Connect with us

Materiali

Zvočna izolacija in akustično udobje

Objavljeno

dne

Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija je na temo kakovosti bivanja konec marca izvedlo že tretji letošnji spletni seminar, ki ga je tokrat posvetilo kakovostni zvočni izolaciji in akustičnemu udobju v notranjih prostorih. Zanimiva predavanja o pomenu akustike v prostorih je spremljalo 110 udeležencev, zlasti arhitektov, projektantov in upravnikov večstanovanjskih stavb, prispevali pa so jih strokovnjak za akustiko s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani ter predstavniki podjetij Knauf Insulation, Xella porobeton, Wienerberger in poljskega podjetja Nowy Styl. Udeleženci, člani IZS in ZAPS, so za izobraževanje pridobili tudi kreditne točke.

V prostorih, ki so slabo zvočno izolirani, lahko hrup pomembno vpliva na naše delo in s tem tudi na našo storilnost. Izpostavljeni smo mu na delovnih mestih in v bivanjskih prostorih, s hrupom pa je praktično obremenjen že vsak drugi Evropejec. Da ima hrup velik vpliv na naše zdravje, kažejo tudi izsledki raziskav, ki ga skupaj s slabo akustiko v pisarnah uvrščajo na sam vrh lestvice nezadovoljstva zaposlenih. V stavbah, kjer je akustika pri oblikovanju prostorov postavljena na visoko mesto, načrtovalci v ospredje postavljajo ne le kakovost življenja, pač pa tudi produktivnost vseh njihovih uporabnikov. Vsaka država sicer predpisuje mejne vrednosti hrupa, ki so dovoljene v posameznih vrstah stavb in v posameznih prostorih, a to še ni jamstvo, da bo objekt zagotavljal uporabnikom tudi ustrezno akustično udobje. Tako imamo pri nas minimalne dovoljene ravni hrupa predpisane v Pravilniku o zaščiti pred hrupom v stavbi, v Tehnični smernici ter v Uredbi o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Da je zvočno ugodje v stavbah mogoče zagotoviti s premišljenim akustičnim oblikovanjem prostorov ter z uporabo ustreznih absorpcijskih materialov, ki ne odbijajo zvoka v prostoru, je na srečanju uvodoma poudaril tudi dr. Iztok Kamenski, predsednik UO združenja za trajnostno gradnjo GBC Slovenija, zato bo doseganju akustičnega udobja v prihodnje potrebno posvečati vse več pozornosti.

O tem, kako močno orodje je akustika za načrtovalce prostorov, da lahko z njo oplemenitijo arhitekturo objektov, je predaval inženir akustike Maro Puljizević iz podjetja Knauf Insulation. Arhitekti morajo vedeti, kakšno akustično sporočilo želijo pustiti končnim obiskovalcem, pa naj gre za muzej, pisarno, konferenčno dvorano, bolniško sobo ali športni objekt. Pri projektiranju je pomembna izbira primernih materialov, zato lahko arhitekti izkoristijo prednosti naravne izolacije, kot je mineralna volna, ki v primerjavi z betonom, steklom in lesom zagotavlja boljšo absorpcijo zvoka in je izolator že sama po sebi. Opozoril je tudi na klasično napako, ki jo za preprečevanje hrupa v notranjih prostorih pogosto naredijo uporabniki z lepljenjem suhomontažnih plošč direktno na stene prostora, ne da bi poprej nanjo namestili mineralno volno. Dobri akustični pogoji povečujejo stopnjo akustičnega udobja, zato je akustika tudi neizbežen del zelenih certifikatov gradnje, kot sta LEED in GSAS, na področju trajnostne gradnje pa se ji posvečajo tudi druge certifikacijske sheme (DGNB, BREEAM…), saj je postala njihov integralni del.

