Connect with us

Arhitektura

Zlata jagoda za projekt Pogled preko: Ljubljanske Križanke

Objavljeno

dne

Zlato jagodo, s katero Fakulteta za arhitekturo nagradi najbolj prodorno in domišljeno seminarsko predstavitev leta, je prejel projekt, ki je razmišljal o tem, kako Križanke zaščititi pred “apetiti kapitalov”.

Projekt Pogled preko: Ljubljanske Križanke je prejel letošnjo zlato jagodo. Neodvisna komisija je nagrajenca izbirala med 26 seminarskimi predstavitvami in se odločila za Seminar Glažar, ki je poudaril pomen odprtosti ljubljanskih Križank in postavil interese javnega pred komercialne interese.

Arhitektura prihodnosti
Nagrado so podelili ob četrtkovem odprtju letošnje pregledne razstavo projektov Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani (FA UL) Krasni nori svet, ki v ospredje postavlja vprašanje nujno potrebnih in radikalnih sprememb arhitekture in urbanizma v prihodnosti.

Seminarji so večgeneracijske skupine, v katerih študenti vsako študijsko leto sodelujejo kot ekipa pod mentorstvom profesorjev in asistentov. Namenjeni so razvijanju samostojne kreativne osebnosti arhitekta ali urbanista ter implementirajo znanje, pridobljeno pri ostalih predmetih. Foto: Fakulteta za arhitekturo/Nik Erik Neubauer

Letos nagrajeni projekt z raznolikimi arhitekturnimi intervencijami ponuja rešitve in možnosti ohranjanja soobstoja raznolikih programov na tem območju ter perspektive za njegov razvoj v prihodnosti, je utemeljila žirija pod vodstvom Mirande Veljačić, so sporočili iz Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.

Plečnik je introvertirani samostan vrnil mestu
“Mesta so stičišča tokov, prostora in življenja. Javni prostor je osnovna kvaliteta in dobrina mestnega. Javno se meri v dostopnosti in prehodnosti javnega pritličja, pestrosti programa, v povezavi grajenega in zelenega ter v zdravju skupnosti kot celote. Te ključne mestotvorne komponente si je v svoji zasnovi ljubljanskih Križank zamislil Jože Plečnik,”
 je še zapisala žirija.

Člani komisije so bili poleg predsednice Veljačić še sociolog Aidan Cerar, umetnik Ištvan Išt Huzjan, arhitekt Iztok Hvala, kustosinja in komisarka slovenskega paviljona Maja Vardjan ter arhitekt Dinko Peračić.

Foto: Fakulteta za arhitekturo/Nik Erik Neubauer

O stanovanjski problematiki, pivovarni Union in Plečniku danes
Žirija je hkrati z zmagovalnim projektom poudarila tudi seminar Blenkuš, ki je v sodelovanju z ljubljansko filozofsko fakulteto razvijal interdisciplinarno sodelovanje ter obravnaval stanovanjske problematike skozi prizmo skupnosti, posameznika in okolja.

Kot zgleden primer sodelovanja med seminarji (Žnidaršič, Zorec, Filipič/Hočevar) so opozorili še na tri projekte, ki so obravnavali vprašanje razvoja območja pivovarne Union in njenega nadomeščanja z novim programom, ki nakazuje raznolike možnosti uporabe javnega prostora s poudarkom na javni koristi, in ne na gentrifikaciji.

Posebno omembo je prejel seminar teoretske prakse pod mentorstvom Petre Čeferin in Uroša Mikanoviča. Projekt raziskuje relevantnost del arhitekta Jožeta Plečnika iz kritične pozicije današnjega trenutka in povezuje presežno v arhitekturi s temo javnega prostora in arhitekture za vse.

Foto: Fakulteta za arhitekturo/Nik Erik Neubauer

Arhitektura

Prefinjen paviljon, v katerem deluje mobilna pošta, sredi Trga sv. Petra v Vatikanu

Objavljeno

dne

Stekleni paviljon, ki poleg poštne službe vključuje tudi filatelistično ponudbo, subtilno vstopa v prostor Trga sv. Petra v Rimu, kjer vzpostavlja dialog z monumentalno Berninijevo kolonado.

Mobilno pošto Vatikana sta za jubilejno leto 2025 zasnovala arhitekturni studio AMDL Circle in Michele De Lucchi kot mnogokotno arhitekturno strukturo, ki se v eni najbolj prepoznavnih javnih površin na svetu – na Trgu sv. Petra – umešča z izrazitim občutkom za prostor in simboliko.

