Connect with us

Materiali

Trajnostna inovacija iz Baumita: suhi beton, ki s meša skupaj z embalažo

Objavljeno

dne

Baumit, inovator v industriji gradbenih materialov, je razvil revolucionarni izdelek, ki je odličen primer uspešnega trajnostnega razvoja, hkrati pa odraža njihovo zavezo h kakovosti in varovanju okolja. Baumit ALL IN Beton je pripravljen suhi beton, pakiran v inovativno samorazgradljivo vrečo, ki ga lahko damo v mešalec kar skupaj z embalažo. Vreča iz naravnih vlaken se med postopkom mešanja razgradi in postane del betonske mase ter poskrbi za izboljšane lastnosti betona. S tem je priprava betona hitrejša, z manj prahu in brez odpadne embalaže!

Ko pomislimo, koliko milijonov praznih vreč na leto se nabere na enem samem gradbišču, bi bilo koristno najti alternativo, še bolj napredno od recikliranja in od uporabe vzdržljive embalaže. Gre za embalažo, ki lahko postane del surovine. S to vizijo je skupina strokovnjakov v podjetju Baumit začela razvijati izdelek. Rezultat je ALL IN Beton, prvi suhi beton, ki ga lahko damo v mešalec ali posodo za mešanje skupaj z vrečo. Ni je treba odpreti, zato se izognemo prahu pri stresanju iz vreče in odstranjevanju prazne embalaže. Takšno mešanje betona prinaša pomembne prednosti za mojstre − manj prahu, nič odpadkov na gradbišču in hitreje opravljeno delo.

Tu ne gre le za prihranek, pač pa za ustvarjanje vrednosti, saj vreča ni le embalaža, ampak tudi receptura in izdelek! Vreča, izdelana iz papirja, ki vsebuje skoraj izključno naravna celulozna vlakna iz lesa, se po štirih minutah razgradi v zelo majhna posamična vlakna, ki postanejo sestavni del betona in tako dodatno izboljšajo njegove lastnosti. To je uporabniku prijazna in stroškovno učinkovita alternativa za gradbene projekte, pri katerih potrebujemo več kot štiri vreče suhe betonske mešanice. Velikost pakiranja betona Baumit ALL IN je izračunana tako, da v mešalnik vstavimo dve vreči hkrati. Baumit ALL IN Beton razreda C16/20 je primeren za vsa betonerska dela pri večjih ali manjših gradbenih projektih. Zato ni pomembno, ali želimo postaviti žar, zgraditi novo ograjo ali pa vrtna hiša potrebuje stabilne temelje − s tehnologijo Baumit ALL IN je betoniranje zanesljivo, okolju prijazno in hitrejše.

V podjetju Baumit so se zavezali, da bodo razvijali izdelke, ki so prijazni do okolja in človeka. »Baumit ALL IN Beton je še ena zgodba o uspešnem razvoju inovativnega izdelka, saj v svetu gradbenih materialov še ni bilo embalaže, ki se sama razgradi in postane del izdelka,« je povedal Robert Schmid, družbenik in direktor družbe Baumit, in dodal: »ALL IN Beton upošteva vse tri vidike trajnosti. V družbenem smislu, saj smo pri uporabi materiala manj izpostavljeni prahu, se manj naprezamo in varujemo zdravje. V okoljskem smislu, ker ne proizvajamo odpadkov. V ekonomskem smislu, ker bi pri odstranjevanju vreč nastali stroški.«  

To pa se sklada tudi z željami in cilji vsakega gradbenega podjetja in pravega mojstra! Okoljsko odgovorno, pa tudi ekonomsko upravičeno je, da vsi skupaj skrbimo za trajnostno uporabo naravnih virov, za čim manjšo porabo energije in emisij ter za optimizacijo porabe surovin in energije.

Materiali

Obdelava notranjih stenskih površin z izravnalnimi masami na osnovi lahkih polnil

Objavljeno

dne

Eden od korakov priprave površine pred nanosom zaključne notranje zidne barve je zapolnitev razpok, izravnava in fino glajenje.

Za to delo se uporablja izravnalne mase, ki se med seboj razlikujejo najprej po agregatnem stanju: mineralne izravnalne mase (te tik pred uporabo zmešamo z vodo) in za uporabo že pripravljene disperzijske izravnalne mase. Nadalje se razlikujejo tudi glede na velikost delcev polnil, ki so kriterij izbire glede na velikost razpok in neravnost podlage. Odločitev za izbiro ustrezne mase je odvisna od vrste in kakovosti podlage ter od kakovosti izbranega zaključnega premaza.

