Gradbeništvo
Osem izjemnih koristi, zaradi katerih bo TEKAFLEX MS 40 postal vaša prva izbira
Tesnilne mase predstavljajo manjši del raznovrstnih gradbenih materialov, a je njihov pomen zelo velik. Pravilno pripravljena in dobro zatesnjena rega namreč lahko vpliva na funkcionalnost celotne zgradbe.
V nadaljevanju boste našli nasvete za uporabo trajnoelastične tesnilne mase Tekaflex MS 40, razkrili pa bomo tudi nekaj trikov, s katerimi bo vaše delo zagotovo učinkovito. V podjetju TKK smo pred več kot 60 leti začeli s proizvodnjo steklarskega kita, ki se je uporabljal le za vgrajevanje stekla v lesene okvirje. Danes proizvajamo in ponujamo izdelke najvišje kakovosti za različna področja uporabe. Nudimo brezhibno podporo strokovnjakom v gradbeništvu in domačim mojstrom. Čeprav smo prisotni v več kot 70 državah po vsem svetu, ostajamo zvesti svojim koreninam ter podpiramo lokalno okolje. Predvsem pa smo strastni, agilni in ustvarjalni.
Osem izjemnih koristi tesnilne mase Tekaflex MS 40
- Odličen oprijem na večino gradbenih materialov brez prednamaza.
- Za notranjo in zunanjo uporabo.
- Odpornost na atmosferske vplive in UV obstojnost.
- V osmih različnih barvah: bela RAL 9016, siva RAL 7030, svetlo siva RAL 7035, antracit RAL 7016, črna RAL 9011, opečnato rdeča RAL 3009, rjava RAL 8002, rjava RAL 8016.
- Nanaša se lahko tudi na malo vlažne površine in se lahko prebarva.
- Zelo lahko iztisljiva tudi pri nižjih temperaturah.
- Okolju prijazna masa, brez topil, ZNAK EMICODE EC1 PLUS, primerna za uporabo v živilski industriji – ISEGA certifikat.
- Nevtralna masa, ki ne povzroča korozije, skoraj brez vonja.
Osem najpogostejših področij uporabe Tekaflex MS 40
Zaradi dobrih mehanskih lastnosti in dobre oprijemljivosti na večino materialov se Tekaflex MS 40 uporablja tako v gradbeništvu in industriji, pa tudi v široki potrošnji.
- STREHE
– Tesnjenje žlebov, zračnikov
– Zaključki okoli dimnikov
– Tesnjenje in lepljenje strešnikov - FASADE
– Razpoke pri zunanjih okvirjih rolet in zunanjih stopniščih
– Stiki okenske police, okvirji, stena - BALKONI, TERASE, TLAKI
– Dilatacijske rege na balkonu, terasi, tlakih
– Stiki terasa – fasada - NOTRANJI PROSTORI
– Stiki mavčnih plošč
– Stiki notranja stopnišča – vrata – stena
– Stiki okenska polica – stena
– Lepljenje polic
– Lepljenje letvic - OKNA IN VRATA
– Vgradnja strešnih oken
– Tesnjenje ohišja rolet - INDUSTRIJA
– Tesnjenje in lepljenje raznih materialov v industriji vozil
– Tesnjenje silosov
– Tesnjenje vakuumskih sistemov in prezračevalnih naprav
– Za tesnjenje konstrukcij, ki so podvržene dilatacijam - MIZARSTVO
– Za lepljenje dekorativnih delov
– Za zapolnjevanje reg med različnimi deli pohištva - PREHRAMBENA INDUSTRIJA
Tekaflex MS 40 je testiran za uporabo v prehrambeni industriji, zato se lahko uporablja povsod tam, kjer se zahteva tesnjenje z neoporečno tesnilno maso: pri proizvodnji in skladiščenju živil, v bolnišnicah, v čistih prostorih in laboratorijih.
Osem najbolj pogostih napak, ki so vzrok neustreznega tesnjenja ali lepljenja
Za dobro in kakovostno delo je potrebno projekt dobro načrtovati in izvesti. Pravilna izbira tesnilne mase predstavlja polovico dobrega tesnjenja, prav tako pomembna pa je tudi izvedba.
- Površina ni pravilno pripravljena
Površina, ki jo lepimo ali tesnimo, mora biti čista, brez prahu in čvrsta. Če nanašamo Tekaflex MS 40 v dilatacijske rege na beton, priporočamo uporabo prednamaza PRIMER KVZ 16.
