Connect with us

DOGODKI

Narodni muzej Slovenija pripravlja trienale keramike in razstavo Spomin sveta

Objavljeno

dne

V Narodnem muzeju Slovenije napovedujejo V. mednarodni trienale keramike UNICUM 2023. Ob gostovanju Slovenije na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu Narodni muzej tudi vodi in koordinira razstavo slovenskih muzejev.

Mednarodni trienale keramike UNICUM, razstava umetniške keramike, bo v Narodnem muzeju Slovenije na Metelkovi na ogled od sredine maja do konca septembra 2023.

Kot so v muzeju sporočili za STA, bo dela za razstavo izbrala žirija, ki jo sestavljajo mednarodno uveljavljeni kuratorji in umetniki, na podlagi javnega poziva umetnicam in umetnikom.

Trienale keramike UNICUM je osrednja mednarodna razstava s področja sodobne umetniške keramike v Sloveniji. Je referenčni projekt, primerljiv z drugimi sorodnimi prireditvami na področju sodobne keramike v svetu, obenem je edina mednarodna razstava, ki v takšnem obsegu z najnovejšimi trendi na področju keramike seznanja slovensko javnost, poudarjajo v muzeju ter napovedujejo tudi bogat spremljevalni program tako v muzeju kot tudi drugod po Sloveniji.

V muzeju bo na ogled mednarodna razstava keramike študentov umetniških šol in akademij po izboru vabljenih mentorjev. V stalno postavitev bosta posegli intervencija vizualne umetnice Tanje Lažetić (v zbirko keramike) in keramična dela Igorja Ravbarja. S projektom Italija pa se bo predstavil uveljavljeni italijanski umetnik na področju keramike Alberto Gianfreda.

Narodni muzej Slovenije prireja V. mednarodni trienale keramike UNICUM 2023, ki bo potekal med 15. majem in 30. septembrom 2023. Poudarek trienala je na predstavitvi sodobne umetniške keramike v slovenskem in mednarodnem prostoru. Cilj trienala je iskanje in predstavitev novih konceptov, tehnologij ter inovativnih likovnih raziskav. Foto: nms.si

Kot so še zapisali, želijo z mednarodnim razstavnim projektom trienale UNICUM opozoriti na bogato umetniško produkcijo na področju keramike po svetu in na Slovenskem, kjer ima izdelovanje keramike bogato tradicijo. Po zatonu industrije za uporabno keramiko je viden razcvet na področju umetniške keramike in studijske prakse izdelovanja maloserijske uporabne keramike. K temu so med drugim pripomogli študijska programa keramike na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje in na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani kot tudi trienale UNICUM in vrsta drugih razstav keramike.

Spomin sveta: popularizacija Unescovega programa za pisno kulturno dediščino
Od sredine oktobra do sredine novembra pa bo na ogled razstava Spomin sveta. V Sloveniji je bil nacionalni odbor Spomin sveta ustanovljen leta 2020 in deluje pod okriljem nacionalne komisije za Unesco. Njegov namen je popularizacija Unescovega programa za pisno kulturno dediščino Spomin sveta, ki zajema več vrst registrov: mednarodnega, regionalnega in nacionalnega.

Slovenski nacionalni register je bil vzpostavljen letos s prvimi desetimi vpisi na nacionalno listo Spomin sveta. To so serija listin grofov Celjskih, korespondenca Primoža Trubarja in drugih protestantskih piscev, Ptujski mestni statut, Stiški rokopis, Prešerniana, knjižnica frančiškanskega samostana iz Novega mesta, Biblija Jurija Dalmatina, Piranski kodeks De summa totius orbis, Herbarijska knjiga Janeza Krstnika Flysserja in taboriščni tarok umetnika Borisa Kobeta. Od sredina oktobra jih bo mogoče videti na razstavi. Gradivo, ki ga bo posodilo več ustanov, je izjemno občutljivo, zato bo razstava na ogled le mesec dni.

Arheologija skozi predmete, na katerih so zapisane najstarejše besede
Slovenija bo prihodnje leto častna gostja na frankfurtskem knjižnem sejmu. V sklopu priprav je Arheološki muzej v Frankfurtu pozval več slovenskih muzejev, da pripravijo razstavo, ki bo v času sejma in v mesecih po njem predstavila del arheologije slovenskega prostora ter tako dopolnila pester nabor dogodkov v Frankfurtu, ki bodo mednarodni javnosti predstavljali Slovenijo.

