DOGODKI
Narodni muzej Slovenija pripravlja trienale keramike in razstavo Spomin sveta

V Narodnem muzeju Slovenije napovedujejo V. mednarodni trienale keramike UNICUM 2023. Ob gostovanju Slovenije na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu Narodni muzej tudi vodi in koordinira razstavo slovenskih muzejev.
Mednarodni trienale keramike UNICUM, razstava umetniške keramike, bo v Narodnem muzeju Slovenije na Metelkovi na ogled od sredine maja do konca septembra 2023.
Kot so v muzeju sporočili za STA, bo dela za razstavo izbrala žirija, ki jo sestavljajo mednarodno uveljavljeni kuratorji in umetniki, na podlagi javnega poziva umetnicam in umetnikom.
Trienale keramike UNICUM je osrednja mednarodna razstava s področja sodobne umetniške keramike v Sloveniji. Je referenčni projekt, primerljiv z drugimi sorodnimi prireditvami na področju sodobne keramike v svetu, obenem je edina mednarodna razstava, ki v takšnem obsegu z najnovejšimi trendi na področju keramike seznanja slovensko javnost, poudarjajo v muzeju ter napovedujejo tudi bogat spremljevalni program tako v muzeju kot tudi drugod po Sloveniji.
V muzeju bo na ogled mednarodna razstava keramike študentov umetniških šol in akademij po izboru vabljenih mentorjev. V stalno postavitev bosta posegli intervencija vizualne umetnice Tanje Lažetić (v zbirko keramike) in keramična dela Igorja Ravbarja. S projektom Italija pa se bo predstavil uveljavljeni italijanski umetnik na področju keramike Alberto Gianfreda.

Kot so še zapisali, želijo z mednarodnim razstavnim projektom trienale UNICUM opozoriti na bogato umetniško produkcijo na področju keramike po svetu in na Slovenskem, kjer ima izdelovanje keramike bogato tradicijo. Po zatonu industrije za uporabno keramiko je viden razcvet na področju umetniške keramike in studijske prakse izdelovanja maloserijske uporabne keramike. K temu so med drugim pripomogli študijska programa keramike na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje in na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani kot tudi trienale UNICUM in vrsta drugih razstav keramike.
Spomin sveta: popularizacija Unescovega programa za pisno kulturno dediščino
Od sredine oktobra do sredine novembra pa bo na ogled razstava Spomin sveta. V Sloveniji je bil nacionalni odbor Spomin sveta ustanovljen leta 2020 in deluje pod okriljem nacionalne komisije za Unesco. Njegov namen je popularizacija Unescovega programa za pisno kulturno dediščino Spomin sveta, ki zajema več vrst registrov: mednarodnega, regionalnega in nacionalnega.
Slovenski nacionalni register je bil vzpostavljen letos s prvimi desetimi vpisi na nacionalno listo Spomin sveta. To so serija listin grofov Celjskih, korespondenca Primoža Trubarja in drugih protestantskih piscev, Ptujski mestni statut, Stiški rokopis, Prešerniana, knjižnica frančiškanskega samostana iz Novega mesta, Biblija Jurija Dalmatina, Piranski kodeks De summa totius orbis, Herbarijska knjiga Janeza Krstnika Flysserja in taboriščni tarok umetnika Borisa Kobeta. Od sredina oktobra jih bo mogoče videti na razstavi. Gradivo, ki ga bo posodilo več ustanov, je izjemno občutljivo, zato bo razstava na ogled le mesec dni.
Arheologija skozi predmete, na katerih so zapisane najstarejše besede
Slovenija bo prihodnje leto častna gostja na frankfurtskem knjižnem sejmu. V sklopu priprav je Arheološki muzej v Frankfurtu pozval več slovenskih muzejev, da pripravijo razstavo, ki bo v času sejma in v mesecih po njem predstavila del arheologije slovenskega prostora ter tako dopolnila pester nabor dogodkov v Frankfurtu, ki bodo mednarodni javnosti predstavljali Slovenijo.
Pri pripravi razstave bodo sodelovali Pokrajinski muzej Celje, Pomurski muzej Murska Sobota, Pokrajinski muzej Ptuj Ormož ter Muzej in galerije mesta Ljubljane, Narodni muzej Slovenije pa je prevzel vodenje in koordinacijo projekta. Kot so zapisali, bo arheologija predstavljena skozi predmete, na katerih so zapisane najstarejše besede, kot so situle in čelade z venetskimi napisi, votivne ploščice, trgovske etikete, lončenina z vpraskanimi besedami, novci in epigrafski spomeniki, ki odsevajo specifiko lokalnega prebivalstva.

