Connect with us

OKOLJE

Uhajanje plina iz Severnega toka je močno načelo podnebje

Objavljeno

dne

Uhajanje plina iz Severnega toka je tudi veliko podnebno tveganje, opozarjajo strokovnjaki. Zemeljski plin, ki uhaja iz plinovoda, je skoraj v celoti sestavljen iz metana, ki je za ogljikovim dioksidom drugi največji povzročitelj podnebnih sprememb. Metan pa je toplogredni plin, ki je ‘kriv’ za skoraj tretjino porasta globalne povprečne temperature od začetka industrijske revolucije. Prve ocene kažejo, da se je doslej sprostila tolikšna količina emisij, kot jo v letu dni povzroči 1,3 milijona avtomobilov.

Uhajanje plina iz plinovoda Severni tok bi lahko bilo najobsežnejše doslej, svarijo znanstveniki. S seboj poleg varnostnega tveganja uhajanje plina prinaša tudi veliko podnebno tveganje. Pri tem se namreč sprošča ogromna količina uhajajočega toplogrednega plina metana. Prve ocene kažejo, da se je doslej sprostila tolikšna količina emisij, kot jo v letu dni povzroči 1,3 milijona avtomobilov, piše The Guardian

Metan – močan toplogredni plin 

Metan je ‘krivec’ za skoraj tretjino porasta globalne povprečne temperature od začetka industrijske revolucije. V ozračje se sprošča med proizvodnjo nafte in plina ter v kmetijstvu. V ozračju se zadržuje manj časa kot ogljikov dioksid, vendar je veliko močnejši, saj zadržuje več toplote v ozračju. Po podatkih iz najnovejšega poročila medvladnega panela za podnebne spremembe prispeva okrog polovico neto dviga globalne povprečne temperature za eno stopinjo Celzija od predindustrijske dobe. Zmanjševanje izpustov metana je pomemben in hiter način, kako lahko omejimo nadaljnje segrevanje ozračja v prihodnjih desetletjih, se strinjajo strokovnjaki. 

Uhajanje plina na Severnem toku. Foto: DPA

Znanstveniki se bojijo, da bi lahko bilo uhajanje metana, ki se bo sprostil iz Severnega toka, eno najhujših doslej, tako predstavlja veliko podnebno tveganje ob že tako zaostreni podnebni krizi. Nobeden izmed prekinjenih plinovodov Severni tok, ki potekata med Rusijo in Nemčijo, ni deloval, vendar sta oba vsebovala zemeljski plin. Ta pa večinoma sestoji iz metana – toplogrednega plina, ki je za ogljikovim dioksidom največji povzročitelj globalnega segrevanja. Kakšen bo obseg emisij, je še vedno nejasno, prve ocene znanstvenikov, ki temeljijo na količini plina v enem od plinovodov, pa se gibljejo med 100.000 in 350.000 tonami metana, piše The Guardian. Nemška agencija za okolje je sporočila, da na plinovodu ni bilo ustreznih mehanizmov za zadrževanje, zato bo verjetno ušla celotna količina plina.

Znanstveniki se bojijo, da bi lahko bilo uhajanje metana, ki se bo sprostil iz Severnega toka, eno najhujših doslej, tako predstavlja veliko podnebno tveganje ob že tako zaostreni podnebni krizi. Foto: DPA

Nepotreben in nepremišljen izpust v ozračje 

Profesor Grant Allen z Univerze v Manchestru meni, da je malo verjetno, da bi lahko izpust emisij v zrak preprečili naravni procesi. Kot je pojasnil za The Guardian, gre namreč za ogromno količina plina v res velikih mehurčkih. Če gre za manjše količine plina, se lahko le-te do določene mere razgradijo v okviru naravnih procesov. A glede na dosedanje izkušnje gre za preveliko količino metana, da bi ga lahko predelali naravni procesi, meni Allen. Za razliko od razlitja nafte plin ne bo imel tako onesnažujočega učinka na morske ekosisteme, je pojasnil Allen. “Toda kar zadeva toplogredne pline, je to nepremišljen in nepotreben izpust v ozračje.”

