Connect with us

GOSPODARSTVO

Posvet “Energetsko fit za prihodnost”: Cen energentov, kot smo jih poznali do zdaj, zagotovo ne bo več

Objavljeno

dne

Ravni cen energentov, kot smo jih poznali do zdaj, v prihodnje ne gre pričakovati, je bilo slišati na strokovnem posvetu. K ceni bo prispeval tudi t. i. zeleni prehod, a ta ponuja tudi priložnosti.

“Ravni cen energentov, kot smo jih poznali doslej, zagotovo ne bo več. Zeleno okolje nekaj stane,” je na hibridnem posvetu z naslovom Energetsko fit za prihodnost dejal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Blaž Košorok.

Energetiko v Sloveniji je Košorok označil za fit, vendar pa bo v prihodnje izziv slediti “zahtevnim tekmam, ki so pred nami”. Leto 2050, ko naj bi Slovenija in Evropska unija dosegli ogljično nevtralnost, se sliši zelo oddaljeno, a v resnici ni. “Je zelo blizu, kar pomeni, da je čas za ukrepanje zdaj,” je poudaril.

Če je leto 2050 jutri, je leto 2033, ko naj bi ugasnila Termoelektrarna Šoštanj, že danes, je nadaljeval Košorok. Slovenija bo morala zato povečati ambicioznost tako pri obnovljivih virih energije kot pri energetski učinkovitosti. Finančnih virov je na voljo precej in njihovo črpanje Košoroka ne skrbi, mora pa gospodarstvo pripraviti ustrezne projekte, je poudaril.

Državni sekretar ob tem v Sloveniji vidi ključno vlogo jedrske energije, saj si z drugim blokom Nuklearne elektrarne Krško Slovenija lahko zagotovi zanesljivo oskrbo za prihodnjih 80 let, je poudaril. “Brez zanesljivega vira si naše gospodarstvo težko predstavlja prihodnost,” je dejal. Brezglavo sprejemanje zavez brez ocen, kaj bi te pomenile za gospodarstvo, je po njegovem mnenju “račun brez krčmarja”.

Kot pomembno novo priložnost je Košorok poudaril tudi projekte slovenskih podjetij onkraj državne meje, denimo na Hrvaškem, kjer vetrne in sončne elektrarne med drugim postavlja Petrol. Z Zagrebom bi lahko dosegli dogovor, da bi te megavatne ure lahko šteli v doseganje ciljev Slovenije, je dejal. Kot zanimive je Košorok opisal tudi samooskrbne skupnosti; prihodnost vidi v decentralizirani proizvodnji elektrike.

Cena energije je zelo pomembna

Nove izzive in razmere naj bi med drugim obravnaval prenovljeni Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN). Posodobitev že poteka, sprejet bi lahko bil prihodnje leto, je pojasnil Košorok.

Da zeleni prehod prinaša bolj kakovostno življenje, je ocenil strokovni direktor organizacijske enote energetika v Slovenskem državnem holdingu (SDHDejan Božič. “Cen, kot smo jih imeli v zadnjih nekaj letih, še dolgo ne bomo videli, vendar bodo nižje od trenutnih tržnih cen,” je ocenil.

Član uprave Petrola Jože Bajuk je menil, da bo energetska tranzicija bistvena za prihodnje delovanje gospodarstva in za normalno življenje gospodinjstev. Sodelovanje Slovenije s Hrvaško ali drugimi članicami EU-ja kot mehanizem za doseganje ciljev je “zelo zanimiva opcija”, je poudaril. Realno je namreč treba oceniti možnost razvoja večjih vetrnih ali sončnih elektrarn v Sloveniji tako z vidika zaščitenih območij in sprejemljivosti za ljudi kot tudi z vidika potenciala, je poudaril. “So pa tudi v Sloveniji določeni potenciali, ki jih bomo iskali,” je napovedal.

Cena proizvodnje električne energije iz sodobnih vetrnih parkov in sončnih elektrarn že dosega konkurenčno ceno ne le v trenutno relativno izrednih razmerah na trgu, ampak že v povprečnem stanju prejšnjih let. Ta tehnologija je dosegla prag rentabilnosti, pri katerem za delovanje ne potrebuje nekih spodbud, je še poudaril Bajuk.

