Connect with us

TRAJNOST

Zaživel leseni paviljon miru in sožitja zaživel na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor

Objavljeno

dne

Z odprtjem Paviljona miru in sožitja na dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor se je sklenil projekt Naj dvorišče ne bo parkirišče, sicer del programa Živa dvorišča in društva Hiša!, ki se osredotočata na kulturno obujanje skritih kotičkov Maribora.

Namen projekta Naj dvorišče ne bo parkirišče je izpostaviti pomen dvorišč v starem mestnem jedru in njihov potencial za širjenje pozitivnih vplivov preko svojih meja.

Dvorišča in oblikovanje identitete mesta
Dvorišča, s svojim edinstvenim karakterjem in velikim deležem v mestni krajini, igrajo ključno vlogo pri oblikovanju identitete mesta, gradnji skupnosti in izboljšanju kakovosti bivanja,” so poudarili v društvu Hiša!.

Ozelenitev dvorišč prispeva k zmanjšanju učinka urbanega toplotnega otoka, ohranjanju biotske raznovrstnosti v mestnem okolju, zmanjševanju hrupa ter pomembno prispeva k zmanjšanju onesnaženosti zraka, ki ga dihamo v mestih,” so še dodali.

Lokacija izbrana z javnim pozivom
Društvo je v poletnih mesecih objavilo javni poziv, s katerim je iskalo mariborsko dvorišče, na katerem bodo vzpostavili leseni paviljon. Strokovna komisija je po pregledu predlogov največ točk dodelila dvorišču Pokrajinskega arhiva Maribor. Odločitev za to dvorišče je bila sprejeta predvsem zaradi njegove javne dostopnosti, kar povečuje njegov motivacijski potencial in vpliv na lokalno skupnost.

Kot so sporočili, ime Paviljon miru in sožitja simbolno izraža nasprotovanje nasilju in vojnam po svetu ter podporo “najbolj trajnostnemu načinu sobivanja – simbiozi“. Ob odprtju paviljona je vsak obiskovalec prejel sadiko zimzelene rastline, ki jo je nato v znak miru in sožitja zasadil v paviljonu.

TRAJNOST

Kako v enem letu zmanjšati stroške in povečati dodano vrednost na zaposlenega?

Objavljeno

dne

Podjetje Skaza vabi podjetja k sodelovanju za soustvarjanje trajnostne prihodnosti.

Dogodek bo potekal v torek, 17. septembra 2024 ob 10. uri v prostorih podjetja Skaza, Selo 22, Velenje. Častni govornik bo Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport.

Evropska unija se sooča z izzivi ohranjanja konkurenčne prednosti pred Kitajsko in ZDA, zlasti v kontekstu globalizacije, tehnološkega napredka, gospodarskega razvoja in mednarodnega trgovanja. »Zato so za slovenska podjetja, ki želijo krepiti svojo prisotnost na mednarodnem trgu, potrebne strateške povezave, tehnološki napredek ter povezane in inovativne ekipe«, poudarjata Tanja Skaza, solastnica Skaze in direktorica Inštituta Skaza in Niko Medved, pomočnik direktorja Skaze, gostitelja ene največjih brezplačnih poslovnih konferenc o trajnostnem gospodarstvu. 

Na dogodku bomo predstavili dosežke projekta Skaza 5.0., med drugim:

  • Zmanjšali operativne stroške za 8 % v letu 2023.
  • Povečali EBITDA za 13 % v preteklem letu, kljub nedoseženemu cilju prodaje ter pričakovana dodatna 14,7-odstotna rast EBITDA v letošnjem letu ob ohranjeni lanskoletni ravni prodaje.
  • Dodana vrednost na zaposlenega bo zrasla za 23,22 %.
  • Zmanjšanje ogljičnega odtisa za 14,6 %.

