Dizajn
Iz zaščitne maske lahko zrastejo tudi rože

Nizozemska grafična oblikovalka Marianne de Groot-Pons je iznašla način kako se zaščititi proti virusu in hkrati biti prijazen do okolja. Izumila je namreč 100 % biorazgradljive maske, ki vsebujejo cvetna semena, tako da lahko masko po uporabi zavržemo in iz nje bo vzklila rastlina.
Povrnimo resurse naravi
Oblikovalka je za portal tekdeeps povedala, da že vsa leta kot grafična oblikovalka črpa vire iz narave, zato ji je želela nekaj povrniti. “Ko sem dlje časa na ulicah opazovala zavržene maske, se mi je nekega jutra porodila ideja o biorazgradljivih maskah s cvetnimi semeni na njih. Tako ostaja zemlja srečna, srečne pa so tudi čebele, narava in seveda ljudje,” je še pojasnila umetnica iz Utrectha.

Volna namesto elastike
Maska ima enako zaščito kot maske iz blaga in jih je tudi možno uporabljati v kombinaciji z drugo masko za večjo zaščito. Narejene so iz riževega papirja in vsebujejo semena cvetov, ki so vidna na zunanji strani maske.
Proizvajajo jih v majhni delavnici na Nizozemskem. Namesto elastik imajo maske mehke vrvice iz ovčje volne. Semena so na masko prilepljena s posebnim lepilom iz vode in krompirjevega škroba, logotip pa je napisan s posebnim trajnostnim črnilom.
Kot še pojasni Nizozemka, je masko najbolje zakopati na vrtu ali v večjem cvetličnem loncu. Lahko se jih tudi odvrže v smeti, saj se bodo razgradile tudi na odlagališču, a najverjetneje tam ne bodo imele možnosti zacveteti kot na primer na domačem vrtu.
Maske si je možno ogledati na spletni strani Marie Bee Bloom. Zaenkrat so dobavljive na Nizozemskem, Belgiji in v Nemčiji. Cena maske je 3 evre, možno pa jih je tudi kupiti več v paketih, ki stanejo od 15 do 45 evrov.

Dizajn
Stoli Nike Zupanc razstavljeni tudi v Zagrebu

Po lanski razstavi v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani so stoli, ki jih je Nika Zupanc oblikovala za različne znane blagovne znamke, zdaj na ogled še hrvaškemu občinstvu.
Obsežen oblikovalski opus Nike Zupanc zajema skorajda vse vrste predmetov za dom in bivanje, od pohištva, delovnih miz in zof do lestencev ter celo desk za deskanje. V zagrebški City Plazi se do sredine aprila predstavlja z izborom stolov, od najnovejših kosov, ki jih je oblikovala za Natuzzi, do zgodnejših kosov za Moroso. Med drugim je oblikovala stole tudi za Dior, pa tudi za številne druge prestižne blagovne znamke, so poudarili organizatorji zagrebške razstave.

Iskanje eklektičnosti, ki si je prislužila oznako “pankovske elegance”
Kot so dodali, oblikovalka skozi ikonično oblikovane predmete interpretira sodobno kulturo in preizkuša meje tehnologij ter materialov. Njeni kosi nosijo izrazito osebno in pripovedno noto, ki so jo v ameriški izdaji revije Elle označili za “pankovsko eleganco”, so še navedli v napovedi razstave.
Zupanc se je v ponedeljek udeležila odprtja razstave. Vodila je oblikovalsko delavnico za otroke in se predstavila hrvaškim medijem. “Z vsakim svojim projektom se trudim izzivati racionalno in trezno, tako da dam glas intuitivnemu, eklektičnemu in intimnemu. Ne maram uniformiranosti,” je povedala v pogovoru za današnji Večernji list, v katerem je dodala, da si je morda ravno zaradi tega priborila svoje mesto na sceni.
Pri svojem delu je kot pomembno poudarila oblikovanje predmetov, ki niso potrošniško blago. “Vedno dajem prednost kakovosti, natančneje materialom, ki bodo prestali test časa, in predmetom, ki bodo že s tem, da so oblikovalsko brezčasni in kakovostno dolgotrajni, tudi trajnostni,” je dejala. Med drugim je povedala, da je pred kratkim oblikovala tudi notranjost nekega stanovanja v Zagrebu in da se je preizkusila tudi pri oblikovanju očal.

Nika Zupanc, ki od leta 2008, ko je ustanovila svoj studio, deluje kot samostojna oblikovalka, danes razvija projekte za svetovno uveljavljena podjetja. Za prestižne naročnike oblikuje zaključene kolekcije, interierje ali prostorske instalacije, kot je bila denimo Room of one’s own za Dior. Izdelke v omejenih serijah razvija tudi v sklopu svoje lastne blagovne znamke – Nika Zupanc.
Med oblikovalske zvezde jo je izstrelila luč
Mednarodno prepoznavnost je oblikovalka dosegla s svetilko Lolita, ki je postala del kolekcije podjetja Moooi. To jo je k sodelovanju povabilo takoj po njeni samostojni predstavitvi na milanskem tednu oblikovanja leta 2009.

