DEDIŠČINA
Obnova cerkve v Žički kartuziji naj bi bila končana že septembra
Na občini Slovenske Konjice konec obnove cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji pričakujejo v začetku septembra, nato pa načrtujejo tudi uradno odprtje. Zavod za varstvo kulturne dediščine medtem pripravlja tudi konservatorski načrt za nadaljnjo obnovo Žičke kartuzije.
Rešitev, ki je razburila privržence historične rekonstrukcije
Konjiška občina se je po pridobljenih dveh milijonih evrov državnega denarja pred dvema letoma lotila gradbene sanacije in stabilizacije zidov cerkve, nato pa izvedbe fiksnega in pomičnega dela strehe ter razgledne točke z dostopnim hodnikom in dvema stopniščema za obiskovalce. Idejna zasnova arhitekta Roka Žnidaršiča je sicer umetnostno-zgodovinsko stroko in arhitekte precej razdelila.
Ker denarja za dokončanje restavratorsko-konservatorskih del v sklopu tretje faze ni bilo dovolj, saj so iz razpisa in občinskega proračuna imeli na voljo dobrih 240.000 evrov, so bili na občini zelo veseli posluha ministrstva za kulturo, ki jim je zagotovilo dodatnega pol milijona evrov za dokončanje obnove. Celotna naložba bo tako znašala okoli 2,8 milijona evrov.
Tudi po zaslugi dodatnih sredstev so se letos lotili še četrte faze obnove, v sklopu katere so že sanirali romanske in gotske kamnite elemente, ostanke obokov v cerkveni ladji in Otokarjevi kapeli, delno obnovili arheološke prezentacije ostalin malega križnega hodnika, potekajo pa tudi še zadnja gradbeno-obrtniška dela s položitvijo tlakov.
Prav slednje jim je vzelo kar nekaj časa, saj so morali pred začetkom polaganja v skladu s kulturno-varstvenimi pogoji izvesti arheološke raziskave. Tik pred zaključkom del izvajalce čaka še ureditev glavnega vhoda, ki bo povzel elemente predhodnih portalov, vključno s prvotno romansko fazo, ter namestitev svetlobne in zvočne tehnike.
Streha sama je dokončana že od lanskega leta
Čeprav je bila namestitev pomične strehe in razgledne poti za obiskovalce končana že lani, to poletje še ni na voljo za obiske. Kot je pojasnila direktorica konjiške občinske uprave, zaradi vseh naštetih del to žal ni bilo mogoče. “Ko bo obnova končana, bo objekt možen za uporabo, ogled in dostop obiskovalcem. Tega se vsi zelo veselimo, bilo pa nam je pomembno, da obnovo cerkve v celoti dokončamo in nato omogočimo njeno uporabo,” je dodala direktorica občinske uprave Breda Obrez Preskar.
Sicer pa s tem ambiciozni načrti občine za nadaljnjo obnovo kompleksa kartuzije še niso končani, saj Zavod za varstvo kulturne dediščine izdeluje konservatorski načrt, ko bo ta izdelan, pa bodo tudi znane nadaljnje smernice za naslednje faze projekta.
Po 12 obiskovalcav – za 12 menihov
Na občini se precej ukvarjajo tudi z umeščanjem novih vsebin v to območje. Med drugim napovedujejo vodene oglede na pomično streho za manjše skupine do največ 12 obiskovalcev in enega vodnika. “Toliko je bilo namreč nekoč tukaj doma menihov skupaj s priorjem,” še pojasni Breda Obrez Preskar in dodaja, da bodo ogledi potekali ob točno določenih urah in bodo dodatno plačljivi.
Ob tem si na območju kartuzije obetajo tudi nadaljevanje glasbenih in drugih dogodkov, ki bodo svoje mesto lahko našli tudi v obnovljeni kartuzijanski cerkvi. V dveh pritličnih prostorih zgornjega gospodarskega poslopja urejajo lapidarij, v katerem bodo razstavljeni najkakovostnejši kamnoseški kosi iz kartuzij, ki nosijo svojo zgodbo.
Pripravljenih imajo še kar nekaj drugih idej, ki jih bodo lahko realizirali, če bodo uspešni na evropskem razpisu v sklopu projektov Interreg, kamor so med drugim prijavili vzpostavitev digitalnega lapidarija in drugih digitalnih vsebin. Pri prvem pregledu so bili po besedah Obrez Preskarjeve uspešni, rezultati drugega pregleda pa bodo znani jeseni.