O akustiki v prostoru je predaval izr. prof. dr. Jurij Prezelj, vodja laboratorija za tehnično akustiko na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Da bi bolje razumeli, kako ustvariti akustično prijeten prostor, morajo snovalci objektov dobro poznati tudi razpoložljive absorpcijske materiale ter načine njihove montaže, da bi lahko prilagodili akustične lastnosti prostora uporabnikovim željam. Večina komercialno dostopnih poroznih materialov, ki absorbirajo zvok, je vlaknastih, od naravnih (bombaž, bambus, konoplja, les, volna), do mineralnih (mineralna in steklena volna, grafit in keramika), ter sintetičnih (polimeri, kot so poliester, poliproplien, ogljik, kevlar in azbest). Za zmanjševanje hrupa in kontrolo odmevnih časovna trgu že vrsto let uporabljajomikro perforirane plošče – panele in folije (primer kongresne dvorane na Brdu), ki imajo nalogo, da držijo obliko poroznim absorpcijskim materialom in jih ščitijo pred prahom in vlago. V praksi se pogosto uporabljajo še poliuretanska in melaminska pena, keramične in kovinske pene (aluminij, nikelj, jeklo, titan), aerogeli v granulirani obliki ter porozen asfalt. Na raven hrupa v prostoru in na razumljivost govora vpliva tudi odmevni čas – krajši je, bolj bo govor razumljiv in boljša bo tudi reprodukcija glasbe.

Gradbeni inženir Miloš Kmetič iz podjetja Xella porobeton je predstavil prednosti uporabe njihovih kalcijevo-silikatnih zidakov Silka, ki zagotavljajo vrhunsko zvočno izolirnost ter izjemno tlačno trdnost in so primerni za nosilne stene v večetažnih objektih. Silikatni zidaki so A1 negorljivi, imajo veliko sposobnost akumulacije toplote ter so odporni na škodljive klimatske vplive. Kakovostni izolativni zidaki sodijo med ekološke izdelke, ki jih odlikujeta tudi trajnost in dolga življenjska doba. Kakšno uporabnost ponuja silikatna in kakovostna zvočno izolacijska opeka, v Xelli predstavljajo na praktičnih primerih in rešitvah, kjer so uporabili silikatne zidake, med njihovimi referenčnimi objekti pri nas pa so stadion Ljudski vrt v Mariboru, vrtec Notranje gorice, večstanovanjski objekti v Polzeli, Kidričevem in Radljah ob Dravi ter v stanovanjskem naselju Pekrska gorca.

Sistemske rešitve za zvočno izolativne opečne zidove je predstavila gradbena inženirka Irena Hošpel iz družbe Wienerberger iz Ormoža, kjer se v zadnjem času posvečajo prav razvoju izdelkov za izboljšanje zvočne izolativnosti objektov. Tako na trgu že ponujajo več konstrukcijskih rešitev, kjer uporabljajo opečne zidake Porotherm, opečne votlake, ki jih zapolnijo z malto ali betonom, ter opečne zidove z oblogo, kot je npr. mineralna volna. Seveda je izboljšanje zvočne izolacije osnovnega zidu odvisno od vrste obloge, kakovosti vgradnje in reševanja detajlov za preprečevanje zvočnih mostov. Med njihovimi referenčnimi objekti v Sloveniji sta Hotel Vivat v Moravskih toplicah in Srednja ekonomska šola v Murski Soboti, v tujini pa atraktivna stolpnica Skyline in poslovno stanovanjski objekt K-District v Beogradu, poslovno stanovanjski objekt Sava Ada 3 ter hotelska stavba Kraljica v Zlatiboru.

Sklepno predavanje je prispeval Patryk Gydziak iz poljskega podjetja Nowy Styl, ki je največji dobavitelj pohištvene opreme v Evropi in je specializirano tudi za akustične proizvode, ki jih razvilo in jih uspešno trži v svojem portfelju. V ospredje je postavil zlasti akustiko v poslovnih prostorih, kjer so viri zvoka in hrupa so različni, pogosto pa se slednji v stavbe prenaša tudi neposredno iz okolja. Zatem je podrobno predstavil še posamezne produktne skupine in praktične rešitve, s katerimi uspešno izboljšujejo zvočno izolativnost pisarniških ali prostorov za druženje. Na slovenskem trgu jih zastopa podjetje Elcond.

Kratki povzetki vsebin zanimivih predavanj o akustiki so na voljo na www.gbc-slovenia.si

Nadaljuj z branjem

Materiali

Zakaj odlašamo, ko je čas za menjavo dotrajanih stvari?

Objavljeno

dne

Raziskava kaže, da Evropejci ne radi zamenjamo stare stvari z novimi 

Največ je takšnih, ki odlašajo 

Raziskava, ki so jo izvedli v šestih evropskih državah srednje in vzhodne Evrope, je preverjala, zakaj ljudje odlašajo pri zamenjavi starih stvari z novimi in kakšne so njihove navade, povezane s tem. Pri tem so upoštevali vse od sentimentalnih predmetov do bolj uporabnih, kot so vrata in okna, ki izjemno vplivajo na energetsko učinkovitost. Ugotovitve kažejo, da anketiranci večinoma odlašajo z zamenjavo. Največ takšnih je v Romuniji (88 %), sledijo jim Poljaki (82 %), Madžari (81 %), Hrvati (77 %), Čehi (68 %) in Srbi (65 %).

