Connect with us

DEDIŠČINA

Kulturni projekt Libertas v Kopru podprt tudi z evropskimi sredstvi

Objavljeno

dne

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo 1,74 milijona evropskih sredstev za projekt Libertas – stičišče kultur, s čimer želijo oživiti razvrednoteno urbano območje z vzpostavitvijo kulturnega stičišča v prenovljenem skladišču soli.

Mestna občina Koper bo v okviru projekta, sofinanciranega z evropskimi sredstvi, prenovila objekt nekdanjega skladišča soli ob Izolskih vratih – Libertas v Kopru. Projekt bo omogočil revitalizacijo 2.788,9 kvadratnih metrov prenovljenih in do sedaj slabo izkoriščenih površin in s tem pripomogel k rekonstrukciji kulturnega spomenika lokalnega pomena ob starem mestnem jedru. Izboljšal se bo družbeni vidik rabe prostora, saj bo po izvedbi projekta območje z novimi ureditvami in kulturnimi vsebinami postalo dinamičen, programsko bogat in družbeno živahen ter varnejši in prijetnejši prostor, zanimiv tudi za večkraten obisk, tako prebivalcev kot obiskovalcev Kopra.

Libertas – stičišče kultur/crocevia di culture bo svoja vrata predvidoma odprl v drugi polovici leta 2026. Foto: libertaskopercapodistria.si

Koprski župan Aleš Brežan je na februarski novinarski konferenci navedel, da bo polovico sredstev zagotovila Mestna občina Koper, drugo polovico pa vlada ter sredstva iz Evropske unije. Koprski župan je še napovedal, da bosta v 200 let starem prenovljenem skladišču dve dvorani za skupaj približno tisoč ljudi. Matjaž Bolčina iz arhitekturne pisarne ARP Studio, ki bo bedel nad projektom, je ob tem pojasnil, da veliko manevrskega prostora pri oblikovanju novih prostorov niso imeli, saj je objekt dolg sto ter širok le 12 metrov in je tudi spomeniško zaščiten. Spomnil je, da se Libertas nahaja na lokaciji, na kateri je na voljo malo mestnega parterja, zaradi česar so se odločili manjkajoče zunanje površine umestiti v samo stavbo.

Leta 2020 je koprska občina stavbo odkupila z namenom vzpostavitve kulturnega stičišča mesta in v njej začela izvajati program kulture zasedbe. Foto: Aleš Bržan / Facebook

“V sredini bo ogromna avla, ki smo jo poimenovali notranji trg, s tega trga pa bomo na levo in desno dostopali tako do večje kot tudi do manjše koncertne dvorane, hkrati pa tudi do galerije,” je pojasnil. Velika koncertna dvorana bo lahko gostila 700 obiskovalcev, v manjši pa bo na voljo približno 200 stojišč oziroma sto sedišč.

DEDIŠČINA

Ministrstvo še išče najemnika gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik

Objavljeno

dne

Ker na prejšnji postopek z javnim zbiranjem ponudb za najem pristave gradu Snežnik ni prispela nobena prijava, je ministrstvo na začetku marca objavilo namero o sklenitvi pogodbe za oddajo v najem pristave na območju gradu Snežnik.

Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, sta namera o sklenitvi neposredne pogodbe in javno zbiranje ponudb dve različni metodi razpolaganja s stvarnim premoženjem v skladu z zakonom o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti. Rok za prijavo je 26. marec.

V primeru, da se bo sedaj prijavil en ponudnik, bodo z njim takoj neposredno sklenili najemno pogodbo. Če se bo prijavilo več interesentov, se bodo z njimi opravila pogajanja, to pa pomeni, da se med njimi izvede “konkurenčno tekmovanje”, kjer si najemno pogodbo zagotovi ponudnik z najvišjo ponujeno najemnino nad 1960 evrov na mesec. Način, kako se takšna pogajanja izvedejo, se določi po koncu objave, ki se bo zaključila 26. marca, in se o tem, če bo seveda več ponudnikov, te predhodno obvesti, so še navedli na ministrstvu.