Marljivi kartuzijanci v svoji oazi
Žička kartuzija je bila ustanovljena v 12. stoletju kot 19. po vrsti in prva zunaj matičnih dežel Francije in Italije, prva v srednji Evropi in prva od štirih na Slovenskem. Sčasoma je postala evropski kulturni in politični epicenter na naših tleh. V 14. stoletju se je samostan ponašal s knjižnico, ki je štela več kot 2000 knjig in je bila manjša le od vatikanske.
Kartuzijanom je dajalo poseben status tudi naravno zdravilstvo, lekarništvo in vinogradništvo, ukvarjali pa so se tudi z mlinarstvom, opekarstvom, steklarstvom in podobnimi rokodelskimi deli, ki so omogočala preživetje skupnosti. Redovno življenje v tej dolini je zamrlo, ko ga je z dekretom leta 1782 ukinil cesar Jožef II., območje kartuzije pa je bilo prepuščeno toku časa.
DEDIŠČINA
Na Vodnikovi domačiji, ki se vrača v prenovljene prostore v Šiški, zaživela tudi skupna soba za pisanje in ilustriranje
Po nekaj manj kot dveh letih se Vodnikova domačija iz središča prestolnice vrača v svoje prenovljene matične prostore v Šiški. Obnova je potekala po zamislih arhitektov z Inštituta za arhitekturo in urbanizem Genius loci, vodil pa jo je MOL.
Prostore prenovljene Vodnikove domačije uradno odpirajo v sklopu odprtih ob prisotnosti ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Med 6. in 8. decembrom pripravljajo dneve odprtih vrat z množico dogodkov, med 6. in 24. decembrom pa gostijo že tradicionalni Decembrski sejem ilustracije.
Nov prireditveni prostor z odrom
Po besedah Tine Popovič, vodje programov na Vodnikovi domačiji iz Zavoda Divja misel, je bila domačija v celostni obnovi skoraj dve leti. Obnova je poleg varnosti stavbe zagotovila tudi možnosti za programske spremembe, saj so namreč pridobili nov prireditveni prostor z zunanje-notranjim odrom, ki bo spomladi zaživel kot knjigarna z odrom in barom.
Uradnemu petkovemu odprtju sledi vodenje po obnovljenih prostorih in programih v njih. Odprtje domačije bodo drevi proslavili tudi z glasbo. Kot prvi se bo na prizorišču Pod streho predstavil ljubljanski glasbenik Tschimy s svojo zasedbo. Dogajanje v okviru odprtih vrat se bo sklenilo v nedeljo zvečer s pripovedovalskim večerom za odrasle. Večer pravljic Itala Calvina (1923–1985) pripravlja Špela Frlic ob glasbeni spremljavi bobnarja Davida Nika Lipovca.
Sejem ilustracije že deseto leto zapored
Z odprtjem prenovljenih prostorov pa se odpira tudi sejem ilustracije, na katerem se predstavlja 30 najvidnejših domačih ustvarjalcev, od uveljavljenih ilustratorjev do mladih. Sejem sicer že od 1. decembra poteka na spletu.
Tudi letos so na voljo tako originalna dela kot podpisani printi, omejenih in neomejenih serij, v okvirjih in brez. Na voljo pa je tudi izbor ilustriranih knjig sodelujočih avtoric in avtorjev.
Eno ključnih vprašanj, s katerim se ukvarjajo na Vodnikovi domačiji, je, kako podpreti ustvarjalke in ustvarjalce. Na prenovljeni domačiji zato vzpostavljajo skupno sobo za pisanje in ilustriranje ter vabijo vse zainteresirane, naj se prijavijo.
Ustvarjalce bodo podprli tudi s simbolično štipendijo v višini sto evrov mesečno, prijave za prihodnje leto zbirajo do 20. decembra oziroma do zapolnitve mest.
DEDIŠČINA
Vetrinjski dvor je najstarejša znana meščanska zgradba v Mariboru
Na dogodku, ki sta ga organizirala Narodni dom Maribor in Sinagoga Maribor v sodelovanju s Pokrajinskim arhivom Maribor, Mariborsko knjižnico in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, so zgodovinarji predstavili spoznanja, ki na novo osvetljujejo pomen te zgradbe za razvoj Maribora.
