Connect with us

OBLIKOVANJE

Kdo so zmagovalci 16. mednarodnega natečaja Plaktivat?

Objavljeno

dne

TAM-TAM Inštitut je razglasil zmagovalne plakate natečaja na temo mladostniških stisk. Od natanko 400 del iz 34 držav so v obeh kategorijah natečaja nagradili domače kreativce. Zmagovalni plakat Mateja Ferliča in Juša Šoltesa nosi naslov VSE JE KUL.

Na 16. Plaktivat, ki so ga razpisali v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenija in TOM telefonom, je letos prispelo natanko 400 del iz 34 držav, vse od Paragvaja, Združenih držav Amerike in Kanade do Vietnama, Japonske in Nove Zelandije. Prvo mesto po številu prijav je s 34 % pripadlo domačim kreativcem, ki so slavili v obeh kategorijah. Zmagovalni plakat z naslovom VSE JE KUL sta ustvarila Matej Ferlič in Juš Šoltes, žirija kategorije Sveža kri pa je razglasila dve zmagovalni deli: IZBRATI POMOČ NI SRAMOTA avtorja Urbana Šelja in CUNAMI STISKA, pod katero se podpisuje Nuša Mihalič.

Zmagovalni plakat VSE JE KUL avtorjev Mateja Ferliča in Juša Šoltesa. Foto: TAM-TAM Inštitut/Matej Ferlič, Juš Šoltes

Namen letošnjega natečaja za družbeno odgovorni mestni plakat je bilo na pozitiven način opogumiti mladostnike, da spregovorijo o svojih stiskah. Da gre za aktualno in hkrati univerzalno tematiko priča visoko število prijav, panorama prejetih del pa s širokim spektrom dojemanja problematike in stilske raznovrstnosti kaže, da je vsaka stiska zgodba zase.

»Dela so bila topla, ledena, strašna, lepa, načečkana, dovršena, včasih vse to hkrati. A že vsak prispeli Plaktivat je v resnici uspeh sam po sebi – več kot 300 posameznikov je svoj čas namenilo spoznavanju morda prej malo znanih stisk mladostnikov. In prav ta izkušnja in pridobljeno znanje o resnosti tematike jih bo spremljala tudi v prihodnje ter morda za kanček prispevala k soustvarjanju aktivne in empatične družbe, ki zna pogledati izven okvirjev. Takšnih in drugačnih,« je delo žirije, ki je bilo tokrat še posebej zahtevno, opisal Peter Zabret, snovalec iz agencije Pristop in predsednik ocenjevalne komisije osrednje kategorije Plaktivat.

To so skupaj z njim tvorili še Julija Somrak (DROM agency), David Fartek (ArnoldVuga), Nina Vrhovec (Multipraktik studio), Špela Drašlar (Saatchi&Saatchi), Anja Delbello (oblikovalski studio AA) in Tomaž Drozg iz TAM-TAMa.

Prvi zmagovalni plakat v kategoriji Sveža kri Cunami stiska Nuše Mihalič. Foto: TAM-TAM Inštitut/Nuša Mihalič

Po večurnem zasedanju v prostorih Cukrarne so izbrali 15 FINALISTOV, 3 SUPERFINALISTE in ZMAGOVALNO DELO z naslovom VSE JE KUL.

Drugi zmagovalni plakat v kategoriji Sveža kri – Izbrati pomoč ni sramota Urbana Šelja. Foto: TAM-TAM Inštitut/Urban Šelj

ZMAGOVALEC

Pod zmagovalni plakat se podpisujeta avtorja Matej Ferlič in Juš Šoltes, ki sta žirijo prepričala z že skoraj faktografskim in neolepšanim prikazom konkretnega stanja: »Včasih je že to dovolj, da učinkovito in brez ovinkarjenja opozori na tematiko, ustavi korak težko ulovljivih mladih in začne debato v širši družbi. Slednjo sicer poganjajo podobe, a zmagovalno delo je za osvetlitev stisk mladih raje dalo glavno besedo besedam samim, ki nas popeljejo skozi nezloščeno realnost. Za mentalno zdravje je namreč ključno, da svoje mesto dobijo tudi sicer neizrečene neprijetne misli; dobra novica pri tem pa je, da lahko vsak poišče svoj način, kako jih izrazi – tudi prek Tom telefona – in komu jih lahko zaupa. Lahko bi rekli, da čeprav zmagovalni Plaktivat deluje kot monolog, je njegov namen, da s svojim odmevom sproži pogovor(e),« je v utemeljitvi navedel Zabret.