2. Premajhna širina rege
Pri tesnjenju dilatacijske rege je potrebno že pri načrtovanju upoštevati razteznostne koeficiente različnih materialov, temperaturne razlike v celem letu in velikost elementa, ki ga tesnimo. Minimalna širina dilatacijske rege je 6 mm, kar velja tudi za kotno rego.
3. Premajhna ali prevelika globina rege
Pri izvedbi tesnjenja je potrebno upoštevati pravilno dimenzioniranje rege. Razmerje širina: globina rege mora biti 2 : 1, maksimalno 1 : 1 za ožje rege. Minimalna stična površina je 6m.
Ob nepravilni izvedbi rege, pregloboka rega, je poraba tesnilne mase prevelika.
Ob premajhni globini nanosa tesnilne mase prihaja do pokanja
4. Podložni trak ni bil uporabljen
Pogoj za pravilno delovanje elastične tesnilne mase je, da ima tesnilna masa oprijem samo na straneh rege, ne pa tudi na dno. To dosežemo z uporabo penastih trakov, ki jih vstavimo v dno rege in na katere tesnilna masa nima oprijema.
5. Tesnilna masa ni bila poglajena
Praktične izkušnje kažejo, da ima tesnilna masa, ki je bila poglajena, 50% boljši oprijem. Tesnilno maso poškropimo z gladilnim sredstvom, npr. TKK Smoothing agent, in pogladimo z gladilko.
6. Nepravilna temperatura pri nanašanju ali prehitra sprememba temperature
Optimalna temperatura za nanašanje tesnilnih mas je med + 5 ˚C in + 40 ˚C. Če je tesnilna masa prehitro izpostavljena nizkim temperaturam, lahko pride do pokanja na površini.
7. Prenizka zračna vlaga v zraku ali popolnoma neporozen material, ki ga lepimo
Vse enokomponentne tesnilne mase ali lepila potrebujejo zračno vlago za utrjevanje. Če je zračna vlaga pod 30%, se proces utrjevanja zelo upočasni. Tudi če lepimo dve slabo paropropostni površini, lepilo utrjuje zelo počasi.
8. Rok uporabe je pretekel
Na vsakem izdelku je napisan datum, do katerega jamčimo, da je izdelek še uporaben. Po tem datumu je uporaba izdelka vprašljiva, saj je masa lahko že pregosta in se ne oprime površine.
Tako, sedaj ste gotovo že pravi mojstri v tesnjenju in lepljenju. Za več informacij o trajnoelastični tesnilni masi Tekaflex MS 40 in z njo povezano ponudbo izdelkov TKK pišite na e-poštni naslov: o.rodman@tkk.si ali pokličite na telefonsko številko 051 380 570.
Pripravila: Olga Rodman
GOSPODARSTVO
Zavrnjeni obe ponudbi za osrednji del prenove ljubljanske železniške postaje
Direkcija RS za infrastrukturo je obe ponudbi za osrednji del prenove ljubljanske železniške postaje, ki bo obsegal gradnjo nadhoda in nove postajne dvorane, kot nedopustni zavrnila in postopek zaključila brez oddaje naročila. Obe ponudbi sta presegali zagotovljena sredstva. Kot so povedali v direkciji, bodo razpis ponovili.
Ponudbeni ceni v obeh prejetih ponudbah presegata naročnikova zagotovljena sredstva za naročilo, zaradi česar ponudbi v skladu z zakonom o javnem naročanju nista dopustni, je v odločitvi na portalu javnih naročil, objavljeni 1. februarja, navedla direkcija in dodala, da je zato ponudbi kot nedopustni zavrnila in postopek zaključila brez oddaje javnega naročila.
Zoper odločitev se lahko v roku osmih delovnih dni od objave vloži revizijski zahtevek.
Direkcija je v odločitvi o zavrnitvi ponudb navedla še, da višine zagotovljenih sredstev ne razkriva, ker bi to lahko negativno vplivalo na njen poslovni interes pri ponovnem oddajanju naročila. Če bi višini zagotovljenih sredstev razkrila, ponudniki namreč ne bi bili motivirani ponudbene cene znižati bistveno pod višino zagotovljenih sredstev. Kot so danes dodatno povedali v direkciji, bodo javno naročilo ponovili.