Predmet javnega zbiranja ponudb za oddajo v najem so zemljišča in zgradbe, ki so del kulturnega spomenika državnega pomena Snežnik – območje gradu Snežnik. Gre za poslovne prostore, ki skupaj merijo 426,61 kvadratnega metra (kavarna-zajtrkovalnica z recepcijo, apartmaji in zunanja terasa), parkirni prostor za predvidoma 18 parkirnih mest (380 kvadratnih metrov) in del zemljišča, na katerem je pod pogojem pridobitve kulturnovarstvenega soglasja možna vzpostavitev zunanje terase.

Grad Snežnik na Notranjskem je eden od dveh v Sloveniji z ohranjenimi avtentičnimi interjerji iz druge polovice 19. stoletja.

Najemnina bi znašala 1960 evrov mesečno
Sedanji postopek z objavo namere o sklenitvi pogodbe za oddajo v najem se po navedbah ministrstva za kulturo vodi na podlagi tretje alineje prvega odstavka 65. člena zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti, ki omogoča, da če je bil predhodni postopek z javnim zbiranjem ponudb neuspešen, se lahko v novem postopku izhodiščna najemnina zmanjša za največ 30 odstotkov. To velja tudi za najem pristave na območju gradu Snežnik, kjer bi sedaj najemnina znašala 1960 evrov mesečno.

Na začetku leta je bila ustanovljena civilna iniciativa, s katero so prebivalci ob gradu Snežnik kulturno ministrstvo pozvali k oživitvi grajskih pristav. V civilno iniciativo so se povezali predstavniki Društva ljubiteljev gradu Snežnik in drugih lokalnih organizacij. Kot so tedaj dejali, od ministrstva za kulturo pričakujejo, da grajske pristave v najkrajšem možnem času odpre, ob tem pa ponujajo tudi kulturni program, ki so ga v preteklosti tam že izvajali. Poleg tega poudarjajo, da ne želijo biti pri soustvarjanju programa edini, saj menijo, da morajo biti pristave odprte za vse lokalne deležnike, ki želijo delovati na področju kulture in turizma.

Ministrstvo se je odzvalo s pripravo razpisa za gostinskega najemnika v prenovljenem objektu. Takrat so sporočili, da je objekt prenovljen predvsem za gostinske namene, zato so se z Občino Loška Dolina dogovorili, da ga neposredno oddajo zainteresiranemu gostincu.

Bližnji snežniški grad upravlja Narodni muzej Slovenije, njihovo delo pri vodenju gradu pa v iniciativi ocenjujejo kot uspešno. Kot pravijo, ministrstvu za kulturo za grajske pristave manjkata vizija in usmeritev.

Grad Snežnik na Notranjskem je sicer en izmed dveh gradov v Sloveniji, ki se ponašata z ohranjenimi avtentičnimi interjerji iz druge polovice 19. stoletja.

Nadaljuj z branjem

DEDIŠČINA

V Preddvoru načrtujejo nadaljnjo prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor

Objavljeno

dne

Občina Preddvor nadaljuje prenovo gradu Dvor

Občina Preddvor nadaljuje postopno prenovo in revitalizacijo gradu Dvor oziroma graščine Preddvor. V torek je na portalu javnih naročil objavila razpis za izvajalca del za prenovo kompleksa ter ureditev parka in parkirišča. S pomočjo nepovratnih sredstev bi v graščini uredili podjetniški inkubator, večnamensko dvorano in muzej.

Tri faze prenove

Načrtovana investicija zajema tri sklope. Prvi sklop zajema sanacijo strehe in ostrešja, kjer bi v sodelovanju z Gorenjskim muzejem Kranj vzpostavili muzej o starih Slovanih, so zapisali v razpisni dokumentaciji na Občini Preddvor.