Za izvajalce je zelo pomembna primerna konsistenca izravnalne mase, ki ob nanosu naj ne steka po površini. Prav tako mora ostati nespremenjena pri običajnemu ročnem nanosu, ko izravnalno maso večkrat premešamo (pobiranje odvečne mase s stene in ponovni nanos na steno). Istočasno mora biti lahka za nanos in raztegovanje ter enostavna za brušenje. Pomembno je, da ne usahne ter odlično zapolni tudi večje vdolbine in raze. Pri nanosu z brizgalnimi stroji, ki imajo zalogovnik, je zaželeno, da se izravnalna masa ob pretresanju v zalogovnik v celoti, brez dodatnega dela in čiščenja, izprazni iz vedra. Primerna mora biti za ročni in strojni nanos ter za vse 4 nivoje obdelave (Q1 – Q4) mavčno kartonskih plošč. Vse te lastnosti izpolnjuje tudi nova izravnalna masa SPEKTRA Level Medium Light, ki pa jo odlikuje še izjemna lahkost.


Glavne prednosti lahke izravnalne mase SPEKTRA Level Medium Light

Ergonomska

Prijazno do uporabnika

Običajno so disperzijske izravnalne mase napolnjene v vedra po 25 kg. Podobno maso imajo tudi mineralne izravnalne mase, ko so pripravljene za nanos. Zagotovo se bo vsak slikopleskar strinjal, da je nanašanje, obdelava in brušenje izravnalnih mas eno najtežjih opravil v tem poslu. Pri dolgotrajnem delu pride ne le do velike utrujenosti, ampak tudi do trajnih poškodb ramenskega obroča in hrbtenice. Da bi ta škodljiv učinek na zdravje zmanjšali, smo v Heliosu razvili izravnalno maso SPEKTRA Level Medium Light, ki vsebuje določen delež lahkega polnila. Tako smo zmanjšali gostoto mase z 1,7 kg/L na približno 1,2 kg/L, kar predstavlja kar 30 % nižjo maso ob istem volumnu. Tako pleskar namesto 25 kg prenaša v vedru 17 kg, kar bistveno manj obremeni roke, ramenski obroč in hrbtenico. Poleg nižje mase pa je zelo pomembna tudi lahkost nanašanja, glajenja in brušenja. SPEKTRA Level Medium Light je po velikosti delcev in nanašalnih lastnostih popolnoma primerljiv s standardno izravnalno maso SPEKTRA Level Medium. Ker je zelo lahek, je raztegovanje in glajenje še celo lažje.

Gradbena

Manjša obremenitev stenskih površin

Ker je SPEKTRA Level Medium Light zelo lahka, je tudi obremenitev stenskih površin precej manjša. Poraba standardnih izravnalnih mas je približno 1,5 do 2 kg/m2, poraba SPEKTRA Level Medium Light pa približno 0,9 – 1,3 kg/m2. Večja pa je tudi izdatnost, saj z enim vedrom SPEKTRA Level Medium Light izravnamo do 30 % večjo površino (odvisno od debeline nanosa in ravnosti podlage) kot s standardnimi izravnalnimi masami.

Okoljska

Manjši izpusti toplogrednih plinov in nižja poraba energentov

Če primerjamo količino goriva, ki jo porabi letno en kamion za prevoz standardne ali lahke izravnalne mase, govorimo o 2800 – 3600 l manj goriva za prevoz lahke izravnalne mase. Kar pomeni povprečno 8,6 ton nižje izpuste CO2. Da se ta količina CO2 porabi, je potrebnih 430 dreves (1 drevo absorbira približno 20 kg CO2/leto). Zaradi nižje teže se zmanjša tudi poraba električne energije pri proizvodnji te izravnalne mase in internem transportu z viličarji. Prav tako ni zanemarljivo tudi dejstvo, da je skoraj 90 % uporabljenih surovin lokalnega izvora, kar pomeni krajše razdalje za prevoz le-teh do lokacije tovarne in nižje izpuste CO2. Obenem pa z uporabo domačih surovin tudi podpiramo slovensko industrijo.