Ponudbi sta oddala konzorcij SŽ – Železniško gradbeno podjetje Ljubljana, Kolektor Igin, CGP in GH Holding ter VOC Celje, je navedla direkcija. Koliko sta ponudbi znašali, ni razkrila, kot je nedavno pisal časnik Dnevnik, pa je ponudba konzorcija znašala 260,8 milijona evrov z davkom na dodano vrednost (DDV), ponudba VOC Celje pa 295,2 milijona evrov z DDV.
Direkcija je ob objavi razpisa novembra lani kot ocenjeno vrednost del navedla 136,6 milijona evrov brez DDV oz. 166,7 milijona evrov z DDV.
Osrednji del prenove železniške postaje bo predvidoma obsegal gradnjo novega nadhoda s postajno dvorano z dvigali, tekočimi stopnicami ter tekočimi trakovi za hitrejši prehod čez nadhod, ki bo omogočal povezavo za pešce med centrom mesta in Bežigradom. V postajni dvorani so predvideni prostori za prodajo kart, čakalnica za potnike in sanitarije. Skupna površina predvidenih objektov nadhoda s postajno dvorano je 13.665 kvadratnih metrov.
Ob tem je predvidena še nadgradnja tirne infrastrukture, prenova signalnovarnostnih naprav ter rekonstrukcija obstoječega podhoda z razširitvijo za kolesarje ter dostopi na severni in južni strani in gradnjo dvigal za dostop na perone iz podhoda. Predvidena je tudi nadgradnja peronske infrastrukture s prilagoditvami za gibalno ovirane osebe.
GOSPODARSTVO
Soseska Galaksija – mega projekt podjetnika Iva Boscarola s 1000 stanovanji v Ljubljani
Po naložbi v nekdanji Kolosej podjetnik Ivo Boscarol v Ljubljani napoveduje še večji projekt. Gradnjo soseske s tisoč stanovanji in po, kot pravi, dostopnih cenah. Dobri obeti torej, kljub temu pa vsi stanovanjski problemi v Ljubljani, kjer se je zadnja leta gradilo predvsem za elito, ne bodo rešeni. Država sicer obljublja še dva tisoč stanovanj do leta 2025, je pa to precej manj od predvolilnih obljub.
Soseska Galaksija – mega projekt ajdovskega podjetnika Iva Boscarola in njegove hčere ob Šmartinski cesti v Ljubljani – naj bi se na zemljišču, nekoč v lasti Žita, začel že kmalu. “Začeli bomo rušiti ta objekt starega mlina in potem seveda tudi oba silosa. To začnemo aprila,” je dejal Boscarol.
Boscarol na devet in pol hektarjev velikem zemljišču napoveduje 1000 stanovanj, pa tudi vse, kar je za stanovalce potrebno. Od šole, otroškega vrtca, trgovin, gostiln, zunanjih površin, servisov, avtopralnic. Projekt, vreden približno pol milijarde evrov, bo torej kot mesto v malem. In če se je v zadnjih letih v Ljubljani gradilo predvsem za elito, pa Boscarol obljublja, da bo večina stanovanj po dostopnih cenah. “Za kvadratni meter bo v povprečju treba odšteti 3000 evrov.”
Oziroma 25 odstotkov manj od srednje cene stanovanja v Ljubljani, ki je bila v lanskem prvem polletju 3880 evrov na kvadratni meter. A stanovanjski problem v Ljubljani še ne bo rešen. Po nekaterih ocenah primanjkuje od tri do štiri tisoč stanovanj. Spomnimo se pompoznih obljub iz predvolilnega časa: 20 do 30 tisoč novih stanovanj v Sloveniji do leta 2030. Da so nerealne, je danes jasno, so pa zato nove napovedi.
“Do leta 2025 bo s strani Stanovanjskega sklada zgrajenih 2000 stanovanj,” je dejal Luka Omladič, državni sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Za to je že zagotovljenih 51 milijonov evrov, skupaj s stanovanji, ki jih bodo gradile občine. “Vladna zaveza do leta 2026 – 5000 neprofitnih najemnih stanovanj – bo izpolnjena.”
A zasebne investicije so lahko bolj učinkovite od državnih, so prepričani nekateri. Tudi Boscarol bo moral najprej doseči spremembo namembnosti zemljišč.
