DOGODKI
Jesenski ZERO EMISSION® dnevi LUMAR

Trajnostna gradnja prihodnosti – V ŽIVO na prvi slovenski certificirani aktivni hiši
V podjetju Lumar, pionirju in inovatorju na področju montažne gradnje v Sloveniji, med 5. in 8. oktobrom, pripravljajo številne aktivnosti in predstavitve trajnostnih tehnologij in rešitev na prvi slovenski certificirani aktivni hiši v Dragomlju. V okviru ZERO EMISSION® DNEVOV LUMAR, bodo predstavili in prikazali celovite storitve na področju trajnostne gradnje in energetskega upravljanja doma. Vsi sistemi in rešitve so razviti in vgrajeni z mislijo na varnost, energetsko učinkovitost in visoko ugodje bivanja.
TRAJNOSTNI KONCEPTI GRADNJE V ŽIVO
Z željo, da pridobite čim več informacij o trajnostni gradnji, energetskih rešitvah in novih konceptih ter tehnologijah, bodo vsak dan z našimi strokovnjaki in partnerji spregovorili o različnih temah (program se lahko spremeni).
Sreda, 5.10.2022
Tema dneva: „Lumar Zero Emission Living®“
- tehnologija gradnje Lumar,
- trajnost, okolje, energija, ugodje bivanja,
- Lumar iQWood – masivni konstrukcijski sistemi brez grama lepila.
Četrtek, 6.10.2022
Tema dneva: »Koncept Aktivne hiše«
- predstavitev koncepta Aktivne hiše,
- pravilno načrtovanje, naravna osvetlitev doma,
- Lumar iQWood – masivni konstrukcijski sistemi brez grama lepila.
Petek, 7.10.2022
Tema dneva: »Energetska neodvisnost in upravljanje doma«
- pametni dom Lumar,
- paket MOON in energetsko upravljanje doma – HEMS,
- digitalni dvojček hiše Lumar.
Sobota, 8.10.2022
Tema dneva: »Arhitekturni biro Lumar«
- nove kataloške hiše Lumar,
- Lumarjeva risalna deska,
- Individualnost, prilagodljivost, koncept dela hišnega biroja.
- Lumar iQWood – masivni konstrukcijski sistemi brez grama lepila.

PIONIR IN INOVATOR
Zadnjih 15 let so v Lumarju vodilni na področju razvoja in vpeljave kakovostnih arhitekturnih in energetskih rešitev na področju lesene montažne gradnje:
- prva pasivna hiša zgrajena leta 2007,
- prvi vrtec v pasivni tehnologiji v Sloveniji leta 2008,
- prva plus energijska hiša leta 2009,
- prva aktivna hiša za poskusno bivanje leta 2013,
- vse hiše samo še kot skoraj nič-energijske hiše z vgrajenim prezračevalnim sistemom leta 2017 ter
- prva certificirana slovenska hiša s certifikatom Active House v letu 2019.
V vseh teh pionirskih projektih je bila v ospredju najprej energetska učinkovitost. Danes pa so prišli do standardnih produktov in rešitev, ki celostno obravnavajo trajnostno bivanje, torej upoštevajo ključne kriterije trajnostne gradnje – bivanjsko ugodje, energetsko učinkovitost in vplive na okolje. Ob tem pa kot integrator povezujejo različne sektorje in panoge. Te rešitve danes na trgu ponujajo v okviru koncepta Lumar Zero Emission Living®.
Hiša Lumar – preplet trajnostne tehnologije, energetske učinkovitosti in vrhunske arhitekturne zasnove
- Je individualno prilagojena vašim idejam, željam in potrebam.
- Je energetsko izjemno učinkovita in lahko zanjo pridobite nepovratna sredstva Eko sklada.
- Je lahko pameten dom, ki skrbi za vašo varnost, udobje bivanja in energetsko učinkovitost.
- Ima lahko vgrajeno sončno elektrarno s katero proizvedete več električne energije, kot je hiša potrebuje za svoje delovanje.
- Ima lahko vgrajeno polnilno postajo s katero boste viške električne energije uporabili za polnjenje električnega avtomobila.
- Ima lahko vgrajen hranilnik električne energije, ki zagotavlja napajanje električnih naprav v hiši tudi v primeru izpada električnega toka – je samozadostna.
- Ima lahko vgrajen sistem za energetsko upravljanje doma (HEMS), ki poskrbi za optimizacijo shranjevanja in porabe zelene energije v gospodinjstvu.
- Je lahko opremljena z digitalnim dvojčkom, kjer so na voljo vse ključne informacije o trenutnem stanju v prostorih, podatki o delovanju porabnikov, vsa dokumentacija je zbrana na enem mestu, obveščeni pa ste tudi o vzdrževalnih delih, s konkretnimi navodili in še mnogo več.
- Je pripravljena za integracijo v skupnost in energetsko verigo.

