ZELENA ENERGIJA
EU proizvede več električne energije iz obnovljivih virov od začetka vojne v Ukrajini

EU vse od začetka ruske invazije v Ukrajini proizvede več električne energije iz obnovljivih virov energije kot kadar koli prej. Skoraj četrtino proizvede s pomočjo sončne in vetrne energije.
Med marcem in septembrom je bilo 24 odstotkov električne energije znotraj EU-ja proizvedene s pomočjo sončne in vetrne energije, izhaja iz poročila raziskovalno-svetovalnih skupin Ember in E3G.
V primerjavi z enakim obdobjem lani se je proizvodnja električne energije iz omenjenih virov v EU-ju povečala za tri odstotke oziroma za 39 teravatnih ur na skupno 345 teravatnih ur.
“Veter in sonce že pomagata evropskim državljanom,” je dejal analitik pri Emberju Chris Rosslowe. “Toda prihodnji potencial je še večji.”
Rekordno proizvodnjo elektrike s pomočjo sončne in vetrne energije je doseglo 19 držav Unije, med njimi tudi Nemčija, Francija, Italija, Poljska in Španija.
“Zaradi rekordnega povečanja obnovljivih virov energije v primerjavi z lanskim letom smo se izognili potrebi po osmih milijardah kubičnih metrov plina, za kar bi morali odšteti 11 milijard evrov,” so zapisali predstavniki skupin.

Spodbudnim rezultatom navkljub pa je EU-ju v tem obdobju še vedno porabila približno 82 milijard evrov za nakup plina, s pomočjo katerega je proizvedla 20 odstotkov svoje električne energije.
Študija je prav tako pokazala, da so pretekle politične izbire, ki so povečale odvisnost EU-ja od ruskega plina in zadržale ambicije glede obnovljivih virov energije in energetske učinkovitosti, glavno gonilo zdajšnje rekordno visoke inflacije v Evropi.
Raziskovalni skupini med drugim ugotavljata, da ima program Evropske komisije RePowerEU potencial za znatno in hitro zmanjšanje izpostavljenosti Evrope dragemu uvozu plina ter krepitev njene energetske in cenovne varnosti. Podpreti naj bi ga morale tako države članice EU-ja kot tudi Evropski parlament ter implementirati v zakonodajo, o kateri trenutno potekajo pogajanja.
ZELENA ENERGIJA
Trije novi razpisi za zeleni prehod – tudi za samostojne hranilnike

V okviru prehoda na obnovljive vire energije Slovenija do začetka poletja napoveduje tri nove razpise, ki bodo usmerjeni v elektrifikacijo in razogljičenje. Med najzanimivejšimi novostmi je razpis za samostojno naložbo v hranilnik električne energije, ne glede na vir napajanja.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer poudarja, da mora biti zeleni prehod dostopen in konkurenčen: »Elektrificiralo se bo vse, kar se danes še ni.« Cilj Slovenije je do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 55 % v primerjavi z letom 2005.
Trije ključni razpisi
Po navedbah Klemna Koširja z ministrstva bodo razpisi razdeljeni na tri sklope:
- 51 milijonov evrov za prestrukturiranje sistemov daljinskega ogrevanja (sofinancirano iz kohezijskih sredstev),
- 63 milijonov evrov za naložbe v sončne in vetrne elektrarne za gospodarstvo (predvsem v vzhodni kohezijski regiji),
- poseben razpis za hranilnike, kjer bo možno kandidirati izključno za hranilnik – brez obveznosti postavitve dodatnih naprav za pridobivanje energije iz OVE.
Spodbude za energetske skupnosti in večjo varnost projektov
Vlasta Krmelj iz Evropske zveze agencij in regij za energijo in okolje opozarja na potrebo po bolj ciljno usmerjenih subvencijah, ki spodbujajo sodobne in učinkovite rešitve. Po njenem mnenju bi bilo smiselno dodatno podpreti energetske skupnosti ter zagotoviti državne garancije za bolj tvegane naložbe, zlasti tam, kjer ni jasnosti glede dolgoročne vzdržnosti pogodb za dobavo zelene energije.
Državna podpora bi v takih primerih lahko igrala ključno vlogo in pospešila izvedbo ambicioznih trajnostnih projektov, ki bi sicer ostali nerealizirani.
ZELENA ENERGIJA
Tudi v Halozah niso naklonjeni vetrnim elektrarnam