Glavni direktor SIJ-a Acronija Branko Žerdoner je poudaril, da so pred jeklarsko panogo na poti zelenega prehoda “resne naloge”. V srednjeročnem naboru ukrepov za SIJ Acroni so postavitev lastne sončne elektrarne, postavitev vodikarne in izgradnje vodikovega cevovodnega sistema, uporaba odvečne toplote ter izgradnja baterijskega hranilnika. S tem bi lahko ob načrtovani od 40- do 50-odstotni rasti proizvodnje do leta 2030 ogljični odtis zmanjšali za od 25 do 30 odstotkov. Pri tem bo pomembna podpora države.

Vir: STA

GOSPODARSTVO

Vlada RS: milijarda evrov v 10 letih za financiranje gradnje javnih najemnih stanovanj

Objavljeno

dne

Vlada je med obiskom Posavja potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, v katerih se za naslednjih deset let za ta namen predvideva do 100 milijonov evrov letno. Denar bo tako prišel iz državnega proračuna.

Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025, in sicer v državnem proračunu. “Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena,” je v izjavi za javnost dejal premier Robert Golob.

Obravnavo izhodišč za gradnjo javnih najemnih stanovanj sta premier Golob in minister za solidarno prihodnost, pristojen za stanovanjsko politiko, Simon Maljevac napovedala že v sredo. Iz stranke Levica pa so že sporočili, da je vlada v Posavju potrdila koncept novega zakona, s katerim bo država v naslednjih desetih letih za izgradnjo prepotrebnih javnih najemnih stanovanj zagotovila milijardo evrov.

Slovenija bo v desetih letih za gradnjo javnih stanovanj namenila milijardo evrov. Nagovor predsednika vlade. Foto: Katja Kodba.

Maljevac je v izjavi za medije pojasnil, da bo zakon med drugim opredelil, kdo so tisti, ki bodo lahko gradili javna najemna stanovanja – od zadrug, neprofitnih stanovanjskih organizacij do lokalnih skladov in republiškega stanovanjskega sklada.

“S tem smo postavili temelj nove stanovanjske politike in naš cilj je, da v teh desetih letih zgradimo 20.000 stanovanj, ki smo jih tudi obljubili,” je dejal Maljevac.

Mesec: Denarja bo dovolj

Denarja bo dovolj, da ta cilj tudi uresničijo, je prepričan minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Dogovor z ministrstvom za finance in predsednikom vlade, ki ga je danes potrdila vlada, je, da je ta milijarda evrov za stanovanja brezpogojna, je poudaril. To milijardo bo vlada po ministrovih besedah zagotovila iz proračuna, če ne bo drugega vira.

Kot je poudaril Mesec, sta od nastopa trenutne vlade in do današnjega dne minili dve leti trdega dela in pogajanj. Z danes potrjenimi izhodišči so postavili temeljni kamen za prenos avstrijskega modela stanovanjske gradnje v Slovenijo.

Ljubosumni pogled čez severno mejo

“Dolgo smo čez severno mejo gledali z ljubosumjem, se čudili, kako so lahko stanovanja v Gradcu skoraj pol cenejša kot stanovanja v Ljubljani. Odgovor je vedno bil, ker imajo tam že 100 let postavljeno stanovanjsko politiko,” je poudaril Mesec in dodal, da so tako stanovanjsko politiko z današnjim dnem začeli postavljati tudi v Sloveniji.

Pravica do primernega stanovanja je v Sloveniji vpisana v ustavo in zapisano je tudi, da to pravico zagotavlja država, je dejala koordinatorka Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko ter opozorila, da se v 30 letih na tem področju ni zgodilo prav nič.

Kot je poudarila, so zelo veseli in ponosni, da so v prvi vladi, ki je “vzela stvari resno”“Smo na prelomnem trenutku in tudi naprej se bo na tem delalo. Prepričana sem, da bodo naši cilji uresničeni,” je povedala Asta Vrečko.

Nadaljuj z branjem

GOSPODARSTVO

Kakšne bodo hiše za poplavljence: na izbiro 12 rešitev

Objavljeno

dne

Avtor

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor na natečaju izbralo 12 arhitekturnih rešitev, med katerimi bodo lahko izbirali upravičenci do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš. Pet rešitev je iz kategorije eno- in dvostanovanjskih stavb, tri so za dvojčke, štiri pa za vrstne hiše.

