Dizajn
Slovenska ptičja krmilnica, ki pomaga pri spoznavanju pernatih prijateljev

Slovenskemu start-upu Bird Buddy je v letu, ki ga soustanovitelj Žiga Vrtačič opredeljuje kot najtežje leto za predstavitev nove strojne opreme, ni uspelo le predstaviti nov izdelek, pač pa tudi razširiti podjetje.
Pred letom so projekt prijavili na Kickstarter, ki je postavil tudi svojevrsten mejnik. Pametna ptičja krmilnica Bird Buddy je namreč zbrala kar 4,189 milijona evrov in pri tem se njihove ambicije seveda niso ustavile. Kot je povedal Žiga Vrtačič, jim jo je nekoliko sicer zagodel koronavirus, ki jim je tako kot drugim proizvajalcem strojne opreme otežil dobavo komponent in zaradi zaradi katerega so se morali na največjem sejmu zabavne elektornike CES v Las Vegasu predstaviti virtualno. A z novimi naložbami, širšo vizijo in večjo ekipo je za njihovo krmilnico izvedel ves svet. Ne nazadnje je tehnološka revija Wired njihovo krmilnico opredelila kot »gadget«, ki opazovanju ptic daje nov pomen.
Pametna ptičja krmilnica Bird Buddy
Gre za pametno ptičjo krmilnico, ki je opremljena s kamero in wi-fi modulom ter uparjena z aplikacijo, ki s pomočjo strojnega učenja prepoznava ptičje vrste in igrificira zbiranje v album. Zanj Žiga Vrtačič, eden od soustanoviteljev projekta, pravi, da je podoben tistemu iz Životinjskega carstva (oziroma Živalskega kraljestva).

Vrtačič pravi, da je do zamisli o Bird Buddyju prišlo nezavedno. »Kot produktni vodja na Outfit7 sem sodeloval pri razvoju igrice My Talking Hank, kjer je Hank zbiral fotografije različnih živali, ki so prišle na njegov vrt. Takrat smo navdih za zbirateljsko mehaniko denimo iskali v japonski klasiki Neko Atsume, kjer muckom na vrtu puščaš različne igrače in upaš na čim več obiskov. Sam se sicer že od nekdaj navdušujem nad intrinzično željo po zbiranju, ki je veliko starejša od videoiger, sam pa jo vidim kot eno od najmočnejših orodij v torbi snovalca iger,« pravi. Seveda velja omeniti še galeba, ki je ukradel kamero GoPro in postal internetna zvezda. »Meni je verjetno takrat postalo jasno, da mora obstajati kakšen boljši način za epske ptičje posnetke, kot pa čakati, da čez deset let spet kakšen ‘freh’ galeb ukrade kamero,« se smeji.

Milijon so pričakovali, štirih pa ne
Poleg Žige Vrtačiča sta v ekipi še slovenski razvijalec Franci Zidar in ameriški industrijski oblikovalec Kyle Buzzard. Ko je do njih pristopil Niko Klanšek (podjetnik, ki velja za največjega slovenskega poznavalca Kickstarterja in je s svojimi projekti na njem zbral že več kot milijon dolarjev sredstev, op. ur.) in jim povedal, da Kickstarter odpira vrata tudi za podjetja, registrirana v Sloveniji, so se odločili, da poskusijo tudi sami. »To vsekakor ni bil vzrok, da smo se lotili kampanje, bil pa je povod. Izvedli smo vrsto testov in res previdno validirali idejo, tako da smo pred začetkom kampanje dobro vedeli, da obstaja izvrsten »market fit«, torej ujemanje izdelka s trgom, in da je potencialno ciljno občinstvo izjemno široko. Tako da priznamo, da bi bili razočarani, če ne bi prišli do milijona evrov. Da bomo v manj kot dveh mesecih presegli štiri milijone evrov, pa seveda nismo pričakovali,« pravi Vrtačič.
Sedaj mineva dobro leto dni od uspešne kampanje na Kickstarterju. Kako ste v tem letu uporabili promocijski in finančni kapital, ki ste ga pridobili z njo?
Za izvedbo takšnega izdelka je ključna odlična ekipa, ki pokriva zelo širok spekter strokovnih znanj. Prva prioriteta in s tem tudi eden od večjih stroškov podjetja je vrhunska ekipa, ki smo jo zgradili v preteklem letu. V ekipi je zdaj tako več kot 30 zaposlenih in vsega skupaj skoraj 50 rednih sodelavcev. Izpostavljenost, ki je rezultat našega uspeha, nam je ključno pomagala pri pridobivanju novih članov ekipe, imela je velik vpliv na prodajo, pred kratkim pa smo na njeni podlagi in s širšo vizijo podjetja pridobili tudi naložbo v višini 8,5 milijona dolarjev (7,52 milijona evrov, op. p.).

