DEDIŠČINA
Muzej sodobne zgodovine bo v letu 2025 razstavo posvetil prelomnim trenutkom slovenske medicine

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in zdravstva. Z nizom razstav, dogodkov in publikacij bodo tudi osvetlili številne vidike konca druge svetovne vojne, saj v letu 2025 obeležujemo 80. obletnico tega prelomnega trenutka v svetovni zgodovini.
Razstava “Zgodovina zdravstva in medicine” bo v slovenskem prostoru od začetka 20. stoletja do danes. Izbrana poglavja bodo osvetlila zgodovino slovenske medicine in zdravstva ter izpostavila nekatere izjemne dosežke, ki so Slovenijo postavili na svetovni zemljevid. Obiskovalce bo popeljala skozi ključne dogodke in zgodbe od začetka 20. stoletja do danes ter razkrila številne redko videne muzejske predmete, fotografije, filme in pričevanja.
Ponudila bo vpogled v zgodovino javnega in bolnišničnega zdravstva, delovanje zdravstvenega osebja v izrednih razmerah, kot so vojne, naravne katastrofe in epidemije, ter dosežke, ki oblikujejo slovensko medicinsko dediščino in so slovensko zdravstvo zapisali med najnaprednejše v svetu.
V preteklosti so bile posamezne tematike slovenske medicine in zdravstva sicer muzeološko predstavljene v različnih institucijah, s tokratno razstavo pa bodo prvič združili izbrane zgodbe na enem mestu. Na ogled bo od sredine marca 2025.
Program ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne
Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije bo v letu 2025 kot osrednja nacionalna institucija za zgodovino 20. stoletja z nizom razstav, dogodkov in publikacij osvetlil številne vidike tega obdobja.
Tako bodo 24. januarja v preddverju Viteške dvorane odprli razstavo Moč predmetov: Muzejska zbirka predmetov iz zaporov in taborišč. Predstavila bo izjemno zbirko predmetov iz nacističnih taborišč in zaporov, vključno s tistimi, ki doslej niso bili predstavljeni javnosti. Posebna pozornost bo namenjena kuharskim in spominskim knjižicam ter osebnim predmetom, ki nosijo pretresljive zgodbe posameznikov.
Na ploščadi pred muzejem bo med aprilom in majem na ogled razstava Konec druge svetovne vojne. Videti bo mogoče izbor fotografij iz druge svetovne vojne, ki so nastale na slovenskih tleh in prikazujejo tako tedanje dogajanje kot posledice vojne.
Razstava Preživeti in pričati – Ustvarjanje v času deportacije, ki bo na ogled od novembra 2025 do januarja 2026, pa bo raziskovala umetniško ustvarjanje v koncentracijskih taboriščih. Predstavljene bodo risbe in predmeti, ki razkrivajo univerzalnost trpljenja, odpora in človeške ustvarjalnosti. Spremljal jo bo strokovni webinar, kjer bodo raziskovalci predstavili zbirke in analize umetniških del, ustvarjenih v taboriščih.
Niz manjših občasnih razstav Izbrane podobe 20. stoletja
Razstave Izbrane podobe 20. stoletja dopolnjujejo stalno razstavo Slovenci v 20. stoletju in odkrivajo bogastvo muzejskih zbirk. Vključujejo širok spekter tem – od športa in umetnosti do vojne in socialne zgodovine – ter temeljijo na obletnicah, raziskavah in pridobitvah gradiva. Na ogled so v preddverju Viteške dvorane in na ploščadi pred muzejem, fotografska razstava Ljubljana – mesto v zelenem pa bo gostovala na Ljubljanskem gradu.
V letu 2025 tako načrtujejo razstavo ob 30. obletnici genocida v Srebrenici, ki bo prinesla prikaz zgodb preživelih iz Srebrenice, ki živijo v Sloveniji, dopolnjen z intervjuji, osebnimi predmeti in strokovno vsebino. Razstava Umetniki skozi objektiv Igorja Modica bo predstavila fotografske portrete slovenskih umetnikov.
Razstava NIČ proti VEČnosti: Andrej Šifrer bo retrospektiva glasbene kariere Andreja Šifrerja, obogatena z osebnimi predmeti in spomini. Napovedujejo tudi razstavo Šah: 90 let slovenske šahovske zveze, na fotografski razstavi bo poudarek na ključnih trenutkih šahovske zgodovine.
S fotografsko razstavo Stanko Oražem: fotografske sledi 1. svetovne vojne bodo obeležili stodeseto obletnico začetka bojev ob reki Soči (1915-2025) in šestdeseto obletnico smrti fotografa poročnika Stanka Oražma (1887-1965). V programu za leto 2025 pa imajo še razstavi 70 let socialnega dela v Sloveniji in 80 let od ustanovitve podjetja Gradis; slednja bo prinesla zgodbo o vzponu in propadu nekdanjega gradbenega velikana Gradisa.
DEDIŠČINA
Povezani v ohranjanju dediščine: Z vstopnico za Divje babe pomagate bolnici Franja

