Connect with us

DEDIŠČINA

Grška Elevzina želi z EPK 2023 znova stopiti iz sence Aten   

Objavljeno

dne

Grško mesto Elevzina bo leta 2023 nosilo naziv Evropska prestolnica kulture. V antiki je bilo znano po misterijih, ki so sloneli na mitu o Demetri in Perzefoni, v 19. in zgodnjem 20. stoletju bilo eno najpomembnejših industrijskih središč v Grčiji.

V 21. stoletju je mesto doživelo zaton – in prav to nameravajo z nazivom EPK prihdnje leto popraviti.

Izvršna direktorica projekta Elevzina 2023 Nana Spyropoulou je po pisanju francoske tiskovne agencije AFP povedala, da verjamejo, da lahko majhno, a zgodovinsko pomembno mesto pritegne pozornost mednarodne in evropske kulturne javnosti. “Naš cilj je izkoristiti kulturno bogastvo Elevzine in zapustiti nekaj zanamcem,” je povedala.

Tako kot letos bodo tudi prihodnje leto tri mesta nosila naziv Evropske prestolnice kulture, madžarski Veszprém, romunski Temišvar in grška Elevzina. Foto: AP

EPK pomeni novo infrastrukturo
Za EPK, katerega proračun je vreden 25 milijonov evrov, so preuredili več zapuščenih stavb, med drugim nekdanjo oljarno, ki bo postala arheološki muzej, in staro kegljišče, ki se spreminja v konferenčno dvorano. “Zaradi EPK-ja bo Elevzina dobila dodatno infrastrukturo,” je povedal župan Argiris Economou in dodal, da je to velika priložnost za nadgradnjo v mestu.

V Elevzini so za moto EPK-ja izbrali Misteriji tranzicije. Program je osredotočen okoli treh glavnih tematskih osi: Ljudje/družba, Okolje in Delo. Napovedanih je 465 produkcij na 30 različnih prizoriščih. Sodelovalo bo več kot 300 umetnikov iz Evrope, ZDA in Azije, poroča spletni portal gtp.gr. Umetniški direktor EPK-ja Michail Marmarinos obljublja EPK, ki bo “različica brez primere”.

V Elevzini je bil najbolj razširjen kult Demetre in Perzefone. Njima v čast so enkrat letno prirejali igre, imenovane elevzinski misterij, te so častile zgodbo o ugrabitvi Perzefone. Foto: AP

Otvoritveni spektakel
Otvoritvena slovesnost bo potekala 4. in 5. februarja. Pričela se bo zvečer na obali z osrednjim dogodkom Misterij 0_Misteriji tranzicije po zamisli in konceptu Marmarinosa ter v režiji britanskega režiserja Chrisa Baldwina. Veliki oder bo kar morje samo, pomembno vlogo bo imela glasba. Praznovanje se bo pričelo s prihodom štirih sprevodov, po kopnem in po morju, iz štirih različnih krajev iz Evrope, Atike in samega mesta Elevzina. Obiskovalci in vabljeni gostje bodo predstavljali peti, neformalni sprevod. Dogajanje se bo nadaljevalo še v naslednji dan.

Eden od vrhuncev praznovanja bo uprizoritev Nemškega rekviema Johannesa Brahmsa v izvedbi Berlinskega radijskega zbora konec septembra 2023. Na podlagi posnetkov koncerta želi avstrijski režiser David Haneke ustvariti film. Po besedah Marmarinosa uprizoritev odraža to, kar je v antiki predstavljala Elevzina in o čemer pripoveduje moto EPK-ja Misteriji tranzicije. Kot je povedal, upajo, da bodo z EPK ustvarili nov zagon. “Ne pozabite, kaj v stari grščini pomeni Eleusis: prihod pomembnega dogodka.”