Pogovori in paneli:

Kako uspešno nastopati na globalnih trgih, vključujoč povezovanje slovenskih podjetij, gradnjo blagovne znamke in vpliv digitalizacije na konkurenčnost?

  • O tem bodo govorili Niko Medved skupaj s strokovnjaki Tomažem Bergincem (ETI), Polono Zrimec (Elan), Nušo Pavlinjek Slavinec (ROTO) in Alenko Potočnik Anžič(Hisense) na panelni razpravi. 

Zakaj brez močne organizacijske kulture in povezanosti med člani ekipe ni mogoče doseči trajnostne rasti in dolgoročnega uspeha?

  • O tem bo Tanja Skaza na panelu govorila s Sabino Sobočan (Varis Lendava),  Iztokom Seljakom (Hidria), ministrom Matjažem Hanom in Petrom Dermolom (županom MO Velenje). 

Ogledali si boste ključne avtomatizacije, s katerimi prihranimo čas in ročno delo.

  • AGV avtonomna prevozna linija prevozi do 450 palet končnih izdelkov dnevno. Čas obdelave posamezne palete se je zmanjšal s 5 minut na samo 1 minuto, kar pomeni prihranek 200 ur ročnega dela mesečno.
  • Kolaborativni roboti odpravljajo ročno delo več kot 3000 kosov na izmeno.
  • Strojni vid z umetno inteligenco Uporabljamo šest AI kamer za pregled 12 potencialnih napak na vsakem nabrizganem kosu.

Konferenco bodo obogatili še Rok Capl, direktor javne agencije SPIRIT Slovenija, Rok Plankelj, direktor Savinjsko-Šaleške gospodarske zbornice. Z nami bodo tudi številni direktorji, lastniki in predstavniki najbolj uspešnih slovenskih podjetij, kot so Melanja Korošec (Marles), Rene Furek (Gorenje), Sebastjan Pirih (Netis), Maja Brelih Lotrič (Meroslovje Lotrič), Rok Mlakar in Rok Koren (Siemens), Primož Rojec in Peter Kosin (INEA), Peter Nakov (ALSET). Veseli smo, da se nam bodo pridružili tudi najpomembnejši trgovci v državi.

Prosimo za vašo potrditev udeležbe na tina.groselj@skaza.si ali pr@skaza.com.

Nadaljuj z branjem

GRADNJA

Lumar se je v Bruslju predstavil med 10 junaki trajnosti

Objavljeno

dne

Podjetje je bilo izbrano med več kot 7.000 evropskimi malimi in srednje velikimi podjetji. Zavezanost k trajnosti presega izdelke in prežema celoten poslovni model podjetja.

Družinsko podjetje Lumar, ki je letos septembra postalo prejemnik nagrade SME EnterPRIZE za trajnostno poslovno prakso na področju okolja, ki jo podeljuje Skupina Generali, se je predstavilo na zaključnem dogodku v Bruslju. Širši evropski javnosti so predstavili svoje trajnostne prakse in uresničevanje jasno začrtane trajnostne strategije. »Izjemno veseli in ponosni smo, da so naša dolgoletna prizadevanja na področju strateškega trajnostnega delovanja in razvoja bila prepoznana tudi na mednarodnem nivoju. Biti med 10 junaki trajnosti, izbranimi med več kot 7.000 malimi in srednje velikimi podjetji, iz 10 evropskih držav, je veliko priznanje za celotno ekipo Lumar in druge deležnike podjetja. Trajnost je del našega DNK in smisel delovanja, je naša vrednota ter predstavlja ključno smernico našega razvoja in nadaljnjih strateških usmeritev,« je povedal lastnik in direktor podjetja Marko Lukić. Dogodka v Bruslju so se udeležili visoki predstavniki evropske politike, akademiki ter predstavniki malih in srednjih podjetij. 

Podjetje Lumar je bilo izbrano med več kot 7.000 evropskimi malimi in srednje velikimi podjetji. Zavezanost k trajnosti presega izdelke in prežema celoten poslovni model podjetja.

