ZELENA ENERGIJA
Lahko s pravilnim ravnanjem odpadkov proizvedemo več energije?

Z inovativnimi pečmi in novim pristopom do smetišč lahko ubijemo dve muhi na en mah – rešimo se lahko preobilice odpadkov ter hkrati proizvedemo več nekoliko čistejše energije.
Ali veste, da se da hkrati proizvajati električno energijo in toploto, s katero lahko kar takoj ogrevamo bližnja gospodinjstva? Kako? S predelavo odpadkov v inovativnih pečeh. Način se imenuje »soproizvodnja toplote in električne energije«.
V Greenovate Europe, ki se ukvarja s podporo trajnostnim tehnologijam in zelenim inovacijam pravijo: »To je način za proizvodnjo toplote in električne energije hkrati,« ter dodajajo: »Lahko prihrani do 40 % energije v primerjavi s konvencionalnimi sistemi, ki uporabljajo samo električno energijo.«

Naprava je zelena na več ravneh
V okviru tega s finančno pomočjo Evropske unije nastaja projekt SmartCHP, ki bo omogočal pretvorbo biomase v toploto in elektriko. Delo vključuje predelavo dizelskega motorja, tako da lahko uporabljal bio olje namesto dizla.
Zamisel je, da bi najprej uporabili stroj, ki lahko organske odpadke, kot so oljčna jedrca, pa tudi gozdne in kmetijske ostanke, spremeni v bioolje. Zelenkasto bioolje je nato mogoče usmeriti po eni od dveh poti. Olje se lahko dovaja v spremenjeni dizelski motor za proizvodnjo električne energije ali, če je potrebna toplota, v kotel na dimne pline.
»Proizvajamo lahko toploto in elektriko hkrati,« so povedali v Greenovate Europe, »To pomeni, da je mogoče proizvodnjo toplote povečati na hladen zimski dan, nato pa zmanjšati v toplejših poletnih dneh. Je tudi odlična rešitev za uravnoteženje energetskega omrežja in dopolnitev bolj spremenljivih obnovljivih virov energije, kot sta sončna ali vetrna.«
Na tak način bi se lahko zagotavljalo toploto in električno energijo hotelom, bolnišnicam, šolam, hotelom in industrijskim zgradbam, s čimer bi se prihranilo pri stroških energije, ogrevanja, izboljšalo bi se splošno energetsko učinkovitost ter zmanjšalo emisije toplogrednih plinov. Ekipi je uspelo napravo v laboratoriju testirati kar 500 ur zapored, kar je z uporabo bio olja rekord v svetovnem merilu!
Do sedaj je stroj poganjalo bio olje, pridelano iz oljčnih jedrc iz Grčije, miskantusa iz Hrvaške ter gozdarskih odpadkov iz Švedske, v prihodnje pa se bodo testirale še nekatere druge biološke surovine.

Popoln izkoristek potenciala
In kako bo delovala naprava? Gre za princip, ki ga poznamo iz bioplinarn, kar pomeni, da se bo organske odpadke sežgalo, plin, ki bo ob tem nastajal, pa se bo dovajalo v gorivne celice, ki bodo kemikalije pretvorile v elektriko, hkrati pa bodo izkoristile in uskladiščile tudi toploto, ki bo nastajala v celotnem procesu. Da se bo ohranilo emisije toplogrednih plinov na čim nižjem nivoju, se bo odpadke segrevalo namesto na približno 800 °C segrevalo na bolj ekoloških 700 °C.
ZELENA ENERGIJA
Ali lahko drone in umetno inteligenco uporabljamo pri vetrni energiji?

Droni v kombinaciji z umetno inteligenco postajajo odlična rešitev za zračno pregledovanje vetrnih elektrarn, kar je sploh za vetrnice na morju več kot dobrodošla inovacija!
V vzponu zelene energetike dobivajo droni in umetna inteligenca novo vlogo: pregledovanje vetrnih elektrarn! Do sedaj je bilo namreč pri vzdrževanju vetrnih turbin ročno preverjati vsako lopatico glede poškodb, zlomov in drugih težav.
To delo je lahko nevarno, še posebej na odprtem morju, plačevanje tehnikov za tako nevarne preglede pa za lastnike vetrnih elektrarn predstavlja precej velik strošek.
Na tem mestu tako nastopijo sodobne tehnologije, ki so jih za učinkovite in cenejše ter bolj varne preglede vetrnic inovativno izkoristili nizozemski raziskovalci.

Droni niso novost, umetna inteligenca pa je
Droni pri pregledovanju vetrnic sicer niso novost, saj se jih za zračni zajem fotografij uporablja že nekaj časa, toda nizozemski raziskovalci so storili še korak dlje ter projektu IBIS – Increased Blade Inspection Safety – dodali dva avtonomna drona, ki skenirata vsak centimeter lopatice s pomočjo rentgenske tehnologije, radiografske slike pa se nato interpretirajo in izboljšajo s pomočjo umetne inteligence.
Raziskovalci upajo, da bo projekt prinesel veliko koristi tako lastnikom vetrnih elektrarn kot vsem, ki se bodo zanje še odločili – kot napovedujejo strokovnjaki, je namreč potencial vetrne energije v Evropi izjemen, zato bi bilo smiselno vanjo vlagati še več. Sploh sedaj, ko bo mogoče s sodobnimi tehnologijami učinkovito odgovoriti tudi na varnostne izzive.
Več podrobnosti o samem projektu lahko preberete tukaj.
ZELENA ENERGIJA
Slovensko podjetje bo na Madžarskem pomagalo reciklirati baterije