Na osnovi navedenih okoljskih in ergonomskih prednosti izravnalne mase SPEKTRA Level Medium Light je podjetje HELIOS TBLUS d.o.o. dobilo priznanje Finalist za okolju prijazen izdelek na razpisu za okolju prijazne izdelke in storitve, ki ga vsako leto razpišeta časnik Finance in EKO sklad, Slovenski okoljski javni skladi. To priznanje še potrjuje pravilno strateško usmerjenost podjetja v razvoj in proizvodnjo trajnostno naravnanih premazov.

IZDELEKSlika izdelkaVelikost delcev polnilNanosDebelina izravnavePoraba
(pri 2× -nem nanosu v skupni debelini 2 mm)
PakiranjeKljučne lastnosti
SPEKTRA Level FineFiniRočni in strojni2 mm1,5 do 2 kg/m225 kgLahek nanos, enostavno brušenje, visoka paroprepustnost.
SPEKTRA Level MediumSrednje finiRočni in strojni4 mm1,5 do 2 kg/m225 kgZelo dobro in z manj usihanja
zapolni neravnine betonskih
in ometanih sten.
SPEKTRA Level RoughGrobiRočni in strojni6 mm1,5 do 2 kg/m225 kgPrimerna za izravnavo neometanih betonskih ter drugih neravnih in grobih površin.
SPEKTRA Level TermoVotle steklene krogliceRočni2 mm1,0 l/m215 lPosebna polnila za premoščanje toplotnih mostov, znižuje stroške energentov za ogrevanje /ohlajanje.
SPEKTRA Level Medium LightSrednje finiRočni in strojn4 mm0,9 – 1,3 kg/m217 kg30 % lažja v primerjavi s standardnimi izravnalnimi masami, cca. 30 % več zaglajenih stenskih površin, manjša obremenitev stenskih površin.

Pripravila: Cirila Colnar-Mikeln, Vodja razvoja dekorativnih premazov, HELIOS TBLUS, d.o.o.

Nadaljuj z branjem

Dizajn

Aktivacijska tipka TECEsolid – močna do zadnje podrobnosti

Objavljeno

dne

TECEsolid je zdaj na voljo v sodobnih in vsestranskih metalnih ter matiranih površinah. To pomeni, da si poleg kakovostnega pol-javnega sektorja ta robustna klasika pot utira tudi v dizajnerjskih prostorih, kjer je uravnotežena kombinacija tehnične dovršenosti ter trdne in odporne površine

ključnega pomena.

Najpozneje takrat, ko kupci iščejo gumb za splakovanje stranišča, ki predstavlja kakovost, odpornost proti vandalizmu in vzdržljivosti, profesionalci z veseljem izberejo popolnoma kovinsko tipko TECEsolid.

TECE zdaj ponuja to funkcionalno klasiko s štirimi novimi brušenimi reliefnimi površinami. To vključuje grafit in nikelj – dve različici s črtasto strukturo – ter medenino in bron, dve dodatni različici z romboidno strukturo. TECE prevzema trenutno aktualno temo dizajna, ki je zelo priljubljena za kopalniško opremo in dodatke: strukturirane površine.

Teksturirane površinske obdelave odlično dopolnjujejo obstoječo glavno ponudbo, od

Nerjavečega jekla, svetleča kroma, mat bele, svetleče bele in mat črne barve. Te barve še dodatno poudarjajo visoko raven kakovosti materialov aktivacijskih tip TECEsolid in se ujemajo s trendi urejanje notranjega oblikovanja.

Zahvaljujoč novim površinam lahko arhitekti in projektanti kopalnic lahko zdaj uporabljajo priljubljeno aktivacijsko tipko TECEsolid še bolj raznovrstno kot prej za široko paleto kopalniškega pohištva za različne sektorje – od funkcionalno naravnanih gostinskih stranišč, stilskih hotelskih kopalnic do robustnih družinskih kopalnic. Tudi tukaj velja že znano modularno načelo: vsi aktivacijski gumbi TECEsolid ustrezajo vsem TECE toaletnim kotličkom za vodo.

Nadaljuj z branjem

DOGODKI

ČAS ZA LES – inovativna raba lesa v sodobni slovenski arhitekturi

Objavljeno

dne

Odprte hiše Slovenije vabijo na ogled razstave Čas za les, ki bo do 14. avgusta 2023 na Gallusovem nabrežju v središču Ljubljane.