Celovito energetsko upravljanje vašega novega doma, povezljivost naprav ter integracijo v skupno platformo, ponujajo v sodelovanju s svojimi sistemskimi partnerji: Fibaro, MOON in Smartis.

VSE HIŠE LUMAR ODSLEJ TUDI Z NARAVNO LESENO MASIVNO KONSTRUKCIJO iQWOOD
Ljudje si že od pradavnine želimo živeti zdravo, varno in udobno. Vrhunec teh lastnosti ponuja iQwood, patentirana slovenska tehnologija z masivno leseno konstrukcijo. Odslej lahko vsako hišo Lumar, kataloško ali individualno zasnovano, zgradijo s tehnologijo iQwood, brez lepil, kovin in kemikalij.
NOVOSTI V ČASU JESENSKIH ZERO EMISSION® DNEVOV LUMAR
Izjemno priljubljeni hiši Lumar Varius so dodali nekoliko manjšo različico, ki bo še naprej vključevala vse ključne elemente za visoko udobje bivanja. Novo izvedenko bo dobila tudi hiša Lumar Primus, ki bo z velikostjo 160 m2 bivalne površine ponudila še vel komforta in nagovorila nove trende ter navade bivanja. V Lumarjevem arhitekturnem biroju so pripravili tudi nekaj novih idejnih zasnov, ki jih predstavljajo v okviru koncepta Lumarjeva risalna deska.

NASVETI IN SVETOVANJE STROKOVNJAKOV
Naši strokovnjaki bodo z veseljem odgovarjali na vprašanja v zvezi s filozofijo, gradnjo, bivanjskim ugodjem in energetsko učinkovitostjo Lumarjevih hiš ter možnostmi pridobitve nepovratnih finančnih spodbud Eko sklada. Povabili smo tudi naše stalne strokovnjake s področja ogrevanja in prezračevanja, ki vam bodo podrobneje predstavili sisteme prezračevanja in ogrevanja, vgrajene v skoraj nič-energijske hiše (SNEH) Lumar. Obiščite na njihovivzorčni hiši v Dragomlju in si v živo oglejte zadnje trende trajnostne gradnje. Njihovi strokovnjaki bodo za vas na voljo med 13.00 in 17.00 (v soboto med 10.00 in 16.00). Več informacij in prijave na www.lumar.si.
DOGODKI
V Novi Gorici se ponovno začenja mednarodni festival R.o.R.