Ker pa so pred zapisanimi besedami obstajali zvoki in simboli, so se odločili, da vključijo tudi predmete, za katere vedo, da so proizvajali glasbo in zvoke, denimo piščal iz jame Divje babe, ropotuljico s kolišč Ljubljanskega barja ali rimskodobno piščal – tibio. Vključeni bodo tudi predmeti, ki so na sebi nosili simbole, včasih pa so bili celo sami simbolni, kot denimo v primeru astroloških znamenj na zlatih našitkih z Bleda.
Prek predmetov bodo obiskovalci vstopali do predstavitev pomembnih slovenskih najdišč ter v pripoved o preteklosti prostora Slovenije, kot jo izrisuje arheologija. Pri vizualni podobi razstave bodo imeli v mislih tiste, ki v Sloveniji še niso bili. S panoramskimi fotografijami in video posnetki jim bodo predstavili raznolikost pokrajine, ki je botrovala pestrosti zgodovinskih dogajanj in arheoloških odkritij. Ob razstavi napovedujejo še sklop strokovnih predavanj z vodstvi, ki jih bodo pripravili kustosi iz slovenskih muzejev.
DOGODKI
Evropski oblikovalski festival Ljubljano postavil na zemljevid oblikovanja

Organizatorji Evropskega oblikovalskega festivala (EDF) – Evropsko oblikovalsko združenje (EDF), Fundacija Brumen in Mednarodni svet za oblikovanje (ICoD) – so uradno odprli enega najpomembnejših oblikovalskih dogodkov v Evropi, ki Ljubljano za nekaj dni postavlja v središče evropske vizualne umetnosti. Med 6. in 8. junijem bodo na festivalu predavali vodilni mednarodni in domači strokovnjaki, hkrati pa bodo podeljene tudi prestižne Evropske oblikovalske nagrade (EDA).
Uradno se je začela 19. edicija Evropskega oblikovalskega festivala, ki bo v Ljubljano privabila oblikovalce, predavatelje in strokovnjake s področja vizualnih komunikacij iz celotne Evrope. Osrednja tema letošnjega festivala “Ekscentričnost v fokusu” poudarja ustvarjalne prakse in ideje, ki nastajajo zunaj tradicionalnih kulturnih središč. Poleg številnih razstav in delavnic, ki spremljajo festivalski program, bodo podeljene Evropske oblikovalske nagrade (EDA), med finalisti pa so tudi slovenski oblikovalci. Zmagovalci bodo razglašeni v soboto, 7. junija.