Kako bi leto 2021 opredelili z vidika vašega delovanja?
Leto 2021 je bilo gotovo najslabše leto v novejši zgodovini za zagon izdelka s področja strojne opreme. Kot vsi drugi smo se tudi mi srečevali s krizo dobavnih verig, ki se je poznala tako rekoč na vsakem koraku. Od nekajkrat višjih cen za prevoz do dražjih komponent – stanje v slogu »kupi zdaj dražje ali morda jutri ne bo več na voljo« –, do popolnega pomanjkanja polprevodnikov.
Negotovo stanje v logistiki je bilo tudi eden od glavnih razlogov, da smo se odločili poiskati dodatni zagonski kapital – domačim angelom iz sklada Silicon Gardens in Roku Zorku sta se tako med vlagatelji v Bird Buddy pridružila tudi dva večja tuja sklada. To sta britanski Backed in ameriški General Catalyst, ki je pred Bird Buddyjem denimo podprl že Airnbnb, Snapchat, Stripe, Canvo, Grammarly, Hubspot in številne druge.
Ponosni smo, da smo v tem norem letu sestavili super ekipo na obeh straneh Atlantika, da smo kljub logističnim moram uspeli dobiti vse potrebne komponente in da se lahko zdaj posvečamo predstavitvi.
Predstavili ste se tudi na največjem sejmu zabavne elektronike CES v Las Vegasu. Kako bi opisali to izkušnjo?
CES-a smo se nameravali udeležiti z razširjeno ekipo, izdelali smo tudi res lepo razstavno mesto in zakupili sejemske površine, a nam jo je zagodel omikron. Skupaj smo zato sprejeli odločitev, da prireditev izpustimo oziroma se je udeležimo zgolj virtualno. Kljub temu so o Bird Buddyju poročali številni največji svetovni mediji, med drugim tudi CNN, ABC in Wired.

Ravno revija Wired je vaš izdelek izpostavila kot enega od boljših na letošnjem CES. Kako ste sicer zadovoljni z odzivom?
Pojavljanje v množičnih medijih daje naši prodaji vedno znova zavidljive pospeške. Očitno imamo resnično izdelek, ki hitro prepriča. Njegove vrednosti ni težko razumeti. Z odzivom smo nadvse zadovoljni. Prvič smo novinarjem pokazali tudi demo aplikacije. Ko v vakuumu na kosu programja delaš eno leto in pride dan, da moraš svoje delo pokazati svetovni javnosti, je seveda prisotna neka nervoza ali trema. No, izkazalo se je, da je bilo slednje odveč, odzivi so bili izključno zelo pozitivni.
Kdo so sicer vaši kupci? V katerih državah jih imate največ?
Naši kupci so ljudje, ki si želijo vzpostaviti stik z naravo, obenem pa iščejo nov hobi, ki ni časovno potraten in je zanimiv za celotno družino. Bird Buddy vsem kupcem ponuja tudi zabavno učenje o pticah, saj skozi aplikacijo na zanimiv način spoznavajo pernate prijatelje, ki obiščejo pametno ptičjo krmilnico. Kar 80 odstotkov vseh kupcev prihaja iz ZDA, sledijo Kanada, Nemčija, Velika Britanija in Francija.