Na Mestni občini Ljubljana napovedanega projekta konkretno še ne komentirajo, pišejo pa, da podpirajo “vsako namero, ki gre v smeri cenovno dostopnih stanovanj in javne koristi”. Boscarol je bil bolj konkreten in poudaril, da so na MOL zelo naklonjeni taki ideji. Kot pravi, so vlogo za spremembo namembnosti že vložili, nova soseska pa naj bi sprejela prve stanovalce čez pet let.
Gradbeništvo
Občina vam lahko prepove večbarvno fasado
Izdana so priporočila za pripravo odloka o urejenosti naselij in krajine, ki vam lahko prepove večbarvne fasade, odloča, iz kakšnega materiala in kakšne oblike je lahko dvoriščna ograja in podobno. Služi kot pomoč občinam pri urejanju naselij in krajin.
Priporočila za pripravo odloka o urejenosti naselij in krajine, ki jih je v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije, izdalo Ministrstvo za naravne vire in prostor je namenjen občinam, prostorskim načrtovalcem, urbanistom, arhitektom, krajinskim arhitektom ter drugim deležnikom s področja urejanja prostora, ki se ukvarjajo z vprašanji o urejenosti naselij in krajine.
”Ni vseeno, kako oblikujemo javne prostore, kakšen material uporabimo za urbano opremo, kako uredimo počivališče, kako urejamo zelene površine in obrezujemo drevesa, kam in kako postavljamo obvestilne in oglaševalne panoje, kakšne bodo barve fasad, ali na katero stran ulice bomo dopuščali postavitev hladilnih naprav,” v priporočilih zapiše Uroš Brežan, minister za naravne vire in prostor.
Občina vam lahko prepove kričeče barve fasade
Barva fasade je pomemben element, ki daje vsaki hiši svoj značaj. Lastniki objektov imajo različne okuse, nekateri prisegajo na klasične odtenke, medtem ko drugi radi izstopajo z divjimi barvami. A kakšne omejitve obstajajo pri izbiri barve fasade in kdo jih ureja?
Nadzor nad izgledom objektov izvaja vsaka občina posebej. Tako je v 92. členu Občinskega prostorskega načrta (OPN) občine Maribor na primer zapisano, da ”fasade stavb ne smejo biti signalnih ali fluorescentnih barv, to je barv, ki so v prostoru izrazito moteče in niso tradicionalne. Prav tako ni dopustna kombinacija signalnih ali fluorescentnih barv med seboj”. Barva fasad stavb pa se določi v OPPN oziroma v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Poleg barv fasad pa vam lahko občine prepovedo namestitev neprimernih fasadnih elementov, kot so kiparska plastika, izveski in podobno, obdelavo okenskih okvirjev, zasteklitev balkonov.
Izvedli so celo barvno študijo fasad za vseh 28 naselij v občini, namen analize pa je bil prepoznati prevladujoč kolorit posameznega naselja in ugotoviti kje so večja odstopanja, ki negativno vplivajo na urejenost naselij in njihovo podobo.
Ne samo pri fasadah, previdno tudi pri gradnji ograj
Občina vam lahko narekuje tudi izgled vaše ograje. Iz priporočil lahko razberemo, da lahko določijo barvo, material, dimenzijo in umestitev v prostor v odnosu do javnega prostora. OPN občine Maribor narekuje, da so ograje lahko visoke do 2 m vključno z morebitnim podpornim ali opornim zidom, v križišču pa je potek in višino ograje potrebno prilagoditi trikotniku preglednosti. Pri postavljanju obulične ograje pa potrebujete soglasje upravljavca javne ceste.
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Idila z Aljo Horvat, ki jo navdihuje narava iz 60. in 70. let prejšnjega stoletja
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Razstava “Kar ostane” v okviru cikla Mladi kurator, mladi umetnik
-
TRAJNOST1 mesec nazaj
Kako v enem letu zmanjšati stroške in povečati dodano vrednost na zaposlenega?
-
Energetska učinkovitost1 mesec nazaj
Kako poskrbeti za energijsko učinkovitost doma še pred jesenjo?
-
Dizajn1 mesec nazaj
Nagrada Red Dot za Geberit AquaClean Alba
-
DEDIŠČINA1 mesec nazaj
Neuspešen razpis MK postavlja vprašanje -kdaj bo končana obnova gradu Turjak?
-
UMETNOST1 mesec nazaj
Razstava družinske umetnosti: “STUPICA – od dedka do vnukinje«
-
EKOLOGIJA1 mesec nazaj
Nov predlog zakona ministrstva za naravne vire in prostor: pitna voda za vse