Nagrada SME EnterPRIZE je strateška pobuda Skupine Generali, s katero želijo nagraditi in dvigniti prepoznavnost najboljših trajnostnih praks, ki jih izvajajo mala in srednje velika podjetja. Mednarodna strokovna komisija, ki so jo sestavljali predstavniki Generalija, akademiki in gospodarstveniki, je ocenjevala več kot 7.000 malih in srednje velikih evropskih podjetij glede na njihove družbene in okoljske zaveze, vključno z izvajanjem opaznih trajnostnih pobud v njihovih poslovnih dejavnostih. Nagrajenci SME EnterPRIZE so lahko vzor za druge podjetnike in pomembni ambasadorji trajnosti. Izbranih 10 junakov trajnosti prihaja iz desetih evropskih držav: Avstrije, Hrvaške, Češke, Francije, Nemčije, Madžarske, Italije, Portugalske, Slovenije in Španije. 

Nadaljuj z branjem
Arhitektura3 dnevi nazaj

Mesec prostora 2024 – načrtujmo prihodnost

Mesec prostora 2024 letos oktobra poteka že enajsto leto zapored. To je mesec, v katerem na svetovni ravni obeležujemo več...

OKOLJE5 dni nazaj

Vodna konvencija 2024: Globalni okvir za čezmejno sodelovanje

Med 23. in 25. oktobrom bo v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču potekalo deseto zasedanje pogodbenic Vodne konvencije, med katerim bo Slovenija od Estonije...

RAZSTAVA6 dni nazaj

Judith Lava: Svetloba kot motiv

V opusu priznane avstrijske umetnice Judith Lava je močno prisoten kontrast med svetlim in temnim. Ta dvojnost v prenesenem pomenu...

ZANIMIVOSTI7 dni nazaj

Na Kitajskem se predstavlja večstoletna tradicija čebelarstva na Slovenskem

Slovenski etnografski muzej (SEM) na Kitajskem predstavlja večstoletno tradicijo čebelarstva na Slovenskem in ob tem nastajajočo ljudsko umetnost, ki ni...

Arhitektura1 teden nazaj

Poslovil se je arhitekt Janez Kobe, prejemnik najvišjega priznanja za arhitekturo v nekdanji Jugoslaviji

Po težki bolezni je v 78. letu umrl arhitekt Janez Kobe. Njegov arhitekturni opus obsega širok spekter arhitekture od urbanističnih...

RAZSTAVA1 teden nazaj

Karpo Godina: Ko je šla svoboda čez rob

V Galeriji Fotografija je na ogled razstava (na ogled bo do 19.oktobra), ki predstavlja nekoliko drugačno stran ustvarjanja cineasta Karpa...

Arhitektura2 tedna nazaj

Dantejeva soba v obnovljeni občinski palači v Izoli

V Podestatovi palači, nekdanjem sedežu Občine Izola, ki ga zdaj obnavljajo, nameravajo urediti turistično informacijsko točko pa tudi Dantejevo sobo...

Arhitektura3 tedni nazaj

Zbornica za arhitekturo in prostor izbrala dobitnike letošnjih priznanj

Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) je razkrila, kdo so letošnji nagrajenci stanovskih priznanj za največje dosežke na področju...

Dizajn4 tedni nazaj

Nagrada Red Dot za Geberit AquaClean Alba

Nova straniščna školjka Geberit AquaClean Alba je žirijo nagrade Red Dot Award 2024 navdušila s svojim inovativnim, elegantnim in prijetno...

TRAJNOST1 mesec nazaj

Kako v enem letu zmanjšati stroške in povečati dodano vrednost na zaposlenega?

Podjetje Skaza vabi podjetja k sodelovanju za soustvarjanje trajnostne prihodnosti. Dogodek bo potekal v torek, 17. septembra 2024 ob 10....

POPULARNO