Povzeto po MM (Gašper Meden & Tina Guček)
Dizajn
Mojci Turk priznanje za življenjsko delo s strani društva oblikovalcev Slovenije

Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) je priznanje za življenjsko delo podelilo grafični in muzejski oblikovalki Mojca Turk. Kritičarka in recenzentka Jožica Brodarič pa prejme priznanje častna članica.
Mojca Turk je nevidna sila v ozadju številnih izvrstnih razstav, njeno vrhunsko oblikovanje prostorov, interpretacij razstavnih vsebin, spremnih publikacij in promocijskih gradiv pa jo uvršča v vrh slovenskega oblikovanja, beremo v utemeljitvi.
Ustvarjalno pot je začela v poslovnem okolju nekdanje Iskre in od tod naprej v Slovenskem etnografskem muzeju in nadalje Muzeju novejše zgodovine. Je avtorica več sto postavitev muzejskih razstav.
Priznanja oblikovalski dosežek namenja društvo Anki Štular za pametno korito Planterino, podprto s pomočjo mobilne aplikacije, Maji Modrijan/Destilator za čevlje model diamant iz odpadnega tekstila, Mateji Škofič za celostno grafično podobo boutique hotela Bloom, kolektivu Oloop za knjigo Moč tekstila ter Teji Goljevšček in Evi Batič za zbornik ob 60. obletnici Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina.

Foto: Nika Curk Nagode
Planterino in spremljajoča mobilna aplikacija skupaj predstavljata inovativno orodje, ki vodi in spodbuja uporabnike k postopnemu pridobivanju večje samostojnosti pri vrtnarjenju ter predstavljata rešitev, ki odpira vrata svetu vrtnarjenja za vse, ne glede na predznanje, lokacijo ali izkušnje, so zapisali v utemeljitvi.
Čevlji Walk the talk model diamant po mnenju DOS-a niso le domiselno in brezčasno oblikovano obuvalo iz odpadnega tekstila, temveč tudi primer ozaveščanja o problematiki odpadnega tekstila. Prav tako je poleg uporabe tekstilnih odpadkov ključna prednost izdelka lokalna proizvodnja. Izdelek je kombinacija etičnih, ekoloških in ergonomskih načel, ki ne le opozarja na potrebo po trajnostnem razvoju stroke, temveč tudi obuja lokalno obrt v Sloveniji.
Logotip hotela Bloom že na prvi pogled deluje prijazno in toplo ter vabi k ogledu oziroma obisku.

Znak z artdecojevskim pridihom se lepo navezuje na notranjo opremo hotela in njegove geometrične detajle ter se kot štukatura v sprejemnici tudi izvrstno zlije s preostalim ambientom. Barvni izbor in dodatni elementi na tiskovinah lepo zaokrožajo identiteto butičnega hotela in izrekajo dobrodošlico v hotel Bloom, so pri DOS-u zapisali v utemeljitvi.
Knjiga Moč tekstila je uvrščena med oblikovalske dosežke. Kot piše v utemeljitvi, je prva knjiga s področja oblikovanja v slovenskem prostoru, ki širši javnosti približa pomen tekstilne ročne ustvarjalnosti kot večplastne dejavnosti, ki pozitivno vpliva na kakovost življenja in zdravje ter je dragocen prispevek k oblikovalski stroki.

Zbornik, izdan ob 60. obletnici delovanja Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina, že na prvi pogled deluje drugače kot podobne publikacije. V osnovi resna, tudi skrb vzbujajočih statistik in tragičnih dogodkov polna publikacija nas že z naslovnico z grafičnim prikazom utripajočih interventnih luči v prepletu rdeče in modre svetlobe prepriča, da jo vzamemo v roke, piše v utemeljitvi.

Priznanje častna članica je DOS letos namenil oblikovalski kritičarki, kuratorici, voditeljici oddaj in modni poznavalki Jožici Brodarič. Belokranjka iz Metlike se je pred leti samoiniciativno lotila projekta Koupa, s katerim posega v večno brezčasni prostor kulturne dediščine in prihodnosti skozi izdelke vsakdanje rabe. Gre nedvomno za projekt, ki bi mu veljalo slediti tudi in predvsem na državni ravni, so prepričani podeljevalci priznanj.
Dizajn
Učinek nočne svetlobe