Kot enega vidnejših dogodkov organizatorji izpostavljajo tudi mednarodno skupinsko razstavo Elefsina Mon Amour. Na njej bodo številni umetniki raziskovali določena poglavja zgodovine in sedanjosti Elevzine – tako javne kot zasebne – ter tako razkrili njene travme in upanja ter njihovo medsebojno povezanost. Čeprav bo veliko umetniških del izhajalo iz Elevzine, se bodo pomensko navezovala na širša aktualna družbena in geopolitična vprašanja in procese.
Elevzina, ki ima danes približno 30.000 prebivalcev, je bila vedno tesno povezana z grško prestolnico, ki leži približno 20 kilometrov vzhodneje. Mesto je bilo tudi vedno v njeni senci.

V Ajshilovem rojstnem kraju vsako leto prirejajo velik festival na prostem. Foto: athensattica.com

V antiki je bila znana po Elevzinskih misterijih, ki slonijo na mitu o Demetri in Perzefoni. Sama ceremonija posvetitve v misterije je trajala devet dni, od tega je prvih šest dni dogajanje potekalo v Atenah, sedmi dan pa se je sprevod začel pomikati proti svetišču v Elevzini, kamor je prispel pozno zvečer. Elevzina je tudi rojstni kraj starogrškega trageda Ajshila.

V 19. in zgodnjem 20. stoletju je mesto nazadnje doživelo razcvet. Kot žitnica regije in zaradi pristanišča je bilo eno najpomembnejših industrijskih središč v Grčiji. Ladjedelništvo, cementarne in obrati živilske industrije so delovali s polno paro. Nato je sledil zaton, skoraj vsi gospodarski sektorji so svoje delovanje prenesli v Pirej in Atene. Pristanišče se je postopoma spremenilo v pokopališče ladij in na desetine razbitin je tam mogoče videti še danes.
Naziv EPK-ja bosta letos nosila še madžarski Veszprem in romunski Temišvar.

DEDIŠČINA

Za energetsko sanacijo kulturnih stavb bo ministrstvo namenilo 17 milijonov evrov

Objavljeno

dne

inistrstvo za kulturo bo namenilo skoraj 17 milijonov evrov za energetsko sanacijo SNG-ja Maribor, Narodnega muzeja Slovenije in zavoda za varstvo kulturne dediščine. Obnova je del zelenega prehoda, pričakujejo se prihranki na področju porabe energije.

Ministrstvo za kulturo bo za energetsko sanacijo SNG-ja Maribor zagotovilo 8,5 milijona evrov, za Narodni muzej Slovenije 4,9 milijona evrov, za energetsko sanacijo stavb Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območnih enot Ljubljana in Kranj pa skoraj tri milijone evrov. Ministrstvo bo tako skupaj zagotovilo skoraj 17 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva. Ministrstvo za kulturo bo za sanacijo stavb zagotovilo sredstva s pomočjo evropskih sredstev v okviru izvajanja načrta za okrevanje in odpornost ter iz lastnih proračunskih sredstev.

Obnova omenjenih stavb je del ukrepa zeleni prehod, v okviru katerega bodo energetsko sanirali še tri stavbe v Arboretumu Volčji Potok. Aneks k pogodbi za energetsko sanacijo omenjenih objektov je ministrica Asta Vrečko pred dnevi podpisala v Narodnem muzeju z direktorjem SNG-ja Maribor Danilom Roškerjem, direktorico Narodnega muzeja Slovenije Matejo Zabel Kos in direktorjem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Jernejem Hudolinom.

Ministrstvo za kulturo bo za energetsko sanacijo Narodnega muzeja Slovenija namenilo 4,9 milijona evrov.

Po energetski prenovi je predviden vsaj 30-odstotni skupni prihranek energije v primerjavi z izhodiščnim stanjem. Pri izvedbi del se bodo zagotovili visoki zdravstveni in okoljski standardi. Prenova javnih stavb bo vključevala tudi izboljšanje njihove dostopnosti za invalide, so še sporočili z ministrstva in dodali, da se bo energetska sanacija začela in končala v letu 2025.