Pri pripravi razstave bodo sodelovali Pokrajinski muzej Celje, Pomurski muzej Murska Sobota, Pokrajinski muzej Ptuj Ormož ter Muzej in galerije mesta Ljubljane, Narodni muzej Slovenije pa je prevzel vodenje in koordinacijo projekta. Kot so zapisali, bo arheologija predstavljena skozi predmete, na katerih so zapisane najstarejše besede, kot so situle in čelade z venetskimi napisi, votivne ploščice, trgovske etikete, lončenina z vpraskanimi besedami, novci in epigrafski spomeniki, ki odsevajo specifiko lokalnega prebivalstva.

Z mednarodnim razstavnim projektom Trienale UNICUM želimo opozoriti na bogato umetniško produkcijo na področju keramike po svetu in pri nas. Izdelovanje keramike ima v slovenskem prostoru bogato tradicijo. Po zatonu industrije za uporabno keramiko je viden razcvet na področju umetniške keramike in studijske prakse izdelovanja maloserijske uporabne keramike

Ker pa so pred zapisanimi besedami obstajali zvoki in simboli, so se odločili, da vključijo tudi predmete, za katere vedo, da so proizvajali glasbo in zvoke, denimo piščal iz jame Divje babe, ropotuljico s kolišč Ljubljanskega barja ali rimskodobno piščal – tibio. Vključeni bodo tudi predmeti, ki so na sebi nosili simbole, včasih pa so bili celo sami simbolni, kot denimo v primeru astroloških znamenj na zlatih našitkih z Bleda.

Prek predmetov bodo obiskovalci vstopali do predstavitev pomembnih slovenskih najdišč ter v pripoved o preteklosti prostora Slovenije, kot jo izrisuje arheologija. Pri vizualni podobi razstave bodo imeli v mislih tiste, ki v Sloveniji še niso bili. S panoramskimi fotografijami in video posnetki jim bodo predstavili raznolikost pokrajine, ki je botrovala pestrosti zgodovinskih dogajanj in arheoloških odkritij. Ob razstavi napovedujejo še sklop strokovnih predavanj z vodstvi, ki jih bodo pripravili kustosi iz slovenskih muzejev.

DOGODKI

Slovesna otvoritev Evropske prestolnice kulture 2025 v Novi Gorici in Gorici

Objavljeno

dne

Slovenija in Italija sta z veličastno prireditvijo uradno odprli Evropsko prestolnico kulture 2025 (EPK). Dogodek, ki je povezal obe Gorici in simboliziral skupno prihodnost, je združil bogato kulturno dediščino, zgodovino in vizijo mirnega sobivanja.

Medtem ko je uradni del z nagovori popoldne potekal na Trgu Evrope, ki povezuje Novo Gorico in Gorico, se je umetniški del programa odvil na Trgu Edvarda Kardelja. Rdeča nit programa je bila, tako kot cel dan, skladba Insieme (Skupaj) Tota Cutugna, ob številnih nastopajočih pa so vstop v leto prestolovanja evropski kulturi pospremili s povezovanjem preteklosti in sedanjosti, pomenom kulture in dediščine ter spominom na prizorišča krvavih bojev, ki naj se ne ponovijo več.

“Edinstveno somestje z zavedanjem svoje preteklosti”
Na obeh straneh meje se je program odprtja odvijal cel dan. Naslovili so ga Od postaje do postaje. Glavna govorca uradnega dogodka sta bila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar in predsednik Italijanske republike Sergio Mattarella.

Z umetniškim delom, ki je podobno kot govori, poudaril sporočilo skupnega povezovanja in prijateljstva, sobivanja različnih držav in identitet v skupni Evropi, se je sklenil večji del otvoritvenega dogajanja EPK-ja. Foto: BoBo

“Nova Gorica, z roko v roki s sosednjo Gorico, prevzema odgovoren naziv evropske prestolnice kulture kot edinstveno somestje z zavedanjem svoje preteklosti, predvsem pa z odgovornostjo do naše skupne prihodnosti in do generacij naših otrok, ki si zaslužijo mir, svobodo in ustvarjalnost, je v nagovoru ob odprtju EPK-ja,” je med drugim dejala Nataša Pirc Musar. Vendar nikoli tako, da za te vrednote prikrajšamo ali zatiramo druge, je med drugim dodala. “Ganljivo je, da prav na Prešernov dan na Trgu Evrope, kjer smo pred več kot 20 leti postali del evropske družine, skupaj z našimi sosedi, prijatelji iz Italije, slovesno odpiramo Evropsko prestolnico kulture, ki prvič v svoji zgodovini povezuje dve mesti, dve državi, dva naroda,” je še poudarila Pirc Musar.