Mednarodni festival R.o.R., ki ga že peto leto pripravlja Zavod za sodobno umetnost BridA. Na njem se bo predstavilo 33 umetnikov iz devetih držav, umetniške projekte pa bo mogoče videti tudi na pročeljih v centru mesta.
R.o.R. je mednarodni festival sodobnih, intermedijskih in performativnih umetniških praks, ki poteka že peto leto. Letošnja edicija z naslovom JEDRO? vključuje 33 domačih in mednarodnih umetnikov in znanstvenikov, ki temo predstavljajo s svojimi umetniškimi in raziskovalnimi projekti, ki bodo na različnih lokacijah po Novi Gorici na ogled do nedelje.
Organizatorji festivala so se za temo odločili zaradi njene vsestranskosti: Jedro je tako mišljeno “kot center, kot osrednja ideja, kot misel, ki združuje in povezuje, simbolizira trdno in neločljivo. Pojem jedra lahko razumemo tudi kot trdno prepričanje o neomajnih temeljih, na katerih se gradijo prihodnost, znanstvene teorije in vrednote. Po drugi strani se prav skozi znanost in umetnost trdna prepričanja nenehno rušijo in postavljajo pod vprašaj,” so sporočili iz zavoda BridA, ki organizira festival.

Letošnji festival vključuje vrsto domačih ter mednarodno priznanih umetnikov in znanstvenikov, ki izbrano temo predstavljajo s svojimi umetniškimi in raziskovalnimi projekti.
Med festivalom se bodo tako na mestnih pročeljih in drugih javnih mestih vrstili zvočni in svetlobni performansi ter projekcije, ki jih lahko sicer vidimo le v večjih muzejih in galerijah po svetu.
Projekti so na javnih mestih razstavljeni z namenom večje dostopnosti čim širšemu občinstvu. Sendi Mango iz Zavoda BridA je za Radio Koper povedala, da so to novost vpeljali prav zaradi opažanja, da večina ljudi, ki drugače ne obiskuje muzejev in galerij, vsekakor hodi v center mesta. “In tam se pojavljajo umetniška dela in vidimo, da vzbujajo precej zanimanja,” je še dodala.
Festival R.o.R. pa se zavzema tudi za vključevanje ranljivih skupin, zaradi česar bo eno od prizorišč festivala Dom upokojencev Nova Gorica, kjer bodo avtorji Lavoslava Benčić, Simon Macuh in Tim Bučar z varovanci doma izvedli delavnico elektromagnetnega mapiranja ter dan končali z interaktivnim performansom Ogrinjalo za nevidno in neslišno.
Med instalacijami je še posebej izpostavljen Muzej Meseca, ki ga je v sodelovanju z Naso ustvaril svetovno priznani umetnik Luke Jerram iz Velike Britanije. Delo sestoji iz makete, katere premer je sedem metrov, krasijo pa jo podrobni Nasini posnetki površja Meseca. Maketa je izdelana v približnem merilu 1 : 500.000, tako vsak centimeter notranje osvetljene okrogle skulpture predstavlja pet km površine Meseca. Instalacijo ob mesečini spremlja tudi prostorsko-zvočna kompozicija izpod peresa skladatelja Dana Jonesa, prejemnika nagrade BAFTA in priznanja Ivorja Novella.

Marko Čeh in Leon Vidmar sta v produkciji Svetlobne gverile ustvarila instalacijo pod imenom Seizmološko modificiran objekt, ki “s prižiganjem in ugašanjem svetlobnih teles prepleta različne vire svetlobe in različne materiale, ki svetlobo vpijajo ali odbijajo“.
Tomaž Zwitter bo na svojem predavanju popeljal od raziskav izbruhov na Soncu prek študija, iz česa so, kje so in kako se gibljejo zvezde v naši Galaksiji, do študija lastnosti najbolj oddaljenih zvezd, galaksij in jat galaksij v mladem vesolju; Hans-Peter in Peggy Spitzner pa bosta v nedeljo pripovedovala o svoji edinstveni izkušnji pobega čez Berlinski zid na znameniti nadzorni točki Charlie.
Kot spremljevalni program bo 6. oktobra ob dnevu arhitektov, ki ga organizira Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, predstavljen tudi tudi videoperformans Disonantna sinteza. Projekt je umetnik Sz. Berlin razvil v Šempasu med gostovanjem na umetniški rezidenci R.o.R, ki je vključena v program EPK.
Program letošnje edicije festivala kroji 33 sodelujočih iz devetih držav: Slovenije, Hrvaške, Italije, Avstrije, Nemčije, Velike Britanije, Irske, Španije in Japonske. Festival pripravlja Zavod za sodobno umetnost BridA, dogodki pa bodo potekali od 28. septembra do 1. oktobra.
DOGODKI
Nova najboljša splošna knjižnica stoji v Barceloni, med elito tudi Valvasorjeva v Krškem