OBLIKOVANJE

Oblikovalcu Robertu Žvoklju ugledna nagrada “Red Dot” za poštni znamki

Objavljeno

dne

Avtor

Slovenski oblikovalec Robert Žvokelj je prejel eno najuglednejših oblikovalskih nagrad na svetu Red Dot, ki si jo je prislužil z oblikovanjem dveh slovenskih poštnih znamk na temo olimpijskih iger. Priznanje je prejel v kategoriji Brands & communication design, ki se osredotoča na vizualno komunikacijo in oblikovanje blagovnih znamk.

Nagrajeni poštni znamki v japonski tradiciji origamijev upodabljata dve športni disciplini, v katerih so se slovenski športniki izkazali tekom olimpijskih iger v Tokiu, in sicer jadranje ter športno plezanje.

Kot rad poudari Žvokelj, se je oblikovanja poštnih znamk lotil z veliko odgovornostjo. “Nenazadnje je znamka plačilni instrument države, ki posredno komunicira raven vizualne pismenosti”, še dodaja.
Nagrada, ki jo za izjemne oblikovalske dosežke podeljujejo od leta 1955, v oblikovalski stroki velja za enega najbolj zaželenih znakov kakovosti. “Pri vse večji in hkrati mlajši konkurenci ima tudi priznanje, še posebej mednarodno, vedno večji pomen,” pravi slovenski oblikovalec.

Da sta poštni znamki ugledali luč sveta, so zaslužni tudi Pošta Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in žirija javnega anonimnega natečaja, ki je prav tako prepoznala kakovost.
Žvokelj je sicer prejemnik številnih mednarodnih priznanj, eden največkrat nagrajenih posameznikov na bienalu Brumen in predavatelj na oddelku za oblikovanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani.

Njegov oblikovalski izraz je po besedah oblikovalke in predavateljice na ALUO Petre Černe Oven kot “kameleonov odgovor na okolje: njegova oblikovalska rešitev se vedno prilagaja temu, kar mora komunicirati”, svežina njegovih rešitev pa izhaja prav iz poglobljene analize, premišljenega odnosa do vsebine in prefinjenega ravnovesja med tipografskimi in likovnimi elementi.

Na vprašanje, kaj je ključno za dobro oblikovanje na področju vizualnih komunikacij, je Žvokelj povedal, da “naročnik in oblikovalec”. Sicer pa si želi, da se naročniki zavedajo ciljev. “Kako jih bodo dosegli, naj skozi proces argumentacij zaupajo strokovnjakom,” še poudarja.

Da sta poštni znamki ugledali luč sveta, so zaslužni tudi Pošta Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in žirija javnega anonimnega natečaja, ki je prav tako prepoznala kakovost. Foto: Pošta Slovenije


Leta 1966 v Ljubljani rojeni Žvokelj je na oddelku za oblikovanje ALUO diplomiral leta 1990. Po zaključku študija in kratkotrajni zaposlitvi v agenciji Kres je deloval pod imenom studio ID.
Med drugim je skupaj z Metko Dariš in Tomažem Permetom zasnoval celostno grafično podobo Slovenske kinoteke, s Petro Černe Oven in Ano Košir, ki sta se studiu ID pridružili kasneje, je skrbel za vizualne podobe galerij, publikacij, razstav in akcij ministrstva za kulturo. Oblikoval je kataloge in razstavne aplikacije Mednarodnega grafičnega likovnega centra. Ob tem, da predava na ALUO, skupaj s Tatjano Mahovič in Andrejem Mahovičem deluje v studiu DAK.

Kot je v epistolah Ranka Novaka in Petre Černe Oven zapisala slednja, je tisto, kar je pri Žvoklju hvalevredno, “res to, da se posveti vsakemu projektu na popolnoma svoj način. Ne dela razlike med velikimi in malimi, ne dela razlike med projekti naključnih znancev in/ali prijateljev in med zvenečimi imeni pomembnih inštitucij.”