Na eni ali drugi točki smo vsi izkusili tisto strašno željo, da bi šli sredi noči na WC. Povsod je tako temno, da se moramo potiskati do kopalnice, da ne bi prižgali bleščeče stropne luči in ne prebudili sebe in drugih.
Tu bi bila pametna poteza seveda namestitev orientacijske osvetlitve. S pravo osvetlitvijo lahko v temi ponoči zlahka najdemo pot do WC-ja, ne da bi motili našo biološko uro, zato si je vredno ogledati različne možnosti osvetlitve kopalnice:
Svetilo s funkcijo zatemnitve nudi idealno rešitev za navigacijo ponoči do WC-ja. Namestite ga lahko na različne položaje po kopalnici. Dober primer je omarica z ogledalom Geberit ONE. Vgrajena osvetlitev ComfortLight ima štiri vire osvetlitvene, ki jih je mogoče individualno nastaviti po potrebi: svetlo in poživljajoče podnevi, mehko in laskavo pred spanjem ter subtilno in diskretno ponoči za orientacijo v temi. Tako ponoči po odhodu do WC-ja brez težav zaspimo nazaj.
Lučka za vsako razpoloženje je na voljo tudi za WC. WC školjka Geberit AquaClean ima diskretno osvetlitev, ki se samodejno aktivira. Ta subtilna osvetlitev je dovolj svetla, da vodi pot ponoči in se aktivira s pomočjo senzorja bližine. Nastavitve svetlobe vključujejo sedem različnih barv in pet stopenj svetlosti.
Orientacijske osvetlitve s senzorji gibanja lahko ob vstopu v kopalnico vodijo pot do WC-ja. Priporočljivo je, da se izogibate osvetlitvi z močnimi modrimi toni, saj to moti našo proizvodnjo melatonina (hormona, ki spodbuja spanje) (glej okvirček). Boljši so viri tople svetlobe, ki so relativno bledi in šibki. Dejanska osvetlitev, ki jo ustvarijo v kopalnici, je le minimalna, vendar je še vedno dovolj svetla, da se lahko znajdemo. To vrsto subtilne LED osvetlitve zagotavljajo izdelki, kot sta sanitarni modul Geberit Monolith Plus in omarice z ogledalom Geberit ONE. Električni mehki gumbi na modulu Geberit Monolith Plus prav tako zagotavljajo posebej tiho aktiviranje splakovanja, tako da vam ni treba skrbeti, da bi koga motili sredi noči. Inteligenten in pionirski vir svetlobe je pametno vgrajen v podometni splakovalnik. Aktivirne tipke Geberit zaradi te funkcije vedno naredijo vtis – da ne omenjamo njihove vizualne privlačnosti. Modul Geberit DuoFresh ponoči samodejno vklopi orientacijsko LED lučko, ki vodi pot do WC-ja. Senzor bližine nadzoruje svetlobo in poskrbi za samodejni vklop in izklop. Trajanje osvetlitve in intenzivnost te svetlobe je mogoče prilagoditi in regulirati tudi z aplikacijo.



KAJ JE BIORITEM?
Bioritem je v bistvu le naravni ritem budnosti in spanja vašega telesa – pogosto imenovan tudi vaša biološka ali notranja ura. Uravnava ga predvsem spalni hormon melatonin. Čez dan, ko smo izpostavljeni soncu, naše telo omejuje sproščanje tega hormona. Takoj ko se zvečer stemni, pa možgani sproščajo več melatonina in začnemo se počutiti utrujeni. Na naš bioritem lahko vpliva, če smo podnevi izpostavljeni premalo svetlobe ali ponoči preveč. Osvetlitev z močnimi modrimi toni lahko tudi negativno vpliva na našo proizvodnjo melatonina. Glede na to je priporočljivo, da v kopalnici uporabljate tople in diskretne svetlobne vire za udobnejšo kopalniško izkušnjo ponoči.
Dizajn
21. Mesec oblikovanja v Ljubljani z raznovrstnimi razstavno-sejemskimi dogodki

V Ljubljani se je s “Tednom oblikovanja” začel 21. Mesec oblikovanja, ki poudarja odlične oblikovalske prakse in bo v središču mesta gostil raznolik spekter doživetij z namenom promocije oblikovalskega potenciala tako Slovenije kot tudi širše regije.
V sklopu Tedna oblikovanja se bodo zvrstili oblikovalska konferenca, razstava Dizajn v mestu in podelitev nagrad za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja. Na Akademiji za glasbo bodo podelili nagrade za slovensko oblikovanje, v petek bo sledila podelitev mednarodnih nagrad big see grand prix.
Smernice oblikovalske zrelosti v srednji in vzhodni Evropi
V okviru Meseca oblikovanja bodo gostili množico oblikovalskih in arhitekturnih doživetij. V platformi Big See, pod okriljem katere poteka festival, si prizadevajo povezati države jugovzhodne Evrope in izpostaviti prezrte ustvarjalce. Direktor Zavoda Big Zmago Novak je poudaril, da gre za najatraktivnejšo regijo in da mora Ljubljana postati njena ustvarjalna prestolnica. V platformo je vključenih 21 držav iz jugovzhodne Evrope, ki predstavljajo 350-milijonski trg in številne možnosti za povezovanje.