Dan stoletne vizije o miru in svobodi
V uvodu je povedala, da se bo današnji 8. februar 2025 “v naša srca vtisnil kot zgodovinski dan”, ki ga je označila tudi kot dan stoletne vizije o miru, svobodi, dobrososedskih odnosih in medsebojnem spoštovanju, prijateljstvu in ljubezni.

Mattarella je podobno v uvodnih besedah poudaril, da gre za zgodovinski trenutek za obe mesti, Novo Gorico in Gorico, za Slovenijo in Italijo ter za celotno Evropsko unijo. EPK Nova Gorica-Gorica ima po njegovih besedah globoke korenine v dolgotrajni poti prijateljstva in sprave, na katero sta stopili Slovenija in Italija, ki sta lahko po besedah Mattarelle na to upravičeno ponosni.

Projekt, ki nagovarja k solidarnosti in strpnosti
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je na slovesnem odprtju spomnila, da sta bili slovenska država in demokracija utemeljeni prav na kulturi, brez katere danes ne bi govorili slovensko, ne bi živeli v svobodni in samostojni državi. Kot je še povedala, je pogumna odločitev, da Nova Gorica k sodelovanju povabi sosednjo Gorico, prinesla edinstveni projekt Evropske prestolnice kulture, ki s sloganom Gremo brezmejno nagovarja k solidarnosti in strpnosti.

Njen italijanski kolega Alessandro Giuli je prav tako poudaril pomen skupne kulture, ki po njegovih besedah zaznamuje tako slovenski kot italijanski narod. Dodal je, da so prav razlike lahko vir bogastva in lahko zbližujejo. Meje pa je, kot je še dejal, moč presegati ob spoštovanju drugih. Tako Slovenijo in Italijo, ki sta obe del svobodnega sveta, druži tudi želja po miru in blagostanju, je še povedal.

Na otvoritveni slovesnosti so spregovorili še podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, predsednik italijanske dežele Furlanija – Julijska krajina Massimiliano Fedriga, evropska komisarka za širitev Marta Kos in evropski komisar za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport, Maltežan Glenn Micallef. Slednja sta direktorici Zavoda GO! 2025 Miji Lorbek tudi izročila 1,5 milijona evra vredno nagrado Meline Merkuri, ki jo podeljuje Evropska komisija.

“Danes se piše zgodovina”
Tudi Marta Kos je dejala, da se danes v Novi Gorici in Gorici piše zgodovina. Spomnila je tudi na današnji dialog s 40 mladimi iz vse Evrope, ki so jim želeli predstaviti, kaj pomeni, ko mesti, ki ju je nekoč zgodovina razdvajala, danes živita skupaj v EU-ju. Hoteli so jim prikazati, kako pomembni so sprava, dobri, prijateljski sosedski odnosi in regionalno sodelovanje ter kako ključno je, da se naučimo odpuščati in živeti v sočutju.

Glenn Micallef pa je izrazil ponos na bogato in raznoliko kulturo in kulturno dediščino v EU-ju ter dodal, da kultura zbližuje, gradi mostove in presega meje. Prek kulture je moč po njegovih besedah spodbujati evropske vrednote, demokracijo, vključevanje, solidarnost in raznolikost. Spomnil je tudi, da letos zaznamujemo 40 let pobude Evropska prestolnica kulture.

“Danes smo lahko ponosni, ker smo zgled celi Evropi”
V sklopu umetniškega dela je zbrane nagovoril slovenski premier Robert Golob, ki je med drugim poudaril, da je pomembno, da Evropi in svetu pošljemo sporočilo “nikoli več, nikoli več sovraštva, nikoli več izključevanja, hujskanja brata proti bratu ali naroda proti narodu. Sporočilo, ki temelji na skupnih evropskih sanjah. Zato je toliko bolj pomembno, da ravno od tu, s koščka sveta, kjer ga je zgodovina neusmiljeno tepla in kjer so bila bridka jekla tista, ki so še posebej neusmiljeno žela, kjer je hči planin krvava tekla, pošljemo sporočilo sodelovanja in povezovanja. Če je nam uspelo narediti te pomembne korake, ki so tukaj z nami, potem to zmorejo vsi. Danes smo lahko ponosni, ker smo zgled celi Evropi.”

