Materiali
IMP Armature – priznani po vsem svetu

IMP Armature je svetovno znan proizvajalec industrijskih armatur. Proizvodni program obsega industrijske armature za sisteme s pitno in industrijsko vodo, za potrebe podjetij s področja vodooskrbe, prehrambeno-predelovalne industrije, ogrevalne tehnike in protipožarnih sistemov ter vrsto drugih namenov.
Kvaliteta armatur izhaja iz več kot štiridesetletne tradicije in bogatih izkušenj ter lastnega razvoja. Produkti IMP Armatur so glede kvalitete ter pridobljenih certifikacijskih dokazil na trgu industrijskih armatur visoko cenjeni. Verjetno je v slovenskem prostoru širši javnosti najbolj znan nadzemni hidrant. Produktni asortiment pa zajema še vse od podzemnih hidrantov do zapornih armatur, nepovratnih armatur do lovilcev nesnage idr.
Kljub splošno gledano težavnemu obdobju so dosegli več kot 15% višje prihodke od predhodnega leta. Moramo vedeti, da je bilo leto težko tudi za druge države oz. globalno. Evropa generalno je po določenih virih na trgu industrijskih armatur lani beležila 6% padec prometa. Torej je poslovanje IMP Armatur izredno dobro.

Organiziranost proizvodnih procesov, lastna gumarna in lakirnica ter hkrati vpeljava vitke proizvodnje in digitalnega dvojčka omogočajo izredno prilagodljivost podjetja v primerjavi s konkurenčnimi proizvajalci. Prepričani so, da bo to pripomoglo dobremu poslovanju tudi v prihodnje. V tem trenutku se namreč celoten trg sooča z visoko rastjo cen surovin in daljšanjem dobavnih rokov, torej precej pestro obdobje.
Zaradi dolgoročnih poslovnih partnerstev je normalen obseg proizvodnje zagotovljen, stopnja projektnih investicij pa določa, kako uspešni bodo pri povečevanju obsega proizvodnje. Nekaj projektov je še v teku, kot npr. dobava več kot 1600 hidrantov za mesto Hamburg ipd.
Hidranti predstavljajo kar 22% proizvodnega sortimenta IMP Armature in so tudi tako rekoč prepoznavni znak podjetja IMP Armature. Povečuje se tudi prodaja nepovratnih loput in zasunov. Vse skupaj nas navdaja z optimizmom za dober izid poslovanja v tem letu.
zavedanje, koliko delovnih mest se lahko pridobi s takšnim upravljanjem, notranjih slovenskih resursov. Tudi nabavni procesi podjetja IMP Armature so se skoncentrirali na domačem slovenskem trgu. Ob tem pa se je potrebno zavedati, da je evropski prostor naš skupni trg in da je brez tega težko preživeti. Tako je sodelovanje in povezovanje vsekakor bistveno v prihodnosti.

Drugi vidik pa je gotovo ozaveščenost o upravljanju voda in trajnostni naravnanosti. Dotrajana infrastruktura ni v prid kvalitetni oskrbi z zdravo pitno vodo. Voda je namreč živilo in zdravje populacije je močno odvisno od oskrbe s pitno vodo. Občine bi se morale tega zavedati in pridobljena sredstva iz infrastrukture dejansko vračati v obnovo ter vzdrževanje le-te. Visoke izgube pitne vode v slovenski vodovodni infrastrukturi namreč kažejo, da so vodovodi dotrajani in bi bilo smiselno zagotoviti višja vlaganja v sanacijo vodovodnega omrežja.
Več na https://www.imp-ta.si/
GRADNJA
JUB praznuje 150-letnico in z nagradno igro podarja JUBIZOL fasado

Podjetje JUB, ki je naš najstarejši slovenski proizvajalec zidnih barv ter je na domačem in tujih tržiščih prepoznaven tudi kot ugleden proizvajalec kakovostnih toplotnoizolacijskih fasadnih sistemov, letos obeležuje 150. let delovanja. V času praznovanja so pripravili vseslovensko kampanjo »Častimo fasado!«, katere osrednji del je privlačna nagradna igra, namenjena vsem, ki si želijo prenove fasade.
Glavna nagrada vključuje komplet JUBIZOL EPS Classic fasadnega sistema za 150 kvadratnih metrov površine v medium ali pastelnem odtenku. Druga nagrada je vrhunski zaključni sloj JUBIZOL Carbonstrong debeline 1,5 mm za enako površino in barvni spekter, medtem ko pet tretjeuvrščenih nagrajencev prejme brezplačno barvno študijo fasade za svojo hišo.
Kako lahko sodelujete in osvojite eno od nagrad?
Za sodelovanje v nagradni igri morajo kandidati obiskati spletno stran https://castimo-fasado.jub.si/, izpolniti prijavni obrazec, priložiti fotografijo svoje hiše in v nekaj stavkih utemeljiti, zakaj si prav oni zaslužijo novo fasado JUBIZOL. Pri tem je pomembno vedeti, da nagrada vključuje le materiale za fasado, ne pa tudi izvedbe, zato si bodo morali nagrajenci sami poiskati izvajalca – pri tem pa jim lahko svetuje tudi JUB.