Nadaljuj z branjem

OBLIKOVANJE

Marjanu Žitniku nagrada za “neprecenljive posege” v industrijskem oblikovanju

Objavljeno

dne

Avtor

Mnogi predmeti, ki jih je oblikoval Marjan Žitnik – pa naj bo to ročna svetilka Z24 ali embalaža za kakav Benko – so dosegli kultni status, ne da bi večina ljudi vedela, kdo je njihov avtor. Zdaj je DOS Marjana Žitnika nagradilo za življenjsko delo.

V prvem preddverju Cankarjevega doma bo Društvo oblikovalcev Slovenije nocoj podelilo priznanja in odprlo razstavo Oblikovalski presežki. Priznanje DOS-a za življenjsko delo prejme Marjan Žitnik, nagrado oblikovalski presežek za leto 2024 pa kolektiv Oloop za razstavno-raziskovalni projekt Izdelek kot sprememba.

Nevidna roka oblikovalca pri vsakodnevnih predmetih
Marjan Žitnik
 je v slovenski oblikovalski zgodovini zadnjih desetletij svojevrstna posebnost, v svoji utemeljitvi nagrade ugotavlja DOS. Morda je celo edini industrijski oblikovalec, ki venomer pokončno vztraja v svojem razmeroma ozkem polju oblikovalske dejavnosti. Kljub dejstvu neprestanega razkrajanja slovenske industrije nasploh mu je uspelo najti sogovornike in stranke, ki so znali doumeti vlogo oblikovalca. V številnih primerih se zdi vloga oblikovalca Žitnika manj ali komaj zaznavna, a ravno v tem je njegov prispevek skoraj neprecenljiv in vreden širše strokovne obravnave.

Kot še piše, se zdi, da Žitnik izrazito odklanja pojem iskanja pozornosti širše javnosti. Natančnejši pogled v njegovo delo nakazuje razumevanje industrijskih procesov, tudi delovanje vzdrževalcev in serviserjev, številni so mu zagotovo hvaležni, pa čeprav so oblikovane naprave brez avtorjevega podpisa. Kljub dejstvu, da se industrija v Sloveniji že več kot tri desetletja krči, žirija opozarja na izjemno obsežen nabor Žitnikovih del, ki so predstavljena v njegovi monografiji.

Kolektiv Oloop je dejaven na različnih področjih vizualnega ustvarjanja, od produktnega oblikovanja, oblikovanja prostorskih postavitev do tekstilne umetnosti. Obenem vodi usposabljanja, predavanja in delavnice ter povezuje oblikovanje z družbeno angažiranimi projekti. Foto: Oloop Design

Razstavno-raziskovalni projekt Izdelek kot sprememba je bil januarja predstavljen v Galeriji DLUL. Žirija DOS-a je v njem družbeno vlogo projekta prepoznala kot presežno v času in prostoru razstave. Kot piše v utemeljitvi, se je v zadnjem desetletju vloga oblikovanja spremenila. Trend spreminjanja in družbeno potrebo prepoznava tudi skupina Oloop, ki se v zadnjih letih loteva projektov, za katere so značilni vključujoči, sodelovalni in soustvarjalni pristopi in procesi. Takšen je tudi pričujoči projekt, v katerem avtorice z izdelki raziskujejo in razkrivajo pomene in ozadja tekstilne produkcije znotraj začasnih in trajnih tekstilnih skupnosti, ki so bile vključene v projekt.

“Prvi nov produkt v gasilstvu” po tridesetih letih
Priznanje DOS oblikovalski dosežek prejme Jasna Šafar za držalo za gasilni aparat Florian. Žirija je v utemeljitvi zapisala, da oblikovalska stroka Slovenije že desetletja izrazito pogreša nove, sveže industrijske izdelke, novega produkta v gasilstvu verjetno vsaj tri desetletja niso opazili. Floriana je opisala kot zanimiv izdelek, saj skuša gasilsko napravo udomačiti ter jo približati vsakemu okolju, prostoru in opremljevalcu lastnega doma ali javnega pisarniškega okolja.