Hoteli praznovati 800-letnico, a bo treba praznovati 815-letnico prve omembe
Direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak pojasnjuje, da listina s prvo pisno omembo Vetrinjskega dvora nima točnega datuma izdaje. “V vseh objavah od 19. stoletja do pokojnega akademika Jožeta Mlinariča, sicer največjega poznavalca srednjeveške zgodovine Maribora, je bil nastanek listine datiran med letoma 1220 in 1224. Zato smo menili, da je letos 800 let od prve omembe Vetrinjskega dvora. Pri preverjanju pa sem naletel na novo letos objavljeno izdajo listine, ki jo datira okoli leta 1202 in pred letom 1213. Nadaljnjo raziskovanje je pokazalo, da je listino s prvo omembo Vetrinjskega dvora potrebno še natančneje datirati okoli leta 1205 in pred 9. septembrom 1209, ko se Maribor prvič omenja kot trg. Zato je ravnokar minilo 815 let od prve omembe Vetrinjskega dvora,” je pojasnil.
Napaka zgodovinarjev v 19. stoletju
Po njegovih besedah so listino v 19. stoletju napačno datirali v čas med letoma 1220 in 1224, ker so menili, da je bil v tem času opat Vetrinja Konrad III. “Danes vemo, da tega opata ni bilo. Zato je listina morala nastati v času vetrinjskega opata Konrada II. med letom 1202, ko se prvič omenja, in letom 1213, ko se omenja njegov naslednik. Dodaten dokaz za zgodnejšo datacijo sta pečata vojvode Leopolda na listini. Leopold je kot vojvoda dveh dežel od leta 1205 istočasno uporabljal dva pečatnika, kar pomeni, da so njegovi pečati imeli sprednje in zadnje strani. V primeru, kot je ta listina o zadevi na Štajerskem, je na sprednji strani njegov pečat kot vojvode Štajerske in na zadnji strani kot vojvode Avstrije. Tukaj uporabljena pečatnika je Leopold uporabljal med letoma 1205 in 1212,” je pojasnil Hajdinjak.
Vas postane trg, trg postane mesto
Omenjena listina je ključna tudi za razumevanje prehoda Maribora iz vasi v trg in kasneje v mesto, ki je v zgodovini prvič omenjeno leta 1254. “Dokončen dokaz za zgodnejšo datacijo listine je navedba Maribora kot vasi. Kot je bilo že omenjeno, se Maribor prvič omenja kot trg v listini istega vojvode za samostan kartuzijanov Jurklošter, izdani 9. septembra 1209 v Mariboru. Menim, da je nemogoče, da bi po tem datumu isti vojvoda oz. njegovi pisarji izdali listino, v kateri bi se Maribor omenjal kot vas. Listina s prvo pisno omemba Vetrinjskega dvora je bila torej izdana med okoli letom 1205 in pred 9. septembrom 1209,” je prepričan Hajdinjak.
Odkritje, da je bil Vetrinjski dvor meščanska in ne plemiška ali cerkvena zgradba, potrjuje, da je bil Maribor že na začetku 13. stoletja živahno naselje z oblikovano družbeno strukturo.
“Prva omemba Vetrinjskega dvora je prva omemba meščanske zgradbe v Mariboru. Obe starejši zgradbi – nekdanji grad na Piramidi, ki se prvič omenja v listini, izdani v njem 20. oktobra 1164, in med letoma 1185 in 1192 posredno omenjena župnijska cerkev, tj. današnja stolnica – to nista. Zato je prva pisna omemba Vetrinjskega dvora pomemben korak v razvoju Maribora v trg in nato v mesto, ki je bilo prvič omenjeno v listini, izdani 4. decembra 1254,” še dodaja Hajdinjak.
Današnje ime je dobil šele z Evropsko prestolnico kulture
Vetrinjski dvor stoji na robu današnjega Grajskega trga, ime pa je dobil po cerkvenih posestnikih, ki izvirajo iz kraja Vetrinj blizu Celovca. Njegov današnji videz izhaja iz 18. stoletja. Med letoma 1785 in 1806 je v njem delovalo prvo mariborsko gledališče.
Zadnji lastnik objekta do razlastitve po drugi svetovni vojni je bil usnjar Alojz Nasko. Zato se ga je dolgo držalo ime Naskov dvor. Leta 2010 ga je občina prenovila za potrebe Evropske prestolnice kulture (EPK) in ga preimenovala v Vetrinjski dvor. Danes je v upravljanju Narodnega doma Maribor in med drugim obsega večnamensko dvorano in razstavišče, v pritličju je tudi gostinski lokal.