Za najboljšo splošno knjižnico v svetovnem merilu je bila izbrana knjižnica Gabriela Garcie Marqueza iz Barcelone. V prestižno finalno četverico se je uvrstila tudi Valvasorjeva knjižnica v Krškem, ob njej pa še knjižnici v Sydneyu in Šanghaju.
Zmagovalko so razglasili na kongresu mednarodne knjižničarske organizacije (IFLA), ki se je nedavno odvil v Rotterdamu.

Nove prostore Valvasorjeve knjižnice so slavnostno odprli junija lani. Arhitekturni načrt prizidka je delo celjskih arhitektov Vere Klepej Turnšek in Tadeja Dobrajca. Umeščena je ob kapucinski samostan v starem delu Krškega, kjer Valvasorjeva knjižnica deluje od leta 1988. Velika je 1600 kvadratnih metrov, od tega je malo več kot 1200 kvadratnih metrov pritličja, malo manj kot 400 kvadratnih metrov pa predstavljajo kletni prostori. Naložbo so končali lani, skupaj z ureditvijo okolice je presegla osem milijonov evrov.

Urška Lobnikar Paunović, direktorica Valvasorjeve knjižnice, je za STA dejala, da so to posavsko knjižnico v Rotterdamu knjižničarji z vsega sveta po njeni predstavitvi lepo sprejeli. Po njenih besedah knjižnica izžareva toplino in domačnost, zato je bila za marsikoga favoritka pred razglasitvijo zmagovalke. Uvrstitev med štiri finaliste je bila za Valvasorjevo knjižnico velik uspeh, je še dodala direktorica.
“Mislim, da so ljudje to knjižnico sprejeli nad našimi pričakovanji. Moram priznati, ko smo v knjižnici uvedli kakšne rešitve, ki smo jih videli v tujini, sem bila malce skeptična, kako jih bodo obiskovalci sprejeli, a se je izkazalo, da je bila bojazen odveč. Izkazalo se je, da so to res dobre rešitve, in ljudje so jih posvojili, mogoče tudi na kakšen drug način, kot smo si mi zamislili,” je povedala ob nominaciji .


Mednarodna strokovna komisija, ki so jo sestavljali strokovnjaki knjižničarstva in arhitekture, je 16 prispelih prijav iz 11 držav ocenjevala po merilih povezanosti arhitekture z okolico in lokalno kulturo, funkcionalnosti arhitekture, prilagodljivosti prostorov, trajnostne naravnanosti, sodelovanja v procesih učenja in socialne vključenosti ter digitalnih in tehničnih rešitev. Pomembno je bilo tudi, kako knjižnica sledi ciljem trajnostnega razvoja Združenih narodov in globalni viziji Mednarodne zveze bibliotekarskih združenj in ustanov IFLA, je še dodala Urška Lobnikar Paunović.
Valvasorjeva knjižnica Krško deluje kot osrednja knjižnica za občini Krško in Kostanjevica na Krki. Poleg osrednje knjižnice na Cesti krških žrtev v Krškem ima tri krajevne knjižnice: na Vidmu, v Kostanjevici na Krki in na Senovem, ter od leta 2020 skupaj s Knjižnico Brežice, Knjižnico Sevnica in Knjižnico Laško oziroma njeno enoto v Radečah, tudi Posavsko potujočo knjižnico. Knjižnica je svoja vrata odprla 8. februarja 1965. Takrat je svoje delovala z manj osebja, na površini 140 kvadratnih metrov in z nekaj več kot 2000 enotami gradiva. Po večletnih pripravah se je leta 1988 preselila v prostore v kapucinskega samostana, a ji je tudi tam sredi 90. let preteklega stoletja začelo primanjkovati prostora.
Leta 2016 se je občina Krško lotila projekta dozidave, prenove in umestitve Valvasorjeve knjižnice v območje kapucinskega samostana. V drugem naložbenem koraku, ki ga na krški občini še načrtujejo, pa nameravajo prenoviti 1140 kvadratnih metrov površin samostanskega dela knjižnice. Krška občina je sicer, ker je knjižnica predtem delovala v najetih samostanskih prostorih, od Slovenske kapucinske province za nekaj več kot 300.000 evrov leta 2016 odkupila skoraj celoten stari samostanski kompleks z zemljiščem in vrtom.