Jasmin Cooper, profesor iz Imperial College London za The Guardian pojasnjuje, da je okoli uhajanja iz plinovoda veliko negotovosti in neznank. Kot dodaja, je težko oceniti, koliko metana bo dejansko končalo v ozračju, a potencialno bi lahko v ozračju končalo na stotine tisoč ton metana, kar je izredno velika količina, opozarja. 

Severni tok 2 naj bi, tik preden je Rusija napadla Ukrajino, vseboval približno 300 milijonov kubičnih metrov plina. Samo ta količina bi pomenila 200.000 ton metana, je dejal Cooper. Če bi se v resnici sprostila takšna količina, bi to pomenilo, da je uhajanje obsežnejše od doslej največjega uhajanja plina v zgodovini ZDA, ki se je zgodilo v Kaliforniji leta 2015. Lahko bi šlo za enega največjih uhajanj plina doslej, sklene Cooper: “Metan je za podnebje precej velika grožnja, saj je izredno močan toplogredni plin.” 

OKOLJE

Po pozivih okoljevarstvenikov je Zavod GO! 2025 odločno zanikal sodelovanje s podjetjem Alpacem

Objavljeno

dne

“Zavod GO! 2025 ne sodeluje s podjetjem Alpacem ne finančno in ne skozi lastno programsko produkcijo,” zagotavlja direktorica zavoda po pozivih okoljevarstvenikov in kulturnikov k prekinitvi sodelovanja s podjetjem, ki upravlja cementarno v Anhovem.

Direktorica Zavoda GO! 2025 Mija Lorbek je izjavo objavila po pozivih slovenskih in italijanskih okoljevarstvenikov ter Zasuka in Glose, osrednjih sindikatov v kulturi pri nas, naj prekinejo sodelovanje z družbo Alpacem, nekdanjim Salonitom Anhovo. K pozivom so jih navedli onesnaževanje in neetične prakse tega podjetja, pri čemer so opozorili na zdravstvene in okoljske posledice ter pozvali tudi k odgovornosti do žrtev.

Mija Lorbek je v izjavi poudarila, da navedbe o sodelovanju novogoriškega javnega zavoda in podjetja Alpacem, ne držijo. “Ker smo javni zavod, je mogoče naše denarne tokove tudi javno preveriti,” je še zapisala direktorica zavoda, ki skrbi za Evropsko prestolnico kulture (EPK), katere uradno odprtje bo 8. februarja.

Društvo Eko Anhovo in dolina Soče ter njegova italijanska okoljevarstvena partnerja Benkadi in Legambiente Gorizia so na sodelovanje EPK-ja s podjetjem v avstrijsko-italijanski lasti opozorili minuli teden. Ob tem so izrazili pričakovanje, da bodo organizatorji sodelovanje s podjetjem prekinili. Nato sta v torek k prekinitvi sodelovanja pozvala tudi Zasuk in Glosa Zasuk, ki sta ob tem izpostavila napovedano plesno predstavo v solkanskem kamnolomu, ki je v lasti cementarne.

Direktorica zavoda GO! 2025 Mija Lorbek.

Na zavodu GO! 2025 trdijo, da se zapis nanaša na umetniški koncept iz prijavne knjige za pridobitev naziva EPK izpred petih let. Takrat so avtorji navedli, da bi radi izvedli plesno predstavo v kamnolomu, predvsem zaradi scensko zanimivega prizorišča. “Vsekakor se bomo na to pomembno tematiko sestali in predebatirali poglobljeno tudi z avtorji, vendar nam zahtevnost priprave umetniškega spektakla in celodnevne otvoritve v naslednjih dneh tega ne omogoča,” še piše v izjavi zavoda. Njegova direktorica Mija Lorbek je prav tako izrazila prepričanje, da je vsem skupna želja, da tako pomembna kulturna umetniška prireditev uspe. Direktorica zavoda se je ob tem zahvalila za razumevanje, da se “poglobljeno posvetijo tej pomembni tematiki in ji namenijo čas“.