Postavljena v neposredni bližini Berninijeve kolonade iz 17. stoletja, je lahka in začasna struktura oblikovana z lastno estetsko in tehnično identiteto, hkrati pa z globokim spoštovanjem do arhitekturno in zgodovinsko izjemno pomembnega konteksta, ki predstavlja enega ključnih simbolov krščanstva.

Projekt uteleša raziskovanje začasne arhitekture, ki v duhu AMDL Circle išče ravnotežje med sodobnimi potrebami hitro spreminjajoče se družbe in občutljivim vklapljanjem v obstoječe prostorske okoliščine. Objekt je bil javnosti predstavljen decembra – le nekaj dni pred tem, ko je papež Frančišek odprl sveta vrata bazilike. Mobilno pošto je naročila družba Poste Italiane, ki jo je nato podarila Poste Vaticane.

Dialog med sodobnimi materiali in zgodovinskim prostorom

Paviljon se nahaja v delu kolonade pod Charlemagneovim krilom in se z zgodovinsko kamnito arhitekturo povezuje preko skrbno izbranih materialov, kot so les, bron in steklo. Konstrukcija je zasnovana kot montažni sistem, ki omogoča hitro sestavo in razstavo – celoten objekt je mogoče postaviti ali razstaviti v 48 urah. Vsebuje tako filatelistično razstavo kot poštno poslovalnico ter tako združuje funkcijo razstavnega prostora in javne storitve.

Zgradba ne vključuje nobenih arhitekturnih ovir, popolnoma je dostopna vsem uporabnikom. Osnovni tloris ima šestnajst stranic, konstrukcijski elementi so izdelani iz lesa z zaključki iz kovine, zunanji ovoj pa je popolnoma zastekljen, kar omogoča stalno vizualno povezanost med notranjostjo paviljona in trgom. Vrh paviljona zaključuje lebdeča strešna plošča iz kovine v bronastem odtenku, ki nudi zavetje okoli celotnega oboda. Vhod je oblikovan iz enakega materiala.

Modularna notranjost – med funkcionalnostjo in doživetjem

Notranjost paviljona združuje razstavni prostor za filatelistične zbirke in poštne storitve. Razporeditev je zasnovana z uporabo premičnih sten iz navpičnih lesenih letvic, ki omogočajo prilagodljivo členitev prostora brez popolne ločitve posameznih območij.

Vitrina za filatelistične eksponate poteka v krožnem gibanju in vodi do treh pultov – dveh za prodajo filatelističnih izdelkov ter enega za klasične poštne storitve. Sledijo namensko oblikovane mize za svetovanje in osrednji prostor za udobno čakanje.

Naravna svetloba se prek prosojnega ovoja bogato razliva po prostoru, medtem ko enakomerna umetna osvetlitev zagotavlja optimalno osvetljenost skozi ves dan. Notranja oprema iz lesa, zasnovana po meri, v prostoru ustvarja topel, nevtralen ambient in hkrati odraža identiteto znamke Poste Italiane, za katero je interier posebej oblikoval AMDL Circle.

Paviljon s svojo transparentno zasnovo ponuja izjemne poglede na trg, baziliko in kolonado, ter s tem deluje tudi kot razgledna točka – prostor, kjer obiskovalec ob opravkih doživi tudi arhitekturno in duhovno veličino kraja.

Lokacija: Rim (Italija)
Leto izvedbe: 2024
Avtorji: AMDL Circle in Michele De Lucchi
Projektna ekipa: Angelo Micheli, Giacomo Nava (vodilni arhitekt), Alessandro Bonfiglio, Alberto Nason, Emanuele Maria Novembre, Marta Provenzano
Foto: Alberto Novelli

Nadaljuj z branjem

Arhitektura

Pritzkerjeva nagrada 2025 kitajskemu arhitektu Liu Jiakunu

Objavljeno

dne

Danes je prestižno Pritzkerjevo nagrado za arhitekturo 2025 prejel kitajski arhitekt Liu Jiakun, izjemen ustvarjalec iz Chengduja, ki v svojih projektih poudarja človeka in kakovost vsakdanjega življenja.

Prenova jamskega kompleksa Tianbao v mestu Erlang, Liu Jiakun. Foto: Arch-Exist

Arhitektura v službi skupnosti in kakovosti bivanja

69-letni arhitekt in ustanovitelj biroja Jiakun Architects je v svoji več kot štiri desetletja dolgi karieri zasnoval več kot 30 arhitekturnih projektov po vsej Kitajski. Njegovo delo zajema akademske in javne stavbe, kulturne in komercialne prostore ter urbanistične projekte. Ne glede na tipologijo pa Liu s svojimi deli vedno prispeva k javnemu prostoru—včasih na nepričakovane, a izjemno pozitivne načine.