Andrada Group, podjetje slovenskih gospodarstvenikov, bo kmalu na Madžarskem pomagala pri gradnji napredne tovarne za recikliranje baterij.
Podjetje Andrada Group načrtuje gradnjo tovarne za recikliranje baterij v madžarskem Alsózsolcu, ki bo postala najnaprednejša tovarna za recikliranje baterij na svetu.
Gre tudi za največjo slovensko naložbo v Madžarsko, katere vrednost je ocenjena na 10 milijard madžarskih forintov (približno 26,2 milijona evrov), je na Facebooku sporočil madžarski minister za zunanje zadeve in trgovino Péter Szijjártó.
Andrada Group, ustanovljena na Madžarskem, ima namen reciklirati baterije, ki se uporabljajo v električnih vozilih. Ustanovitelji podjetja so slovenski podjetniki, strokovnjaki in dobavitelji avtomobilov, med njimi Iztok Seljak, Peter Tibaut in ACH Invest.
Obsežen reciklažni proces in nova delovna mesta
Naložba Andrade bo omogočila recikliranje 10.000 ton baterij na leto in ustvarila 200 delovnih mest. Podjetje bo prejelo tudi finančno podporo vlade v višini 4,7 milijarde madžarskih forintov (približno 12,3 milijona evrov).
Brez škode za okolje
Minister Szijjártó je poudaril, da bo recikliranje baterij potekalo brez škode za okolje, hkrati pa je povedal, da se Andrada zavzema za okoljske smernice, ki so štirikrat strožje od tistih, ki veljajo v Madžarski.
Madžarska bo tako vodilna država pri prehodu na električne avtomobile, hkrati pa so načrtovane tudi velike naložbe v sektorju na vzhodu države. Ob tem je Peter Tibaut, izvršni direktor Andrada, je dejal, da bo tovarna največja slovenska naložba v Madžarsko doslej in ima strateški pomen za madžarsko vlado, ki bo projekt finančno podprla.
Podjetje bo sprva zaposlovalo 70 strokovnjakov za tehnologijo, do leta 2024 pa naj bi se število zaposlenih povečalo na 200.
ZELENA ENERGIJA
Tudi leto 2023 je donosno za investicije v zeleno energijo

Svetovne investicije v zeleno energijo kar rastejo in rastejo, letos naj bi dosegle že več kot 1,5 milijarde evrov, pri čemer bo letos v energetiko vloženih skupno 2,5 milijarde evrov.
Globalne investicije v čisto energijo naj bi letos dosegle 1,5 milijarde evrov od skupno 2,5 milijarde evrov, ki bodo letos vloženi v energetiko, kaže najnovejše poročilo Mednarodne agencije za energijo (IEA) o svetovnih energetskih investicijah.
Čista energija vključuje obnovljive vire, električna vozila, jedrsko energijo in izboljšave energetske učinkovitosti. Letne investicije v čisto energijo naj bi med letoma 2021 in 2023 porasle za četrtino, k čemur so v zadnjih letih prispevala predvsem obdobja močne gospodarske rasti ter nestabilnosti cen fosilnih goriv.
Dodajmo še, da je energija iz vetra in sonca je v Evropski uniji v maju presegla skupno proizvodnjo energije iz fosilnih goriv, kažejo podatki organizacije Ember. To je prvi celoten mesec v zgodovini, ko se je s pomočjo obnovljivih virov energije proizvedlo več elektrike kot z vsemi fosilnimi gorivi skupaj, pri čemer je skoraj tretjina električne energije v EU prišla iz vetra in sonca. Fosilna goriva so dosegla rekordno nizko vrednost – 27 odstotkov.
Kaj pravijo številke?
Proizvodnja električne energije iz vetra se je prav tako povečala v primerjavi z majem lani, vendar ni dosegla rekorda, ki je bil dosežen januarja letos, ko je vetrna energija prispevala 23 odstotkov električne energije v EU.
Kot primer lahko navedemo, da je Portugalska leta 2022 namestila 0,9 GW sončnih fotovoltaičnih sistemov, s čimer je povečala svojo sončno zmogljivost za več kot 50 odstotkov na 2,5 GW – dovolj, da napaja približno 1 milijon domov. Ta dodatna zmogljivost je pripomogla k temu, da je bila proizvodnja električne energije iz vetra in sonca v državi aprila več kot 50 odstotkov celotne proizvodnje električne energije.
Tudi druge države EU, vključno s Španijo, Švedsko in Belgijo, so letos dosegle rekordno visoke vrednosti proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov.
Proizvodnja električne energije iz premoga je vse manjša in je nedavno znašala le 10 odstotkov, medtem ko je delež plina dosegel najnižjo vrednost vse od leta 2018 – 15 odstotkov.
-
KULTURA2 meseca nazaj
Poplave prizadele številne kulturne objekte in dediščino
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Kakšna je onesnaženost voda in tal na poplavljenih območjih?
-
GRADNJA2 meseca nazaj
Napovedana je postavitev številnih montažnih mostov po Sloveniji
-
EKOLOGIJA1 teden nazaj
Trajnostna eleganca v svoji kuhinji!
-
Akustika2 tedna nazaj
Terme Snovik vabijo projektante za izdelavo projektne dokumentacije novega hotela in rekonstrukcije wellnessa
-
DEDIŠČINA2 tedna nazaj
Do odprtja olimpijskih iger bo obnovljen osrednji zvonik pariške Notre-Dame
-
Slovenija1 mesec nazaj
EPK 2025: predvidena je prenova celotnega Trga Evrope
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Komunalno blato onesnažuje vodo na Ljubljanskem barju