Barvna usklajenost zunanjosti, rešitev s stranskimi okni in elegantna športna linija zaključujejo estetsko celoto barke, ki v svojem cenovnem razredu izstopa. Oblikovanje: Elan R&D, Pininfarina in Humphreys Yacht Design; Proizvajalec: Elan, d. o. o.; leto: 2023. Foto: ZavodBig
Oblikovalska cona v mestnem središču
Skupinska razstava Dizajn v mestu bo znova vzpostavila oblikovalsko cono v središču mesta. Ulice, trgi, galerije, lokali in trgovine bodo za mesec dni postali oblikovalske postaje, prepoznavne po živo rožnatih stojalih in nalepkah Meseca oblikovanja. Obiskovalcem bo na voljo zemljevid z več kot 50 točkami, usmerjale jih bodo tudi živorožnate puščice.

Več kot zgolj oblikovalska razstava
Kot so še sporočili iz Zavoda Big, ne gre zgolj za oblikovalsko razstavo, temveč za ustvarjanje občutkov in povezovanje s širšo javnostjo. Razstavljavce so zato povabili, da na oblikovalskih točkah razvijejo performativni del. Oblikovalska okuševalnica pa dizajn povezuje s kulinariko, medtem ko bo svetlobno-zvočni performans “Oblike zvoka in svetlobe” s pomočjo avdiovizualne tehnike in projiciranja vsebin ustvaril posebno atmosfero.

Tekaški čevlji Alpina Pro so plod dolgoletnega sodelovanja med oblikovalci ter razvojno ekipo podjetja Alpina. Da se navdih še ni izpel, priča nov izdelek, ki nadgrajuje predhodno generacijo. Alpinina linija tekaških čevljev PRO ponuja vrhunsko zmogljivost, hkrati pa zmanjšuje slabosti ogljikovih kompozitov. Inovativni injicirani material iz karbonskih vlaken za oporo pete in gležnja zagotavlja enako togost, vendar je bistveno bolj trpežen. Le podpora za peto pri PRO SKATE ostaja klasična, da se zagotovi idealno ravnotežje teže višjega čevlja. Oblikovani so ergonomsko, po konturi noge, in zmanjšani na minimum, vse podpore zagotavljajo popolno prileganje, stabilnost in lahkotnost, kar športnikom omogoča optimalen nadzor. Za dodatno izboljšanje zmogljivosti skrbita notranji sistem vezalk, ki omogoča enakomerno porazdelitev sil, in Alpinina preverjena nepremočljiva, a zračna tehnologija zaščitne gamaše, ki ohranja nogo suho v vseh pogojih. Oblikovanje: Studio Miklavc: Andrej Šenk, Jure Miklavc in Alpina in-house design; Robert Križnar; Proizvajalec: Alpina, d. o. o.; Leto izdelave
2022; Foto: ZavodBig
-
DOGODKI1 mesec nazaj
Razstava “Zrno zlata” Mete Grgurevič na ogled v KiBeli
-
Dizajn1 mesec nazaj
Učinek nočne svetlobe
-
Dizajn2 meseca nazaj
21. Mesec oblikovanja v Ljubljani z raznovrstnimi razstavno-sejemskimi dogodki
-
DOGODKI1 mesec nazaj
3. slovenski kongres o vodah: Nujnost interdisciplinarnega upravljanja voda
-
DOGODKI2 meseca nazaj
TOPDOM z novo poslovalnico tudi v Brežicah
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Narobe svet: na Siciliji zaradi visokih temperatur in možnosti požarov zapirajo šole
-
ZANIMIVOSTI1 mesec nazaj
Sesalnik, ki ga absolutno nič ne vrže s tira
-
Dizajn3 tedni nazaj
Mojci Turk priznanje za življenjsko delo s strani društva oblikovalcev Slovenije