Priznanje DOS oblikovalski dosežek prejme Jasna Šafar za držalo za gasilni aparat Florian. Foto: DOS

Alja Herlah pa priznanje DOS oblikovalski dosežek prejme za digitalno platformo Dotless type, ki predvsem zagotavlja podporo mladim tipografskim oblikovalcem, jim ponuja priložnosti za predstavitve – izdajo črkovnih vrst in jih želi motivirati za dokončanje projektov. Predstavitvene spletne platforme oblikovalcev in oblikovalskih področij seveda niso globalna novost. Zdi pa se, da takšnih ali sorodnih v našem prostoru izrazito manjka, piše v utemeljitvi.

Valilnica mladih oblikovalcev
Častno članstvo je DOS namenilo Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO). Kot so zapisali, letos minevajo natanko štiri desetletja od ustanovitve oddelka za oblikovanje na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, zasluga za to pa gre predvsem več kot desetletju prizadevanj številnih njihovih kolegov v DOS-u.

Nadaljuj z branjem

DOGODKI

V Centru Rog pregledna razstava ob 20-letnici kolektiva Oloop

Objavljeno

dne

V Centru Rog so včeraj odprli pregledno razstavo ob 20-letnici delovanja kolektiva Oloop. Umetnice in oblikovalke Tjaša Bavcon, Katja Burger Kovič in Jasmina Ferček so proslavile dolgoletno skupno ustvarjalno pot. Skozi razstavo in dogodke se bodo poklonile moči in pomenu tekstilije ter ženski, njeni izumiteljici in ustvarjalki.

V kolektivu delujejo umetnice in oblikovalke Tjaša BavconKatja Burger Kovič in Jasmina Ferček, ki so ob tem spomnile, da sega izdelovanje tekstila v začetke civilizacije in je od nekdaj v domeni žensk, njihovega domačega okolja in skupnosti. Ženske že tisočletja skupaj tkejo, predejo in šivajo. Poleg skrbi za otroke in dom je bila v številnih kulturah izdelava tekstila njihova osrednja dejavnost.

Jasmina Ferček, Tjaša Bavcon in Katja Burger Kovič. Foto: Kristjan Jarni

Ročna dela kot zadovoljevanje psiholoških, duhovnih in družabnih potreb
Potem ko je po industrijski revoluciji ženska za nekaj časa vsaj deloma izgubila stik s tem početjem, se je v zadnjih desetletjih znova zgodil razcvet ročnih del. Gre za odziv na potrebo po povezanosti, kolektivni identiteti, zdravih življenjskih okoljih in pripadnosti, česar današnji družbi pogosto primanjkuje, meni kolektiv. Tako je posebej na Zahodu postala osrednja vloga ročnega izdelovanja tekstila zadovoljevanje psiholoških, duhovnih in družabnih potreb.

Na razstavi O2OOP bodo predstavljeni izdelki, kreativni procesi in projekti, ki jih je kolektiv Oloop ustvaril na participativnih in socialno angažiranih projektih ter projektih, ki so spodbujali opolnomočenje sodelujočih. Projekte zaznamujeta inkluzivnost in medgeneracijsko sodelovanje. Pogosto so bili namenjeni ranljivim skupinam žensk, med njimi brezposelnim, priseljenkam, osebam z mednarodno zaščito in starostnicam, in so poudarjali pomen, ki ga ima ustvarjanje s tekstilom za telesno, psihično in socialno dobrobit žensk.

Razstava popelje po dvajsetletni družbeno-oblikovalski praksi skupine Oloop. Na enem mestu je zbrana vrsta izdelkov in projektov. Tekstilna dela, ki jih je načel čas, pa tudi začasni izdelki, oblikovalski eksperimenti in minljivi procesi, bodo predstavljeni skozi kratke filme.

Razstavo, ki bo na ogled do 17. avgusta, bodo bogatile izkustvene delavnice, vodstva, predavanja in javni pogovori. Projekti in spremljevalni program so razdeljeni na vsebine, ki jih je kolektiv Oloop tako v slovenskem kot širše evropskem socialno-kulturnem prostoru dve desetletji odpiral skozi tekstilno materijo.