Umetniški spektakel odprtja GO! 2025 na Trgu
Tudi umetniški del slovesnosti je poudaril sporočilo skupnega povezovanja in prijateljstva, sobivanja različnih držav in identitet v skupni Evropi. Povezal je preteklost in sedanjost, pozabili pa niso niti na temna poglavja zgodovine tega prostora, da ne bi ponavljali napak zgodovine. Golobovemu govoru je sledil multiinstrumentalist Boštjan Gombač, ki je zaigral na neandertalčevo piščal, najstarejše glasbilo na svetu. Spremljali so ga pihalni orkestri iz Idrije in Cerknega.

V duhu Tota Cotugna: Insieme, unite, unite, Europe!
V točkah, s katerimi so organizatorji projekta predstavili posamezne programe, so sodelovali igralci Lara FortunaMartin MlakarFrancesco BorchiGaja Višnar, člani Mladega odra AMO in dijaki Umetniške gimnazije Nova Gorica, v Berlinu živeči ilustrator Cosimo Miorelli, akrobatska skupina Dunking DevilsDuo Silence, pianista Alexander Gadjiev in Giuseppe Guarrera, plesna skupina MN Dance Company s plesalci Branka Potočana, umetniški kolektiv BridA, slovenska DJ-ka Brina Knauss, rokovski kitarist in domačin Bor Zuljan ter skupina MRFY s pesmijo, ustvarjeno skupaj s skupino Laibach. Za konec bodo operni solisti RaivenLaura UlloaGregor Ravnik in Federico Lepre z opernim zborom Borderless Opera Choir pod vodstvom zborovodje Elie Macrìja in s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija izvedli priredbo pesmi Skupaj/Insieme, ki je bila rdeča nit slavnostnega dne. Na oder so se povzpeli tudi kurenti, ki so iz najstarejšega slovenskega mesta v najmlajše pripeljali pod Unescom zaščiteno dediščino.

Dnevni del odprtja evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica – Gorica se je začel že ob 10.00 na goriški železniški postaji, čez dan pa potuje po obeh obmejnih mestih in se s številnimi nastopi in nagovori tudi večkrat ustavi. Sodeluje več kot 2000 nastopajočih, prav tako mesti ob tem dnevu gostita številne ugledne goste.

Parada ulice napolnila z glasbo in plesom
Prvi del dogodka se je začel dopoldne, ko so z goriške postaje krenili združeni pihalni orkestri, ki so pot po Korzu nadaljevali proti središču mesta, kjer je glasbeno štafeto prevzel združeni orkester slovenske in italijanske policije. Na trgu Travnik sta jih pričakala župana Nove Gorice in Gorice, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, ki sta nagovorila meščane in goste od vsepovsod. “Kljub težki in tragični preteklosti na tem čezmejnem območju skupaj dokazujemo, da je sožitje in sodelovanje mogoče, še več, da se lahko razvijamo skupaj. V tem duhu in na osnovi evropskih vrednot smo skupaj zasnovali tudi projekt Evropske prestolnice kulture in uspelo nam je,” je poudaril novogoriški župan. “Ko bodo luči Evropske prestolnice kulture decembra ugasnile, se bo začela naša nova skupna pot, obogatena z dediščino tega projekta, z novimi investicijami, kulturnimi vsebinami in zasnovanimi projekti. Temu prostoru naj prinesejo nove priložnosti in nov razvoj,” je sklenil Turel.

Goriški župan Rodolfo Ziberna je dejal, da gre za trenutek veselja, potem ko ponoči ni spal kot pred izpiti. Po njegovih besedah je EPK v somestju na meji med Slovenijo in Italijo prvi tako odmeven dogodek v obeh mestih, Evropi in širše. “Začenja se nova doba,” je dejal goriški župan in izrazil prepričanje, da skupni dogodek pomeni preporod v odnosih. Ob koncu je objel in poljubil svojega novogoriškega kolega, s katerim se je po lastnih besedah v zadnjem obdobju videl večkrat kot s soprogo.

