Connect with us

ZNANOST IN TEHNOLOGIJA

Negativen vpliv umetne inteligence na okolje

Objavljeno

dne

Poraba električne energije v podatkovnih centrih se bo do leta 2030 več kot podvojila, k čemur bodo prispevala orodja umetne inteligence. To bo vplivalo tudi na cilje glede izpustov ogljikovega dioksida, je opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Umetna inteligenca danes piše eseje, generira slike, prevaja besedila in posnema glas znanih pevcev. Pa je umetna inteligenca res pravi odgovor na vse? Eden glavnih globalnih problemov človeštva je namreč globalno segrevanje ter uničevanje naravnega okolja zaradi človeških dejavnosti. Umetna inteligenca zahteva ogromne količine energije, poleg tega pa zadostno infrastrukturo. Kljub temu lahko celo na področju varovanja okolja prinese nova dognanja in tehnologije. Kakšen je torej okoljski vpliv umetne inteligence?

UI in vpliv na okolje?

Umetna inteligenca na različne načine negativno vpliva na okolje in prispeva h globalnemu segrevanju:

  • Več elektronskih odpadkov: umetna inteligenca za svoje delovanje zahteva več tehnologije in računalnikov, kot so jo podjetja potrebovala pred tem. To pomeni, da so ta prisiljena nadgraditi svoje računalniške sisteme. Več nameščenih elektronskih naprav pomeni tudi več elektronskih odpadkov, ko bodo te odslužile svoj namen.
  • Velika potrata energije: umetna inteligenca že med procesom strojnega učenja porabi veliko energije. Njena uporaba je energijsko zelo potratna in številni sistemi umetne inteligence so efektivni le, če tečejo neprestano (in neprestano porabljajo tudi energijo). Vse to prispeva emisije toplogrednih plinov. To še posebej velja za sisteme umetne inteligence v podjetjih, ki ne uporabljajo obnovljivih virov energije.
  • Hranjenje podatkov: umetna inteligenca temelji na ogromnih količinah podatkov. Ti podatki morajo biti nekje shranjeni, kar ustvari dodaten ogljični odtis. Hranjenje podatkov med drugim zahteva vzdrževanje in hlajenje sistemov. To pa pomeni porabo energije.
  • Napake umetne inteligence so lahko usodne: umetna inteligenca je odlična pri reševanju dolgočasnih problemov in opravil. Ker ji manjka človeške presoje, se lahko zgodi, da algoritmi umetne inteligence napačno ocenijo posledice neke naravne katastrofe ali drugega problema. Zanašanje le na umetno inteligenco tako lahko pripelje do katastrofalnih posledic tudi na področju varovanja okolja

Podatkovni centri naj bi do leta 2030 porabili okoli tri odstotke svetovne energije

Poraba električne energije v podatkovnih centrih se bo do leta 2030 več kot podvojila, k čemur bodo prispevala orodja umetne inteligence. To bo vplivalo tudi na cilje glede izpustov ogljikovega dioksida, je opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Podatkovni centri so lani predstavljali okoli 1,5 odstotka svetovne porabe električne energije, ki pa se je v preteklih petih letih na letni ravni povečevala za 12 odstotkov.

Generativna umetna inteligenca zahteva ogromno računalniško moč za obdelavo informacij, zbranih v ogromnih podatkovnih bazah.

Podatkovni centri bodo do leta 2030 porabili okoli 945 teravatnih ur električne energije.

Delež porabe ZDA, Evrope in Kitajske skupaj trenutno predstavlja okoli 85 odstotkov celotne potrošnje energije podatkovnih centrov, je poročilo IEA-ja povzela francoska tiskovna agencija AFP.

Tehnološki velikani prepoznavajo vse večjo potrebo po energiji. Ameriški Google je denimo lani podpisal dogovor o dobavi električne energije iz majhnih jedrskih reaktorjev, kar bi mu pomagalo na tekmi na področju umetne inteligence. Dogovora o uporabi jedrske energije za napajanje podatkovnih centrov sta podpisala tudi Microsoft in Amazon.

Poročilo ocenjuje, da bodo podatkovni centri glede na trenutni razvoj dogodkov do leta 2030 porabili okoli tri odstotke svetovne energije.

Podatkovni centri bodo do leta 2030 porabili okoli 945 teravatnih ur električne energije. “To je nekoliko več, kot danes znaša skupna japonska poraba električne energije. Umetna inteligenca predstavlja gonilo rasti, poleg naraščajočega povpraševanja po drugih digitalnih storitvah,” so zapisali pri IEA-ju.

Večja uporaba umetne inteligence bo povečala tudi izpuste ogljikovega dioksida.