Demetrios Fakinos, direktor Evropskih oblikovalskih nagrad, je ob tem poudaril pomen festivala za Ljubljano: “Ko smo leta 2007 začeli z Evropskimi oblikovalskimi nagradami, smo si želeli, da festival vsako leto obišče mesto, katerega ustvarjalna energija si zasluži pozornost Evrope. Letos je ta pozornost namenjena Ljubljani. Tema festivala ‘Ekscentričnost v fokusu’ potrjuje, da najbolj izvirne ideje v Evropi pogosto vzniknejo zunaj središča. Osrednja razstava festivala ‘Ekscentričnost – Oblikovanje izven središča’ bo to prikazala vizualno, sobotna podelitev nagrad pa bo to proslavila.”
Radovan Arnold, predsednik Fundacije Brumen, letošnje soorganizatorke festivala, je poudaril dolgoročno vrednost dogodka: “Za Fundacijo Brumen je soorganizacija Evropskega oblikovalskega festivala in podelitve Evropskih oblikovalskih nagrad predvsem priložnost za oblikovanje platforme, ki presega štiri festivalske dni. Z gostovanjem festivala v Ljubljani postavljamo lokalne ustvarjalce ob bok najboljšim v Evropi, regiji pa dajemo vidnost. Še ena posebnost festivala je tudi enotna vstopnica, ki omogoča obisk razstav, delavnic in predavanj na glavnih prizoriščih po Ljubljani.”

Oblikovalec Gregor Žakelj, ustanovitelj studia Visual Brain Gravity in prejemnik EDA 2013, je izpostavil pomen tovrstnih dogodkov za razvoj oblikovalcev: “Čeprav oblikujem že več kot 25 let me vsak nov projekt znova postavi pred svežo učno izkušnjo – kar je, vsaj zame, eden najlepših vidikov našega poklica. Prav zato so tudi festivali nujni; pomagajo ohranjati širino in razvoj discipline. V času, ko tehnologija pogosto zasenči pomen kakovostnega oblikovanja, je ključno, da si občasno nastavimo ogledalo. Ne glede na to, kje smo na svoji poti – odprtost, refleksija in stalno učenje ostajajo jedro naše obrti.”
Več informacij o festivalu in celoten program je na voljo na www.europeandesign.org ter na Instagram profilu Evropskih oblikovalskih nagrad.
DOGODKI
Svetlobna gverila 2025 – motnje

Na različnih koncih Ljubljane so zažarele svetlobne instalacije, ki jih je pripravilo 35 umetnikov in sem se je začel 19. mednarodni festival Svetlobna gverila, ki bo do 14.junija potekal na temo Motnje.
Pričakujoč predvidljivost in vsaj zmerno utečenost naših življenj smo ljudje kaj hitro vznemirjeni ob vzniku kakršnihkoli motenj, ki zamajejo naš vsakdanjik in prekinejo njegov ustaljeni potek. Zdi se, da je spekter potencialnih motenj, ki dosegajo naš um in telesa, dandanes vseobsežen: nanje lahko naletimo tako v fizičnem svetu, naj si bo v mestu ali v naravnem okolju, kot tudi v virtualnih prostranstvih in seveda v najrazličnejših socialnih interakcijah. Še marsikaj od tistega, kar se dogaja na polju družbenega, se v času povampirjenega neoliberalizma kaže kot nekakšna motnja, kot odklon od normalnosti, ki smo je bili privajeni.