Čezmejna parada z množico nastopajočih je prinesla bogat kulturni program. K sodelovanju so povabili vsa športna in kulturna društva iz lokalnega okolja, ki v dveurni paradi, ki sta jo pripravila Tamara Babič Nikiforov in Stefano Palaferri, napolnila ulice s plesom, glasbo in petjem. Mejo je parada prešla na mejnem prehodu na Erjavčevi ulici in pot nadaljevala do Bevkovega trga, na katerem jo znova pričakujeta oba župana.

Nadaljuj z branjem

DOGODKI

EPK 2025: Pistolettova krogla namesto bakle

Objavljeno

dne

V okviru parade, s katero se bodo v soboto začele slovesnosti ob odprtju Evropske prestolnice kulture 2025, se bo iz Gorice v Novo Gorico zakotalila znamenita krogla iz časopisnih izrezkov – skulptura italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta, ki bo imela simbolično funkcijo bakle miru.

Umetnino bodo s Travnika na italijanski strani pred novogoriško mestno hišo ponesle roke mladih.

Umetnina, prirejena za slavnostno priložnost
Gre za Časopisno skulpturo – kroglo, obloženo s časopisnimi izrezki –, ki jo je Pistoletto zasnoval že v 60. letih 20. stoletja, od takrat pa je prepotovala že lep del sveta. Za EPK bo oblepljena s članki o prelomnih dogodkih, ki so zaznamovali zgodovino Goriške, o katerih sta poročala časopisa Primorski dnevnik in Il Piccolo. Pri sklepni fazi ustvarjanja skulpture pa sodelujejo dijaki goriške umetniške srednje šole Maksa Fabianija.

Po poročanju časopisa slovenske manjšine v Furlaniji – Julijski krajini Primorski dnevnik bodo dijaki kroglo polepili s starimi članki obeh časopisov o pariški mirovni pogodbi, osimskih sporazumihvojni za osamosvojitev Slovenije, vstopu Slovenije v EU, območju izvajanja schengenskega sporazumarazglasitvi osvojitve naziva EPK in goriškem obisku predsednikov Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle leta 2021. Na krogli bo tudi kopija prvega izvoda Primorskega dnevnika, ki je izšel maja 1945 v Trstu.

Na odprtju EPK-ja bo krogla začela svojo pot na glavnem trgu v Gorici, od koder jo bo okrog 13. ure približno 300 mladih članov krajevnih športnih društev in nekaj vrhunskih športnikov kotalilo po ulicah vse do Erjavčeve ulice na meji s Slovenijo. Tam bo prešla v roke slovenske mladine, ki jo bo nesla na prizorišče umetniškega spektakla EPK-ja na trg Edvarda Kardelja pred mestno hišo, kjer naj bi jo osvetlili kot baklo miru.

Prvi performans z delom Sfera di giornali se je zgodil leta 1967 v Torinu. Izhaja iz ideje, da umetnina iz “svetega prostora umetnosti” preide v svet in se “aktivira” v samem srcu družbe. (Na neki način ubira obratno pot kot Marcel Duchamp, ki je s svojo Fontano navaden predmet posvetil s selitvijo v tempelj umetnosti.) 

Projekt je predlagal umetnik sam
Po pisanju italijanskih medijev se je ideja, da bi krogla postala del EPK-ja, porodila prav Pistolettu, ko je pred dobrim letom v Furlaniji pripravljal razstavo Tretja Zemlja. V vili Manin se je končala pretekli mesec. “To je neverjeten trenutek: dejstvo, da lahko dve mesti postaneta simbol skupne kulture, se mi zdi kot nekakšen kulturni parlament, ki lahko s Časopisno kroglo združi ljudi na ulici,” je po pisanju spletne strani imagazine dejal Pistoletto.

Po odprtju naj bi se krogla znamenitega italijanskega umetnika, ki so mu v Cukrarni v Ljubljani leta 2022 posvetili obsežno razstavo, vrnila v Gorico, kjer bo na vidnem javnem mestu pričala o umetnosti na odprtju EPK-ja.

Nadaljuj z branjem

DOGODKI

Predstavljen program EPK-ja v Novi Gorici, ki se bo slovesno začel 8.februarja

Objavljeno

dne

Novi Gorici so predstavili program slovesnosti ob odprtju projekta Evropska prestolnica kulture, ki se bo na obeh straneh meje zgodila na slovenski kulturni praznik, 8. februarja.