Prebivalci Haloz, ki nasprotujejo postavitvi petih vetrnih elektrarn, so se združili v civilno iniciativo. Zdaj so se jim pridružili še župani haloških občin Podlehnik, Majšperk, Videm, Cirkulane in Zavrč. Ti odločno nasprotujejo umestitvi vetrnih elektrarn na območju Loga v občinah Žetale in Rogatec. Kot poudarjajo, bi umestitev vetrnih elektrarn v okolje, ki je izjemno občutljivo, naravno in turistično dragoceno, imela trajne negativne posledice za celotne Haloze.
Župani tudi menijo, da bi vetrnice prinesle trajno vizualno degradacijo krajine Haloz. Opozorili so, da bi postavitev petih vetrnih agregatov višine do 220 metrov pomenilo drastičen poseg v značilno krajino Haloz. Gre za območje neokrnjene narave z razgibanimi griči, gozdovi in vinogradi, ki bi bilo zaradi izjemne vidnosti nepovratno prizadeto.
Vetrnice bi po njihovih besedah tudi zmanjšale turistični potencial Haloz, saj z vizualnimi in zvočnimi vplivi prinašajo izgubo ključnih konkurenčnih prednosti za razvoj zelenega turizma.

Zavarovan gozd Belinovec in Donačka gora
Župani so poudarili, da načrtovana postavitev vetrnic poteka v neposredni bližini zavarovanega gozda Belinovec in Donačke gore, ki sodita v območje visoke naravovarstvene vrednosti. To pomeni nedopusten poseg v okolje, kjer bi morala prevladovati skrb za naravo, in ne industrijski objekti.
“Načrtovana investicija v višini 55 milijonov evrov predstavlja izjemno visok strošek, ob tem pa se pojavljajo resni dvomi o energetski učinkovitosti projekta. Na območju Loga oz. Maceljske gore vetrni potencial ni posebej izrazit. Zato obstaja utemeljen dvom, da je na tej lokaciji sploh dovolj vetra, da bi bila investicija energetsko in ekonomski smiselna,” so zapisali v Občini Podlehnik.
Družba DEM iz skupine Holdinga Slovenske elektrarne načrtuje postavitev petih vetrnih agregatov na grebenu Maclja – treh na območju občine Rogatec in dveh v občini Žetale. Skupna nazivna moč vseh agregatov naj bi bila do 35 megavatov, kar bo letno zagotovilo več kot 60 gigavatnih ur električne energije.
ZELENA ENERGIJA
Zelena ali modra energija? Kmalu podvodna elektrarna ob obali Normandije

Ob obali Normandije naj bi zrasla farma najmočnejših podvodnih turbin na svetu. Eden prvih komercialnih pilotnih projektov, ki izkorišča energijo plimovanja v Franciji, NH1, naj bi na tisoče domačinov oskrboval s čisto ‘modro’ energijo.
Projekt podvodnih turbin v Franciji bo s štirimi turbinami izkoristil potencial najmočnejšega toka plimovanja v Evropi kot vir obnovljive energije, poroča Euronews. Zeleni projekt financira sklad za inovacije Evropske unije. Podvodna tovarna čiste energije bo zrasla tri kilometre zahodno od obale Cap de la Hague. Elektriko naj bi začela dobavljati do leta 2028. Podvodne turbine, ki se trenutno gradijo v pristaniškem mestu Cherbourg, bodo imele premer rotorja 24 metrov in zmogljivost 3 megavatov. Četverica z močjo 12 MW bo dobavila 34 GWh energije na leto – dovolj za potrebe 15.000 lokalnih prebivalcev, poroča Euronews.
Kako bodo plimske turbine vplivale na morsko okolje?
Projekt bo nameščen na globini najmanj 38 metrov. V podjetju zagotavljajo, da njegova pilotna podmorska farma ne bo predstavljala nevarnosti za plovbo ali pomorsko varnost in bo delovala ob upoštevanju morskega življenja. Študije na terenu kažejo celo na vrnitev rib in morske megafavne na obstoječa projektna mesta, poudarja. Projekt MeyGen ob obali Škotske na primer nakazuje, da so temelji turbin in povezovalni kabli lahko naselitveni prostori za vrste.
Glede na druge študije so ravni zvočnega tlaka plimskih turbin bistveno nižje od pragov motenj morskega življenja. S projektom naj bi prihranili kar 57.878 ton ekvivalenta CO2 pri emisijah toplogrednih plinov, še poroča Euronews.