Nadaljuj z branjem

DEDIŠČINA

Muzej sodobne zgodovine bo v letu 2025 razstavo posvetil prelomnim trenutkom slovenske medicine

Objavljeno

dne

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in zdravstva. Z nizom razstav, dogodkov in publikacij bodo tudi osvetlili številne vidike konca druge svetovne vojne, saj v letu 2025 obeležujemo 80. obletnico tega prelomnega trenutka v svetovni zgodovini.

Razstava “Zgodovina zdravstva in medicine” bo v slovenskem prostoru od začetka 20. stoletja do danes. Izbrana poglavja bodo osvetlila zgodovino slovenske medicine in zdravstva ter izpostavila nekatere izjemne dosežke, ki so Slovenijo postavili na svetovni zemljevid. Obiskovalce bo popeljala skozi ključne dogodke in zgodbe od začetka 20. stoletja do danes ter razkrila številne redko videne muzejske predmete, fotografije, filme in pričevanja.

Ponudila bo vpogled v zgodovino javnega in bolnišničnega zdravstva, delovanje zdravstvenega osebja v izrednih razmerah, kot so vojne, naravne katastrofe in epidemije, ter dosežke, ki oblikujejo slovensko medicinsko dediščino in so slovensko zdravstvo zapisali med najnaprednejše v svetu.

V preteklosti so bile posamezne tematike slovenske medicine in zdravstva sicer muzeološko predstavljene v različnih institucijah, s tokratno razstavo pa bodo prvič združili izbrane zgodbe na enem mestu. Na ogled bo od sredine marca 2025.

Program ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije bo v letu 2025 kot osrednja nacionalna institucija za zgodovino 20. stoletja z nizom razstav, dogodkov in publikacij osvetlil številne vidike tega obdobja.

Tako bodo 24. januarja v preddverju Viteške dvorane odprli razstavo Moč predmetov: Muzejska zbirka predmetov iz zaporov in taborišč. Predstavila bo izjemno zbirko predmetov iz nacističnih taborišč in zaporov, vključno s tistimi, ki doslej niso bili predstavljeni javnosti. Posebna pozornost bo namenjena kuharskim in spominskim knjižicam ter osebnim predmetom, ki nosijo pretresljive zgodbe posameznikov.

Na ploščadi pred muzejem bo med aprilom in majem na ogled razstava Konec druge svetovne vojne. Videti bo mogoče izbor fotografij iz druge svetovne vojne, ki so nastale na slovenskih tleh in prikazujejo tako tedanje dogajanje kot posledice vojne.

Razstava Preživeti in pričati – Ustvarjanje v času deportacije, ki bo na ogled od novembra 2025 do januarja 2026, pa bo raziskovala umetniško ustvarjanje v koncentracijskih taboriščih. Predstavljene bodo risbe in predmeti, ki razkrivajo univerzalnost trpljenja, odpora in človeške ustvarjalnosti. Spremljal jo bo strokovni webinar, kjer bodo raziskovalci predstavili zbirke in analize umetniških del, ustvarjenih v taboriščih.

Niz manjših občasnih razstav Izbrane podobe 20. stoletja

Razstave Izbrane podobe 20. stoletja dopolnjujejo stalno razstavo Slovenci v 20. stoletju in odkrivajo bogastvo muzejskih zbirk. Vključujejo širok spekter tem – od športa in umetnosti do vojne in socialne zgodovine – ter temeljijo na obletnicah, raziskavah in pridobitvah gradiva. Na ogled so v preddverju Viteške dvorane in na ploščadi pred muzejem, fotografska razstava Ljubljana – mesto v zelenem pa bo gostovala na Ljubljanskem gradu.

V letu 2025 tako načrtujejo razstavo ob 30. obletnici genocida v Srebrenici, ki bo prinesla prikaz zgodb preživelih iz Srebrenice, ki živijo v Sloveniji, dopolnjen z intervjuji, osebnimi predmeti in strokovno vsebino. Razstava Umetniki skozi objektiv Igorja Modica bo predstavila fotografske portrete slovenskih umetnikov.