Nekdanji Salonit Anhovo po navedbah sindikatov po več kot stoletju “ubijanja” s proizvodnjo azbestnih izdelkov, ki so vgrajeni po vsej državi, še naprej onesnažuje in ogroža zdravje ljudi. Foto: Arhiv Zasuk
Nadaljuj z branjem

OKOLJE

V vsakoletni akciji Lumar in Janja Garnbret posadila novih 1000 dreves

Objavljeno

dne

Avtor

Na Mariborskem Pohorju sta podjetje Lumar in dvakratna olimpijska zmagovalka v sklopu vsakoletnega projekta sadnje dreves posadila 1.000 smrek. Cilj je do leta 2027 posaditi skupno 4.000 dreves na različnih delih Slovenije. »Vsako leto jeseni naredimo korak k temu, da zmanjšamo svoj ogljični odtis,« večletni projekt v sodelovanju s podjetjem Lumar opisuje Janja Garnbret.

Po sadnji na Koroškem in lanskemu projektu za obnovo Krasa, je letošnja sadnja potekala na Mariborskem Pohorju, kjer je Garnbretova sadila smreke s pomočjo zaposlenih v podjetju Lumar, prostovoljcev in učencev dveh lokalnih osnovnih šol. »Vsako leto se jeseni zberemo in posadimo 1.000 dreves. Ne želim se pretvarjati, da s tem rešujemo svet, verjamem pa, da naredimo vsaj korak k temu, da izničim ogljični odtis, ki ga povzročim s svojimi potovanji, ki so neizogibna. Veseli me, da smo tokrat sadili smreko, kajti iz takšnega lesa bo kmalu zgrajena tudi moja Lumarjeva hiša,« poudarja olimpijska zmagovalka iz Tokia in Pariza. Vsakoletno iniciativo vidi kot majhen delček, ki ga lahko sama stori za zmanjšanje vplivov na okolje. 

Ob tem opozarja, da v projektu vidi še dodatno zadovoljstvo: »Vsako leto nas je več! Pridružijo se nam mladi iz lokalnih osnovnih šol in vse več prostovoljcev. Lani na Krasu, letos na Pohorju. V njihovih očeh vidim iskrico in pristno zavedanje pomena skrbi za naravo, na katero smo v Sloveniji še posebej ponosni. Če s takšnimi projekti lahko ponudimo priložnost, da preživijo čas v naravi in obenem naredijo še kaj dobrega in se naučijo ravnanja z drevesi, potem smo svoje delo dobro opravili.« 

Iniciativi so se letos pridružili učenci OŠ Rada Robiča Limbuš in OŠ Janka Glazerja Ruše, ki so ob pomoči družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) spoznali tudi pravilen postopek sajenja in skrbi za drevesa. SiDG, podjetje za gospodarjenje z gozdovi v državni lasti, bo skrbel tudi za nadaljnjo rast in vzdrževanje posajenih dreves.

Sodelovali so tudi osnovnošolci OŠ Rada Robiča Limbuš in OŠ Janka Glazerja Ruše.
Marko Lukić_lastnik in direktor podjetja Lumar in Janja Garnbret

Smreka kot ključen gradbeni element

Sodelovanje z Janjo Garnbret pri vsakoletnem pogozdovanju izvira iz zaveze življenja brez emisij in gradnje Janjine hiše, katere ključen gradbeni material bo masivna lesena konstrukcija iQwood, brez lepil in kemikalij, ki prinaša odlično bivalno klimo in še nižji ogljični odtis objekta. »Smreka je les, ki ima odlične konstrukcijske lastnosti in je lahka za obdelovanje. Zato smo veseli, da smo letos lahko z Janjo na Pohorju posadili smreke,« pravi Marko Lukić, lastnik in direktor podjetja Lumar. »Janja dejansko zelo zasleduje idejo o nižanju ogljičnega odtisa. Dokazano je, da les izboljšuje kakovost bivanja, počutje ljudi v objektih in ima druge blagodejne učinke. Tak dom si vsekakor zasluži tudi Janja in veseli nas, da ji to lahko ponudimo,« dodaja Lukić. 