Projekt Povezave, galerija Bavča, Zagreb. Foto: Kristjan Jarni

Segment Oloop izkušnja aktualizira in oživlja pretekle projekte in sodelovanja z umetniki ter oblikovalske in umetniške izdelke, ki so ob tem nastali. Segment Oloop prenos znanja išče stik z mlajšo generacijo in ustvarja medgeneracijski dialog ter preizprašuje vrednote haptične izkušnje v digitalnem svetu, kako oblikovati nove pristope v oblikovalskem procesu, kakšne so sodobne možnosti izobraževanja in prenosa znanja.

Oloop dobrobit podpira individualno izkušnjo obiskovalca, ustvarja prostor za refleksijo in vabi v aktivno ter vodeno participacijo v projektu Utelešena čustva. V segmentu Oloop v teoriji pa bo z Zalo Orel potekal pogovor o pomenu tekstilnih skupnosti.

Projekt Razkrite roke. Foto: Kristjan Jarni

Kolektiv Oloop je dejaven na različnih področjih vizualnega ustvarjanja, od produktnega oblikovanja, oblikovanja prostorskih postavitev do tekstilne umetnosti. Obenem vodi usposabljanja, predavanja in delavnice ter povezuje oblikovanje z družbeno angažiranimi projekti. S svojimi izdelki in projekti sodelujejo na najpomembnejših predstavitvah slovenskega oblikovanja doma in v tujini.

Nadaljuj z branjem
BIVANJE1 teden nazaj

Ko industrijski šik postane dom

Priznana arhitektka Sarah Jacoby je preobrazila industrijski videz stanovanja v prijetno gnezdo za petčlansko družino. Vsak otrok sanja o svojem...

ZELENA ENERGIJA2 tedna nazaj

Največja sončna elektrarna v Sloveniji Zlatoličje-Formin bo poskrbela za več kot 7000 gospodinjstev

Dravske elektrarne Maribor načrtujejo enega največjih projektov na področju sončne energije v Sloveniji. Z gradnjo sončne elektrarne Zlatoličje – Formin...

ZELENA ENERGIJA2 tedna nazaj

Je vodik priložnost za Slovenijo na poti k zeleni prihodnosti?

Slovenija je z novim korakom v smeri razvoja vodikovih tehnologij še trdneje postavila temelje za trajnostno energetsko prihodnost. Podpis memoranduma...

Uncategorized2 tedna nazaj

MGLC se v tem letu pripravlja kar na dva jubileja

Mednarodni grafični likovni center se v tem letu pripravlja na: 70-letnico grafičnega bienala in 20. obletnico delovanja umetniškega tandema Small...

DEDIŠČINA2 tedna nazaj

Za energetsko sanacijo kulturnih stavb bo ministrstvo namenilo 17 milijonov evrov

inistrstvo za kulturo bo namenilo skoraj 17 milijonov evrov za energetsko sanacijo SNG-ja Maribor, Narodnega muzeja Slovenije in zavoda za...

DEDIŠČINA3 tedni nazaj

Muzej sodobne zgodovine bo v letu 2025 razstavo posvetil prelomnim trenutkom slovenske medicine

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in...

Uncategorized3 tedni nazaj

Novomeški Narodni dom kot najstarejši v državi, bo vendarle dočakal prenovo

Z današnjim podpisom pogodbe o težko pričakovani prenovi novomeškega narodnega doma je bil storjen ključen korak k temu, da bo...

Energetska učinkovitost1 mesec nazaj

Proti vetrnim elektrarnam v Ilirski Bistrici že 1000 podpisov

Civilna iniciativa Snežnik, v katero so se zaradi nasprotovanja postavitvi sedmih vetrnic na planoti vzhodno od Ilirske Bistrice povezali krajani,...

TRAJNOST1 mesec nazaj

Lumar še tretjič zapored prejel certifikat Green Star – Marko Lukić je postal Trajnostni lider 2024

Družinsko podjetje Lumar, slovenski pionir trajnostne gradnje, je že tretje leto zapored prejelo prestižni certifikat Green Star za celovito trajnostno...

GRADNJA1 mesec nazaj

Podhod Ajdovščina: minipleksa s petimi kinodvoranami in 500 sedeži še ne bo kmalu

Gradnja ljubljanskega minipleksa v podhodu Ajdovščina se odmika. Po besedah župana Jankovića se je zapletlo v dogovorih s projektanti, zaradi...

POPULARNO