Kaj je energija plimovanja?
Energija plimovanja je vir obnovljive energije, ki je posledica periodičnega gibanja morja in oceanov zaradi plimovanja. Plimovanje je periodično odzivanje vodovja (pa tudi trdne zemeljske skorje in ozračja) na motnje v težnostnem polju, ki jih povzročata privlačni sili Lune in Sonca. Ker so te anomalije v zemeljski skorji in ozračju zelo majhne, so običajno zanemarjene. Nasprotno pa je plimovanje morja in oceanov zelo pomembno, tudi zaradi energije plimovanja. Menjava med plimo in oseko se zgodi dvakrat na dan. Plime in oseke so naravni pojavi, ki jih povzročajo gravitacijske sile, ki delujejo med Luno, Zemljo in Soncem. Energija plimovanja temelji na razliki v višini gladine morja med plimo in oseko.
Ta razlika ustvarja stalen pretok vode, ki se lahko uporablja za pogon turbin in proizvodnjo električne energije. Za razliko od drugih obnovljivih virov energije, kot sta sonce ali veter, je energija plimovanja predvidljiva in stalna. Na globalnem nivoju so območja z izrazitimi plimnimi razlikami najbolj primerna za izkoriščanje plimne energije.
V Jadranskem morju so plime in oseke manj izrazite, kar omejuje potencial za plimno energijo, vendar so še vedno prisotne in pomembne za lokalne ekosisteme. Vodovje (zlasti morja in oceani, pa tudi večji vodotoki, veletoki) se periodično odziva na motnje v težnostnem polju, ki jih povzročata privlačni sili Lune in Sonca na naš planet. Ta sila deformira vodna telesa, pojavi se plimovanje.
Energija plimovanja izkorišča ta nihanja vode za pridobivanje energije. Objekti na območju plimovanja so podobni hidroelektrarnam, prilagojenim morskemu okolju. Z izgradnjo enega ali več podpornih sten (jezov) za ustvarjanje umetne razlike v nivoju vode se voda ujame skozi polnilne kanale, ko nastopi plima. Poplavljena zapornica je v dvignjenem položaju glede na naravno gladino vode, ko začne plima upadati. Na tej točki se odprejo kanalska vrata, ki omogočajo pretok vode skozi turbine. Lopatice turbin se začnejo vrteti in poganjajo generator, ki proizvaja elektriko, je pojasnjeno na spletnih straneh Borzena.
-
Arhitektura1 mesec nazaj
Predstavljen projekt, ki bo Slovenijo zastopal na beneškem arhitekturnem bienalu
-
GRADNJA2 meseca nazaj
18 milijonov evrov za vrtec v Luciji, zaradi poplavnega območja bo dvignjen 1,2 metra
-
Arhitektura3 tedni nazaj
Plečnikova nagrada letos Pokopališču Ankaran
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Telesa pokrajin: razstava Zorana Mušiča na gradu Štanjel v okviru EPK!
-
Dizajn4 tedni nazaj
Med finalisti DesignEuropa 2024 tudi slovenski oblikovalec Žan Kavčič
-
PRENOVE/OBNOVE2 meseca nazaj
Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak
-
DEDIŠČINA2 meseca nazaj
Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Slavnostna otvoritev gradnje Emonike – tudi s časovno kapsulo med temelji