Energetska učinkovitost
Vetrna elektrarna: slovensko podjetje jih bo v S.Makedoniji postavilo kar šest

Slovenska energetska skupina Interenergo in investicijsko podjetje Trigal bosta v Severni Makedoniji postavila vetrno elektrarno z močjo 30 MW. Vrednost naložbe je 40 milijonov evrov.
Vetrna elektrarna bo zrasla v občini Bogdanci, kjer en tovrstni objekt s trenutno 16 vetrnicami deluje že od leta 2015. Njegovo moč s postavitvijo štirih novih vetrnic prav zdaj povečujejo na 36,8 MW. Ta naložba je vredna 21 milijonov evrov.
Nova vetrna elektrarna bo proizvajala energijo za 18.000 gospodinjstev
Nova vetrna elektrarna v Bogdancih, ki bo proizvajala zadostne količine energije za približno 18.000 gospodinjstev, bo predvidoma dokončana v dveh letih, je ta teden sporočili predsednik vlade Severne Makedonije Zoran Zaev.

V skladu s strategijo energetskega razvoja Severne Makedonije naj bi delež obnovljive energije v bruto končni porabi energije države do leta 2040 presegel 50 odstotkov.
Direktor Interenerga Blaž Šterk je po poročanju spletnega portala Balkan green energy news povedal, da bodo postavili šest vetrnic, v omrežje pa jih bodo priključili do leta 2023. Družba s sedežem v Ljubljani je del avstrijske skupine Kelag, pri projektu v Severni Makedoniji pa sodeluje z družbo Trigal, skupnim podjetjem Zavarovalnice Triglav in nemške družbe za upravljanje naložb KGAL.
Zaev verjame, da to ni zadnja investicija v vetrne elektrarne. Dnevi proizvodnje elektrike iz fosilnih goriv se iztekajo, je dejal in dodal, da njegova država strogo sledi strateškim ciljem o nadomeščanju fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije. V skladu s strategijo energetskega razvoja Severne Makedonije naj bi delež obnovljive energije v bruto končni porabi energije države do leta 2040 presegel 50 odstotkov.
Energetska učinkovitost
KRONOTERM MED VODILNIMI V EVROPI V BOJU PROTI PODNEBNIM SPREMEMBAM

Evropski okoljski urad (EOU) je opravil popis blagovnih znamk evropskih proizvajalcev ogrevalnih sistemov in njihovih ciljev k ogljični nevtralnosti. EOU je slovensko podjetje Kronoterm uvrstil med vodilne proizvajalce ogrevalnih sistemov v Evropi, s čimer smo slovenci prehiteli večja in prepoznavnejša globalna podjetja.
ZA ČISTEJŠI ZRAK
Uporaba fosilnih in trdih goriv je tako v gospodinjstvih kot v industriji še vedno prepogosta. Sektor ogrevanja in hlajenja je namreč odgovoren za polovico letne porabe energije v EU in tretjino emisij CO2. EU želi proizvajalce ogrevalnih sistemov spodbuditi k preusmeritvi in prilagoditvi na okolju prijazne ogrevalne sisteme kot so npr. toplotne črpalke. Toplotne črpalke so ogrevalni sistem pri- hodnosti, saj v EU prihranijo kar 9,16 milijonov ton CO2 letno. V nasprotju z večino vodilnih evropskih proizvajalcev ogrevalnih sistemov slovenski razvijalec in proizvajalec toplotnih črpalk Kronoterm s svojimi izdelki postavlja EU na pot k izpolnitvi svojih podnebnih ciljev.
KRONOTERM PRESEGEL KONKURENCO
V poročilu popisa so vse vključene proizvajalce ogrevalnih sistemov razvrstili med ‘voditelje’, ‘sledilce’, ‘zaostale’ in ‘temno stran’, odvisno od tega, v kolikšni meri so bili njihovi portfelji združljivi s podnebnimi cilji Evrope. Izbrali so 53 podjetij, ki se ukvarja s proizvodnjo in razvojem ogrevalnih sistemov za gospodinjst- va. Kar 38 podjetij ni želelo razkriti svojih namer glede razogljičenja oz. so potrdili, da ne nameravajo svojih dejavnosti spremeniti in prilagoditi. Zgolj šest podjetij v raziskavi, med njimi tudi slovensko podjetje, izdeluje izključno okolju najbolj prijazne ogrevalne sisteme. Kronoterm so v poročilu glede na dejavnosti in ukrepe tako uvrstili med enega izmed ‘voditeljev’.

“V Kronotermu vedno stremimo k razvoju in proizvodnji okolju in uporabniku prijaznih izdelkov. Z našimi izdelki neposredno podpiramo aktivnosti, ki vodijo k doseganju nevtralnega ogljičnega odtisa iz naslova ogrevanja stavb. Zavedamo se, da je samo zelena energija energija prihodnosti. Ponosni smo, da je Evropski okoljski urad EEB prepoznal in uvrstil naše podjetje med vodilne okolju prijazne proiz- vajalce ogrevalnih naprav v Evropi,” je povedal Dr.Dean Besednjak, pomočnik direktorja podjetja Kronoterm.
Kronoterm je tako rekoč edini izmed vseh slovenskih proizvajalcev, ki je ustrezal kriterijem za izbor med vodilne proizvajalce. Izbor med vodilne proizvajalce v segmentu toplotnih črpalk ter okolju prijaznih ogrevalnih sistemov pa postavlja podjetje na zemljevid podjetij prihodnosti ter zelenega gospodarstva v Evropi.
Energetska učinkovitost
Prihaja povsem nova tehnologija oken s solarno sredico?