Zakaj odlašajo in čemu dajejo prednost?

Raziskava kaže, da so finančni dejavniki in čustvena navezanost na stare stvari glavni razlogi za odlašanje pri zamenjavi starih stvari za nove. Finančne skrbi so glavni dejavnik v Srbiji (67 %) in na Madžarskem (64 %), medtem ko je čustvena navezanost na starejše predmete še posebej močna na Hrvaškem (36 %) in Poljskem (35 %).

Ko so anketirance vprašali, katere predmete v svojem domu bi prej zamenjali, so izpostavili naprave, kot so pralni in pomivalni stroji. Te bi zamenjali prej kot recimo okna ali vrata. V Srbiji, na Češkem, Hrvaškem, Madžarskem in Poljskem so bili na vrhu lestvice gospodinjski aparati, saj je kar 63 % vprašanih navedlo, da bi jih zamenjali najprej. Kljub temu Romuni (22 %) v ospredje postavljajo vrata, takoj za tem pa sledijo gospodinjski aparati (17 %).


Na Hrvaškem, dokler ni popolnoma dotrajano, Madžari proaktivni

Raziskava je razkrila tudi razlike v odnosu do menjave vrat in oken. Na Hrvaškem 62 % vprašanih ohranja obstoječa vrata in okna, dokler niso popolnoma dotrajana. Nasprotno pa 48 % madžarskih anketirancev pravi, da so izjemno proaktivni pri zamenjavi vrat in oken, saj se tako želijo izogniti težavam v prihodnosti. Kljub tem razlikam so vse anketirane države poudarile, da sta varčevanje z energijo in potreba po preprečevanju morebitne škode ključna motivatorja za izboljšave doma.

Kdaj bi spremenili svoj prednostni seznam?

Raziskava skupine Velux je pokazala tudi pomembno morebitno spremembo. Če bi bili prihranki energije jasneje vidni in bolje predstavljeni, bi veliko ljudi svoj prednostni seznam spremenilo. Če bi zamenjava vrat in oken prinesla do 20-odstotni prihranek pri stroških ogrevanja, bi veliko anketirancev razmislilo o tem, da bi vrata in okna zamenjali prej kot druge naprave. Na Madžarskem bi na primer 50 % vprašanih dalo prednost vratom in 38 % oknom, medtem ko so podobne premike opazili na Hrvaškem in Poljskem. V Srbiji bi okna (60 %) in vrata (57 %) prav tako postala ključna prednostna naloga. 

Z energijsko učinkovito prenovo vseh stanovanjskih stavb v Evropi bi lahko namreč prihranili do 44 % energije za ogrevanje prostorov in s tem izboljšali tudi ugodje bivanja ter zdravje uporabnikov, kot na primer zdravje dihal. Gospodinjstvo lahko prihrani do 400 EUR letno na račun celovite prenove doma.

V Sloveniji je sicer ena oseba od treh izpostavljena nevarnostim povezanim s klimo v zaprtih prostorih, kot sta vlaga in plesen, prekomeren hrup, mraz ali pomanjkanje dnevne svetlobe. Menjava oken z novimi, energijsko učinkovitejšimi, vzporedno z ostalimi ukrepi obnove, zmanjša stroške ogrevanja in hlajenja stavbe ter pripomore k zdravju uporabnikov.  

Nadaljuj z branjem

Dizajn

Nagrada Red Dot za Geberit AquaClean Alba

Objavljeno

dne

Nova straniščna školjka Geberit AquaClean Alba je žirijo nagrade Red Dot Award 2024 navdušila s svojim inovativnim, elegantnim in prijetno preprostim dizajnom ter izjemno funkcionalnostjo. Kljub najsodobnejšim tehnologijam tuš WC-ja ohranja brezčasen videz običajnega stranišča in se popolnoma zlije z vsako kopalnico.

S svojo nevsiljivo estetiko postavlja nove standarde na področju toaletne higiene tako, da izstopa brez vpadljivosti. Edinstvena kombinacija napredne tehnologije, kot sta patentirana tehnologija prhe WhirlSpray in posebej tiha tehnologija TurboFlush, naredi Geberit AquaClean Alba izjemen izdelek. Prejetje te prestižne nagrade poudarja kakovost in uspeh Geberita kot vodilnega ponudnika sanitarne tehnologije.