Motnje so odkloni od ustaljenega poteka stvari, kar implicira njihovo začasnost; po drugi strani nam lahko omogočajo tudi rast in nova spoznanja, obogateno védnost o svetu, kjer živimo. Ob umetniških delih s tokratne Svetlobne gverile, katere osrednja tema so prav Motnje, ne manjka tovrstnih poudarkov – domače umetnice in umetniki kot tudi četica njihovih kolegov iz tujine tematiko motenj s pomočjo medija svetlobe interpretirajo na vsebinsko in formalno izjemno pestre ter zanimive načine. Izraznost predstavljenih del se dotika tako fizičnih oziroma prostorskih, družbenih kot povsem psiholoških vidikov najrazličnejših motenj. Avtorice in avtorji nemalokrat izhajajo iz učinkov tehnologije na našo vsakdanjost, pri čemer s poigravanjem z gledalčevo percepcijo raziskujejo ter interpretirajo mnogotere fenomene sodobnega sveta. Navsezadnje lahko tudi sama umetnost funkcionira kot svojevrstna motnja – žal jo tako dojema še marsikdo, kar navsezadnje dokazuje vedno bolj težavno iskanje ustreznih lokacij za njeno predstavitev oziroma njihova nedostopnost zaradi različnih komercialnih apetitov.
Festivalska prizorišča – pri čemer epicenter dogajanja še vedno ostajata Galerija Vžigalica in njena bližnja okolica – so letos razpršena po širšem mestnem središču in segajo vse od Špice na Prulah do AKC Metelkova mesta. V treh tednih, kolikor traja festival (pri čemer bo razstava v Galeriji Vžigalica na ogled do konca poletja), si bo na izbranih lokacijah moč ogledati vrsto svetlobnih instalacij, projekcij in prostorskih postavitev, katerih osrednji povezovalni element je, ob sami naslovni temi, raziskovanje medija svetlobe v kontekstu sodobne vizualne ter intermedijske umetnosti.
Tudi v letošnjem letu je Laboratorij Svetlobne gverile, program produkcijskih delavnic, kjer so avtorji različnih provenienc ob pomoči izkušenih mentorjev razvijali nova umetniška dela. K sodelovanju so povabili tudi številne izobraževalne institucije ter študentom oziroma dijakom omogočili tehnično in kuratorsko pomoč pri produkciji in zahtevnem umeščanju del na javne površine mesta. Posebej velja izpostaviti tudi cikel, poimenovan Supernove: gre za prve večje samostojne svetlobne projekte na prostem, pod katere se podpisuje vrsta mladih avtoric in avtorjev. V sklopu festivala se obeta tudi nova stalna postavitev; odprtje na Trgu brez zgodovinskega spomina v osrčju AKC Metelkove mesta bo potekalo natanko teden dni po odprtju festivala (30. 5.).

Tudi 19. edicija prinaša pester in zanimiv program, ki bo v javnem prostoru pritegnil številčno publiko, tudi s kolesarskim vodstvom (vsako sredo in soboto zvečer).
Projekti na prostem so vse dni v tednu na ogled med 21.30 in 23.30.
Brezplačna festivalska vodstva s kolesi potekajo vsako sredo in soboto ; zbirno mesto pred Galerijo Vžigalica ob 21.00.
Vsako sredo ob mraku (21.30) napovedujemo tudi plesni performans v sodelovanju s Plesnim Teatrom Ljubljana, kjer bo plesalka Alja Lacković pred oknom galerije vzpostavljala gibalni dialog s projekcijo.
Arhitektura
Plečnikova nagrada letos Pokopališču Ankaran

Plečnikovo nagrado v kategoriji javni prostor je strokovna žirija letos namenila Pokopališču Ankaran arhitektov Uroša Rustje, Primoža Žitnika, Mine Hiršman in Matea Zonte ter krajinskih arhitektov Ane Kučan, Luke Javornika in Danijela Mohoriča. Na nocojšnji prireditvi so podelili tudi tri Plečnikove medalje. Priznanja tudi za Vrtec Bohinj, revitalizacijo ulic na Ptuju, knjigo o arhitektih in spletno stičišče.

Kot piše v utemeljitvi Plečnikove nagrade, zasnova pokopališča posega neposredno v brežino gozdnega roba in izkušnjo kraja naveže na dojemanje krajine v širšem merilu. Avtorji višinsko razliko izjemno zahtevne lokacije premoščajo s klančinami, ki obiskovalca vizualno povezujejo s horizontom in različnimi gozdnimi ambienti. Členitev enotnega pokopališkega prostora na več delov, tako da se posamezna grobna polja potopijo v okoliški gozd, odpira možnost prepletanja gozdne krajine s prostori grobov, kar subtilno aktivira potencial javnega prostora in ga hkrati zaščiti, uporabnikom pa ponuja parkovno ureditev, ki presega program in prostor pokopališča.


