Connect with us

TRAJNOST

Zaživel leseni paviljon miru in sožitja zaživel na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor

Objavljeno

dne

Z odprtjem Paviljona miru in sožitja na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor se je sklenil projekt Naj dvorišče ne bo parkirišče, sicer del programa Živa dvorišča in društva Hiša!, ki se osredotočata na kulturno obujanje skritih kotičkov Maribora.

Namen projekta Naj dvorišče ne bo parkirišče je izpostaviti pomen dvorišč v starem mestnem jedru in njihov potencial za širjenje pozitivnih vplivov preko svojih meja.

Dvorišča in oblikovanje identitete mesta
Dvorišča, s svojim edinstvenim karakterjem in velikim deležem v mestni krajini, igrajo ključno vlogo pri oblikovanju identitete mesta, gradnji skupnosti in izboljšanju kakovosti bivanja,” so poudarili v društvu Hiša!.

Ozelenitev dvorišč prispeva k zmanjšanju učinka urbanega toplotnega otoka, ohranjanju biotske raznovrstnosti v mestnem okolju, zmanjševanju hrupa ter pomembno prispeva k zmanjšanju onesnaženosti zraka, ki ga dihamo v mestih,” so še dodali.

Lokacija izbrana z javnim pozivom
Društvo je v poletnih mesecih objavilo javni poziv, s katerim je iskalo mariborsko dvorišče, na katerem bodo vzpostavili leseni paviljon. Strokovna komisija je po pregledu predlogov največ točk dodelila dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor. Odločitev za to dvorišče je bila sprejeta predvsem zaradi njegove javne dostopnosti, kar povečuje njegov motivacijski potencial in vpliv na lokalno skupnost.

Kot so sporočili, ime Paviljon miru in sožitja simbolno izraža nasprotovanje nasilju in vojnam po svetu ter podporo “najbolj trajnostnemu načinu sobivanja – simbiozi“. Ob odprtju paviljona je vsak obiskovalec prejel sadiko zimzelene rastline, ki jo je nato v znak miru in sožitja zasadil v paviljonu.

TRAJNOST

Nacionalna pobuda kolesarimo v službo: sami izbiramo, kako začeti dan

Objavljeno

dne

Nacionalna pobuda Polni zagona kolesarimo v službo je tudi letos štartala z ambicioznim ciljem: spodbuditi Slovence, da avtomobil zamenjajo za kolo in tako prispevajo k bolj zdravemu življenjskemu slogu ter trajnostni mobilnosti.

Letošnja, že četrta izvedba, poteka pod sloganom »Sami izbiramo, kako začeti dan. Izberimo kolo!« in je že v prvih 24 urah zabeležila izjemen odziv delodajalcev – kar več kot 50 se jih je že pridružilo osemtedenskemu izzivu, ki traja od 31. marca do 25. maja.

Na nedavni novinarski konferenci so pobudo podrobneje predstavili državni sekretar Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl, veleposlanik Kraljevine Nizozemske Nj. Eks. Johan Verboom, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal ter Nela Halilović iz IPoP – Inštituta za politike prostora.

Kolesarjenje kot ključ do trajnostne prihodnosti

Državni sekretar Uroš Vajgl je poudaril, da je kolesarjenje ključni element trajnostne mobilnosti in pomemben korak k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. »Zato na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v letu 2025 nadaljujemo z vlaganji v varno in povezano kolesarsko infrastrukturo ter podpiramo pripravo regionalnih in občinskih celostnih prometnih strategij, ki bodo spodbujale tudi kolesarstvo,« je dejal in izpostavil tudi spodbude za nakup električnih koles.

»Polni zagona kolesarimo v službo je odličen primer sodelovanja države, občin, podjetij in posameznikov. Vsako kolo več na cesti pomeni korak bližje k čistejšemu okolju in bolj zdravemu življenju.«

Delodajalci prepoznavajo prednosti kolesarjenja

Navdušujoč odziv delodajalcev potrjuje pomembno vlogo kolesarjenja pri spodbujanju trajnostne mobilnosti in zdravega življenjskega sloga. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je izpostavila, da se v zbornici zavedajo odgovornosti gospodarstva do okolja:

»Podjetja vlagajo v zelene tehnologije, čiste vire energije in zmanjševanje ogljičnega odtisa. A tehnologija in investicije ne bodo dovolj, če ne bomo tudi sami, kot posamezniki, del spremembe in napredka.«

Letos je delodajalcem omogočeno še lažje sodelovanje z uvedbo posebnega profila za spremljanje prekolesarjenih kilometrov zaposlenih. Nela Halilović iz IPoP je poudarila, da je že v prvem dnevu več kot 50 delodajalcev prepoznalo, da je kolesarjenje na delo priložnost za boljše počutje zaposlenih, povezanost v podjetju in trajnostne navade. Sodelovanje delodajalcev pa prispeva tudi k izboljšanju lokalne prometne in parkirne situacije.