Dnevni del odprtja Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica – Gorica z imenom Od postaje do postaje se bo začel že ob 10.00 na goriški železniški postaji, čez dan pa bo potoval po obeh obmejnih mestih in se s številnimi nastopi in nagovori tudi večkrat ustavil. Kot je na novinarski konferenci v Novi Gorici povedala režiserka in idejna vodja slovesnosti Neda Rusjan Bric, bo skupno sodelovalo več kot 2000 nastopajočih, prav tako bosta mesti gostili številne ugledne goste; med drugim prihaja italijanski predsednik Sergio Mattarella.

Program Od postaje do postaje si je naslov izposodil od vplivnega albuma Davida Bowieja iz leta 1976, Station to Station; na njem sta med drugim komada Wild Is the Wind in Golden Years. Foto: GO! 2025

Parada bo ulice napolnila z glasbo in plesom
Prvi del dogodka bo trajal od 10. do 15. ure. Z goriške postaje bodo združeni pihalni orkestri pot po Korzu nadaljevali proti središču mesta, kjer bo glasbeno štafeto prevzel združeni orkester slovenske in italijanske policije. Na trgu Travnik jih bosta ob 11.15 pričakala župana Nove Gorice in Gorice, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, ki bosta nagovorila meščane Gorice in goste od vsepovsod, z bogatim kulturnim programom pa se bo začela čezmejna parada z množico nastopajočih. Kot obljubljajo organizatorji, naj bi jih bilo več kot 700 na vsaki strani meje.

K sodelovanju so namreč povabili vsa športna in kulturna društva iz lokalnega okolja, ki bodo v dveurni paradi, ki jo pripravljata Tamara Babič Nikiforov in Stefano Palaferri, napolnila ulice s plesom, glasbo in petjem. Mejo bo parada prešla okoli 14. ure na mejnem prehodu na Erjavčevi ulici in pot nadaljevala do Bevkovega trga, kjer jo bosta ob 15. uri spet pričakala oba župana.

Uradno odprtje bo vrhunec doživelo ob 16. uri z nagovori na Trgu Evrope.

Simbolična postojanka na Trgu Evrope
Uradno odprtje bo vrhunec doživelo ob 16. uri z nagovori na Trgu Evrope. Omenjeni trg, ki je delno v Sloveniji, delno pa v Italiji, združuje obe mesti in ima visoko simbolno vrednost za prebivalce obeh Goric. Kot so že med pripravami na EPK obljubili predstavniki obeh občin, bo po obnovi tu nastal zeleni prostor za srečanja, zabavo in kulturne prireditve.

Osmega februarja bodo tam nastopili predvsem govorniki, poleg predsednice države Nataše Pirc Musar in italijanskega predsednika Sergia Mattarelle bodo spregovorili še številni drugi visoki predstavniki Slovenije, Italije in Evropske komisije, policijska orkestra obeh držav pa bosta izvedla himne Slovenije, Italije in Evropske unije. Kot še poudarjajo organizatorji, je prostor na Trgu Evrope precej omejen, potekali pa bodo tudi strogi varnostni ukrepi, zato bodo lahko obiskovalci dogajanje spremljali tudi na Bevkovem trgu in goriškem Travniku.

Umetniški spektakel odprtja GO! 2025 na Trgu Edvarda Kardelja v Novi Gorici se bo začel ob 18. uri s pozdravom slovenskega premierja Roberta Goloba, ki mu bo sledil multiinstrumentalist Boštjan Gombač. Ta bo zaigral na neandertalčevo piščal, ki velja za najstarejši instrument na svetu. Spremljali ga bodo pihalni orkestri iz Idrije in iz Cerknega.

Multiinstrumentalist Boštjan Gombač igra na rekonstrukcijo neandertalčeve piščali, imenovane tudi tidldibab. Foto: Cankarjev dom

V točkah, s katerimi bodo organizatorji projekta predstavili posamezne programe, bodo sodelovali igralci Lara Fortuna, Martin Mlakar, Francesco Borchi, Gaja Višnar, člani Mladega odra AMO in dijaki Umetniške gimnazije Nova Gorica, v Berlinu živeči ilustrator Cosimo Miorelli, akrobatska skupina Dunking Devils, Duo Silence, pianista Alexander Gadjiev in Giuseppe Guarrera, plesna skupina MN Dance Company s plesalci Branka Potočana, umetniški kolektiv BridA, slovenska DJ-ka Brina Knauss, rokovski kitarist in domačin Bor Zuljan ter skupina MRFY s pesmijo, ustvarjeno skupaj s skupino Laibach. Za konec bodo operni solisti Raiven, Laura Ulloa, Gregor Ravnik in Federico Lepre z opernim zborom Borderless Opera Choir pod vodstvom zborovodje Elie Macrìja in s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija izvedli priredbo pesmi Skupaj/Insieme, ki bo rdeča nit slavnostnega dne. Ob tem organizatorji pripravljajo še nekaj presenečenj.