Drugi sklop obsega prostore v severnem delu graščine, kjer je treba zamenjati tlake in zgraditi nov strop, saj se je preteklo leto zaradi zamakanja strehe porušil. Nato bi v tem delu gradu uredili prostore za co-working, kjer bi mladi podjetniki lahko izvajali poslovna srečanja, sestanke in videokonference. Dovolj je tudi prostora za podjetniški inkubator, ki bi ga vzpostavili skupaj s kranjsko Kovačnico. V nadstropju bi bile predvidene sanitarije za inkubator, v pritličju pa za zunanje dejavnosti.

S pomočjo nepovratnih sredstev bi Občina Preddvor v graščini rada uredila podjetniški inkubator, večnamensko dvorano in muzej. Foto: Občina Preddvor

Tretji sklop prenove zajema pomožni gospodarski objekt, ki je ločen od gradu Dvor, vendar je del graščine. V njem bi uredili večnamensko dvorano, namenjeno izobraževanju, plesnim in drugim delavnicam ter medgeneracijskim srečanjem. Trenutno degradiran prostor bi odprli in predstavili starinsko obokano ostrešje, ki ima zgodovinsko vrednost. Urediti bi bilo treba tudi tlake ter zagotoviti inštalacije, saj stavba trenutno nima dostopa do vode, ogrevanja in elektrike.

Ureditev okolice gradu

Na vzhodni strani gradu je predviden vodni motiv, kakršen je nekoč na tem mestu že obstajal. Voda za pretočni vodnjak bi se pridobivala s strehe, kar je v skladu s smernicami zelene infrastrukture. Prav tako bi deževnico uporabili pri sanitarijah.

Za razvoj dejavnosti v graščini je potrebno tudi ustrezno parkirišče za uporabnike in obiskovalce. Predvideno je parkirišče s 38 mesti na severovzhodni strani parka. Parkirišče bo ozelenjeno in bo nadomestilo trenutno degradiran del parka. Z zasaditvijo in ureditvijo poti bo dodatno izboljšan videz okolice.

Zaščita kulturne dediščine

Vsa dela se bodo izvajala pod nadzorom strokovnih institucij s področja varstva kulturne dediščine. Grad Dvor, katerega prve omembe segajo v 12. stoletje, je eden najstarejših srednjeveških gradov v Sloveniji. Po drugi svetovni vojni je bil preurejen v zavod za sirote, od leta 1974 do 1996 pa je deloval kot vzgojni zavod za mladino. Leta 2014 je opuščeni in propadajoči dvorec prešel v last Občine Preddvor.

Občina je objekt pregledala s strokovnjaki, pripravila dokumentacijo za prenovo, izvedla nekatera nujna vzdrževalna dela ter našla najemnika. Leta 2021 sta grad kot grof in grofica simbolno oživela Tanja Šubelj in Florjan Sušnik. Leta 2022 so poskrbeli za novo fasado, streho in okna, konec lanskega leta pa je v prizidku gradu začela delovati kavarna.

Financiranje in razpis za izvajalce

Občina želi zdaj urediti še preostale dele graščine. V povabilu izvajalcem k oddaji ponudb za prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor je zapisano, da so kandidirali za sredstva na javnem razpisu za revitalizacijo objektov javne infrastrukture na obmejnih problemskih območjih za leto 2025, ki ga je razpisalo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.

V primeru neuspešne kandidature bo občina odstopila od izvedbe javnega naročila. Rok za oddajo ponudb izvajalcev je 2. april.

Nadaljuj z branjem

DEDIŠČINA

Vendarle rešitev za sanacijo paviljonov arhitekta Jožeta Plečnika v Begunjah?

Objavljeno

dne

Radovljiška občina že leta išče rešitev za sanacijo paviljonov arhitekta Jožeta Plečnika v Begunjah na Gorenjskem. V okviru celovite ureditve območja kulturnega spomenika gradu Katzenstein po poplavah leta 2023 se zdaj nakazuje rešitev tudi za paviljona.

Radovljiška občina bo v tem in prihodnjem letu namenila 85.000 evrov za prenovo paviljona Brezjanka. Bolj problematična pa je obnova paviljona Jožamurka, saj ga ogroža plazenje brežine. Zato je treba pred samo sanacijo paviljona poskrbeti za trajno stabilizacijo brežine.