Na ameriški Univerzi Rice v Houstonu so raziskovalci razvili okna z luminiscentno tekočino in posebnimi solarnimi celicami, ki v celoti izkoristijo svetlobo tako od zunaj kot iz notranjosti ter jo pretvorijo v energijo.
Raziskovalci na Univerze Rice v Houstonu so zasnovali edinstvena okna, ki v načinu pridobivanja energije s pomočjo sončne svetlobe predstavljajo novo generacijo tehnoloških inovacij. Ideja se je porodila raziskovalcema Yilinu Liju in Rafaelu Verduzcu, ki sta skupaj s svojo ekipo razvila posebne steklene panele, ki imajo med dvema akrilnima ploščama poseben polimer oziroma posebno »skrivno tekočino«. Ta absorbira svetlobo točno določene valovne dolžine in jo preusmeri k vgrajenim solarnim celicam, ki jo pretvorijo v električno energijo.

Fotovoltaika bo delovala ne glede na pozicijo sonca
Tovrstna tehnologija je odlična rešitev za maksimalne izkoristke svetlobe predvsem za stavbe, kjer se lahko veliko svetlobe pridobi tudi iz notranjosti, kot so recimo trgovski centri ali večja podjetja in podobno. »Skrivna tekočina« oziroma posebni polimer, imenovan tudi PNV (polinaftalen-alt-vinilen) lahko absorbira široko paleto barv in različnih valovnih dolžin svetlobe, ki pride iz različnih kotov, s čimer se izognemo ustaljenemu načinu izkoriščanja sončne svetlobe preko solarnih panelov, ki morajo biti kar najbolj optimalno nameščeni ter obrnjeni tako, da najbolj učinkovito ujamejo sončne žarke. Energijo svetlobe bo tako mogoče izkoristiti vsepovsod in ne le na lokacijah, ki so ocenjene kot ugodne.

Energijo bodo proizvajali tudi oglasni panoji ob cesti
Polimerna tekočina, ki so jo zasnovali ameriški raziskovalci, zaenkrat uspe izkoristiti manj kot
20 % svetlobe, a je preučevanje šele v začetni fazi, zato je ekipa optimistična, boljše rezultate in možnost uporabe panelov v praksi pa pričakujejo že kmalu.
Obeta se celo možnost izkoristka infrardeče in ultravijolične svetlobe, kar presega vsa pričakovanja, raziskovalci pa dodajajo, da v prihodnosti vidijo tudi potencial uporabe tekočine na oglasnih panojih, v umetniških delih in podobno.
Energetska učinkovitost
Dunaj s prvim klimatsko-nevtralnim letališčem na stari celini

Ne samo, da je Dunaj mesto, ki je po številnih raziskavah že nekaj let na vrhu lestvice, kjer se najbolje živi, bo že kmalu dunajsko letališče Schwechat zagnalo največjo sončno elektrarno v Avstriji in tako postalo prvo klimatsko nevtralno letališče v tem delu sveta.
Da naši severni sosedi nenehno presenečajo z zelenimi inovacijami ni več neznanka, tokrat pa so z novico, da se podajajo v gradnjo za kar 48 nogometnih igrišč velike sončne elektrarne, presenetili kar ves svet. Največji solarni sistem v Avstriji bo tako dobilo dunajsko letališče Schwechat, ki bo s tem postalo prvo klimatsko nevtralno letališče v celotni Evropi. Sončno elektrarno bo sestavljalo osem solarnih kompleksov z močjo približno 24 MW, ki se bodo razprostirali na površini 24 hektarjev, kar ustreza približno 48 nogometnim igriščem.
Letno bo sončna elektrarna predvidoma proizvedla kar 30 milijonov kWh električne energije, s čimer bo povsem zadostila potrebam letališča, če pa povlečemo vzporednice, pa bi bila takšna količina energije dovolj za oskrbo kar 7000 gospodinjstev.

Sončno elektrarno bo sestavljalo osem solarnih kompleksov z močjo približno 24 MW, ki se bodo razprostirali na površini 24 hektarjev, kar ustreza približno 48 nogometnim igriščem.
Omenjeno letališče bolj okolju prijazno postaja že vse od leta 2016, ko so namestili prve solarne celice, ti pa so se pretežno nahajali na strehah hangarjev. Novi solarni kompleks bo prav tako nameščen na preostale strehe hangarjev in letaliških prostorov, na parkirišče in v bližini letališke piste.
Letališče se spreminja v zeleno mesto
Ob nameščanju sončnih celic je dunajsko letališče do sedaj uspešno nadomestilo vse sijalke z okolju bolj prijaznimi LED žarnicami, Schwechat pa slovi tudi po učinkovitem sistemu trajnostne mobilnosti, saj ima skoraj 400 letaliških električnih vozil. Nova letališka zgradba Vienna Airport Office Park 4 za svoje potrebe koristi celo geotermalno energijo.
-
Arhitektura2 meseca nazaj
In memoriam: Milan Mihelič, arhitekt in urbanist
-
Gradbeništvo4 tedni nazaj
GIC Gradnje v lastniški strukturi CP Ptuj
-
Gradbeništvo2 tedna nazaj
Šest izjemnih prednosti, zaradi katerih boste želeli uporabiti belo kad
-
Gradbeništvo2 meseca nazaj
BREZPLAČNI WEBINAR: energijsko učinkovito temeljenje stavb na potresno aktivnih območjih
-
Gradbeništvo3 tedni nazaj
Ali je gradbeništvo aktivno celo bolj kot pred Korono?
-
Akustika1 mesec nazaj
BREZPLAČNI STROKOVNI WEBINAR: akustično udobje in zvočna izolacija
-
Materiali1 mesec nazaj
Udobno prhanje, enostavno čiščenje
-
Energetska učinkovitost3 tedni nazaj
Avstrija si je do leta 2030 zadala “100% zeleni cilj”