližini Davosa. Na letališču v Zürichu, ki je najbližje veliko letališče, je samo v ponedeljek pristalo 54 zasebnih letal. To je 170 odstotkov več kot jih je v povprečju pristalo v minulem tednu.

Davos je najvišje ležeče mesto v Evropi.

“Neposredno pred in med WEF beležimo okoli 1000 dodatnih letov. To so lahko poslovna letala, državniška letala ali helikopterji,” je za Euronews Green povedal tiskovni predstavnik letališča v Zürichu.

Delegati, ki se odpravljajo v Davos, pa pogosto uporabljajo tudi druga letališča, kot so Saint Moritz, Friedrichshafen in St. Gallen-Alternheim. Tudi ta tri letališča so v ponedeljek zabeležila več zasebnih letal kot sicer. Denimo v Friedrichshafnu je pristalo za 33 odstotkov več letal kot običajno.

Najdaljši zasebni let iz Havajev

V ponedeljek je okoli poldneva na züriškem letališču pristalo zasebno letalo s Havajev. Letalo je letelo 14 ur in 40 minut, da je premostilo razdaljo 12.404 kilometrov od letališča v Kailua-Koni do Züricha. Na istem letališču je pristalo še nekaj zasebnih letal iz Kalifornije, Seattla in Pekinga.

Kar nekaj zasebnih letov je bilo takšnih, ki so leteli na razdalji, manjši od 500 kilometrov. Kar tri letala so priletela iz Milana, ki je od Davosa oddaljen okoli 200 kilometrov zračne linije. Eno zasebno letalo je priletelo iz Genove in dve iz Pariza, čeprav obstajajo dobre in hitre povezave z vlaki.

Težko je sicer z gotovostjo trditi, da so bili potniki na vseh teh zasebnih letih namenjeni v Davos. Veliko lažje pa je o tem ugibati pri vladnih letalih, ki so prav tako pristala v Švici. Predstavniki libijske vlade so denimo prispeli z letalom 5A-LBY, Embraer Legacy 600. Iraška vlada in poljska vlada sta za polet v Švico izbrali ogromne Boeinge 737, letala, ki so namenjena za prevoz več kot 160 potnikov, a so verjetno prevažala le peščico ljudi.

A emisije delegatov se ne zaključijo s tem, ko letalo pristane. Številni se nato z letališča vkrcajo na helikopterje, ki jih prepeljejo direktno v Davos. S tem pa ustvarijo še dodatne izpuste CO2. Greenpeaceovi aktivisti so zato v ponedeljek blokirali dostop do heliporta Davos Lago in pozvali k “reformam, ki bodo omogočile pošteno obdavčitev premoženja superbogatih po svetu”. Organizatorji foruma so omogočili celo brezplačna potovanja z vlakom, udeležencem pa zagotavljajo dereze za čevlje, da bi jih spodbudili, da po prizorišču čim več hodijo in čim manj uporabljajo avtomobile. Kljub pozivom organizatorjev WEF in nevladnih organizacij, naj delegati v Davos potujejo na čim bolj trajnosten način, pa povečano število zasebnih letal v Švici kaže prav nasprotno.

“Ponovno povečanje števila potovanj z zasebnimi letali v Davos – kljub temu, da je WEF okrepil prizadevanja, da bi udeležence spodbudil k izbiri energetsko učinkovitejših načinov prihoda – pomeni, da mora WEF vidno prevzeti pobudo, ko so voditelji tam prisotni,” je za Euronews Green dejala Denise Auclair, vodja nevladne organizacije Travel Smart Campaign. Prepričana je, da bi moralo vprašanje zasebnih letov in trajnostni način potovanja biti neposredno uvrščeno na agendo foruma.

Dobitniki kristalne nagrade David Beckham, Diane von Furstenberg in Riken Yamamoto s Hilde in Klausom Schwabom. Foto: World Economic Forum

Potovanje z redno linijo bi prihranilo 87 odstotkov emisij

Poslovneži in politiki pogosto omenjajo čas kot glavni razlog, zakaj se ne odločijo za potovanje z vlakom, pač pa raje odletijo z zasebnim letalom. Toda, čeprav ta argument morda drži za delegate, ki prihajajo iz res oddaljenih krajev, kot so Havaji in ZDA, pa imajo še vedno možnost, da se vkrcajo na potniško letalo in s tem zmanjšajo svoj ogljični odtis.

Po nekaterih ocenah bi delegat, ki bi se denimo iz ZDA v Švico namesto z zasebnim letom odpravil z redno potniško linijo, prihranil okoli 87 odstotkov svojih emisij CO2.

“Veliko ljudi uporablja ta letala kot taksije, pri čemer se z letalom odpravijo na poljubne razdalje preprosto zato, ker je to bolj priročno,” je za BBC pojasnil profesor Stefan Gossling z univerze Linnaeus. “Če nekdo z letom v eni uri proizvede toliko izpustov, kot jih povprečen človek v enem letu – samo za ogled nogometne tekme – potem to morda kaže, da ti ljudje mislijo, da za njih standardi, ki jih imamo kot svetovna skupnost, ne veljajo,” je poudaril.

Leta 2023 so zasebna letala proizvedla 15,6 milijona ton CO2, kar je enakovredno temu, da bi z bencinskim avtomobilom prevozili skoraj 64 milijard kilometrov, ocenjuje Euronews Green. Čeprav v končni računici to k svetovnim emisijam prispeva le 1,8 odstotka izpustov CO2, je pri tem ključno, da se zavedamo, da to količino proizvaja zelo majhno število ljudi. Za primerjavo: letalski promet v celoti je odgovoren za približno štiri odstotke letnih svetovnih emisij CO2, skoraj polovico od tega prispevajo torej zasebna letala.