Kot je pojasnila Nataša Ülen iz kranjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), je projektant predlagal stabilizacijo brežine v približno 200-metrskem pasu, kar pa je zelo drag poseg. Revident je predlagal nekoliko manj rigorozen ukrep, ki pa ne bi bil trajen. Mogoča je tudi prestavitev paviljona, vendar pa je problematična celotna brežina, zato je bilo priporočilo strokovnjakov stabilizacija brežine.

Ker bi že zgolj ureditev brežine terjala okoli milijon evrov, je bilo vprašanje, kdaj bi občina takšno investicijo zmogla. Zdaj pa se kaže, da bi lahko za sanacijo terena poskrbela država.

V Radovljici “prijetno presenečeni” nad pomočjo ministrstva za kulturo
Konec januarja je bil namreč sprejet Program projektov za urejanje okolice za povečanje odpornosti kulturnih spomenikov za obdobje 2024–2028, v katerem je tri milijone evrov predvidenih za celovito krajinsko arhitekturno ureditev območja kulturnega spomenika grad Katzenstein.

Paviljon, ki spominja na antični tempelj in kaže značilno podobo Plečnikovih del, je dobil ime Jožamurka. Foto: radolca.si

Radovljiškega župana Cirila Globočnika je omenjeni projekt ministrstva za kulturo prijetno presenetil. “Navdušen sem. To namreč niso majhna sredstva. Poleg tega je natančno opredeljeno, kako bo ta večletni projekt potekal,” je dejal župan. Prepričan je, da to pomeni, da tudi paviljon Jožamurka ne bo prepuščen propadu.

V letošnjem letu je predvidenih 275.000 evrov za pridobitev projektne dokumentacije za ureditev območja parka gradu Katzenstein. V prihodnjih dveh letih je nato za izvedbo del namenjenih po milijon evrov in v letu 2028 še 725.000 evrov.

Saniranje posledic poprave je dobra priložnost tudi za nadgradnjo
V okviru projekta bodo park gradu uredili na način, da bo zagotovljena večja odpornost kulturnega spomenika proti podnebnim spremembam in ekstremnim vremenskim dogodkom, hkrati pa se bodo odpravile nekatere posledice poplav avgusta 2023. Kot navajajo na ministrstvu za kulturo, bo za namen izvedbe projekta potrebno tvorno sodelovanje različnih deležnikov.

Kaj vse je treba postoriti na gradu?
Kot je napovedal župan, se bodo priprave vse potrebne dokumentacije lotili z roko v roki z ZVKDS-jem in Psihiatrično bolnišnico Begunje, ki domuje v gradu Katzenstein. Zavod je v okviru projekta zadolžen za pripravo sanacijskih elaboratov za odpravo škode na gradu, kjer je predvidena obnova ometov, tlakov, stavbnega pohištva in kamnitih portalov, in za območje parka, kjer je občina zadolžena za urejanje razritih peščenih sprehajalnih poti, brežine nad Brezjanko in Jožamurko, urejanje okolice paviljonov ter obnovo in zaščito obeh paviljonov, ki jih je deroča voda še dodatno poškodovala.

Hkrati bo na tem območju potekala sanacija vodotokov, ki je v pristojnosti Direkcije RS za vode in je ključna za zaščito območja pred prihodnjimi poplavami. Potrebna sta ureditev kanala Blatnice, protipoplavnega nasipa in nove struge izvira izza Brezjanke ter čiščenje povezovalnega kanala med Blatnico in Begunjščico.

Graščina Kacenštajn, tudi Katzenstein, sestavlja skupaj s cerkvijo svetega Urha osrednji del starega jedra Begunj na Gorenjskem. Begunjski grad se v zgodovinskih listinah prvič omenja leta 1428.
Foto: radolca.si

Treba bo obnoviti tudi kamnito obzidje, ki je bilo v poplavah porušeno, ter očistiti in sanirati grajski kanal. Prav tako bo treba urediti parterni park in celotno območje hortikulturno urediti. Poteka pa že 333.000 evrov vredna prenova grobišča talcev, ki jo financira ministrstvo za obrambo. Grobišče je bilo leta 2023 poplavljeno, njegova obnova pa je bila predvidena že pred tem.