RED DOT je nagrada, ki jo podeljujejo že 67 let in velja za najbolj iskan mednarodni znak kakovosti oblikovanja. Letošnja podelitev nagrad bo 28. oktobra v Berlinu.

Nadaljuj z branjem

Materiali

Tuš WC, ki ustreza vašemu slogu

Objavljeno

dne

Predstavitev novega tuš WC-ja Geberit AquaClean Sela Square

Uvedba AquaClean Sela Square podjetja Geberit pomeni prvi podvig podjetja na tuš WC-je kvadratne oblike. Ta najnovejši dodatek ponuja še večje možnosti personalizacije v kopalnici in brezhibno dopolnjuje preostanek portfelja oblikovalskih tuš WC školjk.

WC školjka AquaClean Sela zdaj ni na voljo le v klasični okrogli izvedbi, temveč tudi v kvadratni različici.

Geberit ponovno na novo opredeljuje vsestranskost oblikovanja kopalnic. Geberit AquaClean Sela Square predstavlja novo možnost oblikovanja za tiste, ki imajo raje čiščenje z vodo po uporabi WC-ja in želijo izboljšati estetiko svoje kopalnice. Ta priljubljeni dizajnerski tuš WC je zdaj na voljo v okrogli in kvadratni obliki. Še več, okrogel model je mogoče naročiti celo v beli mat izvedbi, z možnostjo dodatne prilagoditve z izbiro oblikovalskih WC pokrovov.

»Kopalnica je najbolj intimen prostor v hiši. To je kraj, kjer se želite počutiti udobno,« poudarja Christoph Behling, glavni oblikovalec Geberita. »Kvadratne oblike so izjemno pomembne v današnjih kopalnicah, ne glede na to, ali gre za kad za prhanje, umivalnik ali ogledalo, zato je WC kvadratne oblike očiten naslednji korak za dopolnitev te sodobne estetike. Kvadratni WC ponuja tudi nekoliko večji sedež, ki se številnim uporabnikom zdi bolj udoben.”

Funkcije
Če je ena stvar, ki je skupna vsem tuš WC-jem Geberit AquaClean Sela, so to njihove visokokakovostne lastnosti. Med njimi sta patentirana tehnologija prhe WhirlSpray, ki nudi prijetno in učinkovito čiščenje ter visoko učinkovita tehnologija splakovanja TurboFlush. Še več, AquaClean Sela zagotavlja stalno toplo vodo zahvaljujoč svojemu neprekinjenemu pretočnemu grelniku, zasnovanem posebej za trdo vodo, in programu za samodejno odstranjevanje vodnega kamna.

Druge inovativne funkcije Geberit AquaClean Sela vključujejo diskretno luč za lažjo orientacijo ponoči. Poleg daljinskega upravljalnika je na voljo tudi aplikacija. To spremeni pametni telefon v daljinski upravljalnik, ki uporabnikom omogoča shranjevanje osebnih nastavitev, kot so intenzivnost pršenja, položaj pršilne roke in temperature.

AquaClean Sela Square

Geberit AquaClean Sela je eleganten, minimalističen tuš WC, ki uteleša najvišje standarde kakovosti. Zasnova inteligentnega izdelka združuje brezčasno oblikovanje s prefinjeno tehnologijo.
Foto: Geberit

Design Meets Function
AquaClean Sela je opremljena z vsemi klasičnimi funkcijami tuš WC-ja Geberit, vključno s tehnologijo prhe WhirlSpray in tehnologijo splakovanja Geberit TurboFlush.

Foto: Geberit

Oaza dobrega počutja z AquaClean Sela Square

Z Geberit AquaClean Sela paleta izdelkov AquaClean zdaj vključuje eleganten tuš WC, ki lahko kopalnico takoj spremeni v oazo dobrega počutja.
Foto: Geberit

Oblikovalec Christoph Behling

Dizajnerski izdelek mora biti popoln.
Ostati mora vzdržljiv in estetsko prijeten čez celotno življenjsko dobo. To je bila ideja Christopherja Behlinga pri načrtovanju AquaClean Sele.