Navdih iz dežele kolesarjev

Pomembnost pobude že četrto leto zapored prepoznava tudi veleposlanik Kraljevine Nizozemske Johan Verboom, ki je dejal:

»Kampanja Polni zagona ni le izziv, temveč gibanje za bolj zdrav življenjski slog, čistejši zrak in pametnejše potovalne navade. Vsakič, ko zavrtimo pedala prispevamo k bolj zelenemu okolju, zmanjšujemo izpuste CO2 in spodbujamo bolj zdravo ter aktivno družbo. Dejansko statistike na Nizozemskem kažejo, da lahko vsakodnevna vožnja s kolesom na delo zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt za kar 41 odstotkov.«

Privlačne nagrade in brezplačni servisi čakajo udeležence

Za dodatno motivacijo bodo udeleženci lahko sodelovali v tedenskih izzivih in se potegovali za številne privlačne nagrade, med katerimi so tri kolesa Pony, voucher za kolesarsko doživetje na Nizozemskem, Bikebox za delodajalce, servis koles, darilne kartice in druge praktične nagrade.

Poleg tega bodo po Sloveniji potekali brezplačni servisi koles, kjer bodo kolesarji lahko poskrbeli za brezhibnost svojih jeklenih konjičkov.

Kako se pridružiti?

Vsakdo lahko postane del kolesarske skupnosti Polni zagona s preprosto registracijo na spletni strani www.polnizagona.si, kjer lahko beleži svoje prevožene kilometre in se poveže s prijatelji ali sodelavci v ekipe.

Pobuda Polni zagona kolesarimo v službo je nastala v sklopu projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z IPoP – Inštitutom za politike prostora, Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo ter Urbanističnim inštitutom Slovenije.

Nadaljuj z branjem

TRAJNOST

Lumar še tretjič zapored prejel certifikat Green Star – Marko Lukić je postal Trajnostni lider 2024

Objavljeno

dne

Družinsko podjetje Lumar, slovenski pionir trajnostne gradnje, je že tretje leto zapored prejelo prestižni certifikat Green Star za celovito trajnostno poslovanje. Ob tem je direktor in lastnik podjetja Marko Lukić postal prvi prejemnik naziva Trajnostni lider 2024 med voditelji malih in srednje velikih podjetij. Gre za priznanje, ki izpostavlja posameznike, ki s svojo vizijo in dejanji postavljajo trajnost v središče podjetniških praks »Prejeti nagradi potrjujeta, da smo na pravi poti. Pri Lumarju že od samega začetka gradimo na načelih trajnostnega razvoja in rasti. Že tretje leto zapored naše delovanje ocenjujemo tudi na podlagi ESG načel in tretji prejet certifikat Green Star naša trajnostna prizadevanja potrjuje. Tako certifikat Green Star, kot naziv Trajnostni lider 2024, je nagrada celotne ekipe Lumar, ki vsak dan s predanostjo sledi našim vrednotam in uresničuje zastavljeno vizijo in poslanstvo. To je tudi spodbuda, da nadaljujemo z inovacijami in vlaganji v našo skupno trajnostno prihodnost,« je povedal lastnik in direktor Lumarja Marko Lukić. Priznanje Green Star podeljuje CER-Partnerstvo za trajnostno gospodarstvo, ki spodbuja uvajanje trajnostnih (ESG) načel in podnebnega ukrepanja v poslovne procese podjetij.

Lumar kot zgled trajnostne gradnje

Že več kot dve desetletji podjetje Lumar postavlja nove standarde v gradnji energetsko učinkovitih in okolju prijaznih lesenih objektov. Rešitve podjetja združujejo trajnostno arhitekturo, inovativne tehnologije in zavezanost k zmanjševanju vplivov na okolje in družbo.»Pri Lumarju trajnost ni zgolj beseda, temveč vrednota, ki je vtkana v naš DNK in poslovne procese. Prejeti certifikat Green Star in priznanje Trajnostni lider sta potrditev, da smo na pravi poti. Verjamem, da lahko s trajnostnim pristopom skupaj ustvarimo zeleno prihodnost, ki temelji na odgovornosti do okolja, družbe in prihodnjih generacij,« je dodal Lukić. Vodja razvoja in trajnosti, Nataša Teraž Krois, je dodala: »Certifikat Green Star nam omogoča, da na svoji poti trajnostnega razvoja ovrednotimo svoje dosežke in odkrijemo nova področja za izboljšave. Z vsakim projektom želimo graditi bolj zeleno in trajnostno prihodnost.«

Usmerjeni v zeleno prihodnost

Lumar bo s svojim delovanjem in vrednotami tudi v prihodne ostal zavezan ustvarjanju energetsko učinkovitih in okolju prijaznih domov na odgovoren način. Podjetje se bo še naprej osredotočalo na odgovorno poslovanje in razvoj novih trajnostnih rešitev, ki bodo zmanjševale vpliv na okolje, ter spodbujalo partnerstva in inovacije, ki so ključnega pomena za zeleno prihodnost. Svoje zaveze, aktivnosti in cilje so zapisali v trajnostni in krožni poslovni strategiji podjetja. 