DEDIŠČINA
Dela na prenovi gradu in kulturnem domu v Črnomlju po zastavljenih ciljih
Ministrica za kulturo si je med delovnim obiskom v Beli krajini ogledala, kako poteka prenova Kulturnega doma Črnomelj, ki jo izvaja ministrstvo, in prenova črnomaljskega gradu, za katero pa je ministrstvo zagotovilo dve tretjini sredstev.
Ministrica in župan sta si nato skupaj ogledala delovišče v črnomaljskem gradu in v kulturnem domu. Kavšek je po ogledu dejal, da obe obnovi potekata po zastavljeni časovnici, kljub temu da se zaradi starosti obeh objektov ponekod pojavljajo dodatna dela. Dela naj bi bila končana tako, kot je bilo predvideno, in sicer v drugi polovici prihodnjega leta.
“V Črnomlju smo v zadnjih letih naredili kar nekaj posegov v zgodovinskem jedru mesta, zato vemo, da stvari vedno ne tečejo tako hitro, kot bi si želeli. Ker ko pri starih stvareh nekaj odpreš, se vedno odpre nekaj, kar je treba raziskati in ustrezno obdelati. Ampak za zdaj pri obeh projektih ni nič kritičnega, zato mislim, da bodo dela končana v zastavljenih rokih,” je povedal župan.
Kulturni dom Črnomelj je v lasti države
Ministrica je poudarila, da je Kulturni dom Črnomelj poleg Cankarjevega doma v Ljubljani edini kulturni dom, ki je v lasti države. Tako je predvsem zaradi njegovega zgodovinskega pomena, saj je bilo v njem ustanovljeno Slovensko narodno gledališče, prav tako pa je v njem med 19. in 20. februarjem 1944 tam potekalo prvo zasedanje Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS). Kot je dodala, se ji zato zdi pomembno, da država poskrbi za ta kulturni dom.
Obnova, za katero bo ministrstvo namenilo nekaj več tri milijone evrov, od tega 2,1 milijona iz evropskega načrta za okrevanje in odpornost, ostalo pa iz lastnih sredstev, je po besedah ministrice velik zalogaj. “Vseeno pa sem vesela, da smo našli rešitve in šli v projekt. Mislim, da bo to ena lepa zgodba o uspehu, od katere bo imela korist ne le občina, ampak vsa Slovenija,” je dodala.
Asto Vrečko posebej veseli, da bo objekt ohranil svojo zgodovinsko podobo, hkrati pa bo nudil sodobno opremljene prostore za najrazličnejše kulturne in družbene dejavnosti. Ob tem je spomnila, da je Črnomelj znan po svoji bogati zgodovini in kulturni dediščini, ob čemer se je občini zahvalila, da vse to tudi ohranja. Med obnovo kulturnega doma bodo med drugim temeljito sanirali nosilno konstrukcijo stavbe, njeno notranjost in zunanjost ter vse inštalacije.
V gradu je nekdaj delovala tudi črnomaljska diskoteka
Med obnovo črnomaljskega gradu bodo temeljito preuredili prostore v pritličju, med drugim atrij, prostore, kjer je bila nekoč kavarna, in tudi prostor, kjer je nekoč delovala črnomaljska diskoteka. Projekt je vreden dva milijona evrov, od česar bo 1,3 milijona zagotovilo ministrstvo, preostanek pa financira občina.
-
Slovenija2 meseca nazaj
Lanske poplave: bo odstranjenih ogroženih še dodatnih 74 objektov?
-
UMETNOST1 mesec nazaj
Na dražbi se je znašla banana na steni – provokacija Maurizia Cattelana
-
Slovenija2 meseca nazaj
Ostro nasprotovanje postavitvi vetrne elektrarne v Ilirski Bistrici
-
Energetska učinkovitost2 meseca nazaj
Če bi Evropa več vlagala v bolj zdrava delovna mesta, bi prihranila 40 milijard evrov
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Čokoladni raj v Opatiji: Pripravite se na najslajši festival leta!
-
OKOLJE4 tedni nazaj
V vsakoletni akciji Lumar in Janja Garnbret posadila novih 1000 dreves
-
DOGODKI1 mesec nazaj
V Novi Gorici in Gorici se začenja 25. festival Pixxelpoint
-
OBLIKOVANJE4 tedni nazaj
Marjanu Žitniku nagrada za “neprecenljive posege” v industrijskem oblikovanju