Zakaj izbrati JUBIZOL EPS Classic?
Gre za najpogosteje izbran JUB-ov kontaktni fasadni sistem, ki temelji na več kot 50-letnih izkušnjah in več kot 10 milijonih kvadratnih metrov vgrajenih površin. Sistem je primeren tako za novogradnje kot za sanacijo objektov do višine 22 metrov, kjer so fasadne površine osnovno zaščitene pred padavinami. JUB z nagradno igro simbolično »časti fasado« svojim zvestim uporabnikom – in vabi vse, ki si želijo kakovostne energetske prenove, naj izkoristijo to enkratno priložnost do konca meseca junija 2025.
Več informacij in prijava: https://castimo-fasado.jub.si/
Materiali
Primerjava WC školjk s ciklonskim splakovanjem

Geberit Acanto je bil ocenjen kot najboljša WC školjka s ciklonskim splakovanjem v testu nemške strokovne revije SBZ in Visoke šole za uporabne znanosti Esslingen. Model Geberit je izstopala predvsem po svoji zmogljivosti splakovanja z majhnimi količinami vode.
Neodvisni strokovnjaki Visoke šole za uporabne znanosti Esslingen so prišli do zaključka, da so sistemi s ciklonskim splakovanjem boljši od konvencionalnih sistemov splakovanja. Vsi testirani modeli so prejeli ocene od dobre do zelo dobre. Geberit Acanto je s svojo TurboFlush tehnologijo navdušil z najvišjimi ocenami v vseh testnih kategorijah, od testov splakovanja toaletnega papirja in plastičnih kroglic do testov z madeži kečapa. V skupni razvrstitvi je Acanto jasno premagal svoje konkurente.

Čisto splakovanje z nizko porabo vode
Jasna vrhunska zmogljivost Acanta v testih splakovanja z zmanjšanimi količinami vode in meritvah ravni hrupa je še posebej prijetna,’ pravi Tobias Ambauen, vodja produktne linije za keramiko in kopalniško pohištvo. Izjemni rezultati poudarjajo obsežno hidravlično strokovno znanje podjetja Geberit. Asimetrična notranja oblika Acanta vodi vodo v natančnem in močnem vrtincu skozi keramiko. Zahvaljujoč tej idealni kontroli tehnologija TurboFlush zmanjšuje količino vode, potrebno za temeljito splakovanje, in minimizira hrup pri splakovanju.

Tobias Ambauen v sanitarijskem laboratoriju na sedežu podjetja Geberit v Rapperswil-Jon (Švica) ponosno predstavlja zmagovalca neodvisnega testa SBZ – “Geberit Acanto”.
Razširitev ponudbe TurboFlush v letu 2025
Poleg že dobro znanih izdelkov Geberit Acanto in ONE ter serije tuš WC-jev AquaClean je Geberit letos razširil svojo ponudbo WC školjk s tehnologijo TurboFlush. Več modelov iz serije iCon ter modeli Selnova so zdaj na voljo tudi s TurboFlush. To pomeni, da Geberit omogoča dostopnost tehnologije TurboFlush za različne namestitvene situacije in v vseh cenovnih segmentih.