Poslanstvo projekta je spodbujati zavedanje o odgovornosti, ki jo imamo do ustreznega ravnanja z okoljem ter prizadevanje da zmanjšujemo svoj ogljični odtis. Do leta 2027 želijo posaditi skupno 4.000 dreves na različnih lokacijah po Sloveniji.

Nadaljuj z branjem

OKOLJE

Vodna konvencija 2024: Globalni okvir za čezmejno sodelovanje

Objavljeno

dne

Avtor

Med 23. in 25. oktobrom bo v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču potekalo deseto zasedanje pogodbenic Vodne konvencije, med katerim bo Slovenija od Estonije prevzela triletno predsedovanje biroju konvencije. Dogodek, ki se ga bo udeležilo približno 600 predstavnikov iz 80 držav, potrjuje vodilno vlogo Slovenije na področju mednarodnega čezmejnega vodnega sodelovanja.

Kakšen bo pomen dogodka za Slovenijo

S tem zasedanjem in predsedovanjem Vodni konvenciji Slovenija krepi svoj mednarodni ugled kot država, ki se zaveda pomena čezmejnega upravljanja vodnih virov. Kot država z bogatimi vodnimi viri in dolgo tradicijo sodelovanja na tem področju bo Slovenija v naslednjih treh letih aktivno prispevala k bolj povezanemu in učinkovitemu upravljanju vodnih virov na globalni ravni.

Minister za naravne vire in prostor je poudaril, da bo Slovenija v okviru predsedovanja sledila ciljem Agende Združenih narodov 2030, zlasti cilju 6, ki se nanaša na zagotavljanje dostopa do čiste vode in sanitarne ureditve za vse. Poleg tega bo Slovenija upoštevala priporočila Konference ZN o vodi 2023 in Vrha ZN o podzemni vodi 2022, kar bo dodatno okrepilo njeno vlogo pri soočanju s podnebnimi spremembami.

Tematike zasedanja

Vodilna tema prvega dne zasedanja bo “Naše vode, naša prihodnost: čezmejno vodno sodelovanje za krepitev podnebne odpornosti”. V luči vse pogostejših ekstremnih vremenskih pojavov, kot so poplave in suše, ki so posledica podnebnih sprememb, bo ta tema pritegnila veliko pozornosti. Udeleženci bodo razpravljali o tem, kako čezmejno sodelovanje lahko prispeva k prilagajanju na podnebne spremembe in krepitvi odpornosti ekosistemov.

Drugi in tretji dan zasedanja bosta posvečena splošnim vsebinam konvencije, pregledu dosedanjega dela in sprejetju novih smernic za obdobje 2025–2027. Na teh dnevih bodo sprejete tudi odločitve o volitvah v delovna telesa konvencije ter načrtovane konkretne aktivnosti za nadaljnje obdobje.

Kaj pomeni slovensko predsedovanje

S prevzemom predsedovanja biroju Vodne konvencije bo Slovenija pridobila še večji vpliv pri oblikovanju politik na področju trajnostnega upravljanja vodnih virov. Poleg Vodne konvencije bo Slovenija predsedovala tudi Barcelonski in Donavski konvenciji, kar ji omogoča, da poveže programe in strategije vseh treh konvencij.

Ključne naloge slovenskega predsedovanja bodo usmerjene v poglobitev prizadevanj za omilitev planetarne krize, širitev članstva v konvenciji, ter razvoj inovativnih pristopov in tehnologij za upravljanje vodnih virov v spremenjenih podnebnih razmerah.