Razstava NIČ proti VEČnosti: Andrej Šifrer bo retrospektiva glasbene kariere Andreja Šifrerja, obogatena z osebnimi predmeti in spomini. Napovedujejo tudi razstavo Šah: 90 let slovenske šahovske zveze, na fotografski razstavi bo poudarek na ključnih trenutkih šahovske zgodovine.

S fotografsko razstavo Stanko Oražem: fotografske sledi 1. svetovne vojne bodo obeležili stodeseto obletnico začetka bojev ob reki Soči (1915-2025) in šestdeseto obletnico smrti fotografa poročnika Stanka Oražma (1887-1965). V programu za leto 2025 pa imajo še razstavi 70 let socialnega dela v Sloveniji in 80 let od ustanovitve podjetja Gradis; slednja bo prinesla zgodbo o vzponu in propadu nekdanjega gradbenega velikana Gradisa.

Nadaljuj z branjem

DEDIŠČINA

Trubarjeva priznanja 2024 prejela Portal Kamra in Center za konserviranje in restavriranje arhivskega gradiva

Objavljeno

dne

Trubarjeva priznanja za leto 2024 prejmeta Portal Kamra, ki ga upravlja Osrednja knjižnica Celje, ter Center za konserviranje in restavriranje arhivskega gradiva, ki deluje v okviru Arhiva Republike Slovenije.

Priznanja bodo podelili danes ob 17. uri v avli pred Veliko čitalnico Narodne in univerzitetne knjižnice. NUK podeljuje priznanja posameznikom ali pravnim osebam, ki so pomembno prispevali oziroma imajo pomembne zasluge za varovanje in ohranjanje nacionalne pisne kulturne dediščine.

Portal Kamra je regijski portal, pri katerem sodelujejo osrednje pokrajinske oziroma območne knjižnice in Združenje splošnih knjižnic, “kar pomeni, da zapolnjuje vrzel in predstavlja hkrati neprecenljiv most med občinsko in državno ravnjo”, beremo v utemeljitvi priznanja. Portal zainteresiranemu občinstvu v Sloveniji pa tudi v zamejstvu in izseljenstvu na tako rekoč domačem naslanjaču približa kulturno dediščino ter jo v obliki novic in povabil seznanja z različnimi dejavnostmi in dogodki, ki jih izvajajo knjižnice, arhivi in muzeji.

Portal je zaživel v letu 2008. Danes se lahko pohvali z več kot štirimi milijoni obiskov v letu 2023 ter več kot 56.000 digitaliziranimi objekti, ki so povezani v 1051 digitalnih zbirk. “Kulturne vsebine, ki jih vključuje portal Kamra, je na kratko mogoče opredeliti kot domoznanske, vendar zgolj, če to razumemo kot raziskovanje svoje ožje domovine. V bistvu pa vse na portalu digitalizirane vsebine, ki so tu dostopne z enega mesta, kreirane pa v organizacijah, ki so kompetentne vsaka za svoje področje, prek specifičnih znanj in vednosti ponujajo široko znanje in razgled,” še piše v utemeljitvi priznanja.

Scenarij filma Na svoji zemlji pred in po konservatorsko-restavratorskih posegih. Foto: Arhiv Republike Slovenije

Vračanje sijaja dragocenemu knjižnemu gradivu
Center za konserviranje in restavriranje arhivskega gradiva, ki je bil ustanovljen leta 1956 kot oddelek Muzeja narodne osvoboditve, leta 1980 pa je bil priključen današnjemu Arhivu RS, je ves čas deloval kot oddelek odprtega tipa. Posvečal se je konserviranju, restavriranju in materialnemu varovanju pisne in grafične dediščine ter likovnih del na papirju, in sicer ne le v obeh matičnih ustanovah, ampak tudi v drugih arhivih, muzejih in knjižnicah tako v Sloveniji kot v zamejstvu.