V Valvasorjevi knjižnici letno naštejejo v povprečju nekaj več kot 100.000 obiskov. Uporabnikov ima nekaj manj kot 6000. Letno izposodi približno 350.000 knjižničnih enot. Knjižnica hrani približno 165.000 knjižnih enot, v matični knjižnici približno 130.000. Med svojimi posebnimi zbirkami upravlja tudi spomeniško zaščiteno kapucinsko baročno knjižnico z najstarejšo knjigo iz leta 1502. Med drugim hrani tudi prevod Biblije – vulgato, ki naj bi jo listal tudi leta 1547 v Krškem rojeni Jurij Dalmatin, je še povedala direktorica knjižnice.
DOGODKI
7. Trajnostna konferenca GBC Slovenija – Trajnostne gradbene rešitve za stavbe prihodnosti

Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija bo v sredo, 27. septembra, organiziralo konferenco, katere osrednja tema so trajnostne gradbene rešitve za stavbe prihodnosti. Izobraževanje, namenjeno vsem zainteresiranim deležnikom iz gradbenega sektorja, bo po programu potekalo med 9.00 in 14.30 v predavalnici v prostorih ZAG-a, Dimičeva ulica 12, Ljubljana. Projektantom in arhitektom iz vrst IZS in ZAPS bosta zbornici za strokovno izpopolnjevanje dodelili kreditne točke.

Dogodek, ki ga bo kot predsednik UO GBC Slovenija povezoval dr. Iztok Kamenski, bodo s predavanji na temo trajnostnih rešitev v gradbenem sektorju soustvarjali predstavniki članic GBC Slovenija – ZAG, JUB, Wienerberger Slovenija, KNAUF Insulation, Xella, Leskovec, URSA, Eutrip, ALU KÖNIG STAHL. Pridružila se bodo tudi druga slovenska trajnostna podjetja Kronoterm, M Sora, …….
Število udeležencev seminarja je omejeno na 100. Prijave sprejemajo do zapolnitve mest na povezavi: 7. Trajnostna konferenca – Trajnostne gradbene rešitve za stavbe prihodnosti – GBC Slovenia (gbc-slovenia.si)
Vljudno vabljeni k udeležbi!
-
KULTURA2 meseca nazaj
Poplave prizadele številne kulturne objekte in dediščino
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Kakšna je onesnaženost voda in tal na poplavljenih območjih?
-
GRADNJA2 meseca nazaj
Napovedana je postavitev številnih montažnih mostov po Sloveniji
-
EKOLOGIJA1 teden nazaj
Trajnostna eleganca v svoji kuhinji!
-
Akustika2 tedna nazaj
Terme Snovik vabijo projektante za izdelavo projektne dokumentacije novega hotela in rekonstrukcije wellnessa
-
DEDIŠČINA2 tedna nazaj
Do odprtja olimpijskih iger bo obnovljen osrednji zvonik pariške Notre-Dame
-
Slovenija1 mesec nazaj
EPK 2025: predvidena je prenova celotnega Trga Evrope
-
OKOLJE1 mesec nazaj
Komunalno blato onesnažuje vodo na Ljubljanskem barju