“Arhitektura bi morala nekaj razkriti—abstrahirati, destilirati in narediti vidne edinstvene značilnosti lokalnega prebivalstva,” je v izjavi poudaril Liu. “Ima moč oblikovati vedenje ljudi in ustvarjati atmosfero, ki ponuja občutek miru in poezije, vzbuja sočutje in plemenitost ter krepi občutek skupnosti.”

Od muzejskih prostorov do urbanističnih rešitev

Liu je po Wang Shuju (2012) šele drugi kitajski arhitekt, ki je prejel to prestižno nagrado. Ves čas svojega ustvarjanja ostaja zvest svoji domovini, kjer oblikuje arhitekturo za lokalno okolje in skupnost. Med njegovimi najpomembnejšimi deli so:

Sichuanska likovna akademija, oddelek za kiparstvo. Foto: Bi Keijan
  • Muzej kamnitih skulptur Luyeyuan (2002, Chengdu) – kjer tradicionalni vrt prepleta z brutalističnim betonskim razstavnim prostorom.
  • Oddelek za kiparstvo na Sichuanski likovni akademiji (2004, Chongqing) – rjasto obarvana zgradba, katere zgornji nivoji so razprti navzven, da študentom zagotavljajo čim več naravne svetlobe in svežega zraka.
  • Trgovsko dvorišče West Village (2015, Chengdu) – obsežen mestni blok, v središču katerega se nahaja skupnostno športno igrišče.
  • Muzej cesarskih opekarniških peči v Suzhouju (2016) – sodobna interpretacija tradicionalnega opečnatega gradiva, ki je v središču njegove razstavne vsebine.
  • Prenova jamskega kompleksa Tianbao Cave District v Erlang Townu (2021, Luzhou) – arhitektura, ki črpa iz tradicije kitajskih paviljonov ter s subtilno intervencijo razkriva in hkrati skriva nove strukture za obiskovalce največjih skladišč žganih pijač na svetu.

Spoštovanje tradicije in inovativnost v arhitekturi

Pritzkerjeva nagrada je potrditev Liu Jiakunove arhitekturne filozofije, ki združuje spoštovanje tradicije, človeško toplino in sodobno inovativnost, ter njegovo zavezanost k ustvarjanju arhitekture, ki presega zgolj funkcionalnost in postaja sestavni del družbenega in kulturnega tkiva prostora.

“V svetu, ki nenehno ustvarja brezkončne monotone obrobne predele, je našel način, kako oblikovati kraje, ki hkrati delujejo kot stavba, infrastruktura, krajina in javni prostor,” je o delu Liu Jiakuna dejal predsednik žirije Pritzkerjeve nagrade za arhitekturo in nagrajenec leta 2016, Alejandro Aravena. “Njegovo delo ponuja pomembne namige o tem, kako se soočiti z izzivi urbanizacije v obdobju hitro rastočih mest.”

West Village, trgovsko dvorišče v Chengduju na Kitajskem. Foto: Chen Chen

Opeke ponovnega rojstva – arhitektura s kulturnim pomenom

Poleg tega, da arhitekturo uporablja za ustvarjanje skupnosti, zaščito estetskega konteksta in dediščine ter vključevanje krajine v podeželsko in urbano okolje, Liujevi projekti ustvarjajo tudi poetično interakcijo med svetlobo, senco in materiali. Pri izbiri materialov daje prednost lokalnim virom, ki podpirajo tradicionalno obrt, ter posega po surovinah z otipljivo teksturo in vidnimi nepravilnostmi, ki njegovim stavbam dodajo značaj.

V trgovskem kompleksu West Village je na primer vgrajen material, ki ga arhitekt imenuje “opeke ponovnega rojstva” – okrepljena gradbena masa, ki jo je razvil z mešanjem ruševin potresa v Wenchuanu leta 2008 s cementom in lokalnimi pšeničnimi vlakni. Te opeke niso le trdnejše in bolj ekonomične od klasičnih, ampak nosijo tudi močno kulturno simboliko.