Zavod za turizem Cerkno bo od vsake prodane vstopnice za Arheološki park Divje babe en evro namenil za obnovo Partizanske bolnice Franja, ki je bila v ujmi leta 2023 močno poškodovana in ostaja zaprta za obiskovalce. Gre za nadaljevanje pobude, ki se je začela že lani, ko sta Zavod Cerkno in Mestni muzej Idrija z dobrodelnim koncertom za obnovo zbrala več kot 10.000 evrov.
Dogovor o nadaljevanju sodelovanja sta letos znova potrdila Gregor Novakovič, direktor cerkljanskega zavoda, in Miha Kosmač, direktor Mestnega muzeja Idrija. S simbolno gesto – prispevkom od vstopnic – želita združiti pomen naravne in kulturne dediščine ter spodbuditi širše sodelovanje v regiji.
»Zavedamo se, da znesek ni velik, vendar predstavlja pomembno simbolno podporo in krepi sodelovanje med lokalnimi ustanovami,« poudarja Novakovič. Po njegovih ocenah bo do konca leta v sklad za Franjo dodanih okoli 1.000 evrov iz prodaje vstopnic.

Obnova Franje kot skupnostni projekt
Direktor muzeja Miha Kosmač izpostavlja pomen tovrstnih pobud:
»Zbiranje sredstev ni le finančna kampanja, temveč način povezovanja skupnosti in izražanja spoštovanja do ene najpomembnejših zgodb humanosti na Slovenskem.«
Na posebnem računu za obnovo bolnice Franja je bilo doslej zbranih že več kot 53.000 evrov donacij. Zbiranje prispevkov posameznikov, ustanov in organizacij še poteka.
Medtem se na terenu nadaljuje sanacija zalednega območja, ki je predpogoj za začetek konservatorskih in gradbenih del na samih objektih bolnišnice. Obnovitvena dela bodo financirana z državnim in donatorskim denarjem, njihov cilj pa je čimprejšnje ponovno odprtje Franje za javnost.

Simbolno povezovanje naravne in kulturne dediščine
Pobuda povezuje dve pomembni točki cerkljanske regije: Divje babe kot eno najstarejših paleolitskih najdišč v Evropi in Franjo kot spomenik etične pokončnosti in solidarnosti iz časa druge svetovne vojne. V času, ko turizem vedno pogosteje prevzema tudi družbeno odgovorno vlogo, je tovrsten projekt zgled, kako lahko kulturne ustanove aktivno prispevajo k varovanju skupnih vrednot.
DEDIŠČINA
Grad Cmurek dobil status kulturnega spomenika državnega pomena

Vlada Republike Slovenije je grad Cmurek razglasila za kulturni spomenik državnega pomena. S tem je enemu najstarejših srednjeveških gradov v Sloveniji priznala njegov izjemen pomen in mu zagotovila najvišjo stopnjo varstva kulturne dediščine. Tak status pomeni sistematično zaščito arhitekturnih, zgodovinskih, krajinskih in arheoloških vrednot ter spodbuja trajnostno ohranjanje kulturne identitete prostora.
Po podatkih Ministrstva za kulturo so v odloku o razglasitvi natančno opredeljene varovane sestavine spomenika, njegovo vplivno območje ter varstveni režimi, ki določajo pogoje za posege, vzdrževanje in rabo območja. Poseben poudarek je namenjen tudi ohranjanju vedut, dostopnosti in trajnostni rabi dediščine.
Grad Cmurek, danes dom Muzeja norosti, s svojo dolgo zgodovino in arhitekturno vrednostjo velja za enega najpomembnejših kulturnih spomenikov na Štajerskem. V stavbni zasnovi se prepletajo elementi romanike, gotike in renesanse, prostorsko pa grad obsega renesančno dvorišče, historične vrtove, grajsko kaščo in značilno krajinsko okolico.
Razglasitev predstavlja pomembno poglavje v zgodovini tega grajskega kompleksa, ki je bil od leta 1954 do 2004 dom zavoda za duševno in živčno bolne. Po zaprtju zavoda je grad ostal v upravljanju Socialnovarstvenega zavoda (SVZ) Hrastovec, vendar brez konkretnih vsebin ali urejene rabe. Leta 2014 je lokalna skupnost ustanovila Muzej norosti, s ciljem oživiti in ohraniti opuščeni grajski objekt ter hkrati ozaveščati o zgodovini institucionalizacije in duševnega zdravja.