Bandar Bin Mohammed Bin Saoud Al-Thani, guverner katarske centralne banke; Bill Winters, izvršni direktor skupine Standard Chartered Bank (Združeno Kraljestvo) na zasedanju na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma 2025.

In še to: raziskave so pokazale, da je med leti 2019 in 2023 skoraj polovica od 19 milijonov zasebnih letov opravila razdalje, krajše od 500 kilometrov.

Na razdaljah, ki so krajše od 500 kilometrov, pa izgovorov praktično ni. Let iz Milana denimo traja približno eno uro, pri čemer ni vštet čas, ki je potreben za prihod na letališče in varnostne postopke. Z vlakom bi delegat za isto pot porabil tri ure in 12 minut, s tem, da je potovanje z vlakom udobno in omogoča potniku, da med potjo kaj postori na računalniku.

Več okoljskih nevladnih organizacij je v odprtem pismu pozvalo k prizadevanjem za trajnostna potovanja v Davos. V njem so uporabo zasebnih letal označili za simbol globalne neenakosti glede dostopa do virov in prizadevanj, da se naslovijo globalne grožnje. “Vsako zasebno letalo, ki leti v Davos, pošilja sporočilo, da velika globalna podjetja, ki imajo vsa sredstva in moč in bi lahko bila zgled, nimajo prave volje in odgovornosti za preproste spremembe, s katerimi bi pomagale segrevanje planeta ohraniti pod 1,5 stopinje,” so zapisali.

Cristina Mittermeier, soustanoviteljica organizacije SeaLegacy, je govorila o pomembnosti zaščite oceanov.

Zasebna letala so z okoljevarstvenega vidika najslabša izbira za potovanje, saj povzročajo največ izpustov CO2 na potniški kilometer. Kljub temu, da se v zadnjih letih veliko ozavešča o pomenu bolj trajnostnega načina potovanja, je švedska univerza Linnaeus ugotovila, da so se izpusti zasebnih letal med letoma 2019 in 2023 povečali za 46 odstotkov.

Nadaljuj z branjem
TURIZEM1 dan nazaj

Tudi Kope se oblikujejo v celoletno turistično destinacijo

V zadnjih petih letih že 26 milijonov evrov naložb, letos sledijo še nove investicije v bazen, velnes in največji kolesarski...

GRADNJA2 dneva nazaj

Ljubljana bo dobila spomenik slovenske osamosvojitve

Objavljen je arhitekturni natečaj za postavitev spomenika na Trgu republike Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije (MORS) je objavilo projektni, enostopenjski...

ZAKONODAJA2 dneva nazaj

Odločba gradbene inšpekcije na Hrvaškem pretresa kamping industrijo

So mobilne hišice res gradbeni objekti?Na otoku Murter je hrvaška gradbena inšpekcija sprejela odločitev, ki je sprožila val odzivov v...

Dizajn5 dni nazaj

Zaključek 19. Evropskega oblikovalskega festivala

Domači oblikovalci prejeli srebrno Evropsko oblikovalsko nagrado S podelitvijo Evropskih oblikovalskih nagrad v Grand hotelu Union so organizatorji včeraj sklenili...

GRADNJA7 dni nazaj

Napovedane spremembe gradbenega zakona: hitrejši postopki in več fleksibilnosti

Ministrstvo za naravne vire in prostor je predstavilo predlog novega gradbenega zakona, s katerim želi skrajšati postopke, poenostaviti legalizacijo starejših...

DOGODKI1 teden nazaj

Evropski oblikovalski festival Ljubljano postavil na zemljevid oblikovanja

Organizatorji Evropskega oblikovalskega festivala (EDF) – Evropsko oblikovalsko združenje (EDF), Fundacija Brumen in Mednarodni svet za oblikovanje (ICoD) – so...

DEDIŠČINA1 teden nazaj

Povezani v ohranjanju dediščine: Z vstopnico za Divje babe pomagate bolnici Franja

Zavod za turizem Cerkno bo od vsake prodane vstopnice za Arheološki park Divje babe en evro namenil za obnovo Partizanske...

GRADNJA1 teden nazaj

JUB praznuje 150-letnico in z nagradno igro podarja JUBIZOL fasado

Podjetje JUB, ki je naš najstarejši slovenski proizvajalec zidnih barv ter je na domačem in tujih tržiščih prepoznaven tudi kot...

Uncategorized1 teden nazaj

Poznoantična oklepa iz Kranja – izjemna arheološka dragocenost

V starem mestnem jedru Kranja so arheologi leta 2005 pod plastjo ruševin odkrili izjemno redko najdbo – dva skoraj v...

ZELENA ENERGIJA1 teden nazaj

Trije novi razpisi za zeleni prehod – tudi za samostojne hranilnike

V okviru prehoda na obnovljive vire energije Slovenija do začetka poletja napoveduje tri nove razpise, ki bodo usmerjeni v elektrifikacijo...

POPULARNO

Politika zasebnosti

Ta spletna stran uporablja piškotke, zato da vam lahko zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran in nam pomagate razumeti, katere dele spletnega mesta najdete najbolj zanimive in uporabne.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov lahko prilagajate na zavihkih na levi strani.

Preberite več.