Spominski paviljon Hu Huishan je posvečen najstniški deklici, ki je umrla v potresu v Wenchuanu leta 2008. Foto: Jiakun Architects

Liu je ta material prvič uporabil že leta 2009 v Chengduju, le 80 kilometrov od epicentra uničujočega potresa z magnitudo 7,9, kjer je ustvaril svoje najmanjše, a globoko pomenljivo delo – spominski paviljon Hu Huishan. Ta intimni arhitekturni objekt, oblikovan v podobi begunskega šotora, je posvečen najstniški deklici, ki je izgubila življenje v naravni katastrofi. S tem spomenik ni le intimna posvetitev posamezniku, temveč tudi kolektivni opomnik na tragedijo, ki je zaznamovala skupnost.

Liu Jiakun, prejemnik Pritzkerjeve nagrade

Od risanja in pisanja do arhitekture

Liu Jiakun, ki se je rodil v Chengduju, sprva ni načrtoval arhitekturne kariere. V mladih letih so ga bolj privlačili risanje in pisanje. Pri 17 letih je v okviru programa Zhiqing (“izobražena mladina”) delal kot kmečki delavec na kitajskem podeželju, nato pa je bil leta 1978 sprejet na Inštitut za arhitekturo in inženirstvo v Chongqingu.

Po diplomi je sprva delal pri državnem inštitutu za arhitekturno načrtovanje in raziskave v Chengduju, nato pa se preselil v Tibet in začasno zapustil arhitekturo. Leta 1993 je v Šanghajskem umetnostnem muzeju obiskal samostojno razstavo svojega nekdanjega sošolca Tanga Hue, kar je v njem ponovno zanetilo strast do arhitekture kot oblike osebnega izražanja.

Liu je leta 1999 v rodnem Chengduju ustanovil svoj biro, Jiakun Architects, in od takrat arhitekturo uporablja kot orodje za gradnjo skupnosti, navdihovanje sočutja in povzdigovanje človeškega duha, kot je zapisala žirija Pritzkerjeve nagrade.

Nadaljuj z branjem

Arhitektura

Šolski kompleks San Giusto: prostor za inkluzijo in dostopnost

Objavljeno

dne

Perforirana kovinska fasada in poglobljeni okenski okvirji poudarjajo industrijski značaj stavbe ter odražajo arhitekturno identiteto Prata.

Natančna pozornost do inkluzivnosti in raznolikih izobraževalnih potreb učencev je ključno izhodišče projekta arhitekturnega biroja Colucci & Partners, ki je zasnoval novo srednjo šolo v okviru šolskega kompleksa San Giusto v Pratu.

Šola je oblikovana kot dostopen in prilagodljiv učni prostor, hkrati pa deluje kot orientacijska točka skupnosti. Njena kompaktna in preprosta volumetrija odseva industrijsko preteklost tega toskanskega mesta. Stavba je umeščena med več obstoječih izobraževalnih objektov, pri čemer arhitekturna zasnova upošteva kontekstualne omejitve in vizualno navezavo na okolico.

Arhitekturna zasnova: lahkotnost in industrijska identiteta

Arhitekturna ekipa je fasado obravnavala kot valovito, perforirano kovinsko oblogo, ki kot lahkotna tkanina prekriva preprost in racionalno oblikovan volumen. Ta se naslanja na modularne betonske panele, ki tvorijo osnovo objekta. Poglobljeni okenski okvirji dodatno členijo fasado in ustvarjajo igro svetlobe ter senc, kar prispeva k vizualni plastičnosti stavbe.

Prostorska organizacija in funkcionalnost

Stavba obsega dve etaži s skupno 1189 m² bruto tlorisne površine.

V pritličju se nahaja:

  • dvovišinski vhodni prostor,
  • recepcija,
  • pet učilnic za splošni pouk,
  • prilagodljiv učni prostor za učence s posebnimi potrebami,
  • sanitarije
  • stopnišče, ki vodi v zgornje nadstropje.

V nadstropju se nahaja:

  • pet dodatnih učilnic,
  • širok komunikacijski prostor,
  • zbornica z arhivom,
  • sanitarije.

Zunanja ureditev vključuje tlakovano območje z drevesi in sedeži, ki učencem nudi prostor za sprostitev pred in po pouku.

Konstrukcijska in materialna zasnova

Nosilna konstrukcija stavbe temelji na platformni leseni gradnji, pri čemer so tako vertikalni kot horizontalni elementi podprti z armaturnobetonskimi temelji, položenimi na podlago iz zbitih kamnitih agregatov. Neprozorni zunanji deli fasade so izolirani z visokogostotnimi mineralnimi volnenimi paneli, kar zagotavlja odlično energetsko učinkovitost.