Celodnevno dogajanje bo nadgradila brezmejna zabava z začetkom ob 18.45. DJ Brina Knauss bo začela dogajanje na Trgu Edvarda Kardelja in še dobro uro zabavala goste na istem prizorišču. Na Trgu Evrope se bo ob 20.30 začela zabava z drugima DJ-jema; nastopila bosta Daddy G in Andy Smith. Za ljubitelje žive glasbe pa bo ob 20.00 na Bevkovem trgu nastopila skupina MRFY. Zabava se bo nadaljevala pozno v noč po barih, klubih in restavracijah obeh mest.

Skupina MRFY bo narekovala večerni tempo na Bevkovem trgu. 

Na novogoriški občini opozarjajo na zapore cest zaradi prireditve. Najdlje bo zaprta Kidričeva ulica od krožišča z Ulico Tolminskih puntarjev in Erjavčevo ulico do OTP banke, in sicer že od dneva pred prireditvijo do nedelje, 9. februarja. Na dan prireditve bosta delno zaprti tudi Erjavčeva ulica in Ulica Tolminskih puntarjev.

Nadaljuj z branjem
Slovenija12 ur nazaj

Veličastno odprtje Ilirije: Ljubljana kočno dočakala prvi pokriti olimpijski bazen

Danes je Ljubljana doživela zgodovinski trenutek – slavnostno odprtje Športnega centra Ilirija, največje športne investicije v prestolnici v zadnjih 15...

GOSPODARSTVO2 dneva nazaj

Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, prejel prestižno nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je na slavnostni podelitvi v Cankarjevem domu že 57-ič zapored podelila Nagrade GZS za izjemne gospodarske...

TRAJNOSTNA GRADNJA5 dni nazaj

Začetek gradnje trajnostnega objekta »Zlato polje« v Tešanovcih

V Tešanovcih, v bližini Moravskih Toplic, se je začela gradnja turističnega objekta »Gostišče z nastanitvijo Zlato polje«. Investitor projekta je...

DEDIŠČINA6 dni nazaj

Ministrstvo še išče najemnika gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik

Ker na prejšnji postopek z javnim zbiranjem ponudb za najem pristave gradu Snežnik ni prispela nobena prijava, je ministrstvo na...

DEDIŠČINA7 dni nazaj

V Preddvoru načrtujejo nadaljnjo prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor

Občina Preddvor nadaljuje prenovo gradu Dvor Občina Preddvor nadaljuje postopno prenovo in revitalizacijo gradu Dvor oziroma graščine Preddvor. V torek...

KULTURA7 dni nazaj

Slavnostna otvoritev EPK-ja v Novi Gorici stala milijon evrov

Mesec dni po odprtju letošnje Evropske prestolnice kulture je znano, koliko je stala slovesnost ob odprtju. Po poročanju Primorskih novic...

RAZSTAVA1 teden nazaj

V galeriji Dessa predstavitev spregledanih slovenskih arhitektk

V galeriji Dessa so drevi odprli razstavo V ospredje VIII: slovenske arhitektke, gradbenice in oblikovalke. Razstava želi osvetliti spregledani del...

GRADNJA2 tedna nazaj

iQwood prejemnik okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu – ZKG

V okviru sejma DOM 2025 je Gradbeni inštitut ZRMK podelil okoljski Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG). Letošnji prejemnik je podjetje...

Arhitektura2 tedna nazaj

Pritzkerjeva nagrada 2025 kitajskemu arhitektu Liu Jiakunu

Danes je prestižno Pritzkerjevo nagrado za arhitekturo 2025 prejel kitajski arhitekt Liu Jiakun, izjemen ustvarjalec iz Chengduja, ki v svojih...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Kulturni projekt Libertas v Kopru podprt tudi z evropskimi sredstvi

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo 1,74 milijona evropskih sredstev za projekt Libertas – stičišče kultur, s čimer...

POPULARNO