Obnova grobišča, ki je stekla lansko pomlad, naj bi bila končana do začetka maja, do 80. obletnice osvoboditve talcev iz begunjskih zaporov. Takrat naj bi slovesno odprli tudi prenovljen muzej talcev, v katerem Muzeji radovljiške občine pripravljajo novo stalno razstavo, postavili pa bodo tudi informacijske table pred muzejem.

Pripravlja se tudi obnova v poplavah uničenih prostorov psihiatrične bolnišnice. Takoj po poplavah je bila izvedena nujna sanacija, s katero so zagotovili nadaljevanje dejavnosti bolnišnice. Zdaj pa se čaka odprtje proračunske postavke, ki bo omogočila začetek izvedbe javnega naročila za izvedbo projekta celovite popoplavne sanacije. Na ministrstvu za zdravje predvidevajo, da bi se dela, ki so ocenjena na 5,5 milijona evrov, lahko začela v prvi polovici letošnjega leta.

Nadaljuj z branjem
TRAJNOSTNA GRADNJA1 dan nazaj

Začetek gradnje trajnostnega objekta »Zlato polje« v Tešanovcih

V Tešanovcih, v bližini Moravskih Toplic, se je začela gradnja turističnega objekta »Gostišče z nastanitvijo Zlato polje«. Investitor projekta je...

DEDIŠČINA2 dneva nazaj

Ministrstvo še išče najemnika gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik

Ker na prejšnji postopek z javnim zbiranjem ponudb za najem pristave gradu Snežnik ni prispela nobena prijava, je ministrstvo na...

DEDIŠČINA3 dnevi nazaj

V Preddvoru načrtujejo nadaljnjo prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor

Občina Preddvor nadaljuje prenovo gradu Dvor Občina Preddvor nadaljuje postopno prenovo in revitalizacijo gradu Dvor oziroma graščine Preddvor. V torek...

KULTURA3 dnevi nazaj

Slavnostna otvoritev EPK-ja v Novi Gorici stala milijon evrov

Mesec dni po odprtju letošnje Evropske prestolnice kulture je znano, koliko je stala slovesnost ob odprtju. Po poročanju Primorskih novic...

RAZSTAVA4 dnevi nazaj

V galeriji Dessa predstavitev spregledanih slovenskih arhitektk

V galeriji Dessa so drevi odprli razstavo V ospredje VIII: slovenske arhitektke, gradbenice in oblikovalke. Razstava želi osvetliti spregledani del...

GRADNJA1 teden nazaj

iQwood prejemnik okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu – ZKG

V okviru sejma DOM 2025 je Gradbeni inštitut ZRMK podelil okoljski Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG). Letošnji prejemnik je podjetje...

Arhitektura2 tedna nazaj

Pritzkerjeva nagrada 2025 kitajskemu arhitektu Liu Jiakunu

Danes je prestižno Pritzkerjevo nagrado za arhitekturo 2025 prejel kitajski arhitekt Liu Jiakun, izjemen ustvarjalec iz Chengduja, ki v svojih...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Kulturni projekt Libertas v Kopru podprt tudi z evropskimi sredstvi

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo 1,74 milijona evropskih sredstev za projekt Libertas – stičišče kultur, s čimer...

RAZSTAVA2 tedna nazaj

Skupinska razstava v galeriji ZDSLU: Plameni hrepenenja

V Galeriji ZDSLU so danes odprli skupinsko razstavo slovenskih umetnikov z naslovom Plameni hrepenenja. Po besedah kustosinje Nine Jeza raziskuje...

RAZSTAVA3 tedni nazaj

Arhitektura inventura 2022-2024: Društvo arhitektov Ljubljane (DAL) z bienalno pregledno razstavo v Cankarjevem domu

Društvo arhitektov Ljubljane (DAL) z bienalno pregledno razstavo Arhitektura inventura v Cankarjevem domu prinaša vpogled v projekte, ki so bili...

POPULARNO