Glavni oblikovalec pri Geberitu Christoph Behling o novem tuš WC-ju AquaClean Sela Square

AquaClean Sela zdaj vključuje šest različic. Kako pomembno se vam zdi, da ima tuš WC možnosti prilagajanja, ko gre za načrtovanje kopalnice?

Kopalnica je najbolj intimen prostor v hiši. To je kraj, kjer se želite počutiti udobno, zato je pomembno, da ugodimo osebnim željam strank. Točno to ponuja AquaClean Sela s svojo neprimerljivo izkušnjo tuš WC-ja.

Novi model Sela Square zdaj ponudbi dodaja kvadratno možnost. Kaj je spodbudilo to odločitev?

Kvadratne oblike so izjemno pomembne v današnjih kopalnicah, ne glede na to, ali gre za kad za prhanje, umivalnik ali ogledalo, zato je bil očiten naslednji korak vključitev WC-ja, ki bi dopolnjeval to estetiko. Kvadratni WC ponuja tudi nekoliko večji sedež, ki se marsikomu zdi udobnejši.

Katere možnosti kombiniranja priporočate s tuš WC-jem Geberit aquaClean Sela Square? 

Nova aktivirna tipka tipka Geberit Sigma 70 še posebej dobro dopolnjuje brezčasno arhitekturno zasnovo Sele. Aktivirna tipka Sigma 70 je na voljo v široki paleti visokokakovostnih materialov in barv, vključno s: steklom, nerjavečim jeklom in – seveda – črnim mat premazom.

Nadaljuj z branjem
Arhitektura18 ur nazaj

Zakaj arhitekti posegajo po umetni inteligenci za pametnejše in okolju prijaznejše zasnove

Medtem ko je umetna inteligenca (UI) postala sestavni del vsakdanjih razprav, njena uporaba v arhitekturi ostaja večinoma neznanka za tiste...

RAZSTAVA20 ur nazaj

V Bežigrajski galeriji 2 razstava Dragice Čadež

Dragica Čadež, ena bolj inovativnih slovenskih kipark in dobitnica letošnje Prešernove nagrade za življenjsko delo, predstavlja cikel objektov na razstavi...

Energetska učinkovitost22 ur nazaj

Prelomnica: lani v EU prvič več energije pridobljene iz sonca kot premoga

Proizvodnja električne energije iz sonca je v Evropski uniji lani prvič presegla proizvodnjo iz premoga, delež elektrike iz obnovljivih virov...

EKOLOGIJA2 dneva nazaj

Na svetovni gospodarski forum (WEF), kjer teče beseda o izpustih, raje z letalom kot okolju prijaznim prevoznim sredstvom

Če tudi je bilo ogromno pozivov, naj se udeleženci v Davos odpravijo z vlaki oziroma bolj trajnostnimi prevoznimi sredstvi, je...

BIVANJE3 tedni nazaj

Ko industrijski šik postane dom

Priznana arhitektka Sarah Jacoby je preobrazila industrijski videz stanovanja v prijetno gnezdo za petčlansko družino. Vsak otrok sanja o svojem...

ZELENA ENERGIJA3 tedni nazaj

Največja sončna elektrarna v Sloveniji Zlatoličje-Formin bo poskrbela za več kot 7000 gospodinjstev

Dravske elektrarne Maribor načrtujejo enega največjih projektov na področju sončne energije v Sloveniji. Z gradnjo sončne elektrarne Zlatoličje – Formin...

ZELENA ENERGIJA3 tedni nazaj

Je vodik priložnost za Slovenijo na poti k zeleni prihodnosti?

Slovenija je z novim korakom v smeri razvoja vodikovih tehnologij še trdneje postavila temelje za trajnostno energetsko prihodnost. Podpis memoranduma...

Uncategorized3 tedni nazaj

MGLC se v tem letu pripravlja kar na dva jubileja

Mednarodni grafični likovni center se v tem letu pripravlja na: 70-letnico grafičnega bienala in 20. obletnico delovanja umetniškega tandema Small...

DEDIŠČINA3 tedni nazaj

Za energetsko sanacijo kulturnih stavb bo ministrstvo namenilo 17 milijonov evrov

inistrstvo za kulturo bo namenilo skoraj 17 milijonov evrov za energetsko sanacijo SNG-ja Maribor, Narodnega muzeja Slovenije in zavoda za...

DEDIŠČINA4 tedni nazaj

Muzej sodobne zgodovine bo v letu 2025 razstavo posvetil prelomnim trenutkom slovenske medicine

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in...

POPULARNO