Trajnostno voditeljstvo – nova paradigma v poslovanju

Naziv Trajnostni lider 2024, ki ga je letos prejel Marko Lukić, potrjuje njegovo voditeljstvo in vizijo, kako trajnost vključiti v vse poslovne procese. Komisija je v obrazložitvi zapisala: »Marko Lukić je trajnostni lider, ki je s svojim inovativnim pristopom postavil nove standarde in trende na področju trajnostne gradnje. Že pred tem, ko je trajnost postala osrednja tema sodobnega poslovanja, je prepoznal njeno ključnost in uvedel rešitve, ki zmanjšujejo ogljični odtis ter spodbujajo uporabo obnovljivih virov. S pionirskimi projekti, kot sta prva pasivna in aktivna hiša, ter z razvojem trajnostnih energetskih rešitev je usmeril podjetje Lumar na pot, ki presega zgolj poslovni uspeh in ustvarja širši pozitiven vpliv na okolje in družbo. Kot vodja je s svojo zavezanostjo trajnostnim načelom navdihnil sodelavce, partnerje in širšo javnost. Aktivno je vključil lokalne skupnosti in ključne deležnike ter skozi strateško sodelovanje razvijal in širil najboljše trajnostne prakse. Njegov osebni zgled – od vključevanja trajnosti v vse vidike poslovanja do ozaveščanja o trajnostni gradnji in zelenem prehodu – je spodbudil druge voditelje, da sledijo podobni poti. Sodelovanje pri oblikovanju trajnostnih politik ter njegova odločnost, da trajnost ni le vizija, temveč konkretna realnost, dokazujeta njegov status vodilnega trajnostnega vizionarja. Rezultati, kot so 50-odstotna rast podjetja v treh letih in preoblikovanje podjetja Lumar v največjega slovenskega proizvajalca montažnih objektov po prihodkih, odražajo ne le poslovno sposobnost Marka Lukića, ampak tudi njegovo predanost grajenju trajnostne prihodnosti, ki koristi širši družbi.«

Nadaljuj z branjem

TRAJNOST

Kako v enem letu zmanjšati stroške in povečati dodano vrednost na zaposlenega?

Objavljeno

dne

Podjetje Skaza vabi podjetja k sodelovanju za soustvarjanje trajnostne prihodnosti.

Dogodek bo potekal v torek, 17. septembra 2024 ob 10. uri v prostorih podjetja Skaza, Selo 22, Velenje. Častni govornik bo Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport.

Evropska unija se sooča z izzivi ohranjanja konkurenčne prednosti pred Kitajsko in ZDA, zlasti v kontekstu globalizacije, tehnološkega napredka, gospodarskega razvoja in mednarodnega trgovanja. »Zato so za slovenska podjetja, ki želijo krepiti svojo prisotnost na mednarodnem trgu, potrebne strateške povezave, tehnološki napredek ter povezane in inovativne ekipe«, poudarjata Tanja Skaza, solastnica Skaze in direktorica Inštituta Skaza in Niko Medved, pomočnik direktorja Skaze, gostitelja ene največjih brezplačnih poslovnih konferenc o trajnostnem gospodarstvu. 

Na dogodku bomo predstavili dosežke projekta Skaza 5.0., med drugim:

  • Zmanjšali operativne stroške za 8 % v letu 2023.
  • Povečali EBITDA za 13 % v preteklem letu, kljub nedoseženemu cilju prodaje ter pričakovana dodatna 14,7-odstotna rast EBITDA v letošnjem letu ob ohranjeni lanskoletni ravni prodaje.
  • Dodana vrednost na zaposlenega bo zrasla za 23,22 %.
  • Zmanjšanje ogljičnega odtisa za 14,6 %.

Pogovori in paneli:

Kako uspešno nastopati na globalnih trgih, vključujoč povezovanje slovenskih podjetij, gradnjo blagovne znamke in vpliv digitalizacije na konkurenčnost?

  • O tem bodo govorili Niko Medved skupaj s strokovnjaki Tomažem Bergincem (ETI), Polono Zrimec (Elan), Nušo Pavlinjek Slavinec (ROTO) in Alenko Potočnik Anžič(Hisense) na panelni razpravi. 

Zakaj brez močne organizacijske kulture in povezanosti med člani ekipe ni mogoče doseči trajnostne rasti in dolgoročnega uspeha?