En podatkovni center kot 100.000 gospodinjstev

Kot navaja poročilo, en 100-megavatni podatkovni center lahko porabi toliko energije kot skupno 100.000 gospodinjstev. Novi podatkovni centri, ki se trenutno gradijo, pa bi lahko porabili celo toliko energije, kot je skupno porabi dva milijona gospodinjstev.

Agencija s sedežem v Parizu je sicer zapisala, da ima umetna inteligenca potencial, da bi v prihodnjih desetletjih preobrazila energijski sektor. Na eni strani se bo povpraševanje podatkovnih centrov po električni energiji povečevalo, po drugi strani pa je to tudi priložnost za znižanje stroškov, povečevanje konkurence in zmanjšanje emisij.

Trenutno 30 odstotkov energije, ki jo porabijo podatkovni centri, prispeva energija iz premoga, a se bo delež obnovljivih virov energije in zemeljskega plina v prihodnje verjetno zaradi nižjih stroškov in večje dostopnosti povečal, je ocenila agencija.

Povečanje izpustov ogljika

Bo pa rast podatkovnih centrov neizogibno povečala ogljikove emisije, povezane s porabo električne energije, in sicer z današnjih 180 milijonov ton ogljikovega dioksida na 300 milijonov ton do leta 2035. Ne glede na vse bo to predstavljalo minimalni del svetovnih emisij, ki naj bi lani nanesle 41,6 milijarde ton.

DEDIŠČINA3 dnevi nazaj

Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine

Prenove starih hiš v sklopu projekta Šola prenove dokazujejo visoko kulturo posameznikov in njihovo razumevanje, da bivalna dediščina ne gradi...

GRADNJA4 dnevi nazaj

Kitajci podirajo mejnike gradnje: kmalu bo zgrajen najvišji most na svetu

Nov gradbeni mejnik Kitajcev, ki bodo junija na jugozahodu države odprli najvišji most na svetu. Na najvišji točki bo visel...

PRENOVE/OBNOVE4 dnevi nazaj

Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak

Potem ko je profesor na mariborski fakulteti za gradbeništvo Igor Sapač izrazil dvom o strokovnosti izvedbe prenove gradu Turjak, so...

Dizajn7 dni nazaj

MODUL EDGE prejemnik nagrade Red Dot Design Award 2025

TEM, vodilni slovenski proizvajalec stikal in vtičnic v regiji, je za svojo novo linijo MODUL EDGE prejel eno najprestižnejših mednarodnih priznanj...

ZNANOST IN TEHNOLOGIJA1 teden nazaj

Negativen vpliv umetne inteligence na okolje

Poraba električne energije v podatkovnih centrih se bo do leta 2030 več kot podvojila, k čemur bodo prispevala orodja umetne...

ZELENA ENERGIJA1 teden nazaj

Tudi v Halozah niso naklonjeni vetrnim elektrarnam

Prebivalci Haloz, ki nasprotujejo postavitvi petih vetrnih elektrarn, so se združili v civilno iniciativo. Zdaj so se jim pridružili še...

DOGODKI1 teden nazaj

Mednarodni industrijski sejem 2025 (MIS): poudarek na napredku gospodarstva in vzdrževanju

Mednarodni industrijski sejem (MIS) in Sejma komunalne opreme, ravnanja z odpadki in vodnih tehnologij (KOMOT) se je osredotočil na ključne...

PREDSTAVITEV1 teden nazaj

GENERALI ZAVAROVALNICA VABI MALA IN SREDNJE VELIKA PODJETJA K NATEČAJU SME EnterPRIZE

Nagrajene bodo najboljše trajnostne prakse – med nagrajenimi je lahko tudi vaša! Ste v podjetju razvili nov trajnostni model? Izvajate...

PRENOVE/OBNOVE2 tedna nazaj

Na mariborski Piramidi so zabrneli stroji, kako bo po prenovi izgledal grič?

Potem ko je mariborska družba Mestne nepremičnine iz Skupine JHMB lani prevzela v upravljanje državne vinograde, so se danes na...

TRAJNOST2 tedna nazaj

Nacionalna pobuda kolesarimo v službo: sami izbiramo, kako začeti dan

Nacionalna pobuda Polni zagona kolesarimo v službo je tudi letos štartala z ambicioznim ciljem: spodbuditi Slovence, da avtomobil zamenjajo za...

POPULARNO

Politika zasebnosti

Ta spletna stran uporablja piškotke, zato da vam lahko zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran in nam pomagate razumeti, katere dele spletnega mesta najdete najbolj zanimive in uporabne.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov lahko prilagajate na zavihkih na levi strani.

Preberite več.