Odprte hiše Slovenije se zavzemajo za kakovostno oblikovanje prostora in vključujoče sobivanje, ki združuje trajnostnost in estetiko. Razstava Čas za les nagovarja pomen in doživljanje sodobne lesene arhitekture v Sloveniji. Preko razmislekov projektantov, uporabnikov, investitorjev in odločevalcev poskuša izluščiti bistvene prednosti, ki jih gradnja z lesom prinaša v naše vsakdanje življenje.

Odprte hiše Slovenije vabijo na ogled razstave Čas za les, ki bo do 14. avgusta 2023 na Gallusovem nabrežju v središču Ljubljane. Foto: OHS

Trajnostno načrtovanje in gradnja nista le odgovor za razbremenitev škodljivih vplivov na naravo in okolje, temveč predstavljata tudi skrb za ohranjanje našega zdravja in kakovostno bivanje. Les je eden izmed ključnih materialov, ki nam lahko omogoči zeleni prehod in regenerativni razvoj, saj lahko lesena gradnja s pravilnim izborom lesa, vrste konstrukcije in načina gradnje izpolnjuje bistvene trajnostne zahteve. Številne kampanje in ozaveščevalne akcije so pripomogle, da je uporaba lesa v enostanovanjski gradnji v Sloveniji vedno bolj razširjena in zaželena. Razstava Čas za les, s tipološko raznolikimi projekti, pa je vzpodbuda za razširitev gradnje z lesom tudi na področje javnih stavb, ki pomembno prispevajo k družbenemu razvoju in gradijo širšo prostorsko identiteto.

Dr. Bruno Dujič o izzivih lesene gradnje:

»Nove tehnologije predelave različnih drevesnih vrst so lesene konstrukcije postavile na zavidljivo mesto v sodobnem trajnostnem gradbeništvu. Z leseno konstrukcijo tako lahko izvajamo visoke in zahtevne objekte. Pri tem pa se moramo zavedati, da napake v projektiranju in izvedbi zaradi nepoznavanja in nespoštovanja lesa kot naravnega materiala lahko povzročijo velike težave. Les je najboljši gradbeni material, ki po svoji odsluženi dobi pod vplivom vlage propade in ne obremenjuje okolja. Zato je le suha lesena konstrukcija trajna in večna, za kar pa je potrebno poskrbeti v celotnem procesu projektiranja, izvedbe in tudi monitoringa lesene konstrukcije objekta v njegovi življenjski dobi.«

Na razstavi so med drugim predstavljeni: Medgeneracijski center Vezenine Bled, kjer je uporaba lesa v arhitekturni zasnovi z vidika trajnostne gradnje, ekologije in kakovosti bivanja bistveni povezovalni element, ki vzpostavlja identiteto objekta kot celote tako v zunanji podobi kot interierju.

Na ogled je tudi s Plečnikovo medaljo nagrajeni Vrtec Kočevje, ki je v 90 odstotkih grajen iz lesa. S klasično gradnjo vrtca v betonu bi v ozračje sprostili dodatnih 600 ton CO₂ , tako pa so ga v križno lepljene lesene stene vrtca dolgoročno shranili nekaj več kot 1000 ton. Vrtec z inovativno zasnovo sanira degradirano območje v središču Kočevja in omogoča zgoščen vzgojno-izobraževalni program. Odlikujeta ga tudi razgibano zunanje igrišče in igralna terasa. Vrtec Pedenjped – enota Učenjak v Ljubljani z leseno prizidavo zagotavlja nove igralnice, uredi osrednji večnamenski skupni prostor in vzpostavlja ločen vhod v prvo in drugo starostno obdobje.

Vrtec Pedenjped – enota Učenjak; Od-do arhitektura, Navor, Vesna Draksler.
Foto: Ana Skobe

Mojca Laznik, pomočnica ravnateljice:

»Pri snovanju načrtov smo s svojimi predlogi in izkušnjami pri posebnostih dela v vrtcu odlično sodelovali s projektanti. Tako starši kot drugi obiskovalci so ob vstopu in sprehodu po vrtcu navdušeni. Predvsem pohvalijo les, svetlobo in toplino, ki jo občutijo. Lesene rešitve v vsaki igralnici na svojstven način pozitivno vplivajo na igro in dobro počutje, še posebej interaktivne lesene igralne obloge po hodnikih pritličja, kjer otroci razvijajo motoriko in domišljijo. Otroci so pogosto v gozdu in ugotovili so, da imamo tako kot v gozdu tudi v vrtcu veliko lesa. V vrtcu se dobro počutijo, čeprav ne znajo izraziti, da je to zaradi ambienta. Prepričani smo, da struktura lesa, vonj in svetloba blagodejno vplivajo na počutje vseh, ki smo vsak dan v vrtcu. Posledično pa dobro počutje, ki ga vzdržujemo tudi z dobro klimo, vpliva na kvalitetnejše in ustvarjalno delo in rezultate.«