Od leta 2016 so se občasno pojavljali poskusi, da bi lokalno iniciativo odstranili iz grajskih prostorov. Leta 2021 je SVZ Hrastovec Muzeju norosti preklical soglasje za uporabo prostorov in mu odredil, da se mora v 30 dneh izseliti. Po menjavi vodstva zavoda je uspelo doseči dogovor, ki je omogočil nadaljnje delovanje muzeja na gradu. Ob tej priložnosti so prostore temeljito očistili in uredili, država pa je po dolgem času namenila tudi prva finančna sredstva za nujna obnovitvena dela – 50.000 evrov iz razpisa Ministrstva za kulturo. Ta bodo namenjena sanaciji zamakajočih žlebov in obnovi lesenega mostovža, ki vodi do grajskega poslopja. A za celovito obnovo bi bilo potrebnih bistveno več sredstev.
Grad Cmurek, ki je bil dolga leta zaprt za javnost, danes predstavlja primer dobre prakse trajnostnega ohranjanja kulturne dediščine – ne le skozi restavracijo objektov, temveč tudi z vsebinami, ki širijo zavest o socialni in okoljski pravičnosti ter človekovih pravicah.
DEDIŠČINA
Geopark Karavanke prejel Kugyjevo nagrado za živo kulturno dediščino

Skupnost koroških Slovencev in Slovenk (SKS) je letošnjo Kugyjevo nagrado podelila Unescovemu globalnemu Geoparku Karavanke. Nagrado, ki jo običajno prejmejo posamezniki, je geopark prejel za ohranjanje žive kulturne dediščine na območju, ki povezuje pet občin v Sloveniji in devet v Avstriji.
Po besedah SKS nagrada priznava zasluge Geoparka Karavanke pri vzpostavljanju tesne povezanosti med človekom in naravo v prostoru, kjer se prepletajo visoke estetske, ekološke, kulturne in politične vrednote. Slavnostna podelitev bo 27. maja v vasi Tihoja na avstrijskem Koroškem.


Unescov globalni Geopark Karavanke je čezmejna destinacija bogata z geološko dediščino, ki obiskovalcem ponuja edinstvena naravna in kulturna doživetja. Glavni cilji geoparka so:
- ohranjanje geoloških in naravnih virov,
- zaščita kulturne dediščine,
- ozaveščanje in izobraževanje javnosti,
- gospodarski razvoj z nadradnim (sonaravnim) turizmom,
- krepitev čezmejnega sodelovanja in celosten razvoj regije.

Kugyjevo nagrado SKS običajno podeljuje posameznikom, ki s svojim delom pomembno prispevajo k kulturnemu, izobraževalnemu, političnemu, gospodarskemu, športnemu ali širšemu zbliževanju narodov na Koroškem in v alpsko-jadranski regiji.
V spomin na zapuščino Juliusa Kugyja
Nagrada nosi ime po Juliusu Kugyju, večjezičnemu in multikulturnemu alpinistu ter avtorju gorniške literature, čigar družinski korenine segajo v spodnjo Ziljsko dolino, Gorico in Trst ter Julijske Alpe v današnji Sloveniji. Zamisel nagrade temelji na ideji zbliževanja alpsko-jadranske regije v trikotniku Koroška–Slovenija–Furlanija.
Lani je Kugyjevo nagrado prejel kulturni ustvarjalec, zborovodja in dolgoletni lokalni politik Franz Starz.
-
Arhitektura1 mesec nazaj
Predstavljen projekt, ki bo Slovenijo zastopal na beneškem arhitekturnem bienalu
-
GRADNJA2 meseca nazaj
18 milijonov evrov za vrtec v Luciji, zaradi poplavnega območja bo dvignjen 1,2 metra
-
Arhitektura3 tedni nazaj
Plečnikova nagrada letos Pokopališču Ankaran
-
RAZSTAVA2 meseca nazaj
Telesa pokrajin: razstava Zorana Mušiča na gradu Štanjel v okviru EPK!
-
Dizajn4 tedni nazaj
Med finalisti DesignEuropa 2024 tudi slovenski oblikovalec Žan Kavčič
-
PRENOVE/OBNOVE2 meseca nazaj
Inšpekcijski nadzor ni našel nepravilnosti pri obnovi gradu Turjak
-
DEDIŠČINA2 meseca nazaj
Projekt Šola prenove: priznanja za kakovostno prenovo stavbne dediščine
-
DOGODKI4 tedni nazaj
Slavnostna otvoritev gradnje Emonike – tudi s časovno kapsulo med temelji