Na natečaj je prispelo 21 elaboratov, v katerih je bilo 58 arhitekturnih rešitev. Natečajna komisija je med njimi izbrala 12 rešitev, so danes sporočili z ministrstva. “Za razpis natečaja smo se na Ministrstvu za solidarno prihodnost odločili, ker je v okviru popoplavne obnove in razvoja treba ljudem omogočiti možnost izbire bivanja tudi v sodobnih, manjših tipologijah dvojčkov, dvostanovanjskih in vrstnih hiš, ki so bolj trajnostne ter hkrati cenovno dostopnejše.”

“Z natečajno zasnovo smo želeli vplivati tudi na izbiro arhitekturnih tipologij, s čimer se bo ob boljšem vključevanju zgrajenih stavb v lokalno okolje izboljšala tudi trajnostna raba prostora. Z racionalno zamejitvijo velikosti uporabne bivalne površine smo naslovili tudi okoljski vpliv graditve nadomestitvenih stanovanjskih objektov,” so zapisali.

Nadomestna gradnja. Avtorji: Andrej Štornik, mag.inž.arh. Mojca Pušnik, mag.inž.arh. Foto: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Natečajne rešitve so predstavljene na spletnih straneh zbornice za arhitekturo in prostor, najprimernejše pa bodo kmalu predstavili tudi v posebnem spletnem katalogu, so napovedali na ministrstvu.

V natečajnih pogojih so določili enostanovanjsko hišo, dvostanovanjsko hišo, dvojček in vrstno hišo. Stavbe, pri katerih je bila predvidena velikost uporabne bivalne površine od 90 do 122 kvadratnih metrov, so morale biti načrtovane tako, da jih bodo lahko ljudje po vselitvi s preprostimi posegi nadgradili in prilagodili svojim potrebam.

Kot so napovedali februarja ob objavi natečaja, bodo na podlagi odločitve razpisne komisije začeli izvajati javna naročila, v vmesnem času pa bodo za gradnjo nadomestitvenih objektov po potrebi razvijali nove prostorske izvedbene akte, ki bodo omogočali umeščanje v prostor. Pri umeščanju v prostor in izbiri lokacij bodo upoštevali načela trajnostnega upravljanja prostora.

Lastniki hiš, uničenih v poplavah, ki jih bo predvidoma treba odstraniti, imajo sicer na voljo štiri možnosti: da se preselijo v stanovanje ali hišo, ki je že zgrajena, da od države kupijo nadomestno nepremičnino, da prejmejo odškodnino ali da se odločijo za nadomestitveno gradnjo.

Nadomestna gradnja. Avtorji: prof. mag. Peter Gabrijelčič, univ.dipl.inž.arh. Nik Solina, mag.inž.arh. Aleš Gabrijelčič, mag.inž.arh. BOŠTJAN GABRIJELČIČ, univ.dipl.inž.arh. FOTO: Ministrstvo za solidarno prihodnost
Nadaljuj z branjem

GOSPODARSTVO

Zavrnjeni obe ponudbi za osrednji del prenove ljubljanske železniške postaje

Objavljeno

dne

Direkcija RS za infrastrukturo je obe ponudbi za osrednji del prenove ljubljanske železniške postaje, ki bo obsegal gradnjo nadhoda in nove postajne dvorane, kot nedopustni zavrnila in postopek zaključila brez oddaje naročila. Obe ponudbi sta presegali zagotovljena sredstva. Kot so povedali v direkciji, bodo razpis ponovili.

Ponudbeni ceni v obeh prejetih ponudbah presegata naročnikova zagotovljena sredstva za naročilo, zaradi česar ponudbi v skladu z zakonom o javnem naročanju nista dopustni, je v odločitvi na portalu javnih naročil, objavljeni 1. februarja, navedla direkcija in dodala, da je zato ponudbi kot nedopustni zavrnila in postopek zaključila brez oddaje javnega naročila.

Vizualizacija za nov Potniški center Ljubljana. FOTO: MOL

Zoper odločitev se lahko v roku osmih delovnih dni od objave vloži revizijski zahtevek.

Direkcija je v odločitvi o zavrnitvi ponudb navedla še, da višine zagotovljenih sredstev ne razkriva, ker bi to lahko negativno vplivalo na njen poslovni interes pri ponovnem oddajanju naročila. Če bi višini zagotovljenih sredstev razkrila, ponudniki namreč ne bi bili motivirani ponudbene cene znižati bistveno pod višino zagotovljenih sredstev. Kot so danes dodatno povedali v direkciji, bodo javno naročilo ponovili.