Kovinska perforirana fasada se dopolnjuje s podnožjem in okenskimi okvirji iz vlaknocementa, ki je uporabljen tudi za poglobljene dele fasade. Takšna materialna izbira ustvarja občutek lahkotnosti in transparentnosti, hkrati pa subtilno referira na industrijsko dediščino Prata.

Steklene površine so izvedene s toplotno prekinjenimi aluminijastimi okvirji, opremljene z nizkoemisijskim, solarno zaščitenim steklom, ki zmanjšuje toplotne dobitke in optimizira energijsko učinkovitost stavbe.

V notranjosti prevladujejo naravni, ekološki materiali, kot so keramične ploščice v sanitarijah, dvojne mavčne stene, viseče strope iz lesenih vlaknenih plošč, porcelanasta kamnita tla.

PODATKI O PROJEKTU:

  • Arhitektura: Colucci&Partners
  • Lokacija: Prato, Italija
  • Leto izvedbe: 2024
  • Bruto tlorisna površina: 1189 m²
  • Glavni izvajalec: E.CO.RES.
  • Foto: Carlotta Di Sandro
Nadaljuj z branjem
RAZSTAVA20 ur nazaj

V Londonu je na ogled razstava Osupljive stvari – risbe Victorja Huga

Razstava Osupljive stvari: Risbe Victorja Hugoja (Astonishing Things: The Drawings of Victor Hugo) je na Kraljevi akademiji umetnosti v Londonu na ogled...

Arhitektura2 dneva nazaj

Prefinjen paviljon, v katerem deluje mobilna pošta, sredi Trga sv. Petra v Vatikanu

Stekleni paviljon, ki poleg poštne službe vključuje tudi filatelistično ponudbo, subtilno vstopa v prostor Trga sv. Petra v Rimu, kjer...

Gradbeništvo4 dnevi nazaj

Colliers: Stabilna rast slovenskega nepremičninskega trga navkljub globalnim izzivom

Nepremičninska družba Colliers Slovenija je izdala poročilo slovenskega trga nepremičnin, v katerem poudarja odpornost in stabilno rast kljub gospodarskim in...

DEDIŠČINA5 dni nazaj

Sprehod po sledeh stare Emone: na Krakovskem nasipu fotografska razstava arheoloških izkopavanj pod Emoniko

Utrip stare Emone se ob sprehodu po Ljubljani čuti še danes. Odkar so se na območju glavnega mesta sprehajali Emonci,...

TEHNOLOGIJE6 dni nazaj

Samsung z novo kolekcijo Art Basel Hong Kong nadgrajuje doživetje umetnosti na domu

Samsung širi svojo digitalno umetniško platformo s 23 skrbno izbranimi mojstrovinami galerij, ki razstavljajo na Art Basel Hong Kong 2025...

Slovenija1 teden nazaj

Veličastno odprtje Ilirije: Ljubljana kočno dočakala prvi pokriti olimpijski bazen

Danes je Ljubljana doživela zgodovinski trenutek – slavnostno odprtje Športnega centra Ilirija, največje športne investicije v prestolnici v zadnjih 15...

GOSPODARSTVO1 teden nazaj

Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, prejel prestižno nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je na slavnostni podelitvi v Cankarjevem domu že 57-ič zapored podelila Nagrade GZS za izjemne gospodarske...

TRAJNOSTNA GRADNJA2 tedna nazaj

Začetek gradnje trajnostnega objekta »Zlato polje« v Tešanovcih

V Tešanovcih, v bližini Moravskih Toplic, se je začela gradnja turističnega objekta »Gostišče z nastanitvijo Zlato polje«. Investitor projekta je...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Ministrstvo še išče najemnika gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik

Ker na prejšnji postopek z javnim zbiranjem ponudb za najem pristave gradu Snežnik ni prispela nobena prijava, je ministrstvo na...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

V Preddvoru načrtujejo nadaljnjo prenovo in revitalizacijo graščine Preddvor

Občina Preddvor nadaljuje prenovo gradu Dvor Občina Preddvor nadaljuje postopno prenovo in revitalizacijo gradu Dvor oziroma graščine Preddvor. V torek...

POPULARNO

Politika zasebnosti

Ta spletna stran uporablja piškotke, zato da vam lahko zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran in nam pomagate razumeti, katere dele spletnega mesta najdete najbolj zanimive in uporabne.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov lahko prilagajate na zavihkih na levi strani.

Preberite več.