Med spomeniki nacionalne pisne in grafične dediščine, na katerih je center opravil posege, so med drugim iluminirani Kranjski antifonar iz leta 1491 iz Nadškofijskega arhiva Ljubljana, Dalmatinova Biblija iz leta 1584 iz Mestne knjižnice Kranj in Valvasorjeva Slava vojvodine Kranjske iz leta 1689 iz Biblioteke SAZU.

V 68 letih delovanja je tako več generacij zaposlenih v centru ključno prispevalo k varovanju, ohranjanju in predstavljanju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji, še piše v utemeljitvi.

Na sredini podelitvi v NUK-u bosta zbrane nagovorili ravnateljica NUK Jana Kolar in članica komisije za podeljevanje Trubarjevega priznanja Urša Kocjan. Podelitev bo z glasbenim nastopom obogatil oktet In spiritu. NUK Trubarjeva priznanja podeljuje 17. leto. Lani ga je prejel cerkveni zgodovinar in teolog Metod Benedik.

Nadaljuj z branjem
BIVANJE1 teden nazaj

Ko industrijski šik postane dom

Priznana arhitektka Sarah Jacoby je preobrazila industrijski videz stanovanja v prijetno gnezdo za petčlansko družino. Vsak otrok sanja o svojem...

ZELENA ENERGIJA2 tedna nazaj

Največja sončna elektrarna v Sloveniji Zlatoličje-Formin bo poskrbela za več kot 7000 gospodinjstev

Dravske elektrarne Maribor načrtujejo enega največjih projektov na področju sončne energije v Sloveniji. Z gradnjo sončne elektrarne Zlatoličje – Formin...

ZELENA ENERGIJA2 tedna nazaj

Je vodik priložnost za Slovenijo na poti k zeleni prihodnosti?

Slovenija je z novim korakom v smeri razvoja vodikovih tehnologij še trdneje postavila temelje za trajnostno energetsko prihodnost. Podpis memoranduma...

Uncategorized2 tedna nazaj

MGLC se v tem letu pripravlja kar na dva jubileja

Mednarodni grafični likovni center se v tem letu pripravlja na: 70-letnico grafičnega bienala in 20. obletnico delovanja umetniškega tandema Small...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Za energetsko sanacijo kulturnih stavb bo ministrstvo namenilo 17 milijonov evrov

inistrstvo za kulturo bo namenilo skoraj 17 milijonov evrov za energetsko sanacijo SNG-ja Maribor, Narodnega muzeja Slovenije in zavoda za...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Muzej sodobne zgodovine bo v letu 2025 razstavo posvetil prelomnim trenutkom slovenske medicine

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in...

Uncategorized3 tedni nazaj

Novomeški Narodni dom kot najstarejši v državi, bo vendarle dočakal prenovo

Z današnjim podpisom pogodbe o težko pričakovani prenovi novomeškega narodnega doma je bil storjen ključen korak k temu, da bo...

Energetska učinkovitost1 mesec nazaj

Proti vetrnim elektrarnam v Ilirski Bistrici že 1000 podpisov

Civilna iniciativa Snežnik, v katero so se zaradi nasprotovanja postavitvi sedmih vetrnic na planoti vzhodno od Ilirske Bistrice povezali krajani,...

TRAJNOST1 mesec nazaj

Lumar še tretjič zapored prejel certifikat Green Star – Marko Lukić je postal Trajnostni lider 2024

Družinsko podjetje Lumar, slovenski pionir trajnostne gradnje, je že tretje leto zapored prejelo prestižni certifikat Green Star za celovito trajnostno...

GRADNJA1 mesec nazaj

Podhod Ajdovščina: minipleksa s petimi kinodvoranami in 500 sedeži še ne bo kmalu

Gradnja ljubljanskega minipleksa v podhodu Ajdovščina se odmika. Po besedah župana Jankovića se je zapletlo v dogovorih s projektanti, zaradi...

POPULARNO