Ponudbi sta oddala konzorcij SŽ – Železniško gradbeno podjetje Ljubljana, Kolektor Igin, CGP in GH Holding ter VOC Celje, je navedla direkcija. Koliko sta ponudbi znašali, ni razkrila, kot je nedavno pisal časnik Dnevnik, pa je ponudba konzorcija znašala 260,8 milijona evrov z davkom na dodano vrednost (DDV), ponudba VOC Celje pa 295,2 milijona evrov z DDV.

Direkcija je ob objavi razpisa novembra lani kot ocenjeno vrednost del navedla 136,6 milijona evrov brez DDV oz. 166,7 milijona evrov z DDV.

Osrednji del prenove železniške postaje bo predvidoma obsegal gradnjo novega nadhoda s postajno dvorano z dvigali, tekočimi stopnicami ter tekočimi trakovi za hitrejši prehod čez nadhod, ki bo omogočal povezavo za pešce med centrom mesta in Bežigradom. V postajni dvorani so predvideni prostori za prodajo kart, čakalnica za potnike in sanitarije. Skupna površina predvidenih objektov nadhoda s postajno dvorano je 13.665 kvadratnih metrov.

Ob tem je predvidena še nadgradnja tirne infrastrukture, prenova signalnovarnostnih naprav ter rekonstrukcija obstoječega podhoda z razširitvijo za kolesarje ter dostopi na severni in južni strani in gradnjo dvigal za dostop na perone iz podhoda. Predvidena je tudi nadgradnja peronske infrastrukture s prilagoditvami za gibalno ovirane osebe.

Vizualizacija za nov Potniški center Ljubljana. FOTO: MOL
Nadaljuj z branjem
DOGODKI2 tedna nazaj

Predstavljen program EPK GO! 2025

V Ljubljani so prvič v celoti razgrnili program EPK GO! 2025. V sklopu programa bodo govorili o vojni in miru,...

Arhitektura2 tedna nazaj

Problemska razstava Vizije SO 19

Društvo arhitektov Ljubljane vsakoletno pripravi problemsko razstavo Vizije, ki identificira spregledane vidike razvoja mesta in predlaga izvedljive rešitve ali zgolj...

ZANIMIVOSTI3 tedni nazaj

Neverjetno, a resnično: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti

Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko...

UMETNOST3 tedni nazaj

Umetnici Gali Alica nagrada 10. trienala sodobne umetnosti U3

Gala Alica je prejela nagrado za premislek o odnosu do javnega prostora. S tem opozarja na kompleksno rabo javnega prostora,...

OBLIKOVANJE3 tedni nazaj

Oblikovalcu Robertu Žvoklju ugledna nagrada “Red Dot” za poštni znamki

Slovenski oblikovalec Robert Žvokelj je prejel eno najuglednejših oblikovalskih nagrad na svetu Red Dot, ki si jo je prislužil z...

DEDIŠČINA4 tedni nazaj

Dela na prenovi gradu in kulturnem domu v Črnomlju po zastavljenih ciljih

Ministrica za kulturo si je med delovnim obiskom v Beli krajini ogledala, kako poteka prenova Kulturnega doma Črnomelj, ki jo...

Dizajn4 tedni nazaj

Izbrana slovenska kuratorska skupina na tednu oblikovanja 2025 v Milanu s projektom M25

Na javnem pozivu Centra za kreativnost za kuratorski predlog predstavitve na Milanskem tednu oblikovanja 2025 je bil izbran projekt M25, avtorske skupine v...

DOGODKI4 tedni nazaj

Čokoladni raj v Opatiji: Pripravite se na najslajši festival leta!

Edinstveni sladki okusi in romantična atmosfera so popoln recept za vikend v znamenju čokoladnega festivala. Od 8. do 10. novembra...

OBLIKOVANJE4 tedni nazaj

Marjanu Žitniku nagrada za “neprecenljive posege” v industrijskem oblikovanju

Mnogi predmeti, ki jih je oblikoval Marjan Žitnik – pa naj bo to ročna svetilka Z24 ali embalaža za kakav...

OKOLJE4 tedni nazaj

V vsakoletni akciji Lumar in Janja Garnbret posadila novih 1000 dreves

Na Mariborskem Pohorju sta podjetje Lumar in dvakratna olimpijska zmagovalka v sklopu vsakoletnega projekta sadnje dreves posadila 1.000 smrek. Cilj...

POPULARNO