Na razstavi se predstavlja tudi ničenergijski Poslovni objekt na Stolbi v Ljubljani. Bistveni razlog za odločitev za gradnjo z lesom je bil obet dobre izolacijske sposobnosti lesa. K tej odločitvi je prispevala tudi lokacija na gozdni terasi, saj se lesena struktura lepo vrašča v okolico. Bivanje z lesom ima številne pozitivne učinke na zdravje in produktivnost. Na razstavi so zato predstavljeni še štirje stanovanjski objekti, ki les v svojo zasnovo, interier in eksterier vključujejo na inovativne načine.

·       Poslovni objekt Na Stolbi; Ambient; Foto: Špela Koščak

Partnerji razstave:
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, javna agencija, CBD d.o.o., Ekoart d.o.o. in M Sora d.d. Razstava je nastala v sodelovanju s Turizmom Ljubljana.

Medgeneracijski center Vezenine Bled; Gužič Trplan arhitekti; Foto: Miran Kambič
Nadaljuj z branjem
EKOLOGIJA4 dnevi nazaj

Trajnostna eleganca v svoji kuhinji!

V sodobnem svetu, kjer trajnost postaja nujna in potrebna ter se odgovornost do okolja prebuja bolj kot kadar koli prej,...

Slovenija4 dnevi nazaj

Novogoriški župan želi razrešiti direktorja EPK GO! 2025

Novogoriški župan Samo Turel je napovedal, da se začenja postopek za razrešitev direktorja Javnega zavoda GO! 2025 – Evropska prestolnica...

DEDIŠČINA6 dni nazaj

130 let Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož

Ptujski muzej praznuje 130-letnico delovanja. V jubilejnem letu imajo v Pokrajinskem muzeju Ptuj – Ormož več razlogov za slavje. Številčen...

Energetska učinkovitost1 teden nazaj

Mini sončne elektrarne – Novi korak v energetski prihodnosti s Termotehniko in Sonnenkraft

Nov prispevek Termotehnike in Sonnenkrafta v obliki mini sončnih elektrarn napoveduje pozitiven premik v energetski prihodnosti. S pravilnikom, usklajenim s...

DOGODKI2 tedna nazaj

Nova najboljša splošna knjižnica stoji v Barceloni, med elito tudi Valvasorjeva v Krškem

Za najboljšo splošno knjižnico v svetovnem merilu je bila izbrana knjižnica Gabriela Garcie Marqueza iz Barcelone. V prestižno finalno četverico...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Do odprtja olimpijskih iger bo obnovljen osrednji zvonik pariške Notre-Dame

V požaru uničeni znameniti zvonik pariške Notre-Dame, v katerem je po znameniti Hugojevi zgodbi ’živel’ notredamski zvonar, naj bi obnovili...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Unesco Benetke še ne bo uvrstil na seznam ogrožene dediščine

Unescov odbor za svetovno dediščino je na letnem srečanju v savdski prestolnici Riad odločil, da Benetk, ene najbolj obiskanih turističnih...

Akustika2 tedna nazaj

Terme Snovik vabijo projektante za izdelavo projektne dokumentacije novega hotela in rekonstrukcije wellnessa

V okviru projekta oz. razpisa Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ki bo sofinanciral v nastanitveno turistično ponudbo za dvig...

Arhitektura2 tedna nazaj

Galerija Dessa: razstava Material o prihodnosti stroke

Odgovor na vprašanja, kako so videti sodobne družbeno odgovorne arhitekturne prakse, lahko do 11. oktobra najdete na razstavi Material. Kontekst. Družba....

DOGODKI3 tedni nazaj

7. Trajnostna konferenca GBC Slovenija – Trajnostne gradbene rešitve za stavbe prihodnosti

Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija bo v sredo, 27. septembra, organiziralo konferenco, katere osrednja tema so trajnostne gradbene rešitve...

POPULARNO