BIVANJE
Proces postavitve taktilnih oznak: od načrta do izvedbe

Proces postavitve taktilnih oznak za slepe in slabovidne zahteva natančno načrtovanje, strokovno izvedbo in upoštevanje specifičnih potreb uporabnikov. V nadaljevanju bomo predstavili korake, ki vodijo od pregleda obstoječega stanja do tehnične izvedbe montaže taktilnih oznak.
Med ključne elemente dostopnosti za slepe in slabovidne sodijo taktilne oznake, ki jim omogočajo varno in samostojno gibanje. Postavitev taktilnih oznak je kompleksen proces, ki zahteva interdisciplinarno sodelovanje in prilagoditev prostora specifičnim potrebam uporabnikov. Le s premišljenim načrtovanjem in strokovno izvedbo lahko ustvarimo okolja, ki so prijazna do vseh, ne glede na njihove fizične sposobnosti.
1. Pregled in popis obstoječih ovir
Prvi korak pri načrtovanju taktilnih oznak je temeljit pregled obstoječega prostora. Specializirani strokovnjaki opravijo analizo dostopnosti, pri kateri ocenijo arhitekturne ovire, prometne poti in druge elemente, ki vplivajo na mobilnost oseb z okvaro vida. Maja Babič, direktorica Zavoda Brez ovir in podjetja TaktilPro, je razložila: »Stopnice, prehodi in višinske razlike so najpogostejše ovire, ki jih je treba identificirati in ustrezno nasloviti. Pomembno je tudi preveriti širino hodnikov in prehodov, saj morajo omogočati nemoten prehod osebam z okvaro vida, ki uporabljajo pomoč psov vodnikov in bele palice. Lokacije vrat, dvigal in drugih ključnih orientacijskih točk so bistvenega pomena pri načrtovanju ustreznih taktilnih oznak, saj morajo uporabnike učinkovito voditi skozi prostor.«
Ocena dostopnosti torej vključuje kratek pregled objekta in popis pomembnejših ovir ter določitev ukrepov za odpravo teh ovir. Služi kot osnovna informacija o potrebnih ukrepih za izboljšanje dostopnosti. Zbrani podatki nato omogočajo pripravo natančnega načrta dostopnosti, ki določa lokacije in vrste taktilnih oznak, vključuje pa tudi oceno stroškov.

2. Načrt dostopnosti
Na podlagi popisa ovir nato arhitekt v sodelovanju s strokovnjaki za dostopnost oblikuje načrt dostopnosti za talni taktilno vodilni sistem (TTVS). Ta načrt določa:
– potek vodilnih linij in opozorilnih oznak,
– materiale in tehnične specifikacije taktilnih oznak,
– skladnost z zakonodajnimi in standardiziranimi smernicami.
Pri projektiranju dostopnosti grajenega okolja je ključno upoštevanje standardov dostopnosti, kot so SIST ISO 21542:2021, SIST 1186 in SIST EN 17210:2021. Pomembno je tudi skrbno izbrati materiale taktilnih oznak, ki bodo primerni za dolgoročno uporabo. Taktilne oznake so običajno izdelane iz nerjavečega jekla, aluminija ali posebnih protidrsnih materialov, saj morajo biti trpežne in odporne na obrabo, hkrati pa nuditi jasno otipljivost. Poleg tega morajo biti oznake dobro vidne, saj številni slabovidni posamezniki poleg tipnega zaznavanja uporabljajo tudi vidne kontraste za orientacijo.
3. Tehnična izvedba
Ko je načrt dostopnosti potrjen, se prične s pripravo površin, na katere bodo nameščene taktilne oznake. Ta korak je bistven za zagotovitev trajnosti in funkcionalnosti oznak. »Pred montažo je treba površino temeljito očistiti in izravnati, saj morebitne nepravilnosti lahko vplivajo na stabilnost oznak. Nato se označijo mesta, kjer bodo oznake nameščene, pri čemer je treba natančno slediti načrtu, da se zagotovi optimalna orientacija za uporabnike,« pojasnjuje Maja Babič.

Sama montaža taktilnih oznak se lahko izvaja na več načinov, odvisno od vrste podlage in izbranih materialov, opisuje sogovornica. V notranjih prostorih, kjer so tla ravna in gladka, se pogosto uporablja lepljenje, ki omogoča hitro in učinkovito namestitev brez večjih posegov v površino. Na zunanjih površinah ali tam, kjer je večja obremenitev, se oznake pogosto pritrdijo z vijačenjem, kar zagotavlja boljšo odpornost na vremenske vplive in mehanske obremenitve. Na mestih z intenzivno uporabo, kot so železniške postaje ali mestna središča, pa se taktilne oznake vgrajujejo neposredno v tla, kar zagotavlja njihovo dolgotrajno obstojnost in stabilnost.
-
Arhitektura1 mesec nazaj
Predstavljen projekt, ki bo Slovenijo zastopal na beneškem arhitekturnem bienalu
-
GRADNJA2 meseca nazaj
18 milijonov evrov za vrtec v Luciji, zaradi poplavnega območja bo dvignjen 1,2 metra
-
Arhitektura3 tedni nazaj
Plečnikova nagrada letos Pokopališču Ankaran
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Telesa pokrajin: razstava Zorana Mušiča na gradu Štanjel v okviru EPK!
-
Dizajn4 tedni nazaj
Med finalisti DesignEuropa 2024 tudi slovenski oblikovalec Žan Kavčič
-
PRENOVE/OBNOVE2 meseca nazaj
Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak
-
DEDIŠČINA2 meseca nazaj
Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Slavnostna otvoritev gradnje Emonike – tudi s časovno kapsulo med temelji