Plečnikovo medaljo v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila je žirija namenila Vrtcu Bohinj. Avtorji arhitekture so Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofia Romeo Gurrea-Nozaleda in Miguel Sotos Fernandez-Zuniga, avtorja krajinske arhitekture Luka Javornik in Lara Gligić. Vrtec je umeščen na rob največjega naselja v Bohinjski dolini in se z vhodnim dvoriščem navezuje na nasproti ležeče dvorišče osnovne šole. Dialog med vzgojnima institucijama je po besedah žirije vzpostavljen tako v vsebinskem kot tudi v formalnem smislu. Merilo vrtca pa je hkrati pomembno tudi zaradi velikosti lastnih volumnov, ki temeljijo na tipologiji bohinjske domačije, a na neobičajen način. Gre namreč za njeno povečavo, ki ob dosledni izpeljavi projekta dobi svojo arhitekturno vrednost.

V kategoriji arhitekturne realizacije manjšega merila je žirija Plečnikovo medaljo namenila revitalizaciji Stare steklarske in Vrazovega trga s pripadajočimi ulicami v starem mestnem jedru Ptuja. Avtorji arhitekture so Matevž Zalar, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher in Samo Kralj, avtorji krajinske arhitekture Darja Matjašec, Pia Kante in Katja Mali. Revitalizacija objektov Stare steklarske in zunanjih ambientov povezuje pomenske in materialne zgodovinske plasti Ptuja s sodobnimi javnimi programi za aktiviranje skupnosti in oživljanje starega mestnega jedra. Intervencije v obliki urbane opreme malega merila delujejo “akupunkturno”, saj izkušnji daje takt predvsem veliko merilo mesta, je zapisala žirija.

Štipendija Plečnikovega sklada Elvisu Jerkiču
Plečnikovo medaljo za bogatitev prostorske kulture je prejel Zaš Brezar za platformo Landezine. Kot piše v utemeljitvi, je Landezine platforma, ki se je iz virtualne točke za objavo referenčnih krajinskoarhitekturnih projektov razvila v mednarodno spletno stičišče, z organizacijo dogodkov pa tudi v realni prostor za spremljanje, razkrivanje in raziskovanje smernic urejanja odprtega prostora. Zanjo so značilne stalna rast, hitra odzivnost, občutljivost in odprtost za soočanje s pogosto neprijetnimi vprašanji sedanjosti in prihodnosti.

Plečnikovo medaljo za strokovno publicistiko je žirija namenila knjigi Raimonda Mercadanteja z naslovom Between History, Ideologies and Conflicts, Architecture in Slovenia 1968-1991. Kot piše v utemeljitvi, knjiga z beleženjem mikrozgodovin polpreteklega obdobja osvetljuje delovanje arhitektov, razkriva širše sistemske in ideološke napetosti ter s tem vzpostavi dragocen vpogled v dogajanje, ki je bilo tesno prepleteno z jugoslovanskim prostorom, v širšem evropskem merilu.
Štipendijo Plečnikovega sklada pa je prejel Elvis Jerkič za magistrsko delo Pravica do železnice: idejna zasnova revitalizacije železniških objektov v Baški grapi (2024).
-
Arhitektura1 mesec nazaj
Predstavljen projekt, ki bo Slovenijo zastopal na beneškem arhitekturnem bienalu
-
GRADNJA2 meseca nazaj
18 milijonov evrov za vrtec v Luciji, zaradi poplavnega območja bo dvignjen 1,2 metra
-
Arhitektura3 tedni nazaj
Plečnikova nagrada letos Pokopališču Ankaran
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Telesa pokrajin: razstava Zorana Mušiča na gradu Štanjel v okviru EPK!
-
Dizajn4 tedni nazaj
Med finalisti DesignEuropa 2024 tudi slovenski oblikovalec Žan Kavčič
-
PRENOVE/OBNOVE2 meseca nazaj
Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak
-
DEDIŠČINA2 meseca nazaj
Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Slavnostna otvoritev gradnje Emonike – tudi s časovno kapsulo med temelji