  • O tem bo Tanja Skaza na panelu govorila s Sabino Sobočan (Varis Lendava),  Iztokom Seljakom (Hidria), ministrom Matjažem Hanom in Petrom Dermolom (županom MO Velenje). 

Ogledali si boste ključne avtomatizacije, s katerimi prihranimo čas in ročno delo.

  • AGV avtonomna prevozna linija prevozi do 450 palet končnih izdelkov dnevno. Čas obdelave posamezne palete se je zmanjšal s 5 minut na samo 1 minuto, kar pomeni prihranek 200 ur ročnega dela mesečno.
  • Kolaborativni roboti odpravljajo ročno delo več kot 3000 kosov na izmeno.
  • Strojni vid z umetno inteligenco Uporabljamo šest AI kamer za pregled 12 potencialnih napak na vsakem nabrizganem kosu.

Konferenco bodo obogatili še Rok Capl, direktor javne agencije SPIRIT Slovenija, Rok Plankelj, direktor Savinjsko-Šaleške gospodarske zbornice. Z nami bodo tudi številni direktorji, lastniki in predstavniki najbolj uspešnih slovenskih podjetij, kot so Melanja Korošec (Marles), Rene Furek (Gorenje), Sebastjan Pirih (Netis), Maja Brelih Lotrič (Meroslovje Lotrič), Rok Mlakar in Rok Koren (Siemens), Primož Rojec in Peter Kosin (INEA), Peter Nakov (ALSET). Veseli smo, da se nam bodo pridružili tudi najpomembnejši trgovci v državi.

Prosimo za vašo potrditev udeležbe na tina.groselj@skaza.si ali pr@skaza.com.

Nadaljuj z branjem
OKOLJE1 dan nazaj

Svetovni dan Zemlje: Naša moč, naš planet

Letošnji Svetovni dan Zemlje, ki poteka pod geslom “Naša moč, naš planet“, poudarja ključno vlogo obnovljive energije in poziva k proizvodnji...

OKOLJE4 dnevi nazaj

Akcija čiščenja Ljubljanice: letos iz vode potegnili več kot pol tone odpadkov

V akciji tradicionalnega čiščenja reke Ljubljanice so potapljači iz vode potegnili za 580 kilogramov odpadkov, med katerimi so bili tudi...

DEDIŠČINA5 dni nazaj

Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine

Prenove starih hiš v sklopu projekta Šola prenove dokazujejo visoko kulturo posameznikov in njihovo razumevanje, da bivalna dediščina ne gradi...

GRADNJA6 dni nazaj

Kitajci podirajo mejnike gradnje: kmalu bo zgrajen najvišji most na svetu

Nov gradbeni mejnik Kitajcev, ki bodo junija na jugozahodu države odprli najvišji most na svetu. Na najvišji točki bo visel...

PRENOVE/OBNOVE7 dni nazaj

Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak

Potem ko je profesor na mariborski fakulteti za gradbeništvo Igor Sapač izrazil dvom o strokovnosti izvedbe prenove gradu Turjak, so...

Dizajn1 teden nazaj

MODUL EDGE prejemnik nagrade Red Dot Design Award 2025

TEM, vodilni slovenski proizvajalec stikal in vtičnic v regiji, je za svojo novo linijo MODUL EDGE prejel eno najprestižnejših mednarodnih priznanj...

ZNANOST IN TEHNOLOGIJA1 teden nazaj

Negativen vpliv umetne inteligence na okolje

Poraba električne energije v podatkovnih centrih se bo do leta 2030 več kot podvojila, k čemur bodo prispevala orodja umetne...

ZELENA ENERGIJA2 tedna nazaj

Tudi v Halozah niso naklonjeni vetrnim elektrarnam

Prebivalci Haloz, ki nasprotujejo postavitvi petih vetrnih elektrarn, so se združili v civilno iniciativo. Zdaj so se jim pridružili še...

DOGODKI2 tedna nazaj

Mednarodni industrijski sejem 2025 (MIS): poudarek na napredku gospodarstva in vzdrževanju

Mednarodni industrijski sejem (MIS) in Sejma komunalne opreme, ravnanja z odpadki in vodnih tehnologij (KOMOT) se je osredotočil na ključne...

PREDSTAVITEV2 tedna nazaj

GENERALI ZAVAROVALNICA VABI MALA IN SREDNJE VELIKA PODJETJA K NATEČAJU SME EnterPRIZE

Nagrajene bodo najboljše trajnostne prakse – med nagrajenimi je lahko tudi vaša! Ste v podjetju razvili nov trajnostni model? Izvajate...

POPULARNO

Politika zasebnosti

Ta spletna stran uporablja piškotke, zato da vam lahko zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran in nam pomagate razumeti, katere dele spletnega mesta najdete najbolj zanimive in uporabne.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov lahko prilagajate na zavihkih na levi strani.

Preberite več.