Foto: Natuzzi
Dizajn
Iittala nas navdihuje že 140 let

Blagovna znamka Iittala letos praznuje 140 let. Kot ikona skandinavskega oblikovanja nam že od leta 1881 s svojimi izdelki ponuja navdih za boljše življenje, saj jih oblikuje in soustvarja na podlagi vrednot, ki jih je gradila skoraj poldrugo stoletje. Oblikovanje z osredotočanjem na bistvo izraža njihovo funkcionalnost, minimalizem in preprostost, kar so tudi glavne značilnosti skandinavskega dizajna.
Za Iittalo še posebej velja, da je v tem času postala sinonim za brezčasne kolekcije ter funkcionalne in trajnostne izdelke za opremo interierja. V ospredju so čudoviti izdelki iz stekla, ki tradicionalno iz generacije v generacijo prenašajo tudi zaupanje uporabnikov v njihovo vrhunsko kakovost.
Iittala je ob praznovanju častitljive 140. obletnice pripravila posebno kolekcijo, v katero je uvrstila najodmevnejše oblikovne dosežke v svoji dolgoletni zgodovini. Te predstavlja v edinstvenih izbranih barvnih odtenkih, ki izboljšujejo počutje in v nas vzpostavljajo potrebno ravnovesje. Odtenek sijočega ametista bo ob različni osvetljenosti v prostorih našega doma uravnotežil naše razpoloženje in lajšal morebitne napetosti, odtenki v naravni temno sivi barvi pa bodo blagodejno vplivali na naš notranji mir.

Iittali so priljubljenost in slavo ves ta čas zagotavljali tudi številni skandinavski oblikovalci. Ob Santtu Mustonenu, ki je s svojimi kreacijami vzorcev in odtenki dal navdih letošnji kolekciji ob 140-letnici blagovne znamke, je tu še Alfredo Häberli, ki je za Iittalo že pred 20 leti oblikoval kolekcijo kozarcev Essence, ki združuje inovativnost, tradicijo in energijo ter izraža tenkočutnost in prijetno razpoloženje. Letos ji je ta švicarsko-argentinski oblikovalec dodal še nekaj novih minimalističnih in večnamenskih kosov za serviranje hrane in pijač, ki s krožniki, skledicami, posodo, vrčem in manjšim kozarcem imenitno dopolnjujejo to bogato in zanimivo kolekcijo.
PRODAJNA MESTA:
Ljubljana: ID d o m a, Slovenska cesta 9 ı Kubus, Rimska cesta 23 ı Coin Casa, Brodnik d.o.o. (NAMA, 4. nad.), Tomšičeva 1
Maribor: Cvetličarna Mojca Možič s.p., Partizanska cesta 35 ı Dandelion, mala vrtna delavnica, Ob bregu 28
Več informacij o izdelkih najdete na: www.skandizajn.si ı www.iittala.com
Dizajn
Priznanje Red Dot Award za prepoznavnost podjetja Geberit

Center za dizajn Nordrhein Westfalen je pred skoraj 30 leti prvič podelil nagrado Red Dot Award za izjemno oblikovanje izdelkov. Danes je Red Dot Award eno najpomembnejših in najprestižnejših svetovnih tekmovanj v oblikovanju, na katerega se letno prijavi več kot 18.000 oblikovalcev, podjetij in organizacij iz več kot 70 držav. Nagrad ne prejmejo izključno izdelki, temveč tudi blagovne znamke in komunikacijski projekti.
V najnovejšem letopisu Red Dot Design je bila nagrada za strategijo identitete podjetja Geberit upravičena takole (odlomek): »Geberit je leta 2015 prevzel finsko skupino Sanitec s številnimi različnimi znamkami keramike, ki so bile pretežno namenjene končnim kupcem. To je pomenilo prerazporeditev podjetja Geberit kot blagovne znamke B2B2C, saj je bilo zdaj treba nagovoriti tudi končne uporabnike. Obstoječa trditev o blagovni znamki ‘Know-How Installed’ se jasno nanaša na Geberitovo strokovno znanje o produktih, ki so večinoma skriti za steno – položaj B2B je ostal nespremenjen. V segmentu B2C pa se je Geberit osredotočil na kombinacijo oblikovanja in funkcionalnosti ter se s tem ločil od konkurence, ki se osredotoča predvsem na združitev kopalnice in wellness prostora. Nov moto skupine notranjih oblikovalcev in končnih uporabnikov je ‘Design Meets Function’.«
Več na www.geberit.si

-
Gradbeništvo4 tedni nazaj
GIC Gradnje v lastniški strukturi CP Ptuj
-
Arhitektura2 meseca nazaj
In memoriam: Milan Mihelič, arhitekt in urbanist
-
Gradbeništvo2 tedna nazaj
Šest izjemnih prednosti, zaradi katerih boste želeli uporabiti belo kad
-
Gradbeništvo2 meseca nazaj
BREZPLAČNI WEBINAR: energijsko učinkovito temeljenje stavb na potresno aktivnih območjih
-
Gradbeništvo3 tedni nazaj
Ali je gradbeništvo aktivno celo bolj kot pred Korono?
-
Akustika1 mesec nazaj
BREZPLAČNI STROKOVNI WEBINAR: akustično udobje in zvočna izolacija
-
Materiali1 mesec nazaj
Udobno prhanje, enostavno čiščenje
-
Energetska učinkovitost3 tedni nazaj
Avstrija si je do leta 2030 zadala “100% zeleni cilj”