Vodna konvencija: Globalni okvir za čezmejno sodelovanje

Vodilna vloga Slovenije v Vodni konvenciji temelji na njenem dolgotrajnem prizadevanju za varstvo in trajnostno rabo vodnih virov. Konvencija, sprejeta leta 1992 v Helsinkih in ratificirana s strani Slovenije leta 1999, je od leta 2016 odprta tudi za države izven regije UNECE, kar ji daje globalno razsežnost. Trenutno združuje 54 pogodbenic, od tega 13 izven UNECE, pri čemer se pričakuje nadaljnje širjenje članstva.

Nadaljuj z branjem
RAZSTAVA20 ur nazaj

V Londonu je na ogled razstava Osupljive stvari – risbe Victorja Huga

Razstava Osupljive stvari: Risbe Victorja Hugoja (Astonishing Things: The Drawings of Victor Hugo) je na Kraljevi akademiji umetnosti v Londonu na ogled...

Arhitektura2 dneva nazaj

Prefinjen paviljon, v katerem deluje mobilna pošta, sredi Trga sv. Petra v Vatikanu

Stekleni paviljon, ki poleg poštne službe vključuje tudi filatelistično ponudbo, subtilno vstopa v prostor Trga sv. Petra v Rimu, kjer...

Gradbeništvo4 dnevi nazaj

Colliers: Stabilna rast slovenskega nepremičninskega trga navkljub globalnim izzivom

Nepremičninska družba Colliers Slovenija je izdala poročilo slovenskega trga nepremičnin, v katerem poudarja odpornost in stabilno rast kljub gospodarskim in...

DEDIŠČINA5 dni nazaj

Sprehod po sledeh stare Emone: na Krakovskem nasipu fotografska razstava arheoloških izkopavanj pod Emoniko

Utrip stare Emone se ob sprehodu po Ljubljani čuti še danes. Odkar so se na območju glavnega mesta sprehajali Emonci,...

TEHNOLOGIJE6 dni nazaj

Samsung z novo kolekcijo Art Basel Hong Kong nadgrajuje doživetje umetnosti na domu

Samsung širi svojo digitalno umetniško platformo s 23 skrbno izbranimi mojstrovinami galerij, ki razstavljajo na Art Basel Hong Kong 2025...

Slovenija1 teden nazaj

Veličastno odprtje Ilirije: Ljubljana kočno dočakala prvi pokriti olimpijski bazen

Danes je Ljubljana doživela zgodovinski trenutek – slavnostno odprtje Športnega centra Ilirija, največje športne investicije v prestolnici v zadnjih 15...

GOSPODARSTVO1 teden nazaj

Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, prejel prestižno nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je na slavnostni podelitvi v Cankarjevem domu že 57-ič zapored podelila Nagrade GZS za izjemne gospodarske...

TRAJNOSTNA GRADNJA2 tedna nazaj

Začetek gradnje trajnostnega objekta »Zlato polje« v Tešanovcih

V Tešanovcih, v bližini Moravskih Toplic, se je začela gradnja turističnega objekta »Gostišče z nastanitvijo Zlato polje«. Investitor projekta je...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Ministrstvo še išče najemnika gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik

Ker na prejšnji postopek z javnim zbiranjem ponudb za najem pristave gradu Snežnik ni prispela nobena prijava, je ministrstvo na...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

V Preddvoru načrtujejo nadaljnjo prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor

Občina Preddvor nadaljuje prenovo gradu Dvor Občina Preddvor nadaljuje postopno prenovo in revitalizacijo gradu Dvor oziroma graščine Preddvor. V torek...

POPULARNO

Politika zasebnosti

Ta spletna stran uporablja piškotke, zato da vam lahko zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran in nam pomagate razumeti, katere dele spletnega mesta najdete najbolj zanimive in uporabne.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov lahko prilagajate na zavihkih na levi strani.

Preberite več.